Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi

Ostali sportovi Svi ostali sportovi
Podforumi: Borilački sportovi, Rukomet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2009., 00:03   #1
Streličarstvo - o opremi za početnike

Bok!

Vidim da ima nekih tema vezanih uz streličarstvo, ali nijedna mi nije pomogla vezano uz gorenavedeno.

Dakle, trebam nekog da mi pojasni što je sve potrebno početniku, za što služi koji dio i kakve sve vrste lukova imamo.

Zvuči puno, šta ćete, znatiželjan sam...

Hvala!
liva236 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 14:30   #2
pocetniku je potrebno otici u klub , reci dobar dan i izraziti zelju za treniranjem

od opreme ce mu za pocetak trebati jedino komad lastike
ni pod razno NE KUPOVATI NISTA!!
vecina klubova ima vec neku opremu za pocetnike , a u neko doba ce onda i taj pocetnik skuziti koji od stilova je za njega/nju , kao i sto je od opreme potrebno i gdje i kako kupiti

od lukova se kod nas koristi dugi luk , recurve (zakrivljeni luk) i compound (slozeni luk)
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 23:19   #3
Iskreno, imam 25 godina, nekako sam zamišljao da je odlazak u klub više za roditelje koji žele kikića učlaniti...

Nadam se da sam u krivu, ne znam kako stvari funkcioniraju, da li ima mjesta za nekog mojeg uzrasta i nedostatka iskustva u nekom klubu, a da opet ne stršim tamo. Bilo bi malo nezgodno da sam u grupi gdje ostatak ljudi skupa nema 25 godina

Inače sam iz Zagreba, zapadni dio grada, Vrapče/Malešnica... Vidio sam da neki ljudi znaju gađati dolje na Petrovaradinskoj, prema Savi. Jel tamo možda neki klub?
liva236 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 00:03   #4
Odi u klub momče,to ti savjetuje totalni laik i početnik koji je upravo kupio nekakav luk a kupio sam ga upravo (indirektnim) nagovorom cijenjenog gospodina koji je i tebi odgovorio a koji je inače enciklopedija znanja kako o oružju s tetivom,tako i o zračnom. Za puške,minobacače,te haubice ne znam. Veliko hvala ZgSash,pucao sam iz luka,propisno instruiran jubitoom,(to mi je za sad jedini učitelj) i početničko-laički sam oduševljen ! Čak i pogodih nekoliko puta metu veličine mamuta na 30 metara. I propisno se satrah tražeći strele koje su prebacile a bilo ih je... Bit će i bolje,samo treba vježbat. Doduše,bez učitelja ali...
Zato odi u klub. I ne znaš kako si sretan šta ga imaš blizu,da te netko nauči osnove a sve osnove su teške kad se prvi put srećeš s njima. Kamo sriće da je meni ovde nekakav klub ili bar netko ko nešto zna o streličarstvu.
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:06   #5
Quote:
liva236 kaže: Pogledaj post
Iskreno, imam 25 godina, nekako sam zamišljao da je odlazak u klub više za roditelje koji žele kikića učlaniti...

Nadam se da sam u krivu, ne znam kako stvari funkcioniraju, da li ima mjesta za nekog mojeg uzrasta i nedostatka iskustva u nekom klubu, a da opet ne stršim tamo. Bilo bi malo nezgodno da sam u grupi gdje ostatak ljudi skupa nema 25 godina

Inače sam iz Zagreba, zapadni dio grada, Vrapče/Malešnica... Vidio sam da neki ljudi znaju gađati dolje na Petrovaradinskoj, prema Savi. Jel tamo možda neki klub?
da , to je neki klub , PSK zagreb-1955
mozes naci informacije i na www.psk.hr
u klubu imas ljudi svih dobnih skupina , tako da taj dio ti ne treba predstavljati problem
po zimi treniraju u dvorani sutinska vrela u podsusedu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:12   #6
Quote:
subhunter kaže: Pogledaj post
Odi u klub momče,to ti savjetuje totalni laik i početnik koji je upravo kupio nekakav luk a kupio sam ga upravo (indirektnim) nagovorom cijenjenog gospodina koji je i tebi odgovorio a koji je inače enciklopedija znanja kako o oružju s tetivom,tako i o zračnom. Za puške,minobacače,te haubice ne znam. Veliko hvala ZgSash,pucao sam iz luka,propisno instruiran jubitoom,(to mi je za sad jedini učitelj) i početničko-laički sam oduševljen ! Čak i pogodih nekoliko puta metu veličine mamuta na 30 metara. I propisno se satrah tražeći strele koje su prebacile a bilo ih je... Bit će i bolje,samo treba vježbat. Doduše,bez učitelja ali...
Zato odi u klub. I ne znaš kako si sretan šta ga imaš blizu,da te netko nauči osnove a sve osnove su teške kad se prvi put srećeš s njima. Kamo sriće da je meni ovde nekakav klub ili bar netko ko nešto zna o streličarstvu.
uhhh , natjerao si me da se zacrvenim
inace , imam neka znanja i o pusci , a minobacace i haubice sam ipak samo navodio

pokusaj obratiti paznju na lakat , da je okrenut paralelno s tetivom (da te ne lupa)
to vjezbas tako da naslonis dlan na stok vrata i onda okreces ruku dok ti ne sjedne polozaj u kojem lakat udobno drzis
druga stvar: (ako si desnjak) lijevo rame pokusavaj gurati dolje , da bude sto je vise moguce u ravnini s prednjom i zadnjom rukom
pri kraju natega , vuci ledima , kao da pokusavas spojiti lopatice
to ce ti dati bolju stabilnost i mirnocu i vise snage , jednom kad se naviknes
takoder , pokusaj se kontrolirati da u nategu opustis prste i sve misice koji nisu bas direktno potrebni (ovo je i najtezi dio)
sve u zlato!
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 00:13   #7
Zašto bi se crvenio,ha,ha. Čita sam vaše postove i na airguns.hr,recenzije i savjete a imam sasma dovoljno godina da skužim ko o nečemu "zna znanje",makar sam laik u tome.
Snaga mi nije problem,25 godina dižem utege (kao olimpijski dizač,ne kao rekreativac u teretanama) ali tehnika svakako jest. Sutra ću probat u praksi primjenit vaše savjete,pa bumo videli. Pogotovo ovaj o desnoj ruci,zapravo laktu desne ruke (njom držim luk),jer prvi put sam dobio batina tetivom po podlaktici a ispucao sam cca 70 strijela. Nikako ne kužim kako se nišani... navikao na pušku,u HV.
Naručit ću knjigu Hrvoja Šarića "Luk i strijela",imam informacija da je sasvim dobro štivo,pogotovo za početnika.

P.S. Ja znam puno o minobacačima i haubicama. Tukli su me priličan broj puta,ne ponovilo se...
P.P.S. Hvala još jednom.
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 19:39   #8
kod luka je kljucan "zadnji nisan" , tj. moras si ga kreirati
to se radi na nacin da na tetivi na odgovarajucem mjestu uz pomoc konca i malo ljepila napravis kvrzicu ispod koje uvjek dolazi strijela
ruku kojom natezes tetivu uvijek dovlacis na isto mjesto na licu ili pod bradu i vuces dok ti tetiva ne dode na vrh nosa (ovdje je bitno da glavu drzis uvijek u istom polozaju , ne guras ju naprijed ili gore-dolje)
dakle , kad si taj dio postigao , tada gledas ili kroz tetivu ili odaberes jednu stranu tetive i kombiniras taj rub sa vrhom strijele i referentnom tockom (to je za pucanje golim lukom, ostalima naravno gledas kroz nisan)
sto se snage tice , nisam govorio o sirovoj snazi zidara ili dizaca utega
u strelicarstvu je jako bitno nauciti se opustiti pod naporom , a to se moze dobro napraviti samo primjenom ispravne tehnike
ideja je da strelicar sto manje smeta luku kod ispucavanja

ovo o cemu pricam se uglavnom osjeti na FITA natjecanjima , gdje se puca 144 strijele , ili u dvorani , gdje je manje strijela, ali je zato manja i meta
naprimjer , od 600 mogucih bodova , profesionalci pucaju preko 590, dobri amateri 570-580 , a covjek koji nema dobro izradenu tehniku skoro da ne moze preko 540
dogadalo se da tvrdoglavci moraju "natrag u skolu" i da rade par mjeseci na tehnici pucanja , da bi mogli dalje napredovati u sportu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 22:43   #9
Nadam se da ću brzo savladati bar taj dio "opuštanja pod naporom",jer sam podvodni ribolovac pa mi je tehnika opuštanja pred uron "sveto pismo".
Nego,kad ste već,vidim,online,da vas priupitam još nešto. Dobro,odgovorit ćete,nadam se,kad uhvatite vrimena,svejedno.
Kupio sam luk preko oglasa,recurve,nije jako skup a nije ni super jak,mislim 25 funti. Na torbi piše "Cartel",na krakovima ništa osim :

@28

#24 / 68"
26 / 64
Made in Italy

To je bio citat,ha,ha.
Nije mi kao početniku ni bitan proizvođač,kao da mi to nešto znači a ovi brojevi su valjda nateg u colima i snaga pri tom nategu. Svoj nateg još nisam izmirija.
A sad glavno pitanje: tražio sam lijevi luk,jer nišanim lijevim okom (na desnom je obilati astigmatizam),što znači da luk držim,naravno,desnom rukom. Luk koji sam dobio ima ležište strijele (rest,jel da) na DESNOJ strani. Znači,strelica leži u mom slučaju na unutrašnjoj strani luka,uz desnu ruku,koja drži luk. Meni je,za prvo pucanje bilo svejedno ali logika mi kaže da bi strelica trebala biti na lijevoj strani. Ili griješim.
I još jedna sitnica. Ako mi luk stoji ravno (okomito u odnosu na tlo),strelica mi klizi. Da li se stavlja nešto na ležište,da se spriječi klizanje. I šta?
Rado bih to poslikao ali aparat mi je na posudbi prijatelju par dana.
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 09:14   #10
dakle , luk je snage 24# i dug je 68" i predviden je za duljinu natega do 28 incha

u europskom nacinu pucanja , strijela dolazi na unutarnju stranu luka , prema ruci , dok u azijskom nacinu (okidanje palcem) rest se nalazi na suprotnoj strani

sto se resta tice, neznam koji je model , pa ti tu ne mogu ni savjetovati sto da napravis da ti strijela ne klizi (nadam se da imas rest na luku i da ti strijela ne lezi na tijelu luka??)
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 15:01   #11
Ima neka plastika... vidi,možda je to rest. Inače,strijela mi je ležala na tijelu luka. Sudeći po vašim upitnicima,to nikako nije dobro ?
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 18:06   #12
ne , to nije dobro
pokusaj progooglati "arrow rest"

ima ih prilican broj i varijacije
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 23:45   #13
Uf,uf ! A ja,stručnjak,mislih da je ona lipa "terasa" napravljena da na njoj leži strijela. Nemojte da se ovo pročuje,srozat će mi ugled u društvu. Neću postat celebrity,što mi je životni cilj.
OK,ubuduće stavljam strijelu na onu plastiku kojja je postavljena koji centimetar od mog "resta",pa bumo videli.
Inače,kako mi je strijela non-stop klizila,nagnuo sam luk i tako gađao. E sad,kako sam uopće išta uspio pogodit ? Meta 120X70,udaljenost 30 metara,50-60 strijela,zaboravih ali mislim nekih 12-13 pogodaka. Ili više. Početnička sreća ?
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 20:53   #14
samo po sebi , nagnuti luk ne znaci da je nemoguce pogoditi

za ubuduce , pokusaj se bazirati na to da mislis na ono malo tehnike sto sam ti ranije napisao i neka te ne bude sram pucati s kakvih 5 metara
nemoj misliti o tome gdje pogadas , nego samo radi na elementima
kad ti se strijele pocnu sudarati , odmakni se na 10 metara , pa na 15 ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 14:20   #15
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
dakle , luk je snage 24# i dug je 68" i predviden je za duljinu natega do 28 incha
Zašto bi bio predviđen samo do 28" natega?
__________________
Askhole - A person who constantly asks for your advice, yet ALWAYS does the complete opposite of what you told them to do.
doopeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 14:33   #16
zbog karakteristika materijala od kojih su radeni krakovi

obicno se moze nategnuti i preko 28# , ali prije 29 se osjeti kako krakovi izlaze iz podrucja elasticiteta i postaju kruti i teski za vuc
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 14:44   #17
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
zbog karakteristika materijala od kojih su radeni krakovi
obicno se moze nategnuti i preko 28# , ali prije 29 se osjeti kako krakovi izlaze iz podrucja elasticiteta i postaju kruti i teski za vuc
tzv. "stacking", znam. Ali nije razlog da se ne bi moglo vući i više od 28". Pogotovo jer je luk koji je subhunter kupio, po karakeristikama vrlo vjerojatno škollski Samick Polaris ili nešto slično. 24# je ko žvakaća i nema problema bez obzira na stacking. Osim toga, može se i to izbjeći kvalitetnijim krakovima koji snagu razvijaju linearno kroz cijeli nateg. Ja imam drvo/smola krakove na 68" luku a nateg mi je 29" i još imam bar 1" rezerve (nije da će mi ikad zatrebati, ne mislim više rasti)
Pitanje koje se nameće samo po sebi je - koliko je Subhunter visok?
__________________
Askhole - A person who constantly asks for your advice, yet ALWAYS does the complete opposite of what you told them to do.
doopeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 15:43   #18
Quote:
doopeen kaže: Pogledaj post
tzv. "stacking", znam. Ali nije razlog da se ne bi moglo vući i više od 28". Pogotovo jer je luk koji je subhunter kupio, po karakeristikama vrlo vjerojatno škollski Samick Polaris ili nešto slično. 24# je ko žvakaća i nema problema bez obzira na stacking. Osim toga, može se i to izbjeći kvalitetnijim krakovima koji snagu razvijaju linearno kroz cijeli nateg. Ja imam drvo/smola krakove na 68" luku a nateg mi je 29" i još imam bar 1" rezerve (nije da će mi ikad zatrebati, ne mislim više rasti)
Pitanje koje se nameće samo po sebi je - koliko je Subhunter visok?
jasno ti je onda i to da jeftiniji krakovi imaju manje podrucje rastezljivosti , kao i to da vucenje "u zid" donosi samo nepotreban napor , a ne pridonosi perfomansama luka?
tocno je i to da su neki krakovi "kao zvakaca" i da je nebitno koliko ih se razvlaci

inace , pucao sam i ja svojevremeno s recurveom 40# i 68" i 29" nategom i bio jako zadovoljan s tim lukom
no , vec kad sam pokusao s hoytom (GM4), dolazio sam blizu granice rastezljivosti s karbonskim krakovima , dok su mi drveni jos dozvoljavali udobno pucanje
ista takva yamaha je bila bez problema i cak mi je i bolje lezala , iako su svi tvrdili da hoyt ima bolju efikasnost
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 19:16   #19
Onda si ti malo stariji natjecatelj, ako spominjemo Hoyt GM i Yamahu (EX model?) Kakvo oružje pucaš sad?
__________________
Askhole - A person who constantly asks for your advice, yet ALWAYS does the complete opposite of what you told them to do.
doopeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 09:23   #20
imam jennings star master (danas i to spada u starudije)
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.