Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2007., 11:00   #1
Priručnik o putovanjima za početnike i sve ostale

zanima me di bih se još mogla informirati o razno raznim sitnicama koje me zanimaju kad idem nekam na put.
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 14:41   #2
Ne znam, zbilja ne znam gdje bi se ovdje mogla informirati???
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 14:48   #3
pa guglaj
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 20:24   #4
http://www.tripadvisor.com/
http://thorntree.lonelyplanet.com
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 10:45   #5
Priručnik o putovanjima za početnike i sve ostale

Temu pokrecem na inicijativu jedne forumasice koja hoce ostati anonimna, a koja je putem ovog podforuma prikupila jako puno korisnih informacija. Tema je zamisljena tako da se stavljaju upute i savjeti onima koji nemaju iskustva u organizaciji putovanja u vlastitom aranzmanu, te kako bi se davali savjeti o sigurnosti na putu i sl. Svi smo bili nekad pocetnici u putovanjima, pa bi bilo lijepo da uputimo i mlade snage na temelju nasih iskustava.

Bilo sto sto moze pomoci nekome u organizaciji puta slobodno napisite.

I pocetnici/neiskusni mogu slati upite, pa ce se mozda naci netko voljan da odgovori. Naravno, ne moze se ocekivati da bilo tko od nas u potpunosti drugom forumasu organizira putovanje (nismo turisticka agencija), to cak nije ni pozeljno javno (ono sto pisu medjusobno u pm-ovima me ne zanima), nego se mogu ocekivati samo sugestije za te upite.

Moze se pisati i u natuknicama, npr. (uredila sam i nadopunila natuknice koje sam dobila u pm):
- prije putovanja treba skenirati putovnicu i poslati to sebi na vlastiti mail
-prije putovanja se preporucuje fotokopirati putovnicu i sa sobom nositi i fotokopiju na put (u slucaju kradje je lakse u ambasadi rjesavati pitanje nestale/ukradene putovnice kad imate fotokopiju)
- u hostelima provjeriti imaju li sefove
-u hostelima u visekrevetnim sobama je pozeljno staviti lokote na kufer ako ostavljate kufer u sobi a ne u sefu (i ako teglite kufer a ne torbu)
- spremanje novaca i putovnice (ako ju nosite sa sobom dok razgledavate nesto) u malu torbicu koja se stavlja ispod odjece
- no eye contact (ovisno o destinaciji putovanja), tj. potrebna je doza opreza
- ne pricati sa nepoznatima o planu puta, tj. pazite kome pricate
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 08.04.2015. at 09:15.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 11:29   #6
Ne bi bas išao u takve ekstreme da nema eye contacta i da se ne smije pričati s nepoznatima
Često se najbolji savjeti i dobiju upravo od nepoznatih putnika koji su već prošli tu rutu,..
Možda je bolje preformulirati to u nešto tipa da je potrebna određena doza opreza.

Nadodao bi sljedeće:
- Uvijek je dobro naučiti par riječi na jeziku države u koju idete tipa: hvala, molim, pozdrav i sl.
- Osmjeh često pomaže u rješavanju nastalih problema.
- Ponijeti nešto lijekova (claritin, andol i sl.), flastere i crni ugljen zlu ne trebalo.
- Ponijeti adapter za razne utičnice od struje.
- Ponijeti rezervnu bateriju za fotoaparat i extra memorijsku karticu.
- Ponijeti baterijsku lampu (neku malu, džepnu iz China shopa)
- Zapisati negdje na papiriću brojeve ambasada, broj policije i sl. zlu ne trebalo.
- Ne škodi ponijeti lažni novčanik sa starom (ne važećom) kreditnom karticom i nešto novca unutra, pa ako i dođe do pljačke, šteta nije velika. Lopov neće provjeravati jel kartica valjana i jel to pravi novčanik.
- Ne držati novac na jednom mjestu, već ga rasporediti na više mjesta.
- Kod putovanja avionom uvijek u ručnu prtljagu spakirati nešto odjeće i sl. stvari s kojima možete normalno funkcionirati par dana ako vam izgube check-in prtljagu.
- Proučiti lokalne običaje npr. u nekim zemljama je uvreda pljucati po cesti, okrenuti stopalo prema nekom, rukovati se ili dodati nešto lijevom rukom i sl. u nekim državama je neukusno kada se dečko i cura grle ili poljube na cesti i sl.
- Have fun, uživajte i družite se.. nisu svi lokalci automatski i lopovi

Na ovom forumu ima dosta savjeta za one koji planiraju putovanje u malo opasnije regije:
http://www.lightstalkers.org/posts/w...est-travel-tip
smarinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 11:37   #7
s.marinovic, to sam samo uredila i nadopunila natuknice forumasice, to nije moj savjet (no eye contact se podrazumijeva nocu u opasnim cetvrtima, u metrou itd)
Hvala i na tvojim natuknicama, a pogotovo potvrdjujem da vasa ljubaznost i osmijesi te strpljenje mogu rijesiti neke probleme na putovanjima!


-nemojte biti upadljivi sa skupocjenom foto opremom, na nekim destinacijama nije pozeljno biti tako upadljiv
-proucite teme sa ovog podforuma (popis tema na ovom podforumu imate ovdje:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=178218) da vidite postoje li neka potencijalno opasna mjesta koja treba izbjegavati (cetvrti odredjenih gradova i sl.)
- ne bi bilo lose obaviti zubarski pregled prije puta da vam se ne dogodi zubobolja, a zubara niotkud
- u slucaju ako vas boli zub, a ne mozete nikako izdrzati do zubara, privremeno moze pomoci zvakanje klinčića
- Međunarodni Crveni križ, na temelju molbi lijecnika i spasilaca, obavjescuje da je pozeljno da svaka osoba u imenik svoga mobilnog telefona upiše broj osobe koju treba nazvati u slučaju nesreće ili prijeke potrebe i to pod pseudonimom.
Međunarodni pseudonim za taj broj je ICE (dolazi od engleskog izraza “In case of emergency”).

Pod tim imenom unesite broj osobe koju će u slučaju nesreće pozvati spasioci, vatrogasci ili policija.
U slučaju kontaktiranja više osoba njihove kontakt brojeve treba unijeti u imenik mobilnog telefona kao ICE1, ICE2, ICE3
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 05.06.2013. at 11:53.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 11:43   #8
Što se smještaja tiče, bar što se Afrike tiče, uvijek je povoljnije tražiti smještaj na licu mjesta tako da se s taksistom dogovori neka cijena za koju će vas voziti od hotela do hotela dok ne nađete odgovarajući smještaj. Znači kažete vozaču da tražite sobu s wc-om za max 50 kn blizu centra i da ćete mu dati 30 kn da vas vozi dok ne nađete odgovarajući hotel. Njemu je u interesu da vas što prije dovede do što boljeg smještaja. Često već drugi hotel/hostel bude ono što tražite.

Kod dogovaranja cijena, ako vozači/vodiči i sl. ne znaju dobro engleski (ili na kojem ste se već jeziku dogovarali) zgodno je cijenu napisati na papir, pa poslje nema rasprave tipa rekao sam tisuću, a ne sto kuna/eura/dolara,..
smarinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 12:02   #9
O hrani na putovanjima (Europa):
- za one niskog budzeta, hrana se kupuje u ducanima; u supermarketima je najjeftinija hrana, cesot imaju i gotove ruckove
- za one koji zele ici u restorane, bolji je izbor otici u one restorane gdje idu domaci, jer na turistickim frekventnim mjestima zna biti znatno skuplje a i losije kvalitete

Za lokalna putovanja (izmedju dvije destinacije unutar regije ili drzave):
-turisticki izleti su najskuplji, puno je jeftinije otici lokalnim busom/vlakom/brodom

-u mnogim gradovima postoji opcija besplatnog razgledavanja, tzv. "free walking tour", sto znaci da netko domaci volonter vodi turiste po svom mjestu, u trajanju par sati a na kraju vodjenja mu se ostavlja napojnica (nije obavezna, ali je pristojno bar neki sitnis dati). za pronalazenje samo guglajte trazenu destinaciju + free walking tour

- nema straha ako ne znate engleski ili ako na destinaciji gdje se nalazite ne znaju engleski, uvijek se mozete pomoci osmijehom, pantomimom, rukama i nogama ili uporabom jezika koji je iz njihove skupine (romanski/germanski/slavenski itd) ili onim jezikom koji su u donedavnoj proslosti rabili neki od dominantnih jezika (npr. u bivsim kolonijama, u Mađarskoj njemacki, ruski u baltickim zemljama itd)
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 05.06.2013. at 15:05.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:06   #10
Quote:
smarinovic kaže: Pogledaj post
- Ne škodi ponijeti lažni novčanik sa starom (ne važećom) kreditnom karticom i nešto novca unutra, pa ako i dođe do pljačke, šteta nije velika. Lopov neće provjeravati jel kartica valjana i jel to pravi novčanik.
Postoji sličan štos rasprostranjen u Brazilu, ali i drugdje u Latinskoj Americi:

- u najpristupačnijem džepu uvijek imati omanji snop/rolu novinskog (ili drugog bezveznog) papira izrezanog na veličinu novčanica, uz samo jednu jedinu pravu novčanicu nevelike vrijednosti (npr. US$1,00) s gornje strane, tako da se čini da se radi o snopu novca, sve spojeno kakvom špangom ili gumicom. Za dati uličnom pljačkašu koji neće imat vremena provjeravat.

Quote:
smarinovic kaže: Pogledaj post
Što se smještaja tiče, bar što se Afrike tiče, uvijek je povoljnije tražiti smještaj na licu mjesta tako da se s taksistom dogovori neka cijena za koju će vas voziti od hotela do hotela dok ne nađete odgovarajući smještaj. Znači kažete vozaču da tražite sobu s wc-om za max 50 kn blizu centra i da ćete mu dati 30 kn da vas vozi dok ne nađete odgovarajući hotel. Njemu je u interesu da vas što prije dovede do što boljeg smještaja. Često već drugi hotel/hostel bude ono što tražite.

Kod dogovaranja cijena, ako vozači/vodiči i sl. ne znaju dobro engleski (ili na kojem ste se već jeziku dogovarali) zgodno je cijenu napisati na papir, pa poslje nema rasprave tipa rekao sam tisuću, a ne sto kuna/eura/dolara,..
Nisam siguran da je pametno taksista pitati za savjet glede smještaja, restorana i sličnog, često su taksisti plaćeni od vlasnika tih i sličnih objekata kako bi turiste vozili baš tamo i uvjeravali ih da je baš tu najjeftinije/najbolje/najpovoljnije.

Ali obrnuto - to da. U zemljama i gradovima u kojima su taksiji nesigurni i potencijalno opasni, najsigurnije je na recepciji ho(s)tela tražiti da vam pozovu taksi, na taj načn postoji sljedljivost.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:54   #11
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da je pametno taksista pitati za savjet glede smještaja, restorana i sličnog, često su taksisti plaćeni od vlasnika tih i sličnih objekata kako bi turiste vozili baš tamo i uvjeravali ih da je baš tu najjeftinije/najbolje/najpovoljnije.
Zato se i dogovoris da te vozi dok ne nađeš što ti paše za fiksnu cijenu. Prva dva puta će te odvesti kod nekog svog, a onda će kad vidi da gubi vrijeme odvestit te kod najpovoljnijeg.
smarinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 00:06   #12
Evo i ja ću se priključit sa jednom nadam se bar nekome korisnom informacijom

Dakle nakon zadnjeg putovanja zaključila sam da više nigdje ne idem bez maske za oči i čepića za uši

Pokazalo se kao iznimno korisno ako boravite u hostelima s više ljudi u sobi, u sobama s tankim zidovima, spavate na aerodromima i slično. Nit vidim nit čujem

I da nije loše proguglati ulicu u kojij boravite prije dolaska da ne budete zbunjeno iznenađeni kad skužite da se nalazite u "kupleraju" ovaj pardon red districkt zoni
__________________
Keeping my soul happy...
markiza poisson is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 01:42   #13
Kad nađem više vremena pista ću više na ovoj temi, za sada samo dvije crtice, ali jako bitne.

1. Putovnica je najvažniji dokument !!! i ako se izgubi gotovo sasvim sigurno gubitak iste rezultira velikim problemima. Stoga, slijedeće je proporučivo uz sve ovo drugo što je nasmijanonebo navela u jednom gornjem postu:
- kupite nepromočivu torbicu za putovnicu, odlična investicija, za sitno novca spašava od velikih i vrlo skupih mogućih glavobolja. To mora biti ona torbica s remenom koju možete nositi ispod majice, košulje, veste, čak i hlača, dijagonalno: lijevo rame - desni kuk, ili desno rame - lijevi kuk. Teško da ća vam je itko ukrasti dok je na vama, teško da ćete ju izgubiti, a ako padnete u vodu, ili ste na plaži pa se odlučite malo umočiti u moru, jezeru ili rijeci, putovnica ostane s vama, i to suha!

2. Imajte rezervnu kreditnu karticu s relativno malim limitom zaduženja (recimo 1000-1500 Dolara/Eura) koju ne držite s drugim karticama i novcem, u istom novčaniku. Savršeno za slučaj gubljenja novčanika, krađe novčanika i sl. Ta kartica treba biti neka koja lako prolazi kod trgovaca (Visa, MasterCard... a ne tamo neka kao JCB koju malo tko prima). Čuvajte je negdje gdje samo vi znate da jest.
Ako imate onu nepremočivu torbicu za putovnicu iz prve točke ovog posta, to možete držati i rezervnu kreditnu koja je zlata vrijedna u slučaju gubitka novčanika, love, kartica.
(ukoliko ste u nekoj zemlji gdje kreditne kartice baš i ne vrijede puno, umjesto kartice imajte rezervnu svotu love spremljenu na isti način... - mada sad već puno je manje zemalja u kojima kartice ne pale...)
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 06.06.2013. at 01:50.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 10:43   #14
Quote:
smarinovic kaže: Pogledaj post
Zato se i dogovoris da te vozi dok ne nađeš što ti paše za fiksnu cijenu. Prva dva puta će te odvesti kod nekog svog, a onda će kad vidi da gubi vrijeme odvestit te kod najpovoljnijeg.
I dalje naivno.

Ak te nakon "svog" hotela, on provoza još po nekoliko skupljih (u jeftinije te namjerno neće furat) - sâm ćeš mu reći da te vrati u "najjeftiniji" prvi - dakle onaj njegov.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 15:18   #15
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
I dalje naivno.

Ak te nakon "svog" hotela, on provoza još po nekoliko skupljih (u jeftinije te namjerno neće furat) - sâm ćeš mu reći da te vrati u "najjeftiniji" prvi - dakle onaj njegov.
Prvo te odvede u "svoj" smjestaj, ti pogledas i reces: preskupo mi je.. bio bi lud da te nakon toga vozi u jos skuplji jer samo gubi vrijeme.
Mozda ovako na papiru (odnosno ekranu) djeluje naivno, ali u praksi bar meni funkcionira bez greske.
smarinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 17:09   #16
Quote:
smarinovic kaže: Pogledaj post
Prvo te odvede u "svoj" smjestaj, ti pogledas i reces: preskupo mi je.. bio bi lud da te nakon toga vozi u jos skuplji jer samo gubi vrijeme.
Ne gubi on vrijeme, nego ti gubiš novac, tj. dulje se voziš u taksiju.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 21:50   #17
Ako putujete u zemlje (Južna Amerika) gdje znaju oteti čovjeka i zadržati ga negdje dok njegov kompanjon prazni čovjekovu karticu na bankomatu (naravno da će im oteti reći PIN) - na taj račun staviti limitiranu cifru, recimo 130 eura i doma imati nekoga od povjerenja tko će račun nadoplatiti na svaki dogovoreni znak (mailom, mobitelom). Pa ako se čak i ostvari ta dosta mala mogućnost kriminala bar ćete ostati bez samo relativno male cifre.

Ako putujete u dvoje ili više, bilo bi dobro da odjeću podijelite po torbama, tako da ako se jednom putniku na aerodromu zagubi prtljaga bar neće ostati bez apsolutno svih stvari.

Na aerodrome je bolje doći malo ranije nego na knap, prokleto je stresno juriti u zadnjim sekundama i nalijetati na kilometarske redove pred ovim ili onim.

NN, osobno se grozim savjeta tima ''no eye contact'' i lijepio bi trake na oči svima kojima to izgovore ili napišu
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 23:35   #18
aaston, vec rekoh da to nije bio moj savjet, nego odredjene forumasice koja je taj savjet pokupila na ovom podforumu. ali da opravdam tu malu, nije lose nekad koristiti tu uputu, zenama to zna u odredjenim situacijama dosta pomoci.
tko je vama muskima kriv kad malo duzi zenski pogled i ljubazan osmijeh (ako je zenska mladja i zgodna, a ne neka baba) protumacite kojekako . dobro, dosta offtopicarenja.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 07:28   #19
Istina, postoje dijelovi svijeta u kojima muškarci jednostavno nisu navikli na otvorene ženske poglede:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...la/668379.aspx
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 10:48   #20
Evo jednog linka možda nekome bude koristan http://www.travelettes.net/100-littl...has-taught-me/


Izdvojila sam:

Sleep with your valuables as a pillow on overnight Eurorail trips, and in stations. Even then keep on guard.

Beware of monkeys. They are absolutely not to be trusted at all.

Nije sigurnosno ali ipak Always have spare toilet paper with you.


It’s nice to have a fake wedding ring handy - ja sam ga imala na zadnjem putovanju iako meni baš i nije pomoglo

mali off ali definitivno kad si žensko moraš bit malo oprezniji pa makar to značilo i no eye contackt noću, u sumnjivim kvartovima i slično. Iako sam negdje i pročitala da ponekad baš moraš nekog gledat ravno u oči valjda kako bi pokazao da se ne bojiš. Ali definitivno treba sljedit zdrav razum i slušat intuiciju.
__________________
Keeping my soul happy...

Zadnje uređivanje markiza poisson : 08.06.2013. at 10:56.
markiza poisson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.