Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2012., 14:36   #1
Religijska pripadnost - deal breaker ili ne?

Dragi sudionici ovog PDF-a!

Došla sam na ideju otvoriti još jednu temu o povezanosti religije i međuljudskih odnosa.


Kao što naslov kaže: religijska pripadnost - je li uistinu deal breaker, tj. vama osobno, jako bitan faktor/kriterij pri uspostavljanju veza, bilo romantične, bilo prijateljske naravi?


Također bih posebno pitanje uputila onima koji se nalaze u bračnoj zajednici:
je li vam partner iste konfesije kao i vi, ili pak --- ateist? Ako su odgovori potvrdni, kako ste se usuglasili oko nekih praktičnih pitanja, primjerice obred vjenčanja, odgoj djece, slavljenje blagdana?


Ako ste oboje pripadnici iste religije, štujete li ju u jednakoj mjeri? Ili je možda jedno od vas vjernik koji poštuje apsolutno sve stavke nauke svoje vjere, dok je drugo više, easygoing vjernik? Ako je ovo slučaj, kako ste pomirili ove razlike i došli do kompromisa? Usrećuje li vas taj isti kompromis?



Po pitanju prijateljstava, ako ste pripadnik vlastite religije 'slikom i prilikom', predstavlja li vam to isto bitan faktor u pogledu prijateljskih odnosa, ili biste se mogli družiti i s onim tko štuje religiju drugačiju od vaše, ili je pak, ateist?



Pitanje je otvoreno kako za ateiste, tako i za vjernike različitih konfesija.

Ako ste osoba koja se smatra 'duhovnom', bez jasne slike o vlastitoj religijskoj pripadnosti, možete se osvrnuti na značaj koji vama osobno ima duhovnost u gore navedenim situacijama.


Hvala na čitanju, i - pišite.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 14:51   #2
Ne diskriminiram ljude na osnovi vjerske pripadnosti, ali se klonim vjernika kojima vjera previše utječe na život, čak bi mogao reći da bježim od njih glavom bez obzira...

Znači, ako vidim bradatog muslimana s kapicom, ja brissss...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 14:55   #3
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Dragi sudionici ovog PDF-a!

Došla sam na ideju otvoriti još jednu temu o povezanosti religije i međuljudskih odnosa.


Kao što naslov kaže: religijska pripadnost - je li uistinu deal breaker, tj. vama osobno, jako bitan faktor/kriterij pri uspostavljanju veza, bilo romantične, bilo prijateljske naravi?
bitam je faktor samo ne bih to nazvao baš dela breakerom. više na to gledam kao na zajedničke sklonosti.

cut
Quote:
Ako ste oboje pripadnici iste religije, štujete li ju u jednakoj mjeri? Ili je možda jedno od vas vjernik koji poštuje apsolutno sve stavke nauke svoje vjere, dok je drugo više, easygoing vjernik? Ako je ovo slučaj, kako ste pomirili ove razlike i došli do kompromisa? Usrećuje li vas taj isti kompromis?
svoju vjeru praktikujemo u jednakoj mjeri mada ne na isti način.
mene lično usrećuje činjenica da volim svoju ženu i moju porodicu.
Kur'an porodicu opisuje kao "radost očiju vaših"- hvala Bogu stvarno je tako!


Quote:
Po pitanju prijateljstava, ako ste pripadnik vlastite religije 'slikom i prilikom', predstavlja li vam to isto bitan faktor u pogledu prijateljskih odnosa, ili biste se mogli družiti i s onim tko štuje religiju drugačiju od vaše, ili je pak, ateist?
vjernik je obavezan održavati prijateljske odnose posebno sa susjedima ma koje vjere da je on!
naravno, niko ne bira bliske prijatelj po smo jednom faktoru. tu je povjerenje stvar odrastanja, zajednički korijeni,...


Quote:
Pitanje je otvoreno kako za ateiste, tako i za vjernike različitih konfesija.

Ako ste osoba koja se smatra 'duhovnom', bez jasne slike o vlastitoj religijskoj pripadnosti, možete se osvrnuti na značaj koji vama osobno ima duhovnost u gore navedenim situacijama.

Hvala na čitanju, i - pišite.
otvorila si temu koja je minsko polje- neko će već naletjeti i reći ono što misli ali i ono što ne misli.
mentalni sklop osobe koja boravi u malom gradu i velikom gradu nije isti pa je i to problem- naše provincijsko razmišljanje nekad nam ne da da se izdignemo.

recimo susret Bošnjaka i Hrvata negdje u BiH. u početku svako forsira svoju varijantu. onaj koristi riječi iz bosanskog koje obično ne koristi a ovaj kao da je ispao iz dnevnika HTV-a. nakon nekoliko susreta više ne primjećuješ rezliku jer oba govore na isti način
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 15:14   #4
Svejedno mi je tko i kakav čovjek ali prijatelji ipak trebaju dijeliti neke stvari mada mogu u tom djeljenju zadržati svoju osobnost pa onda prijateljstvo zna biti vrlo zabavno jer ne odražavamo svi potpuno iste stavove.
Obrede ću poštivati koliko oni poštuju moj izbor da ih promatram izdaleka ako ne želim u njima učestvovati.

Sa posve suprostavljenim stavovima teško da ima mogućnost za prijateljstvo jer jer diskusija često nametanje ili apologetika...svaka ptice svome jatu i mirna Bosna-Šamac-Sarajevo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 15:35   #5
poslovno, kolegijalno, edukativno sa svima rado saradjujem i ne pravim iskljucive razlike.

emotivno, prijateljski, jaranski ipak samo sa pristalicama istog svjetonazora (cesto i sa njima potesko nadjem zajednicku )

ipak, danas je covjek informativno prebukiran i nazalost malo se nadje vremena za prijateljska caskanja...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:48   #6
Nije mi bitno koje je vjere pojedinac vec koliko je zagrizao za nju.

Ako "normalno", ko i 90% populacije, nema problema, ako je fanaticno, a poznavao sam dosta takvih ljudi, onda se maknem ili trollam u Rl-u, ovisi kak se osjecam.

Necu kategoricki tvrditi, ali mislim da ne bih mogao biti u vezi sa osobom kojoj je vjera jako bitan faktor u zivotu. Ionako takve osobe ne bi mogle biti samnom pa svi zadovoljni.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:55   #7
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ne diskriminiram ljude na osnovi vjerske pripadnosti, ali se klonim vjernika kojima vjera previše utječe na život, čak bi mogao reći da bježim od njih glavom bez obzira...

Znači, ako vidim bradatog muslimana s kapicom, ja brissss...
Naravno da ne diskriminiraš, tema i nije o diskriminaciji. Polazišna točka jest da se svi međusobno uvažavamo i poštujemo izbore drugih. Samo je pitanje koliko nam je vjera ili ateizam ili nešto treće, uistinu bitan faktor prilikom sklapanja odnosa. Na temama na nekim drugim PDF-ovima, ovaj faktor je često bivao prezentiran odlučujućim, stoga me zanima što o tome misle rezidenti ovog PDF-a.

Quote:
musa kaže: Pogledaj post
emotivno, prijateljski, jaranski ipak samo sa pristalicama istog svjetonazora (cesto i sa njima potesko nadjem zajednicku )
Znači li to isti svjetonazor u sklopu iste religije, ili je dovoljno da je netko vjernik? Što je s ateistima, gdje su oni u svemu tome? Što je s pristalicama sličnog svjetonazora koji nemaju vjersku podlogu za isti?

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sa posve suprostavljenim stavovima teško da ima mogućnost za prijateljstvo jer jer diskusija često nametanje ili apologetika...svaka ptice svome jatu i mirna Bosna-Šamac-Sarajevo.
Ovdje nisu toliko problem suprotna stajališta, koliko poštivanje tih stajališta. Nekad uopće ne mora biti ni pitanje nametanja, koliko pametovanja.
Pravo je pitanje, dajemo li uopće priliku drugoj stani da nam to i pokaže, ukoliko shvatimo odmah na početku da se radi o suprotnostima.

Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Ako "normalno", ko i 90% populacije, nema problema, ako je fanaticno, a poznavao sam dosta takvih ljudi, onda se maknem ili trollam u Rl-u, ovisi kak se osjecam.
Što je za tebe vjerski fanatizam, npr.?

Zadnje uređivanje Meadow : 04.12.2012. at 19:16.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 19:08   #8
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
bitam je faktor samo ne bih to nazvao baš dela breakerom. više na to gledam kao na zajedničke sklonosti.
Što bi se dogodilo u hipotetskoj situaciji, da nađeš hrpu zajedničkih sklonosti/podudarnosti s nekim, a on ateist?

Quote:
svoju vjeru praktikujemo u jednakoj mjeri mada ne na isti način.
Ne na isti način, npr.?

Quote:
mene lično usrećuje činjenica da volim svoju ženu i moju porodicu.
Kur'an porodicu opisuje kao "radost očiju vaših"- hvala Bogu stvarno je tako!
Neka, drago mi je to pročitati!

Quote:
vjernik je obavezan održavati prijateljske odnose posebno sa susjedima ma koje vjere da je on!
naravno, niko ne bira bliske prijatelj po smo jednom faktoru. tu je povjerenje stvar odrastanja, zajednički korijeni,...
Znači boldano može oduzeti primat religijskoj pripadnosti?

Quote:
otvorila si temu koja je minsko polje- neko će već naletjeti i reći ono što misli ali i ono što ne misli.
Ne mislim da je tema minsko polje, pogotovo ne ovdje.
Da smo na Politici, i da sam u temu negdje uklopila i nacionalna pitanja, onda bismo mogli pričati o sačekušama i eventualnim 'opasnostima'. Voljela bih da napokon netko kaže što uistinu misli, bez lažne političke korektnosti, pa da popričamo otvoreno.

Quote:
mentalni sklop osobe koja boravi u malom gradu i velikom gradu nije isti pa je i to problem- naše provincijsko razmišljanje nekad nam ne da da se izdignemo.
Da, slažem se da je ovo bitna stavka, dobro da si spomenuo.
Međutim, ne slažeš li se da i selo tj. manje mjesto više nije ono što je nekoć bilo? Ako napredak ulazi u sve sfere, misliš da nije tako po pitanju tolerancije i širenja vidika? I ovdje ne govorim o mjestu koje je doživjelo ratna stradanja, nacionalnu netrpeljivost i sl. Naravno da će u takvim okolnostima, netolerancija i nerazumijevanje biti jasnije izraženi, i da će trebati više vremena da se i zaboravi.

Quote:
recimo susret Bošnjaka i Hrvata negdje u BiH. u početku svako forsira svoju varijantu. onaj koristi riječi iz bosanskog koje obično ne koristi a ovaj kao da je ispao iz dnevnika HTV-a. nakon nekoliko susreta više ne primjećuješ rezliku jer oba govore na isti način
Ovo je lijepo za pročitati.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 19:37   #9
Ni meni nije bitno koje vjere su mi prijatelji, čak niti koliko su fanatično u tome, sve dok me ne pokušavaju "preobratiti".
Bez obzira na to o čemu se radi, ne volim kad mi netko nameće svoje razmišljanje kao jedino ispravno - dakle isto vrijedi i za religiju.
Što se tiče izbora životnog partnera, vrijedi isto (iako nemam praktičnih iskustava po tom pitanju). Ako mu je prihvatljivo da me njegova vjera ne zanima, nije isključeno da veza uspije (pretpostavljam da mi u tom slučaju veza s nekim fanatičnim vjernikom ne bi baš uspjela...ali opet - ne krećemo se u istim krugovima pa teško da bih takvog srela).
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 19:52   #10
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
...
Znači li to isti svjetonazor u sklopu iste religije, ili je dovoljno da je netko vjernik? Što je s ateistima, gdje su oni u svemu tome? Što je s pristalicama sličnog svjetonazora koji nemaju vjersku podlogu za isti?
...

isti svjetonazor u sklopu iste religije.

ateisti i ostali religiozni mogu biti dobre kolege, saradnici, poslovni prijatelji, profesori, predavaci i slicno. bez puno emocija.

uostalom, mozda nije lose da napises sta podrazumijevas pod prijateljstvom. npr. nekad neki svjetonazori jednostavno se neuklapaju u neka drustva. ja bez nekog izuzetno bitnog povoda ne zelim da sjedim za stolom gdje neko konzumira alkohol...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 20:06   #11
Imam zagrizenije vjernike za prijatelje, ali imam osjecaj da to ne bi funkcioniralo u vezi (ja se osjecam svjetlosnim godinama daleko od bilo koje religije). Tj prilicno sam sigurna da u vezi ne bi funkcioniralo - seks prije braka? kontracepcija? brak uopce?

Mozda ima "vjernika" koji bi pristali zivjeti na nacin kako ja zelim zivjeti, ali ljudi koji jedno pricaju a drugo rade nisu moj tip.

Sent from my GT-S5570I using Tapatalk 2
__________________
What's goin' on?
Spejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 09:24   #12
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post

Što je za tebe vjerski fanatizam, npr.?
Davni primjer iz RL-a, citiram, "nikad ne bih kupila nista od WGW-a jer me ono W podsjeca na vile od necastivog."

Da, to je true story.

Prije su mi takve stvari bile breaking point, ali vise nisam tolko tolerantan, sada povlacim granicu kod puno manjih stvari, tipa da netko vjeruje da se hostija stvarno pretvara u Isusovo tijelo na pricesti.
Jednostavno mi to dovoljno govori o osobi i njenom nacinu razmisljanja i stvaralo bi nepremostive razlike.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.