Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2010., 17:30   #1
Samoubojstvo

Raspravljao bih s zainteresiranim, o samoubojstvu.
Zanimaju me mišljenja o tome smatrate li samoubojstvo hm, legitimnim, recimo to tako, izborom svakog čovjeka, ili vam samoubojstvo uopće ne predstavlja opciju?
Naravno, ne zanimaju me općenita mišljena tipa 'ja sam protiv', već me zanimaju razlozi i pojašnjenja zašto je tomu tako.

zapravo, što me zanima jesu konkretno razlozi protiv samoubojstva, zašto je samoubojstvo percipirano kao 'loši', i koji su kriteriji za to.

Što čovjek gubi samoubojstvom što ne bi ionako s vremenom izgubio?
Clint Eastwood is offline  
Old 23.11.2010., 17:36   #2
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Raspravljao bih s zainteresiranim, o samoubojstvu.
Zanimaju me mišljenja o tome smatrate li samoubojstvo hm, legitimnim, recimo to tako, izborom svakog čovjeka, ili vam samoubojstvo uopće ne predstavlja opciju?
Naravno, ne zanimaju me općenita mišljena tipa 'ja sam protiv', već me zanimaju razlozi i pojašnjenja zašto je tomu tako.

zapravo, što me zanima jesu konkretno razlozi protiv samoubojstva, zašto je samoubojstvo percipirano kao 'loši', i koji su kriteriji za to.

Što čovjek gubi samoubojstvom što ne bi ionako s vremenom izgubio?
Rekao je Ivo Andrić....ubio bi da se mogu... salu na stranu

Izbor svakog covjeka je svrha demokracije u bilo kojem smislu....netko ce uzet lsd, netko ce pojest govno....postojimo da bi radili sto želimo....pitanje je zašto nešto više želimo od nečeg drugog
bezsmisla is offline  
Old 23.11.2010., 17:40   #3
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
Rekao je Ivo Andrić....ubio bi da se mogu... salu na stranu

Izbor svakog covjeka je svrha demokracije u bilo kojem smislu....netko ce uzet lsd, netko ce pojest govno....postojimo da bi radili sto želimo....pitanje je zašto nešto više želimo od nečeg drugog
dakle ti ne bi sprječavo čovjeka koji se želi ubiti. tj. poštovao bi njegovu želju?
Clint Eastwood is offline  
Old 23.11.2010., 17:47   #4
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
dakle ti ne bi sprječavo čovjeka koji se želi ubiti. tj. poštovao bi njegovu želju?
Najvjerojatnije mu nebi rekao da se ubije ali je pravo svakog covjek da radi sa sobom sto hoce. Vezano mislim da su najdublje i najteze rasprave bas na temu samoubojstva i pobačaja....toliko od mene....povlacim se ko sdp-ovci i serem gluposti ko hdz-ovci a isfrustiran sam ko hns ovci
bezsmisla is offline  
Old 23.11.2010., 17:53   #5
samoubojstvo je najcesce posljedica duboke depresije i u toj situaciji osoba nije u stanju donositi racionalne odluke tako da smatram da se u ovom slucaju mora umjesati drustvo i po mogucnosti reagirati da se doticnoj osobi pokusa pomoci da prebrodi krizu,ali kad je rijec o nekoj vrsti fizicke patnje kojoj nema ljeka (razne vrste bolesti i sl) mislim da osoba ima pravo da okonca zivot bez icijeg mjesanja, al opet sta ja znam tesko je pustit nekoga da se ubije
mari0 is offline  
Old 23.11.2010., 17:58   #6
Quote:
mari0 kaže: Pogledaj post
samoubojstvo je najcesce posljedica duboke depresije i u toj situaciji osoba nije u stanju donositi racionalne odluke tako da smatram da se u ovom slucaju mora umjesati drustvo i po mogucnosti reagirati da se doticnoj osobi pokusa pomoci da prebrodi krizu,ali kad je rijec o nekoj vrsti fizicke patnje kojoj nema ljeka (razne vrste bolesti i sl) mislim da osoba ima pravo da okonca zivot bez icijeg mjesanja, al opet sta ja znam tesko je pustit nekoga da se ubije
Camus nije tako smatrao. Rekao je da je samoubojstvo jedini pravi filozofski problem. stoga ćemo ga na ovo temi takvim i smatrati.

Na ovo što si napisao se može postaviti jedno pitanje;
Zašto ti misliš da samoubojstvo ne može biti racionalna odluka?
Clint Eastwood is offline  
Old 23.11.2010., 18:10   #7
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Camus nije tako smatrao. Rekao je da je samoubojstvo jedini pravi filozofski problem. stoga ćemo ga na ovo temi takvim i smatrati.

Na ovo što si napisao se može postaviti jedno pitanje;
Zašto ti misliš da samoubojstvo ne može biti racionalna odluka?
rekao sam da covjek nemoze racionalno razmisljati u stanju duboke depresije (a ona je najcesci uzrok samoubojstva), naravno da samoubojstvo moze biti racionalna odluka ali samo u pojedinim situacijama kada vise jednostavno nema izlaza, ali treba takodjer imat na umu da tim cinom osoba nece naskoditi samo sebi nego ce to imati veliki utjecaj na obitelj, bliznje i okolinu opcenito
mari0 is offline  
Old 23.11.2010., 18:21   #8
Quote:
mari0 kaže: Pogledaj post
rekao sam da covjek nemoze racionalno razmisljati u stanju duboke depresije (a ona je najcesci uzrok samoubojstva), naravno da samoubojstvo moze biti racionalna odluka ali samo u pojedinim situacijama kada vise jednostavno nema izlaza, ali treba takodjer imat na umu da tim cinom osoba nece naskoditi samo sebi nego ce to imati veliki utjecaj na obitelj, bliznje i okolinu opcenito
Kakve su to situacije 'kad nema izlaza' i zašto samo u tim situacijama?
jer, zapravo, život je situacija bez izlaza, umrijeti ćeš svakako. zašto ne bi dragovoljno umro ranije nego kasnije? gdje ti vidiš razliku?

a ovo utjecaj na bližnje i ostalo je hipotetska situacija, može se i bez svega toga. Uostalom, živeći u društvu, svaki dan negativno utječemo na gomile ljudi, pa nas to ne spriječava da nastavimo živjeti, to nam uopće nije ni bitno. Ako smo nemarni i u životu, zašto ne bismo bili u smrti?
Clint Eastwood is offline  
Old 23.11.2010., 18:28   #9
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
zašto ne bi dragovoljno umro ranije nego kasnije? gdje ti vidiš razliku?
?
pa Clint sam si tu razliku napisao... umireš kasnije... živiš dulje.... ne može umrijetu dulje zaboga
srebrni letac is offline  
Old 23.11.2010., 18:40   #10
Quote:
srebrni letac kaže: Pogledaj post
pa Clint sam si tu razliku napisao... umireš kasnije... živiš dulje.... ne može umrijetu dulje zaboga
Loše sam postavio pitanje. Naravno da je razlika da dulje živiš. Pitanje je vrijedi li zaista dulje živjeti i zašto, kad ćeš ionako umrijeti? Isplati li se i zašto ono vrijeme od rođenja do smrti i zašto ga se ne odreći?
Clint Eastwood is offline  
Old 23.11.2010., 18:43   #11
koje su to situacije? hmmm pa ni sam neznam na srecu nisam se nasao ni u jednoj od njih, ali su vjerojatno one kada imamo kucnog jubimca sa strasnim bolovima koje mu nikad nece proc pa ga odlucimo uspavati, ali i u tim situacijama ostavimo ljudsko bice da se nastavi patiti (sto je po meni pogresno i trebalo bi se njegova volja sprovesti).Nisam neki filozof (vise se bavim brojevima), ali pade mi sad napamet potraga za smislom zivota i nesto sumnjam da je smisao zivota izvrsiti samoubojstvo
mari0 is offline  
Old 23.11.2010., 18:56   #12
Quote:
mari0 kaže: Pogledaj post
koje su to situacije? hmmm pa ni sam neznam na srecu nisam se nasao ni u jednoj od njih, ali su vjerojatno one kada imamo kucnog jubimca sa strasnim bolovima koje mu nikad nece proc pa ga odlucimo uspavati, ali i u tim situacijama ostavimo ljudsko bice da se nastavi patiti (sto je po meni pogresno i trebalo bi se njegova volja sprovesti).Nisam neki filozof (vise se bavim brojevima), ali pade mi sad napamet potraga za smislom zivota i nesto sumnjam da je smisao zivota izvrsiti samoubojstvo
Život nema univerzalni smisao koji vrijedi za svakoga. No čovjek je sposoban sam sebi zadati smisao, npr. smisao mi je da pomažem ljudima i budem dobar otac svojoj djeci. No tko brani čovjeku da živi bez smisli, ili da mu smisao bude baš u smrti, tj. samoubojstvu?
Clint Eastwood is offline  
Old 23.11.2010., 19:29   #13
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Loše sam postavio pitanje. Naravno da je razlika da dulje živiš. Pitanje je vrijedi li zaista dulje živjeti i zašto, kad ćeš ionako umrijeti? Isplati li se i zašto ono vrijeme od rođenja do smrti i zašto ga se ne odreći?
E pa.. ja sam Clint inžinjer... svaka sila ima reakciju ( kontra silu ) pa tako i život i smrt... dodaj tu faktor vrijeme ( dakle nismo više u čistoj mehanici, koja je bezvremenska ) i jednadžba kaže... Život( akcija ) se bori za svoje vrijeme ( gura u njegovom smjeru ) = dotle dok smrt ne kaže dosta ( reakcija )... nijedna sila nema suprotan smjer svoga djelovanja pa tako ni život .. to je zapravo fizikalno nemguće.. dakle , težiš živjeti beskonačno ( to je aksiom ) ali... ravnoteže mora biti pa nakon izvjesnog vremena javlja se reakcija i stvar se poništava ( umireš )... što stvara tu reakciju ?.. najčešće biologija pa umireš od starosti, bolesti.. itd... poneklad se javljaju dodatne reaktivne sile ( suicidalne ) i smrt dolazi ranije... ovo "ponekad" nam kaže da nije to filozofsko pravilo i da je izuzetak.. a on nije vrijedan analize ejebiga...
srebrni letac is offline  
Old 27.11.2010., 01:25   #14
Clinte ntiko ti ništa ne brani,...život je dar...
kod katoličkih indoktriranih populacija je veliki grijeh,samome sebi uzeti život.,jer ga nisi, sam niti stvorio(svoj).

Opet objektivno postoje specifično-bizarne okolnosti,gdje bi se nalazilo opravdanje,..konkretno,... kao kod ratnoga stanja u opkoljenoj situaciji,gdje se ne biraju sredstva,...kada " zadnji" metak,doslovno čuvaš za sebe.

Pa,kod teških kroničnih bolesti s nepodnošljivom količinom bola,...krivnje,..tereta...,savjesti,idr...

Futuristički-kod eksperimentalnih ,modificiranih tajni i tajnih postupaka,gdje ćeš morti morat izabrat neminovan izbor,..kako bi se "zacementirao" kliconoša procesora...(poradi sigurnosti).

bez obzira,ako život i nema smisao,...on mora negdje čučati u tebi samome...ti mu moraš oblikovati ,te usmjeriti smisao, priče o lakoći besmisla..
žacko11 is offline  
Old 27.11.2010., 01:43   #15
Ako u svijetu oko sebe ne vidiš baš ništa dobro, niti jednu jedinu stvar reklo bi se da patiš od kronične depresije i kad u tom stanju donosiš odluku o oduzimanju vlastitog života, to nije racionalno. Ako misliš da u tvom životu ne postoji niti jedna lijepa stvar, naravno da nešto nije u redu, da ti kotačići ne rade baš dobro i tu upada društvo koje te kotačiće malo podmaže, otvarajući ti oči i kaže - pogledaj dijete, pogledaj životinju, pogledaj dvoje zaljubljenih, pogledaj majku, pogledaj i shvatit ćeš da te divne stvari okružuju i da nećeš poželjeti prije vremena otići u nepovrat.
Mislim da nikad nisam čula da se netko ubio kad je bio sretan i zadovoljan.
__________________
Do not look back and grieve over the past, for it is gone; and do not be troubled about the future, for it has not yet come. Live in the present, and make it so beautiful that it will be worth remembering! ;)
12bLolita is offline  
Old 27.11.2010., 23:54   #16
Što je sa samoubojstvom radi radoznalosti? Bio sam suicidalan i završio zbog toga na psihijatriji... U tom razdoblju sam bio anksiozan i bizarno paranoičan. S vremena na vrijeme bi se pojavila pomisao na samoubojstvo ali me na razmišljanje o njemu prestala vraćati pomisao na izlaz nego čista radoznalost. Nemam više paranoja ni anksioznosti, depresija nikada nije ni bila toliko izražena ali pomisao na samoubojstvo se vraća radi radoznalosti. Možda zato što nemam racionalan pogled na svijet? Ali, tko ima racionalan pogled na svijet? Razmišljanje o samoubojstvu mi hrani pomisao na to da ako sam postojanje ne mogu prestati biti postojanje. Neću biti čovjek. Najvjerojatnije neću ni biti po ljudskom poimanju. Kada bih se ubio sigurno bi se našlo mnogo razloga... Možda fanatizam, idealizam, opsesivnost, iracionalnost, nezrelost, kukavičluk, psihotičnost(...), ali kome se gledajući iz neke druge perspektive ne može pridodati bilo koji od ovih pridjeva? Samoubojstvo nije neprirodno jer sve što se događa unutar prirode od strane prirode je prirodno. Zašto bi bilo loše? Loše za koga? Loše za osobu koja se ubila(?), kako znaš? Loše za osobe koje su bile u njenom okruženju(?), kako znaš da nije dobro za osobu koja se ubila, što bi sud o tome učinilo neosnovanim i subjektivnim... Ne zagovaram samoubojstvo, samo pokušavam ukazati na bezbroj perspktiva i uzaludnost bilo kakvog osuđivanja. Mislim da ljudi nesvjesno osuđuju samoubojice jer je jedina posljedica koju snose - smrt, a ta nas "kazna" snađe bez obzira na sve. To me dovodi do pitanja jesmo li nesvjesno ljubomorni na samoubojice jer ono što smatramo najvećom "kaznom" prihvate kao najveći "dar", opet, gledajući iz druge perspektive, su ono što smatramo najvećim darom shvatili kao kaznu. Opet smo na početku, opet imamo pitanje; tko je u pravu? Tko kaže da netko mora biti u pravu? Živili su, mi živimo, umrli su, i mi ćemo. Ne zaboravimo jednu stvar, kad si mrtav nemaš savjesti ni morala jer kad si mrtav prestaješ biti čovjek...
klitorito is offline  
Old 03.12.2010., 22:53   #17
Opća i načelna rasprava o ovom problemu, koja bi završila s jasnim i nedvosmislenim "Da čovjek ima pravo počiniti samoubojstvo" ili "Ne čovjek nema pravo ni u kojem slučaju počiniti samoubojstvo", mi se ne čini logičkim izvedivom.

Zašto? Život vrvi posebnim slučajevima, raznolikošću. Umjesto da se pitamo da li je ili nije samoubojstvo opravdano, možemo se pitati u kojem je slučaju samoubojstvo više a u kojem manje opravdano.

Ima li više razloga za samoubojstvo, star bolešću napaćen čovjek koji maloprije u automobilskoj nesreći ostao bez bliskih članova obitelji, ili mlad čovjek u naponu snage, kojem u životu sve ide od ruke, i dobro se osjeća?

Razlozi za samoubojstvo kod različitih ljudi, jasno, različiti su. Većina ljudi ima mogućnost počiniti samoubojstvo? Ima li većina ljudi na to pravo? Zamijenio bio potonje pitanje prikladnijim, koje je lakše napasti, a glasi: može li većina ljudi dati valjan razlog, oPRAVdanje zašto bi se trebali ubiti?

Valja razlikovati pojmove : mogućnost, pravo, opravdanje, razlog.
__________________
Blind commitment to a theory is not an intellectual virtue: it is an intellectual crime. - Imre Lakatos
Rokul is offline  
Old 04.12.2010., 11:08   #18
Svi moji poznanici koji su se ubili su to napravili iz bolesti u duši. Bili su psihički bolesnici. Samo se moj kirurg ubio, a da nitko nikad nije shvatio zašto. Samoubojstvo je u 99 % slučajeva samo bolest. Rijetki se ubijaju jer su usamljeni ili imaju rak. U selu moje žene su se ubila dva starca od 70 - 75 godina. Živjeli su sami. Ali to nije pravi razlog. U mome selu živi jedan amerikanac isto star i isto je sam. On je napustio ženu u Americi i sam živi u domovini. Taj 100% neće pomisliti na samoubojstvo. On je sam sebi sasvim dovoljan. A njegov sin u americi se ubio sa 30 godina. Nije bio oženjen, studirao je na duge staze s novcima od roditelja. Nije bio sam, niti usamljen, niti ga je napustila djevojka. Nitko ne zna zašto se ubio.
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Camus nije tako smatrao. Rekao je da je samoubojstvo jedini pravi filozofski problem. stoga ćemo ga na ovo temi takvim i smatrati.

Na ovo što si napisao se može postaviti jedno pitanje;
Zašto ti misliš da samoubojstvo ne može biti racionalna odluka?
To je filozofski problem jer je naš um ograničen. A ograničena je i naša znanost. Po znanosti je čovjek stvar apsolutnog slučaja. Samo onaj koji vjeruje u Boga može sebi predočiti da je ovaj život nešto više. I da ga nakon smrti čeka raj. Ali znanost kaže da su to gluposti. Stoga Jung preporučuje vjerovanje u bilo što, jer to smiruje um. Ali to je onda samo VJEROVANJE ali ne i ISTINA. A nama treba ipak istina. A nju ne vidimo.
Na mome blogu sam smislio jedan razgovor mojeg hirurga koji se ubio. Dijalog sa svećenikom. http://degmat.bloger.hr/post/buduci-...a/3349219.aspx

Zadnje uređivanje krena : 04.12.2010. at 11:18.
krena is offline  
Old 04.12.2010., 11:34   #19
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Raspravljao bih s zainteresiranim, o samoubojstvu.
Zanimaju me mišljenja o tome smatrate li samoubojstvo hm, legitimnim, recimo to tako, izborom svakog čovjeka, ili vam samoubojstvo uopće ne predstavlja opciju?
Naravno, ne zanimaju me općenita mišljena tipa 'ja sam protiv', već me zanimaju razlozi i pojašnjenja zašto je tomu tako.

zapravo, što me zanima jesu konkretno razlozi protiv samoubojstva, zašto je samoubojstvo percipirano kao 'loši', i koji su kriteriji za to.

Što čovjek gubi samoubojstvom što ne bi ionako s vremenom izgubio?
Pa u biti mislim da je samoubojstvo posve "legitiman" izbor svakog covjeka. Iako, to ne mislim da je slucaj kod maloljetnika. Kad si u pubertetu, povod za samoubojstvo moze biti i ustajanje na lijevu nogu. Isto vrijedi za psihicke bolesnike, ljude sa obvezama prema drustvu ili prema bliznjima, odnosno ako osoba ima dugove, ili ima djecu od 7 godina.

No, ako punoljetna osoba, koja nema nikakve dugove (kredite i slicno), djecu (ako je samo ozenjen, mislim da nije problem, dok je za djecu osoba duzna se brinuti barem dok ne zavrse skolovanje) i nije psihicki bolestan ( pri tome mislim da zelja za samoubojstvom nije nuzno psihicka bolest) zeli si oduzeti zivot, iskreno ne vidim problem sa time.
Iai is offline  
Old 04.12.2010., 11:35   #20
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Pa u biti mislim da je samoubojstvo posve "legitiman" izbor svakog covjeka. Iako, to ne mislim da je slucaj kod maloljetnika. Kad si u pubertetu, povod za samoubojstvo moze biti i ustajanje na lijevu nogu. Isto vrijedi za psihicke bolesnike, ljude sa obvezama prema drustvu ili prema bliznjima, odnosno ako osoba ima dugove, ili ima djecu od 7 godina.

No, ako punoljetna osoba, koja nema nikakve dugove (kredite i slicno), djecu (ako je samo ozenjen, mislim da nije problem, dok je za djecu osoba duzna se brinuti barem dok ne zavrse skolovanje) i nije psihicki bolestan ( pri tome mislim da zelja za samoubojstvom nije nuzno psihicka bolest) zeli si oduzeti zivot, iskreno ne vidim problem sa time.
Također sam stavio razgovor mojeg hirurga sa V.E. Franklom, inače osnivačem logoterapije (terapija smismom života). Tekst je malo tragikomičan: http://degmat.bloger.hr/post/egziste...a/5780438.aspx
krena is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.