Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2009., 12:07   #141
Ne znam da li se što mijenjalo, mi nismo predali ništa kad smo kupovali stan u novogradnji po točki 7. Negdje u prijavi poreza na PN ili u zahtjevu za oslobođenje se pita način stjecanja nekretnine prodavatelja, mi smo upisali gradnja i nisu nas tražili točku 7.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 17:20   #142
Quote:
mare2 kaže: Pogledaj post
Ok, razumijem da je tako kada je riječ o starogradnji. A za novogradnju je to onda kupoprodajni ugovor mene i prodavatelja (koji je investitor novogradnje) ili nešto drugo?
za novogradnje ti se prilaže građevinska dozvola kao dokaz o stjecanju
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 17:57   #143
Hej, jel zna netko može li se prijava na porez nekretnina poslat poštom u Poreznu Upravu? Nije oslobođenje.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 01:03   #144
možda se netko našao u situaciji kao i ja pa ovo pomogne

od kad sam predao zahtjev za oslobođenjem plaćanja poreza, prošle su preko 2 godine, a kako smo u međuvremenu dobili još jedno dijete, odnio sam na poreznu i papire od bebe i bez problema će i ona ući u olakšicu, jer još nije doneseno rješenje. Ajde neka korist od spore birokracije
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:39   #145
Da li itko zna kako se u poreznoj gleda na ovakvu situaciju. Dobio sam danas riješenje za plaćanje porezu na kupnju nekretnine i ok, ja to moram platiti u roku 15 dana i svi sretni i zadovoljni (osim mene naravno) E sad, ja se ženim kroz mjesec dana a već tamo u 11mj, ću imati i dijete (žena trudna). Kako sada? Imam li ja pravo na neku žalbu ili mogu (kad se oženim i dobijem dijete) naknadno tražiti da mi se taj preplaćeni porez vrati? Jer koliko znam onda sam oslobodjen 80 kvadrata a ne 50 kao sada...
hec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 16:09   #146
Prva nekretnina - poljoprivredno zemljište

Pozdrav svima

Evo kupujem zemljište koje se vodi kao oranica tj poljoprivredno zemljište.

Da li kupnjom takvog zemljišta (koje će mi biti 1. nekretnina) gubim pravo oslobođenja poreza kad budem kupovao kasnije stan i sl?

hvala
DadCav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 17:11   #147
Kad se kupuje zemljište, oslobođenje se dobija uz pismenu izjavu da ćeš u sljedećih 5 godina na tom zemljištu sagraditi kuću u koju ćeš useliti.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 21:38   #148
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Kad se kupuje zemljište, oslobođenje se dobija uz pismenu izjavu da ćeš u sljedećih 5 godina na tom zemljištu sagraditi kuću u koju ćeš useliti.
da to znam, ali to nije bilo moje pitanje....to je poljoprivredno zemljište i ne može se graditi ali bi bila moja 1 nekretnina.

Ako platim porez da li mi ostaje pravo oslobađanja od poreza kad budem kupovao stan ili kuću u kojoj bi živio?
DadCav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 11:44   #149
Sorry, nisam pažljivo čitala.

Pa, s obzirom da ti poljoprivredno zemljište ne rješava stambeno pitanje, po toj osnovi to ne bi trebala biti prepreka jer zakon kaže:

4. da građanin, te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu koja zadovoljava njihove stambene potrebe.


No postoji i ovaj uvjet za oslobođenje:

5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti.

Što je nekretnina znatnije vrijednosti, samo Porezna zna .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 09:09   #150
Quote:
DadCav kaže: Pogledaj post
Evo kupujem zemljište koje se vodi kao oranica tj poljoprivredno zemljište.

Da li kupnjom takvog zemljišta (koje će mi biti 1. nekretnina) gubim pravo oslobođenja poreza kad budem kupovao kasnije stan i sl?
ne gubiš pravo na oslobođenje zato što ćeš na ovu kupoprodaju platiti porez...oslobođenje se odnosi na kupnju prve nekretnine kojom rješavaš stambeno pitanje...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo

Zadnje uređivanje brzi : 06.08.2009. at 09:14.
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 10:04   #151
Brzi, on ne gubi pravo na oslobođenje, ali sve dok u vlasništvu ima to zemljište, Porezna bi ga mogla otkantati za oslobođenje na stan/kuću/štoveć ako procjene da je to nekretnina znatnije vrijednosti...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 14:16   #152
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Brzi, on ne gubi pravo na oslobođenje, ali sve dok u vlasništvu ima to zemljište, Porezna bi ga mogla otkantati za oslobođenje na stan/kuću/štoveć ako procjene da je to nekretnina znatnije vrijednosti...
da, upravo tako...u među vremenu sam nazvao poreznu, kažu sve ovisi o komisiji i njihovoj procjeni kad izađu na teren....

u pravilu ne gubim pravo na oslobođenje ali ako oni procjene da je nekretnina znatnije vrijednosti onda sam u banani
DadCav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 20:49   #153
uvjeti

Postoji li uvjet koliko vremena treba živjeti u tom stanu koji je kupljen kao prva nekretnina? Recimo, ako nakon 5 godina želim iznajmiti taj sat i seliti, trebam li plaćati taj porez?
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:37   #154
mislim da moraš biti na toj adresi 5 godina, baš se i sama sad s time baćkam, i čini mi se da sam pred par dana izvukla upravo taj podatak
filanapaprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:40   #155
Hm...nadam se da će naići netko s potvrdom, meni se baš radi o tolikoj granici
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:42   #156
Hm,
a što ako kupimo prvi stan u inozemstvu?
Čija pravila za oporezivanje vrijede? Naše ili druge države?
sjajna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:09   #157
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Hm...nadam se da će naići netko s potvrdom, meni se baš radi o tolikoj granici
Našla:

"Porez se plaća ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje."
filanapaprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:17   #158
Jel ima koja dobra dušica šprancu izjave da ću se useliti u nekretninu kad to bude moguće, i tada promijeniti adresu (radi oslobođenja od plaćanja porez)?
filanapaprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 00:51   #159
Quote:
filanapaprika kaže: Pogledaj post
Našla:

"Porez se plaća ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje."
Hm...a uvjet je da ti je to jedino stambeno rješenje. A što ako nisi kupio drugi stan-nego preselio i živiš primjerice kao podstanar u drugoj županiji, gradu...pitam se.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 09:04   #160
Quote:
Dana2 kaže: Pogledaj post
Promet nekretnina (tvoju kupnju stana) MORAŠ prijaviti u roku od 30 dana, bez obzira kad ćeš biti upisan da si vlasnik te nekretnine. Mislim da možeš ostati na staroj adresi dok stan ne bude useljiv, pa ćeš na PU izjaviti da ćeš se preseliti kad stan bude useljiv i tada prijaviti boravak. Dokumentacije treba hrpa, imaš sve na webu, ili odi tamo, ponesi ugovor, osobnu, domovnicu i predaš prijavu poreza na promet nekretnina i zahtjev za oslobođenje da budeš u roku, a oni ti daju popis kaj još trebaš donijeti i to doneseš kad prikupiš. Važno je da porez prijaviš u roku od 30 dana. Sve kaj ti fali i kako da riješiš nedoumice, objasnit će ti referent na šalteru.
evo tu je sve rečeno, nema nikakvih dilema, niti kolizija, niti nedoumica...

kupiš stan, tj. potpišeš jedan ugovor s bankom koji solemniziraš i drugi s prodavateljem koji također ovjeravaš kod bilježnika, bilježnik taj ugovor šalje na poreznu i taj dan ti počinje teći rok od 30 dana da prijaviš u poreznoj kupnju stana, tj da tražiš oslobođenje (prva nekretnina kojom se riješava stambeno pitanje)... ono što je bitno je da se ti sa ugovorom POJAVIŠ u poreznoj a dalje će te oni uputiti što sve treba donijeti, ali ti si svoju obavezu napravio, pojavio si se tamo i tvoj predmet je preuzet, ostale papire riješavaš naknadno... netko je pitao zašto gruntovnica ne dozvoljava upis hipoteke ako je kupac vlasnik, pa naravno da ne dozvoljava, prije upisa hipoteke vlasnik je prodavatelj i on postaje založni dužnik tih par dana dok se ne isplati kredit i tek se onda kupac upisuje na nekretninu...

prva nekretnina se ne smije otuđiti (prodati, zamijeniti, darovati) 5 godina inače se porez mora platiti... evo jedan koristan link s nekim odgovorima http://www.argumentum.biz/publicatio...ons&article=20


inače ja sam u 6-om mjesecu kupio stan i sve to prolazio tako da mi je nešto ostalo...
the_susjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:14.