Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2009., 23:04   #201
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Slažem se ubojstvo POW je totalni idiotizam i kukavištvo...
Da, a i većinu takvih ubojstava bi počinili vojnici 5. linije koji bi se kurčili nad POW, jer nebi uspjeli skupit muda i ako im se već ubija, ići na 1. liniju
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 22:22   #202
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Zasto HVO? nije HVO sam u tome sudjelovao. 7. i 4. su tu bile, HGZ, tri gardijske HVO-a na celu sa Busicima, i jos par postrojbi. S tim da su HVO gardisti dosli na kraju, preuzeli teren, a glavni udar su izvrsile sedma i cetvrta gardijska. Govorim o Jajcu i Mrkonjicu. U Mrkonjicu je poginuo Matijas.

Ne znam sta te konkretnije zanima.
haha kakav udar na Jajce, kakva komedija...bez i jednog metka vam je Jajce dato natrag,...kao sto ste ga vi 92 dali srbima jer ste se povukli sa svojih polozaja, dok su se hrabro muslimani borili...realno ni jedna vojska ne moze zauzeti jajce (ako si bio kad tamo sve ti je jasno)...
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 22:29   #203
[QUOTE=musmulja;11960761]DEMON

1.Mozda je ovdje istina da zahvalnica nebi trebala biti znacajna u slucaju Bugojna , a i da bi to ne mjenja pricu ,jer vi se ne znate zahvaliti ni za mnogo vece stvari od Bugojna. ( o Bugojnu cu pricati neki drugi put)


Kakva zahvalnica...srbi nisu nikad pokrenuli nikakvu akciju na Bugojno...artiljerijsku podrsku su davali sa Kupresa u ljeto 92 hrvatskim snagama u borbama za Bugojno
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 22:49   #204
Quote:
josnik12 kaže: Pogledaj post
Neznam,neznam,meni su Srbi tada u tome povlačenju izgledali jako jebeno.To je bila organizirana kolona od desetke tenkova,praga,BOV-a itd.Nisu mi izgledali kao netko tko bježi progonjen od neprijatelja više kao organizirana skupina u organiziranom povlačenju ali da su zakasnili samo dva ,tri dana bili bi odsječeni u Jajcu.Odsječeno jajce,ha,ha.Mi smo je gledali iz šume par stotina metara od nje.Strava.Mi smo bili "teška" pješadija kao neki specijalci sa lakim naoružanjem pa se nismo ni upustali u sukob sa njima a i odgovaralo nam je da ih vrag nosi dalje od nas.Mada netreba umanjivati zasluge Armije.To je tada bilo jako dobro savezništvo.A opet kada se osvrnem na sukob između Armije i Hvo dolazi se do zaključka da u to vrijeme Armija nigdje nije ofenzivno djelovala prema Srbima već samo prema Hrvatima mada je u to vrijeme Hrvatska primila tisuće i tisuće Bošnjaka.Meni taj sukob izgleda kao dobro izrežiran film od nekih mozgova.Moglo je se zakuhati sukob potplativši par ljudi koji su bili u pravo vrijeme i na pravom mjestu.
Zasto je hrvatska vojska usla u Jajce i samo posmatrala kako se srbi iz D.Vakufa povlace ...sve dok nije dosla jedinica iz Sinja i onda su presjekli put i bilo je svasta cak su u autobus pun zena i djece ispalili zolju i gotovo sve pobili....
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 00:18   #205
Srbi su vise puta htjeli da uzmu bugojno , ali bez uspjeha...Pravci njihovog napada su bili : s komara , iz pravca donjeg vakufa rijekom vrbas , s kuperesa preko planine stozer , preko mracaja...Najteze bitke su se vodile u pruscu (jedini dio donjeg vakufa koji nikad nije pao , inace to je mjesto puno fanatika) , tu su 92 god zaustavljeni srpski tenkovi pri pokusaju ulaza u bugojno.....
edgar--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 07:47   #206
Quote:
edgar--- kaže: Pogledaj post
Srbi su vise puta htjeli da uzmu bugojno , ali bez uspjeha...Pravci njihovog napada su bili : s komara , iz pravca donjeg vakufa rijekom vrbas , s kuperesa preko planine stozer , preko mracaja...Najteze bitke su se vodile u pruscu (jedini dio donjeg vakufa koji nikad nije pao , inace to je mjesto puno fanatika) , tu su 92 god zaustavljeni srpski tenkovi pri pokusaju ulaza u bugojno.....

Ne znam gdje si bio u to vrijeme..ali to nije istina..idemo redom...nikad srbi nisu izveli vojni napad na bugojno, niti pokusali...92 do zime su stabilizovali liniju oko d.vakufa, turbeta, i povezali se sa kupresom i vlasicem....nikad posle 92 nije pokrenuta bilo kakva akcija da se ide dalje....kakva rijeka Vrbas , ako poznajete teren uz rijeku vrbas je jedino ravan teren, linija razgranicenja kopcic,ostalo brda i nikad nije zabiljezen napad ni muslimana ni srba na toj liniji....na Prusac je krenulo par lokalnih optimista u ljeto 92, bez ikakve organizacije i bilo kakve podrske, a objektivno nije ni logicno da srbi zauzmu prusac jer je to muslimansko sveto mjesto....neznam mozda su srbi novcano ucjenjivali muslimane pruscom, prijeteci da ce ga zauzeti, ali vojno gledano prusac je bio u potkovici , okruzen srpskom artiljerijom, ....
ni govora da su najteze bitke bile na pruscu, ...mnogo teze i neizvjesnije je bilo prema kupresu od d. vakufa...i na turbetu....ostala mjesta nisu vrijedna pomena, cast svima....
sto se tice komara , jedino oko kamenjara 93 je bilo pomjeranja linije malo tamo malo vamo ali u sustini beznacajno...
i bilo je tvrdo, srbi dobro ukopani sa solidnim oruzjem....
i onda dolazak radovana karadzica u d.vakuf avgusta 95 , znacilo je predaja tog dijela RS, kazu iako svakodnevno izlozen granatiranju taj gradic , tog dana kad je radovan dolazio ni jedna granata nije pala dok on nije otisao, on odlazi ni do Jajca nije dosao granate su pocele po gradu da padaju, dok je dosao do b.luke u jajce su vec usla hrvatska vojska...
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 16:31   #207
Bio sam u bugojnu i travniku u to vrijeme , a neznam gdje si ti bio? heh..nije ni vazno vidim da si dobro upucen.. Srbi su vise puta pokusali uci u predgradza bugojna upravo preko kopcica i vrbasa..Art podrska je pruzana s brda ja mislim da se zove Urija.. (bezuspjesno) ... Upravo u pruscu su zaustavljeni srpski tenkovi koji su krenuli na bugojno..U pruscu je takodje i zarobljen jedan cetnicki tenk.. To za novcano ucjenjivanje je dosta smjesno , a srbi su ga silno zeljeli prusac cak su 92 zauzeli stari grad , ali je u kontra akciji dan kasnije oslobodjen prusac(zarobljen tenk).I dan danas u pruscu mozes vidjeti olupine ja 10-ak tenkova i nekoliko transportera.Ako si ikad bio u pruscu onda znas da je prusac veuma nepristupacan sa svih strana je okruzen minana , tako da mu je jedina slobodna poveznica cesta premada dv i cesta prema bug...
edgar--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 21:46   #208
Quote:
edgar--- kaže: Pogledaj post
Bio sam u bugojnu i travniku u to vrijeme , a neznam gdje si ti bio? heh..nije ni vazno vidim da si dobro upucen.. Srbi su vise puta pokusali uci u predgradza bugojna upravo preko kopcica i vrbasa..Art podrska je pruzana s brda ja mislim da se zove Urija.. (bezuspjesno) ... Upravo u pruscu su zaustavljeni srpski tenkovi koji su krenuli na bugojno..U pruscu je takodje i zarobljen jedan cetnicki tenk.. To za novcano ucjenjivanje je dosta smjesno , a srbi su ga silno zeljeli prusac cak su 92 zauzeli stari grad , ali je u kontra akciji dan kasnije oslobodjen prusac(zarobljen tenk).I dan danas u pruscu mozes vidjeti olupine ja 10-ak tenkova i nekoliko transportera.Ako si ikad bio u pruscu onda znas da je prusac veuma nepristupacan sa svih strana je okruzen minana , tako da mu je jedina slobodna poveznica cesta premada dv i cesta prema bug...
ja nisam bio nigdje , jer taj rat je bio klasican kriminal koji je vodio olos i zrtve su bili posteni ljudi i sirotinja...tako da se ne lozim na te fore ko je koga.....
nikad vojska rs nije krenula u napad na kopcic...ako smatras napadom puskaranje i granatiranje to je onda drugo nesto....ali klasican napad nikad nije bio....nema logike preko prusca ici u bugojno, jer bilo je lakse doci do bugojna drugim putevima....jedan jedini put je lokalna vojska , nista organizovano, krenula na prusac u ljeto 92... iako su srpski polozaji bili na ulazu u prusac linija nije pomjerana......nije bila kontra akcija dan poslije, vec se sve to odigralo u jednom jutru, za sat ili dva svega....mislim da je jedan krs od tenka T-55 osto bez gusjenice i to je sve...i nikad poslije niko nije isao na prusac...a pogotovo ne tenkovi...tako da i ako ima gomila gvozdja to je manipulacija cista...i sam kazes da je teren nepristupacan a da ide tenk starom cesto malo neozbiljno....
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 19:05   #209
Ozbiljno ti govorim 92 je zarobljen tenk koji je kasnije nazvan ajvaz dedo... Takodjer imaju olupine oko 10ak tenkova i to sam vidjeo 95 , a vidjeo sam i prije 2-3 godine kad sam bio u pruscu.. A ja sam ranjen u nogu u frontalno napadu ceta preko kopcica... A cete kad su ocistile kupres krenule su na bugojno poreko prussa , hotigosta i stozera.... jer taj rat je bio klasican kriminal koji je vodio olos i zrtve su bili posteni ljudi i sirotinja...tako da se ne lozim na te fore ko je koga..... s ovim se slazem 100%
edgar--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 21:33   #210
Quote:
edgar--- kaže: Pogledaj post
Ozbiljno ti govorim 92 je zarobljen tenk koji je kasnije nazvan ajvaz dedo... Takodjer imaju olupine oko 10ak tenkova i to sam vidjeo 95 , a vidjeo sam i prije 2-3 godine kad sam bio u pruscu.. A ja sam ranjen u nogu u frontalno napadu ceta preko kopcica... A cete kad su ocistile kupres krenule su na bugojno poreko prussa , hotigosta i stozera.... jer taj rat je bio klasican kriminal koji je vodio olos i zrtve su bili posteni ljudi i sirotinja...tako da se ne lozim na te fore ko je koga..... s ovim se slazem 100%
Ne znam...samo mi nije jasno da neko ide u frontalni napad pjesadijom tamo gdje je ravan teren kilometar ili dva,..a sve ostalo i koza pod "rucnom" pase.....sjecam se na kamenjaru da je jedan tenk ostao i vozan je po travniku... crnjak je to sto sam ja ubjedjen da je sve bilo namjesteno i unapred dogovoreno, kao na kladionici...
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 21:51   #211
Mozda iz tvog vidjenja tako izgleda...Ali su stvarno jaki napadi bili i bilo je dosta ranjenih , i mrtvih .. A kada je stari grad u pruscu zauzet , on je tek sutra vracen i u vracanju su ucestvovali i paragani iz g.vakufa ako me sjecanje sluzi..... Klaudije u kojoj si jedinici bio ako se moze znati?
edgar--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 22:27   #212
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Dan prije Cincara nama je receno , doslovno , da ce se Srbi povuci , i da moramo uci u Kupres prije armije.Normalno , ta informacija kod Srba nije spuštena na niže nivoe tipa vodova , satnija i tu je i dolazilo do borbenog kontakta.Toliko o zaslugama 7. k. za Kupres.
Isti slučaj se desio i u Mrkonjiću , VRS je dobila naredbu da se povuče zbog objektivnih razloga skupa sa stanovništvom , jer bili su dotučeni na raznim stranama , ali neke postrojbe , sela i sl. nisu htjeli da poslušaju , i dosta ih je izginulo zbog toga , a i GBR su imale gubitaka u tim borbama jer to su najmotiviraniji borci koji brane svoj dom.HV je tada bio prejak za njih , uz pomoć HVO-a , i ARBH , tako da je taj otpor bio uzaludan.

Klaudije, posto mi se cini da si iz tih krajeva kako komentarises ovaj post, i znas li nesto vise o ovome?
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 17:29   #213
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Klaudije, posto mi se cini da si iz tih krajeva kako komentarises ovaj post, i znas li nesto vise o ovome?
Markanm kaže:
Dan prije Cincara nama je receno , doslovno , da ce se Srbi povuci , i da moramo uci u Kupres prije armije.Normalno , ta informacija kod Srba nije spuštena na niže nivoe tipa vodova , satnija i tu je i dolazilo do borbenog kontakta.Toliko o zaslugama 7. k. za Kupres.
Isti slučaj se desio i u Mrkonjiću , VRS je dobila naredbu da se povuče zbog objektivnih razloga skupa sa stanovništvom , jer bili su dotučeni na raznim stranama , ali neke postrojbe , sela i sl. nisu htjeli da poslušaju , i dosta ih je izginulo zbog toga , a i GBR su imale gubitaka u tim borbama jer to su najmotiviraniji borci koji brane svoj dom.HV je tada bio prejak za njih , uz pomoć HVO-a , i ARBH , tako da je taj otpor bio uzaludan.





Sve je opisano u toj recenici : Dan prije nego sto je HV/HVO krenuo u napad receno im je da su cetnici u povlacenju pred ABiH i da treba da iskoriste situaciju i usetaju u vec napusten Kupres.
Prizanje od nekoga iz HVO-a da je ustvari ABiH ta koja je stvorila uslove da HV/HVO useta u Kupres i zar treba ista vise za one koji i dalje tvrde kako je to bila samo zasluga HVO-a
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 19:04   #214
ARBIH je prva usla u kupres , cete pobjegle , grad onda tek prepusten hvo...
edgar--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 19:13   #215
Quote:
edgar--- kaže: Pogledaj post
Klaudije u kojoj si jedinici bio ako se moze znati?
Nisam bio ucesnik rata, jer sve to sto se videlo je samo vrh ledenog brijega...a kad bude jednog dana izasla istina na vidjelo padacemo u nesvjest...nikad nisam sluzio vojsku jer mi se posle svega vidjenog zgadile i vojske i ratovi
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 19:40   #216
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Klaudije, posto mi se cini da si iz tih krajeva kako komentarises ovaj post, i znas li nesto vise o ovome?
kazu kad je radovan karadzic dolazio u d. vakuf da je naredio da se mora braniti do zadnjeg , ovog - onog, nesto u tom kontekstu.....a vec se znalo da ce se povuci organizovano srbi sa polozaja oko sipova, jajca i mrkonjic grada tj. do b.luke.......u sustini ideja je bila da se vakuf zrtvuje i prepusti musl. a oni su bili osvetnicki raspolozeni za srebrenicu, pa je vjerovatno konto da ce doci do revansizma....ali je komandant odbrane grada naredio ipak da se povuce koliko toliko sve organizovano....jer hrvati su bili vec u jajcu , cak su stizali glasovi od njih nesto kao sta cekate sto se ne povlacite i da oni nece praviti probleme ali da ce doci neki drugi za koje nemogu nista garantovati.....(to bi se moglo nazvati vracanjem 93 kad us oni pusteni preko komara, d.vakufa i vlasica da izadju iz srednje bosne)...otprilike tako nekako...i tako i bilo...islo se normalno kroz jajce dok nije dosla hv iz sinja jedinica i vise niko nije prosao tim putem...zar nema sve to logike, nekog sprovodjena dogovora...suvise nekako jednostavno da bi bilo spontano...jer da su srbi pruzali otpor hrvati sigurno nebi tako brzo napredovali i onda bi se pridruzila i muslimanska vojska ...cije bi bilo jajce , kupres ???
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 19:46   #217
Mene zanima ako je neko branio Jajce 92 , iz njegovog ugla kako mu se cini, kako je palo Jajce? Kako je takav grad sa takvomkonfiguracijom zemljista moguce zauzeti?
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 22:55   #218
Quote:
klaudije kaže: Pogledaj post
Mene zanima ako je neko branio Jajce 92 , iz njegovog ugla kako mu se cini, kako je palo Jajce? Kako je takav grad sa takvomkonfiguracijom zemljista moguce zauzeti?
evo ja sam jedan od tih,što je branio jajce 92.,x puta sam pisao na ovom forumu u detalje oko toga,šta te konkretno zanima?
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 23:37   #219
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
evo ja sam jedan od tih,što je branio jajce 92.,x puta sam pisao na ovom forumu u detalje oko toga,šta te konkretno zanima?

Je li u Jajcu bila Armija BiH ikada?
Dragan1986. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 17:41   #220
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Je li u Jajcu bila Armija BiH ikada?
naravno,od samog početka,tada se zvao TO,a nakon što je hvo jajca napustio linije nekih 15 ak dana prije pada jajca preuzela je i te linije,maksimalno se odupirala tada 20 nadmoćnijim srbima,..tada sam 24.oktobra i ranjen,.1. puta
bio sam i u hvo jajce,hoću ovom prilikom da napišem da su se tada 92 , obje vojske borile koliko su mogle i dobro sarađivale,..hvo jajca nije odjednom napustio linije nego ih je sukcesivno predavao armiji bih,dosta mts-a je također ostavio armiji,.hvo rukovodstvo je odlučilo da napusti jajce,..to je bila više politička odluka,..

a samih borbi što se tiče tih posljednjih 10-15 dana,je bilo nešto najgore što sam imao,.srpski su napadi bili u talasima,..imali su 4-5 ešalona,..non-stop su se smjenjivali,uz podršku artilerije svih kalibara,na potezu vrbice i gole planine su imali jedno 20ak tenkova,ne trebam napominjati koliko smo bili u podređenom položaju,sa ćusina su imali grad kao dlanu,..smjene i pojačanja više nismo niti imali,a i to je samo noću moglo da nam stigne,..a jajce je imalo vezu sa travnikom šumskim putem preko karaule,koji je već tada u jesen bio teško upotrebljiv,.jednostavno su srbi tada imali i tehničku i brojčanu nadmoć

Zadnje uređivanje snowball : 31.10.2009. at 17:51.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.