Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2007., 13:17   #201
Ok, raiden,
eto okončasmo i tu temu.

Koko, i ja sam, isto, pričao u prijateljskom tonu...
Ono nije bila kritika već pokušaj da se složimo.
Shady is offline  
Old 15.11.2007., 16:13   #202
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ok, raiden,
eto okončasmo i tu temu.

Koko, i ja sam, isto, pričao u prijateljskom tonu...
Ono nije bila kritika već pokušaj da se složimo.

Ovaj je na puru prema raidenu
http://dnevnik.hr/naslovnica/scena/z...0478_82695.php
Ernesto is offline  
Old 15.11.2007., 17:24   #203
Davno Raiden otjerao na hiljade pravih, a ne plavih vreča za smeće.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 15.11.2007., 17:51   #204
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Ne znam jel' to pitanje već postavljeno; zašto je simbol islama polumjesec (sa zvijezdom) tj. zašto ga vidimo na džamijama i minaretima?
Polumjesec i zvijezda nije simbol islama.O porijeklu polumjeseca, kao simbola ima nekoliko povjesno-znanstvenih teorija.Vecina ovih teroija govori da je simbol polumjeseca nastao u 'pred-islamskom' vremenu(neki ga vezu za boginju Dianu, a neki za bozantvo Tanri odnosno Tanit ) i to na podrucju Centralne Azije.Bitno je reci da Muhammed s.a.v.s., kao i njegovi nasljednici (četvorica kalifa, pa i kasnije dinastvije umejada i abasida) nisu koristili polumjesec i zvijezdu kao simbol islama.
Pojava ovog simbola medju muslimanima vjerovatno datira od pojave Otomanskog casrtva, ili josh tacnije od kada su otomani osvojili Konstantinopolis , grad ciji je simbol bio polumjesec i zvjezda.Legenda josh govori da Otomanski vladar Osman imao san u kojem je imao viziju kako se polumjesec rasirio po cjeloj planeti, pa je stoga uzeo polumjesec kao simbol Otomanskog carstva.Takodje je i Selim III koristio ovaj simbol za vojnu zastavu.Vjerovatno je da su krscani , koji su bili u sukobu sa otomanima, prvi poistovjetili polumjesec sa islamom, posto je krst na njihovim zastavama(u to vrijeme) simbolizirao krscanstvo.Drugi razlog zasto se je ovaj simbol vidjen kao islamki(iako on to nije, tj. taj simbol je bio simbol Otomanskog carstva) jeste jak i dug uticaj Otomana na islamski svijet, tako da su u 20 stoljecu mnoge drzave sa muslimanskom vecinom uzele varijacije simbola polumjeseca i zvijezde kao sopstvenu zastavu , dok je npr. crveni polumjesec postao ekvivalent crvenom krizu.Posto simbol polumjeseca i zvijezde postao 'popularan' i prepoznatljiv sirom islamskog i neislamskog svijeta on je bio koristen na zastavama, novcanicama, dzamijama, odjeci itd.
Sto se tice slicnosti polumjecesa i zvijezde i eventualno neke simbolike u islamu,sa aspekta religije moguce je ovaj fenomen shvatiti u kontekstu lunarnog kalendara , i njegove vaznosti za neke islamske propise.Naime , poznato je da se kod muslimana ritualni obicaji (petodnevna molitva, pocetak i kraj ramazana, hadz) racunaju prema lunarnom kalendaru.Npr. pojava mjeseca na nebu ima ritaulanu i religijsku vaznost, posto to oznacava pocetak i kraj posta u mjesecu Ramazanu, kao sto ista pojava oznacava datum hadza, tj. hodocasca prema Mekki.Naizad, prema hadisima, kada god je Muhammed s.a.v.s. vidio znakove pojave mjeseca (koji kada se pojavljuje ima oblik 'polumjeseca') on bi rekao "Polumjesece u kom je dobro i uputa, moja vjera je u Onoga ko te je stvorio"(Abu Davud,hadis broj 5073)
..."dobro i uputa" se odnosi na to da su se muslimani orijentirali prema mjesecu i u racunanju vremena i u orjentaciji u prostoru.
Adura is offline  
Old 15.11.2007., 20:03   #205
Sprovod-djenaza,molim pojasnjenje u svezi prisutnosti zenskog svijeta u istom. Preciznije dal zene idu dalje od kuce mejta(dal sam dobro napisao).
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 15.11.2007., 20:54   #206
Kada se u Kuranu spominju evanđelja na koja se to evanđelja misli?
PIPBoy 2000 is offline  
Old 15.11.2007., 20:57   #207
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Sprovod-djenaza,molim pojasnjenje u svezi prisutnosti zenskog svijeta u istom. Preciznije dal zene idu dalje od kuce mejta(dal sam dobro napisao).
Žene ne idu na dženazu. Mejt se okupa (ogasuli) i onda se odnese na mezar i tamo se klanja dženaza. Od kupanja do dženaze nema žena niti u jednom procesu.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 15.11.2007., 21:03   #208
imam jedno pitanje.. a to me vec duze zanima

molim da se ne shvati kao provokacija

zasto muslimani koriste toliko arapski...(pretpostavljam da je arapski)

jasno mi je za stvari koje imaju svoje ime bas na tom jeziku i samo na tom jeziku (nazivi za vjerske obrede i sl.)...

ali primjer... zivis cijeli zivot u sarajevu recimo... i sad si otkrio islam i postao vjernik... i odjednom ti stol vise nije stol.. kruh ti vise nije kruh... cipela nije cipela.. sprovod vise nije sprovod... pozdrav vise nije pozdrav... zena vise nije zena ..sad je hanuma

jel to stvarno potrebno ili je to nesto sto vam daje veci osjecaj pripadanja vjerskoj zajednici

recimo da sad krscani pocnu po doma na latinskom pricati.. ono dodaj mi kruh i te stvari

uglavnom.. nadam se da ste shvatili pitanje
satori is offline  
Old 15.11.2007., 21:05   #209
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Žene ne idu na dženazu. Mejt se okupa (ogasuli) i onda se odnese na mezar i tamo se klanja dženaza. Od kupanja do dženaze nema žena niti u jednom procesu.
Kod mene vidim da djenaza krece ispred kuce-doma mejta i vidim zene ispred kuce-doma.Jel to zadnja tocka procesa?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 15.11.2007., 21:09   #210
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Kod mene vidim da djenaza krece ispred kuce-doma mejta i vidim zene ispred kuce-doma.Jel to zadnja tocka procesa?
Zadnje žensko, jeste.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 15.11.2007., 21:13   #211
a zasto zene ne idu na sprovode?
satori is offline  
Old 15.11.2007., 21:13   #212
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje.. a to me vec duze zanima

molim da se ne shvati kao provokacija

zasto muslimani koriste toliko arapski...(pretpostavljam da je arapski)

jasno mi je za stvari koje imaju svoje ime bas na tom jeziku i samo na tom jeziku (nazivi za vjerske obrede i sl.)...

ali primjer... zivis cijeli zivot u sarajevu recimo... i sad si otkrio islam i postao vjernik... i odjednom ti stol vise nije stol.. kruh ti vise nije kruh... cipela nije cipela.. sprovod vise nije sprovod... pozdrav vise nije pozdrav... zena vise nije zena ..sad je hanuma

jel to stvarno potrebno ili je to nesto sto vam daje veci osjecaj pripadanja vjerskoj zajednici

recimo da sad krscani pocnu po doma na latinskom pricati.. ono dodaj mi kruh i te stvari

uglavnom.. nadam se da ste shvatili pitanje
I prije 1000 godina je se govorilo: hanuma, pendžer, dženaza itd.

Komunizam je u tom pogledu malo omeo, pogotovo u Sarajevu, ti su svi izrazi fala Bogu ostali. Tako da se ne radi o novom instaliranju, nego tebi se izoštrio sluh pa čuješ.

Trebaš doći u Travnik da na friškoj havi kraj Bašbunara malo promuhabetimo.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 15.11.2007., 21:15   #213
ne znam koliko dobar sluh da imam od zagreba do sarajeva ne mogu cuti...

ali znam ljude koji zive u zg cijeli zivot... i sad frisko otkrili islam.. i odmah novi jezik pricaju
satori is offline  
Old 15.11.2007., 21:22   #214
Isto bi se desilo da su otišli nakon toliko vremena u Zg u Sarajevo na pola godine. Otkrivaju vrijednosti identiteta.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 15.11.2007., 21:26   #215
Quote:
satori; kaže:
ne znam koliko dobar sluh da imam od zagreba do sarajeva ne mogu cuti...

ali znam ljude koji zive u zg cijeli zivot... i sad frisko otkrili islam.. i odmah novi jezik pricaju
Evo ja ću. Ja sam primanjem Islama usvojio te izraze i plaho su mi se dopali. To je stoga, kako si to već primjetila, što me više približavaju mojoj vjeri.
Naš Poslanik je bio Arap i govorio je Arapski. Ljubav prema njemu me podstiče da težim ka usvajanju svega što je i on imao/radio. Uz to, ti izrazi su blizu čovjeku. Recimo jedno od Božijih imena "HU", tako se lagahno izgovara i lijepo zvuči i podsjeća nas na dah/disanje. A znamo da bez disanja nema života. Slično je sa svim ostalim nazivima.
Derviš is offline  
Old 15.11.2007., 21:41   #216
[QUOTE=Derviš;11295838]Evo ja ću. Ja sam primanjem Islama usvojio te izraze i plaho su mi se dopali. To je stoga, kako si to već primjetila, što me više približavaju mojoj vjeri.
Naš Poslanik je bio Arap i govorio je Arapski. Ljubav prema njemu me podstiče da težim ka usvajanju svega što je i on imao/radio. QUOTE]


Ali naj boje iskazivanje jubavi bi bilo da odes u arapsku pustinju gdje je on zivio i nastojati sve kopirati kako je on radio..!!
Ernesto is offline  
Old 15.11.2007., 21:56   #217
[QUOTE=Ernesto;]
Quote:
Derviš; kaže:
Evo ja ću. Ja sam primanjem Islama usvojio te izraze i plaho su mi se dopali. To je stoga, kako si to već primjetila, što me više približavaju mojoj vjeri.
Naš Poslanik je bio Arap i govorio je Arapski. Ljubav prema njemu me podstiče da težim ka usvajanju svega što je i on imao/radio. QUOTE]


Ali naj boje iskazivanje jubavi bi bilo da odes u arapsku pustinju gdje je on zivio i nastojati sve kopirati kako je on radio..!!
Bih rado. Ali svakom čovjeku je biti tamo gdje mu je Allah odredio da bude. Ne misli da si moćan da radiš šta te volja. Postoji Bog koji dirigira nama i našim životima. Naša sloboda samo je dojam koji nam je potreban da bi bili aktivni.
Derviš is offline  
Old 15.11.2007., 22:06   #218
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Zadnje žensko, jeste.
Hvala,budem slobodan jos nesto pitati.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 15.11.2007., 22:09   #219
[QUOTE=Derviš;11296593]
Quote:
Ernesto; kaže:

Bih rado. Ali svakom čovjeku je biti tamo gdje mu je Allah odredio da bude. Ne misli da si moćan da radiš šta te volja. Postoji Bog koji dirigira nama i našim životima. Naša sloboda samo je dojam koji nam je potreban da bi bili aktivni.

Nemoj mi se izmotavat bog dirigira nasim zivotima dao nam je slobodnu volju nije on dirigent vec mi ako je zelja jaka da se radi i zivi kako je on radio i zivio onda nema prepreke...!!
On moze dati volju covjeku da ga slijedi u zivotu i radu kako je on radio a dirigiras ti hoces li volju ispuniti ili ne..!!
E lako je na rivu otic i na marmontovu ali u pustinji hm neznam nije to za nas dalmose..!!
A onda naj lakse rec bog upravlja gdje cu ja biti ne ne care ti si upravitelj..
Ernesto is offline  
Old 15.11.2007., 22:12   #220
Quote:
Ernesto kaže: Pogledaj post


Nemoj mi se izmotavat bog dirigira nasim zivotima dao nam je slobodnu volju nije on dirigent vec mi ako je zelja jaka da se radi i zivi kako je on radio i zivio onda nema prepreke...!!
On moze dati volju covjeku da ga slijedi u zivotu i radu kako je on radio a dirigiras ti hoces li volju ispuniti ili ne..!!
E lako je na rivu otic i na marmontovu ali u pustinji hm neznam nije to za nas dalmose..!!


Lako???? E, pa više baš nije lako!
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.