Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2012., 19:48   #201
Hvala ti Ivanicapeca na datim informacijama.Buduci da se nikad nismo susreli sa ovakom vrstom bolesti niti je itko u familiji bolovao od raka,nekako smo sokirani samom spoznajom da nam se to desava pa tako da nismo ni upuceni u nacine lijecenja.Ako je stvarno tata trebao dobiti taj lijek nije mi jasno takvo ponasanje od strane lijecnika jer mogli su mu barem dati na znanje da postoji i takva vrsta lijeka pa i po cijenu da ga sami platimo..Kao sto velis,cudno mi je i da su promjenili tu prvu propisanu terapiju (ne znam kakva je ona)uz obrazlozenje da trenutno nemaju taj lijek...Otac se lijeci u Sarajevu i kontrola mu je tek za 20-tak dana tako da ce svakako pitati doktora vezano za avastin..Mi smo se sad nekako najvise zainteresirali za taj "cudotvorni" lijek Vidatox iz Kube koji po svjedecenju ljudi djeluje pozitivno i ohrabrujuce.Stupili smo u kontakt sa jednom klinikom i oni od nas traze cijelokupnu dokumentaciju bolesnika i prijevod dijagnoze kako bi na temelju toga mogli odrediti terapiju..Problem je u tome sto je dijagnoza na latinskom a oni traze da ju prevedemo na engleski ili spanjolski.Iskreno,i to mi je nelogicno jer latinski u medicinskom jeziku je svugdje isti u svijetu.No,kako god,meni je sad potrebna pomoc od nekog tko zna prevesti ovaj dio :

Dijagnoza: Ca colonis ascendentis perforatum

Adenocarcinoma nonspecificum exulceratum partim necroticum perfooratum (gr III) colonis ascendentis cum infiltratione carcinomatosa textus adiposi pericolici pt4aR2.peritonitis fibropurulenta visceralis localisata. Apendicitis chr.Exacerbata.Adenocarcinoma metastaticum lymphonodorum (XIII/XV) pericolici cum infiltratione carcinomatosa texus perinodorum (v/XIII) pN2b ( C2 DUKES modific. Aster-Coller)

Zato molim bilo koga tko ovo razumije da mi napise ispravan prijevod kako bih mogla ovo poslati na Kubu.Znam da je nekima ovo smijesno i cudno kad posezem i za ovakvom vrstom pomoci ali toliko sam ocajna da cu uciniti sve kako bih pomogla tati.

Ivanicapeca,hvala ti jos jednom
melita81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 21:47   #202
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Sigurno da ukoliko se radi o karcinomu, u toj dobi se to može dosta sporo razvijati i polagano progradirati, no to nije pravilo. Puno faktora u tome igra ulogu.
Kada je baka zadnji put obavila ginekološke pretrage? Trebalo bi to isto obavezno obaviti, a što se ca debelog crijeva tiče, treba sada obaviti kolonoskopiju da se vidi kako stvari zapravo stoje. Ono što je ona sada dobila jest nalaz pozitivan na okultno krvarenje koji ukazuje da nešto nije uredu i da treba obaviti dodatne pretrage.
Zadnje je na ginekološkom bila kad je završila u bolnici 2008. pa su joj radili apsolutno sve pretrage, nisu isto mogli pronaći uzrok gubitka željeza.

Kaže mi baš danas da ju nekako žari u donjem dijelu abdomena, osim što ju boli na dodir. I da joj jako paše sladoled.

Isto mi je rekla da te proljeve zna imati po 3-4 puta na dan, i stolica -osim što je tamna - jako je neugodnog mirisa.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 07:56   #203
Quote:
melita81 kaže: Pogledaj post
Hvala ti Ivanicapeca na datim informacijama.Buduci da se nikad nismo susreli sa ovakom vrstom bolesti niti je itko u familiji bolovao od raka,nekako smo sokirani samom spoznajom da nam se to desava pa tako da nismo ni upuceni u nacine lijecenja.Ako je stvarno tata trebao dobiti taj lijek nije mi jasno takvo ponasanje od strane lijecnika jer mogli su mu barem dati na znanje da postoji i takva vrsta lijeka pa i po cijenu da ga sami platimo..Kao sto velis,cudno mi je i da su promjenili tu prvu propisanu terapiju (ne znam kakva je ona)uz obrazlozenje da trenutno nemaju taj lijek...Otac se lijeci u Sarajevu i kontrola mu je tek za 20-tak dana tako da ce svakako pitati doktora vezano za avastin..Mi smo se sad nekako najvise zainteresirali za taj "cudotvorni" lijek Vidatox iz Kube koji po svjedecenju ljudi djeluje pozitivno i ohrabrujuce.Stupili smo u kontakt sa jednom klinikom i oni od nas traze cijelokupnu dokumentaciju bolesnika i prijevod dijagnoze kako bi na temelju toga mogli odrediti terapiju..Problem je u tome sto je dijagnoza na latinskom a oni traze da ju prevedemo na engleski ili spanjolski.Iskreno,i to mi je nelogicno jer latinski u medicinskom jeziku je svugdje isti u svijetu.No,kako god,meni je sad potrebna pomoc od nekog tko zna prevesti ovaj dio :

Dijagnoza: Ca colonis ascendentis perforatum

Adenocarcinoma nonspecificum exulceratum partim necroticum perfooratum (gr III) colonis ascendentis cum infiltratione carcinomatosa textus adiposi pericolici pt4aR2.peritonitis fibropurulenta visceralis localisata. Apendicitis chr.Exacerbata.Adenocarcinoma metastaticum lymphonodorum (XIII/XV) pericolici cum infiltratione carcinomatosa texus perinodorum (v/XIII) pN2b ( C2 DUKES modific. Aster-Coller)

Zato molim bilo koga tko ovo razumije da mi napise ispravan prijevod kako bih mogla ovo poslati na Kubu.Znam da je nekima ovo smijesno i cudno kad posezem i za ovakvom vrstom pomoci ali toliko sam ocajna da cu uciniti sve kako bih pomogla tati.

Ivanicapeca,hvala ti jos jednom
Nema na čemu, naime, sve ovo što sam vam napisala tiče se isključivo zdravstvenog sustava u Hrvatskoj. Kakva su pravila u Bosni, nisam upućena, no svakako je sigurno da su tatu zbrčkali. Davanje terapije, pa uslijed iste, prekidanje s njom zbog nedostatka lijekova, nema veze s ničim, a najmanje medicinom. Osim toga, nije dobio najbolje dostupno, a to su u ovom trenutku na svijetu definitivno Avastin i Erbitux.
Što se tiče Vidatoxa, lijek nije dovoljno istražen, ne postoji sustav koji bi odredio dozu i toksičnost, sve u svemu lov u mutnome koji vam ne bih nikako preporučila da se u njega upuštate. Radi se o nekome tko je preskočio sve bitne i potrebne predradnje (istraživanja i dokazivanja) kako bi što prije zaradio na očajnima. I dobro ste shvatili da je stvar čudna u samom startu. Nemojte se povoditi za raznoraznim svjedočanstvima ljudi koji su ugalvnom anonimni, niti nemate nikakav uvid u njihovo stvarno stanje. Ja shvaćam da ste u situaciji u kojoj da vam netko kaže kako je blato ljekovito, dali bi to tati da se izlječi, ali to je vrlo opasan teren, da se tako izrazim.
Moja preporuka je da odete ili do Zagreba ili Beograda po drugo mišljenje i da tamo eventualno tata nastavi liječenje, a ako je ikako moguće, najbolje bi bilo u nekoj od zemalja zapadne Europe, i to isključivo u pravim klinikama koje prakticiraju zapadnu medicinu, a ne vudu vračarije.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 14:48   #204
Pomoć molim!!!!
Tati mi je dijagnosticiran ovaj tjedan adenocarcinom colona. Idući tjedan ide na Institut kod prof. Vrdoljaka. Nema za sada učinjenu nikakvu obradu (jer ju do utorka u ova dva radna dana nebi niti uspio napraviti), pa me zanima kako bi sada mogla ići procedura na institutu, ako naravcno netko možda ima slična iskustva pa mi može pomoći.
Hvala
pucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 21:01   #205
Vidim da ova tema nije baš aktivna ali probat ću postaviti pitanje:
Tata mi je prošle godine (9mj.) operirao rak na prijelazu iz tankog u debelo crijevo, bio je u stadiju duke C tj. proširio se na dva limfna čvora koja su izvađena. Operacija je bila laparaskopska i nema vrečicu. Prošao je 6 ciklusa kemoterapije koju je završio prije 5 mjeseci.
06.10. je bio na CT-u koji je pokazao urednu jetru i sve ostalo, ali piše da ima NEŠTO TEKUČINE U CAVUM DOUGLASI, a na prijašnjim nalazima to nije pisalo, pa smo zabrinuti jer sam pročitala da to može biti od metastaza, ali njemu CT ne pokazuje metastaze. Markeri su mu dobri (doktor kaže da nisu pouzdani).
Je li moguće da ipak nisu metastaze, da nije ništa posebno?
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 21:12   #206
Quote:
peggy-nely kaže: Pogledaj post
Vidim da ova tema nije baš aktivna ali probat ću postaviti pitanje:
Tata mi je prošle godine (9mj.) operirao rak na prijelazu iz tankog u debelo crijevo, bio je u stadiju duke C tj. proširio se na dva limfna čvora koja su izvađena. Operacija je bila laparaskopska i nema vrečicu. Prošao je 6 ciklusa kemoterapije koju je završio prije 5 mjeseci.
06.10. je bio na CT-u koji je pokazao urednu jetru i sve ostalo, ali piše da ima NEŠTO TEKUČINE U CAVUM DOUGLASI, a na prijašnjim nalazima to nije pisalo, pa smo zabrinuti jer sam pročitala da to može biti od metastaza, ali njemu CT ne pokazuje metastaze. Markeri su mu dobri (doktor kaže da nisu pouzdani).
Je li moguće da ipak nisu metastaze, da nije ništa posebno?
Napišite njegove dijagnoze,terapiju poduzetu obradu, friške nalaze.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 21:46   #207
dijagnoze:
Cicatrix ventriculi
Gastritis chr.partim matplstica (inkopletna intestinalna metaplazija. H.pylori pozitivan) provedna eradikacija H.pylori, nakon toga H.pylori negativna
St.post sanguinationem ex ulcus ventriculi permagnus
Insuff. cardie ventricull
St. post hemicolectomiam I. dex. ppt. adenoca (8/2011)
Chemotherapia in tractu
St. post op. herniae ing.
Aneurisma aorte abdominalis

CT nalaz, 02.10. 2012
Na učinjenim slojevima kroz abdomen prikazuju se i plučne baze, u vidljivom dijelu parenhima nema žarišnih lezija.
Lijevo se prikaže minimalni pleuralni izljev širine nekoliko mm
Jetra se pokaže blaže uvečana, na nativnim slojevima se ne nađe sigurno viljivih žarišnih lezija.
Žučni mjehur uredne veličine, nema diletacije žučnih vodova.
Slezena uredne veličnie, u gornjem polu se vidi nekoliko kalcifikata koji su bez promjene o odnosu na nalaz iz 8.mj prošle godine.
U donjem polu se prikažu dvije hipodenzne lezije, medijalnije smještena je sada promjera oko 13mm, a lateralna oko 10mm. opisane lezije su otvorene etiologije i pokazuju tek diskretnu progresiju u veličini.
pankreas uredno položen, uredne debljine parenhima.
Nadbubrežne žljezde uredne veličine ,anatomski oblikovane
Bubrezi uredne veličine , održane debljine parenhima.
Lijevo nema znakova hidronefroze. Desno se prikaže širi pijelon, te širi ureter koji je u početnom dijelu izvijuganog tijeka. Opisano proširenje može biti posljedica kompresije krvne žile odnosno šire desne ilijačne arterije na sam ureter, konkremenata se u tijeku uretera ne nađe. u slučaju kl. indikacije u obzir dolazi i pregled urologa.
prikaže se aneurizma abdominalne aorte koja je veličinom bez bitne promjene u komparaciji sa pregledom iz 8. mj. 2011
Također šira zajednička desna ilijačna arterija.
Ne nađe se uvečanih limfnih čvorova retroperitonealno.
U području kolonatransverzuma prikažu se metalne klipse od prethodne operacije.
Na slojevima kroz zdjelicu prikaže se u području cavum Douglasi nešto slobodnog tekučeg sadržaja. Mokračni mjehur prazan nedostupan analizi. Prostata je transverzalnog promjera oko3.9 cm. Masno tkivo fose isgirektalis je urednog izgleda.
Jel treba još što?

Doktor kaže da ga brine ta tekučina i šalje ga na kontrolnu kolonoskopiju

evo i patološka dijagnoza tumora iz 31.08.2011.
Adenocarcinoma coli. Dukes C, Astler-coller c2. pT3N1. C18.2

Zdravo seljački: nakon prve kemoterapije mu je pukao ogromni čir na želucu za koji su sumnjali da je tumor, ali nakon tri negativne biopsije su se uvjerili da nije.

P.S. Sad vidim na nalazu CT iz 19.08.2011 piše:
Slezena je uredne veličine, u gornjem polu prikaže se nekoliko kalcifikata, največi oko 1cm, a u donjem polu nekoliko pravilnih žarišnih lezija do veličine 1.3 cm, koji se slabije opacificiraju u odnosu na preostali parnhaim slezene. Nalaz je otvorene etiologije.

Doktori su rekli da to 99% nisu metastaze, nego vjerojatno neke ciste, da na slezeni svašta nešto bude...

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 21.10.2012. at 11:43. Reason: spajanje postova
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 19:36   #208
Evo ja sam napisala dijagnoze i nalaze pa bih vas molila za vaše mišljenje dr. hrvoje.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 11:53   #209
Quote:
peggy-nely kaže: Pogledaj post
Evo ja sam napisala dijagnoze i nalaze pa bih vas molila za vaše mišljenje dr. hrvoje.
Može se učiniti punkcija te tekućine.
Dijagnoze govore da se radi o III stadiju bolesti-Dukes i TNM klasifikacija.
pp se može učiniti CD bubrega odnosno bubrežnih vena i arterija,te PSA
transaminaze,CEA.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 21.10.2012. at 11:54. Reason: skraćivanje citata
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 16:52   #210
dragi svi
Tata mi je nedavno dijagnosticiran. Već danima istražujem na netu i treba mi bilo kakva pomoć, mišljenje, savjet. Zanima me okvirna procjena stanja – bilo što jer od doktora nismo dobili puno. Jasno mi je da ne mogu puno reći prije operacije ali barem nešto.

Dakle, na kolonoskopiji su otkrili infiltrativni proces 14 cm od anorektalnog kanala, kolonoskop nije mogao proći dalje.

Zadnje je bio na rektoskopskom pregledu – tri doktora uključujući i kirurga koji će ga operirati su zaključili da mu tumor i na najmanji dodir krvari. On ne može imati stolicu bez ćepića koji mu pomažu, a prošli tjedan je barem nekako mogao.

Biopsija:
Materijal: 1 PHD infiltrata rektuma
Patohistološka dijagnoza: Adenocarcinoma
U primljenom tkivu histološki se nalazi tumorsko tkivo građeno od atipičnih žljezdanih i resičastih formacija te kribriformnih žarišta dobro do srednje diferenciranih atipičnih stanica cilindričnog epitela.
Radio je UZ Abdomena – to je sve ok.

CT abdomena i zdjelice
Na aksijalnim presijecima i MPR abdomena jetra je urednog položaja i veličine, homogene strukture bez vidljivih žarišnih lezija.
Žučni mjehur je primjerene debljine stijenke, bez patološkog sadržaja endoluminalno.
Nema dilatacije intra ili ekstra hepatičnih žučnih vodova.
Slezena je primjerene veličine i homogene strukture.
Pankreas je homogene strukture, bez vidljivih žarišnih lezija i očuvanog peripankreatičnog masnog tkiva. Bubrezi su urednog položaja i veličine, održane debljine parenhima. Nema dilatacije kanalnog sustava. Desnom bubregu parapijelična cista dimenz. 24x16 mm. Nadbubrežne žlijezde su urednog nalaza.

E sada – ovdje jedan dio nedostaje jer su napravili grešku. Čini mi se da baš nedostaje dio oko zdjelice pa mu je doktor dao da ponovno ode napraviti i to samo MR zdjelice.

Tekst nalaza se na nastavlja s pola rečenice i glasi:
…promjera do 9mm koji se dobro opacificiraju kontrastnim sredstvom i suspektnog su izgleda.
Vidi se i jedan limfni čvor presakralno prom 10,4 mm.
Mokraćni mjehur nije ispunjen urinom za detaljniju analizu ali se ne uočava intraluminalnih tvorbi.
Na presijecima kroz baze toraksa bez vidljivih patoloških lezija.
Karcinoembrionski antigen je 1,9 ng/ml.

1. Zanima me koliko su točni ovi nalazi CT, UZ – ovdje ne pokazuju nikakve žarišne lezije pa mislim da nema metastaza.
2. Što znači ono „Vidi se i jedan limfni čvor presakralno prom 10,4 mm“ iz nalaza CT-a? mogućnost da je zahvatilo limfne čvorove?
3. Je li točno da veličina tumora koji se nalazi u rektalnom dijelu, za razliku od onog koji se nalazi u colonu, nije toliko kritična u procjeni stadija?
Užasava me pomisao na to da ima tvorevinu od 6 cm te da krvari i na najmanji dodir.
On se naravno, kao i svi bolesnici, generalno dobro osjeća, osim što ne može na wc i ima osjećaj nepotpunog pražnjenja.
Uglavnom, čekamo operaciju.

Tek sam neki dan primijetila nacionalnu kampanju za prevenciju tumora dc - nisam pojma imala da su simptomi tako nedefinirani – da se to tako podmuklo i tiho razvija…

Molim vas za neko mišljenje – vaše iskustvo bilo što.
Hvala puno unaprijed!
elis_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 17:22   #211
Quote:
elis_07 kaže: Pogledaj post
dragi svi



Tekst nalaza se na nastavlja s pola rečenice i glasi:
…promjera do 9mm koji se dobro opacificiraju kontrastnim sredstvom i suspektnog su izgleda.
Vidi se i jedan limfni čvor presakralno prom 10,4 mm.
Početak rečenice (ili čak više njih) definitivno fali - ili je tipfeller administratora koji je kucao nalaz ili se dio nalaza nije nasnimio na diktafonu (radiolozi nalaze snime kao tonske zapise pa to administratori kasnije tipkaju).
Ali samim time što se opisuju l.čvorovi presakralno i m.mjehur zdjelica je definitivno obuhvaćena pregledom.

Uzmi slike i nalaz i potraži na radiologiji doktora koji je nalaz pisao i zamoli ga da pregleda nalaz jer dio nalaza (i to vrlo bitan) nedostaje.

Taj dio koji je početak rečenice se vjerojatno odnosi na lokoregionalne limfne čvorove oko rektuma.

Onaj prostali dio nalaza govori da nema vidljivih metastaza, ali ovaj dio što fali je sumnjiv i svakako prije operacije treba tražiti reviziju nalaza (ili odi sama ako imaš nalaz ili neka reviziju traži liječnik koji ga vodi u bolnici)
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 20:30   #212
da, ni ja ne mogu vjerovati da nedostaje važan dio tog nalaza! no, nemam slike, ali kirurg je tražio MR i to hitno - sljedeći tjedan.
brine me što je tumor tolike veličine i što tako krvari.
ovo što nedostaje - dakle jesu limfni čvorovi - onda su moguće zahvaćeni?
i nije mi jasno zašto u sljedećoj rečenici samo piše "vidi se i jedan limfni čvor presakralno..." što znači presakralno - nisam to mogla skužiti iz svog istraživanja po netu.
hvala ti!
elis_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 21:00   #213
da, vjerojatno jesu limfni čvorovi, međutim limfni čvorovi te veličine mogu biti i normalni, tako da nije nužno da su metastatski. Oni će ih u svakom slučaju povaditi skupa s tumorom pa ćete znati.
Presakralno znači ispred sakruma, trokutaste kosti na kraju kralježnice koja čini stražnji rub male zdjelice, a nalazi se iza rektuma.

Ako nemate slike, jel imate CD?
Ili su slike ostale u povijesti bolesti na kirurgiji.
Mislim da svakako treba tražiti nadopunu nalaza jer je očito slučajno dio izostavljen pri prijepisu.

Quote:
elis_07 kaže: Pogledaj post
brine me što je tumor tolike veličine i što tako krvari.
koje veličine? nisam vidjela da se negdje spominje veličina

To što krvari samo po sebi ne znači puno za proširenost bolesti.Znai da je tumor infiltrirao sluznicu i sada je to rahlo tkivo koje krvari, ali nema nužno veze sa dubinom zahvaćanja stijenke crijeva što je značajnioje za prognozu i operaciju.
MR je u svakom slučaju najolja metoda za točnu preoperativnu procjenu proširenosti tj. infiltriranosti okolnih tkiva

Zadnje uređivanje Gerta : 30.11.2012. at 21:05.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 21:17   #214
joj skroz sam zbunjena. imam dojam kao da studiram medicinu zadnje vrijeme.
na kolonoskopiji je rečeno "infiltrativni proces promjera 6 cm".
a ovo za krvarenje - sad mi je jasnije.

i ne, ni CD nemamo. ali budem išla s tatom kod dr pa ću ga ja sve ispitati - doći ću mu štreberski s popisom pitanja nema druge

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 01.12.2012. at 12:26. Reason: spajanje postova
elis_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:29   #215
Quote:
elis_07 kaže: Pogledaj post
dragi svi
Tata mi je nedavno dijagnosticiran. Već danima istražujem na netu i treba mi bilo kakva pomoć, mišljenje, savjet. Zanima me okvirna procjena stanja – bilo što jer od doktora nismo dobili puno. Jasno mi je da ne mogu puno reći prije operacije ali barem nešto.

Dakle, na kolonoskopiji su otkrili infiltrativni proces 14 cm od anorektalnog kanala, kolonoskop nije mogao proći dalje.

Zadnje je bio na rektoskopskom pregledu – tri doktora uključujući i kirurga koji će ga operirati su zaključili da mu tumor i na najmanji dodir krvari. On ne može imati stolicu bez ćepića koji mu pomažu, a prošli tjedan je barem nekako mogao.

Biopsija:
Materijal: 1 PHD infiltrata rektuma
Patohistološka dijagnoza: Adenocarcinoma
U primljenom tkivu histološki se nalazi tumorsko tkivo građeno od atipičnih žljezdanih i resičastih formacija te kribriformnih žarišta dobro do srednje diferenciranih atipičnih stanica cilindričnog epitela.
Radio je UZ Abdomena – to je sve ok.

...............

Molim vas za neko mišljenje – vaše iskustvo bilo što.
Hvala puno unaprijed!
Pitanje s tim limfnim čvoriovima treba razjasniti prvo na nalazu, a potom i na opraciji tj. PHD nalazu.
Dobro je da nema meta. na jetri jer tamo jako "voli" metastazirati.
Regulacija stolice Portalakom.
Što se tiče kampanje , ja neznam kako to oni mislie s preventivnim pregledima ,jer je to apsolutno nemoguće, recimo kod mene se na kolono. dođena red tek u 6mj 13. toliko o Ostojićevom smanjenju lista čekanja
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:41   #216
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Što se tiče kampanje , ja neznam kako to oni mislie s preventivnim pregledima ,jer je to apsolutno nemoguće, recimo kod mene se na kolono. dođena red tek u 6mj 13. toliko o Ostojićevom smanjenju lista čekanja
Mislim da se konkretno mislilo na testiranje na okultna krvarenja na koje je prethodna vlast iskrcala silne pare a odaziv je bio ni 30%.Ljudima se test slao doma,a ljudi ga gotovo u pravilu nisu obavljali i slali natrag.Svaki lijecnik om moze puno lakse i puno jeftinije iskomunicirati svoje pacijente iz rizicne skupine da dodju po test i da se to obavi,pa onda shodno probiru po tom testu slati na kolonoskopiju.Ima dosta savjesnih lijecnika koji tu praksu odavno vec upraznjuju.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 01.12.2012. at 22:48.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 23:15   #217
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Mislim da se konkretno mislilo na testiranje na okultna krvarenja na koje je prethodna vlast iskrcala silne pare a odaziv je bio ni 30%.Ljudima se test slao doma,a ljudi ga gotovo u pravilu nisu obavljali i slali natrag.Svaki lijecnik om moze puno lakse i puno jeftinije iskomunicirati svoje pacijente iz rizicne skupine da dodju po test i da se to obavi,pa onda shodno probiru po tom testu slati na kolonoskopiju.Ima dosta savjesnih lijecnika koji tu praksu odavno vec upraznjuju.
To sa tim pobirom je relativno dobro osmišljena stvar,ali u praksi
od toga da je bila neka kao afera prije oko 1 g. s tim , pa da ljudi u prvom redu se nisu napravili test,a neki koji jesu su, to nisu napravili kako spada, pa neki kojima je došao rezultat poz. nisu dalje reagirali i sl.
A to s LOM/dr. opće med. nije loša ideja , ali to bi opet kod nas nekako zakazalo.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 12:06   #218
Naravno da test na okultno krvarenje ne moze zamijeniti kolonoskopiju,ali bi sigurno stopa otkrivanja bolesti u prvim stadijima i pozitivnijeg ishoda lijecenja bila puno veca nego sad,a i jeftnije sve skupa jer bi bilo manje metastatskih slucajeva. Osim toga obiteljski lijecnici jos uvijek predstavljaju odredjeni autoritet koji se bez pogovora slusa,posebice od strane bas te ciljane skupine populacije i posebno u tim ruralnim sredinama gdje je odaziv bio najmanji.Osim toga dr im moze sve natanane objasniti. Ovo kako sad ljudi funkcioniraju i razinom sznanja i svijesti bojim se da stremi na sami vrh incidencije,cak i ispred ca pluca,a time i enormnoj potrosnji sredstava na skupe pametne lijekove.Sve je bolje od toga.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 12:03   #219
što se tiče kampanje - mislim da je to super stvar ali treba graditi svijest ljudi o ovoj bolesti i načinu prevencije. Ovako gledajući, govorim si stalno - da sam samo znala - tatu bih natjerala na taj test na okultno davno prije.
Ljudi to jednostavno ignoriraju, ne misle da je važno...

Dr. Hrvoje, samo da se kratko nadovežem, dakle, CT-om abdomena se mogu jasno vidjeti metastaze?

Pretpostavljam da je onda stupanj osjetljivosti CT-a dovoljan da se to može vidjeti i prije operacije. Je li to točno?

I još jedno pitanje - što mu mogu dati za jačanje imuniteta prije/ poslije operacije?

hvala!
elis_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 20:14   #220
Nisam doktor Hrvoje, ali moj tata isto ima rak debelog crijeva pa da odgovorim.
Mom tati se nisu vidjele metastaze na CT-u, ali u velikoj većini slučajeva se vide. Niti je taj test pokazao da ima rak.
Za jačanje će ti sve propisati doktori, imaju oni "sokići " koji se dobiju na recept.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.