Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2012., 16:13   #1
Kako biti podrška partneru s psihičkim problemima?

Zdravo.

Oprostite ako otvaram temu koja već postoji, ali sam i sama veoma labilna u ovim trenucima i nestrpljiva, pa se teško usredotočim na traženje.

Naime, moj dečko počeo je doživljavati napade panike. Gušenje, mučnina, "odsijecanje nogu", nepravilan rad srca..
Išli smo doktoru, počeo je posjećivati psihijatra.

U bolnici i dok smo tražili psihijatra sam se ponašala sigurno, dobro sam se osjećala, bilo mi je bitno jedino da fizički bude sve ok, zatim da nađemo kvalitetnog psihijatra, i da se on osjeća dobro. Odnosno, uopće nisam mislila na sebe i na to što osjećam, nego samo da on bude uredu.

Određen period sam se držala dobro, međutim onda sam vidjela koliko me zaista sve to pogodilo. Odjednom sam se počela strašno plašiti, bilo mi je žao što sve to proživljava. Počele su me mučiti strašne glavobolje od kojih ne mogu maltene disati kako treba, a kamoli obaviti ostale obaveze koje moram obaviti.

Imao je teško djetinjstvo, oca alkoholičara koji ga je zlostavljao, dugo vremena je živio sam, radio, školovao se sam, i to je za njega bio težak period, jer je i po tjedan dana bio bez novaca, hrane i slično.

Uspio je da završi školu, vratio se doma, međutim sada ima šefa iz pakla koji ga sustavno maltertira, želi ga kontrolirati, miješati mu se u privatni život...

Ono što me zanima - kako mu ja tu mogu pomoći?
Trudila sam se biti pribrana, jaka pred njim, no neku noć sam se slomila jer je nastupilo još jedno gušenje u prsima. Počela sam plakati, i dugo sam plakala, i sada još nisam načisto s tim da li trebam pred njim biti jaka ili dopustiti da i ja posrnem? Da li će to njemu napraviti još neki pritisak?

Nakon toga je i on zaplakao, što me prilično šokiralo, jer nije plakao ni kada je vidio mrtvu jako jako blisku osobu. Nije plakao ni kada ga je otac tukao.
Kaže da mu je nakon toga bilo lakše i da je i sam zaprepašten, i da bi volio sa mnom se pošteno isplakati.


Što još mogu uraditi da mu pomognem?
Jedno vrijeme se čak plašio da ću ga ostaviti jer ima ovih problema, nisam ga dugo uvjeravala da neću, jer sam željela da sam vidi da to nije tako.

Mnogo razgovaramo o svemu tome, pričao mi je stvari koje mu je otac radio, znam u detalje njihov odnos, kao i ponašanje njegovog šefa i još par bliskih mu članova obitelji kojih bi se trebao potpuno otresti ili barem još smanjiti dodir s njima.
No uvijek me muči - mogu li još što uraditi?

Kako da mu olakšam? Imate li za mene savjet, pomoć, bilo što?

Hvala, i još jednom se ispričavam ako ova tema već postoji.
__________________
netrijeznost rula.
Dreama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:21   #2
Koja mu je dg? Anksioznost? Panični poremećaj? Nešto treće? Imamo baš specijalizirane teme o nekim poremećajima pa ti mogu premjestiti na neku od njih (ukoliko imamo takvu). Forumaši koji sudjeluju na tim temama ti mogu dati savjete, a možeš malo proučiti i starije upise na temi i informirati se.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:28   #3
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Koja mu je dg? Anksioznost? Panični poremećaj? Nešto treće? Imamo baš specijalizirane teme o nekim poremećajima pa ti mogu premjestiti na neku od njih (ukoliko imamo takvu). Forumaši koji sudjeluju na tim temama ti mogu dati savjete, a možeš malo proučiti i starije upise na temi i informirati se.
Uh sorry, evo pretumbavam mozak da se prisjetim što je psihijatar napisao, ali ne mogu se sjetiti, moram pogledati kod njega doma, jer ima stvarno puno, nadam se da može čekati do tada.
__________________
netrijeznost rula.
Dreama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:34   #4
Quote:
Dreama kaže: Pogledaj post
Uh sorry, evo pretumbavam mozak da se prisjetim što je psihijatar napisao, ali ne mogu se sjetiti, moram pogledati kod njega doma, jer ima stvarno puno, nadam se da može čekati do tada.
Može. Savjeti u vezi podrške su ionako manje-više isti. Kasnije možemo prebaciti u adekvatnu temu, ako ju imamo.
EDIT: Promijenila sam ti naslov, da bude malo jasnije iz njega o čemu se radi.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 11.09.2012. at 16:40.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 22:57   #5
Ja sam u istoj situaciji, u vezi sam sa svojim deckom 3 godine, svake godine ga na odredjeni period uhvati taj napad panike. Ove godine je potrajalao,2 mjeseca nije izasao iz kuce, pa ni ja iz lojalnosti, sta god smo pokusali nije uspjelo. Otisli smo neuropsihijatru, koristi lijekove i inekcije na deset dana, evo peti dan prolazi, covjek ne zna za sebe, 23 sata dnevno on spava.
To je ocekivana reakcija... izgubljena sam, opterecena pitanjima i time sto bas nikoga nemam da ispricam sve kroz sta ja prolazim
malasupruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 23:24   #6
za pocetak nemojte svoje partnere kaznjavati kriviti i optuzivati .. oprostite ako se nalazite uvrijedjenima ali nebi vjerovali .. za svaki slucaj jer ovo je javni forum i puno ljudi cita ... iz vlastitog iskustva .. sto sam sve dozivio nije za pricat .. dovoljno je tesko covjeku bez da ga se jos dodatno opterecuje nebulozama blago receno

opcenito govorim jer se nezna .. mada ..

dakle ko i bilo koja bolest .. gripa .. ovo ono .. podrska i bit priruci koliko mozes .. mislim .. ako covjek "nije svoj" to treba razumijeti i shvatiti jer ON TO NEMOZE razumjeti (tada) = zato jer je bolestan

drz ste se .. sretno
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 15:00   #7
Autorici postavljačici topica budi svom dečku izuzetna podrška. Kao što je već netko prije napisao nemojte ih optuživati.
Opširniji post napišem kasnije, a već sam svoja iskustva negdje pisala.
Pa potraži moja iskustva.
Budi uz njega, i stvarno djeluj pozitivno, ohrabruj ga, jer mu se vjerojatno sve skupilo. Stres jednom mora doći kako bi se reklo na ''naplatu'', možda ne odmah, ali kasnije.
A najprije neka razdvoji privatni i poslovni život ( teško je ali to je prva stvar).
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 15:20   #8
Quote:
Dreama kaže: Pogledaj post
No uvijek me muči - mogu li još što uraditi?

Kako da mu olakšam? Imate li za mene savjet, pomoć, bilo što?

Hvala, i još jednom se ispričavam ako ova tema već postoji.
Dobio je panični ili anksiozni napadaj jer mu je jednostavno prekipjelo, došlo je do točke pucanja u kojoj se pojavio strah od straha i emocionalni konflikti se manifestiraju kao tjelesne reakcije na pretjerani strah (lupanje srca, panika, gušenje, glavobolje, pririsak u prsima, osjećaj nemoći...)

Moraš shvatiti da ga je teško djetinjstvo dokrajčilo. Problemi koje nosi iz obitelji djelovali su na negativnu sliku o sebi. Takva slika ga prati dalje u životu i izaziva negative emocije i ponašanje. Situacija sa šefom je opet stvar njega, naučenih obrazaca ponašanja koje nosi iz obotelji.. Što je tu naučio prenosi dalje na svoj život i na tebe.
Očito je emocionalno u velikim konfliktima i to se sada ovako odrazilo nakon mnogih godina trpanja u sebe..

Rad sa psihijatrom je nužan kroz individualnu i grupnu terapiju, to traje nekih 2-3 godine, ako bude uporan trebao bi mnogo napredovati. Antidepresivi će ga za mjesec do dva stabilizirati i simptomi će u većoj mjeri nestati.

Ono što ti možeš njemu pomoći jest da mu budeš podrška, jer se to od tebe i očekuje. Njemu e teško, osjeća se bespomoćno, plaši se za svoje zdravlje, budućnost i za vašu ljubav. Za muškarca je to jako veliki poraz. On svoje simptome ne može svjesno umiriti i to je uzasan osjećaj, nema kontrolu nad sobom.

Savjetujem podršku, strpljenje i veliku otvorenost. Pomaže meditacija na disanje, koje možeš pronaći na youtubu, razgovor, topla kupka za opuštanje, čajevi itd.
Na youtubeu ima jako mnogo kanala koji se bave samopoštovanjem, doživljajem sebe, uzrocima strahova i loših emocija pa bi bilo dobro da ih pogledate malo oboje.. Uvjek se može mnogo toga naučiti...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.