Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2011., 17:15   #1081
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Sto si htio ovim reci? Prevodis elokventan il' kaj?
Stoku sitnog zuba treba jednostavno zanemarit.
Koliko god se trudio nikada oni neče shvatit.
Pa tako ni kajkavski.
Stihaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 19:00   #1082
Quote:
Stihaca kaže: Pogledaj post
Stoku sitnog zuba treba jednostavno zanemarit.
Koliko god se trudio nikada oni neče shvatit.
Pa tako ni kajkavski.
Ma o cemu ti? Kakva stoka sitnog zuba? S kim se ti svadjas, zapravo?

Ako nemas nesto konkretno reci na temu, onda bolje nista ne pisi. Fajrunt.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 11:35   #1083
[QUOTE=colbert;34218699]Ma o cemu ti? Kakva stoka sitnog zuba? S kim se ti svadjas, zapravo?

Ako nemas nesto konkretno reci na temu, onda bolje nista ne pisi. Fajrunt.[/QUOTE

Ja imam jako puno toga za reči ali Vama da sutra uvedu indijski jezik
Vama bi bilo dobro.

Zar ste sljepi ili glupi?
Zar Vam nije stalo do Kajkavskog jezika?
Stihaca is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 12.06.2011., 11:53   #1084
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Koliki su necakavci pjevali "Gusti su gusti" ili stvar "Moji koraki" Sajete (ta mi ima fenomenalne rijeci ). Pa Gustafi i Trio Morozin, Battifiaca itd.
Cak i kad ne dosegnu nacionalnu "slavu", svi ti pjevaci revitaliziraju cakavski u istarsko-primorskoj varijanti.
Zanimljivo da su to dva posve različita dijalekta, Morosin je pisao za Vitasovića, a on kao i Gustafi pjeva/piše na dijalektu južne Istre koji je sasvim različit od Šajetinog opatijskog ekavsko-čakavskog. Ikavski (+ bija, radija) južne i zapadne Istre je došao iz Dalmacije, a ekavski istočne (+ bil, radil) je ovdje od vremena doseljavanja Slavena i ima dosta zajedničkog sa susjednim slovenskim govorima (neke imenice kao otrok, neki nastavci po padežima...).

Što čakavci Sjevera imaju:

- tjedni prilog Beseda u Novom listu na čakavskom (ekavskom i ikavskom i ekavsko-ikavskom)
- lokalne festivale (od MIK nadalje) i manifestacije koje imaju dijalektalne nazive (Homo si teć, npr.)
- brojne natpise na lokalnom dijalektu
- neke popularne grupe koje pjevaju na lokalnim dijalektima (npr. Gustafi)
- lokalne časopise koji imaju bar dio sadržaja na dijalektu (npr. http://www.cavle.hr/default.asp?ru=172)

Što od toga postoji na kajkavskom? Mnogo manje, bojim se. Zagrebačko izdanje Jutarnjeg baš i nema 4 strane na kajkavskom. Na radiju KAJ voditelji ne govore baš lokalnim dijalektom...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!

Zadnje uređivanje Daniel.N : 12.06.2011. at 11:55. Reason: dod.
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 05:08   #1085
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Kajkavski je u serijama i filmovima sa mjestom radnje u Zagrebu uglavnom sveden na ovo:

- zagrebackim kajkanjem govore sporedni likovi (niti jedan glavni lik)
- zagrebackim kajkanjem govore pederi i budale (Bitorajac uvijek glumi budalu)

...
Pročitaj knjigu "Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci" pa ćeš vidjeti da isto ovakvo mišljenje imaju i čakavci i kajkavci i štokavci i Dubrovčani i Puležani i Brođani. "Naši samo glume debile." "Naši su uvijek pederčići. " "Naši su uvijek seljačine." "Na televiziji govore samo purgerski." "Mi kajkavci govorimo pravilno na TV-u, Dalmatinci zavlače po svome." "Jebale vas tekme, repke i telke." "Nije samo Split Dalmacija, što je s otocima?." "Zašto nitko ne govori slavonski?" "Zašto moje dijete mora znati što je drot?" "Zašto moje dijete mora znati što je pomidora?"

Ovu kuknjavu o pjevačima uopće ne znam kako komentirati. Jao, Splićani ne znaju što je mikić kad Gobac pjeva želio bih biti tvoga mikića liz, šmrc, zavjera.
Jao, Hrvati uopće ne znaju što je ćumur u naslovu albuma Ede Maajke, bosanska zavjera.
Ono, netko je specijalno zabranio Zadrugi da pjeva. I pogurao tamo nekog Gibonnija. Čijeg oca ne razumiju ni današnji čakavci, a još manje Dalmatinci.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ako vam padne na pamet nekakva izvlakusa na "potrebu za standardom", onda mi objasnite zasto u SVIM filmovima i serijama sa mjestom radnje u Splitu i Dalmaciji SVI likovi govore lokalno. Zamislite "Malo misto" ili "Velo misto" na knjizevnom jeziku, govoru i naglasku. Zamislite Borisa Dvornika kako ispravno izgovara standarden rijeci...
Zamislila sam Gruntovčane, Brezu i Tko pjeva zlo ne misli.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
To je kao kad bi danas Oliver ili Giboni dosli na festival u krapinu i u zagorskoj nosnji pjevali kajkavski... Zamislivo?
.
Ajd ih zamisli sa šibenskom kapom i crvenom tkanicom. Jelenu Rozgu sa brnicom, korpetom i traveršom. Zamislivo?

Zadnje uređivanje Eurifesa : 13.06.2011. at 05:17.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 10:19   #1086
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Pročitaj knjigu "Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci" pa ćeš vidjeti da isto ovakvo mišljenje imaju i čakavci i kajkavci i štokavci i Dubrovčani i Puležani i Brođani. "Naši samo glume debile." "Naši su uvijek pederčići. " "Naši su uvijek seljačine." "Na televiziji govore samo purgerski." "Mi kajkavci govorimo pravilno na TV-u, Dalmatinci zavlače po svome." "Jebale vas tekme, repke i telke." "Nije samo Split Dalmacija, što je s otocima?." "Zašto nitko ne govori slavonski?" "Zašto moje dijete mora znati što je drot?" "Zašto moje dijete mora znati što je pomidora?"
Rasirenost mrznji prema drugacijem i primijecivanje (i prenaglasavanje udjela) tudjeg nije dokaz za nista. Sasvim je logicno da ce u sveopcoj mrznji prema Zagrebu svaki krivi (zagrebacki) izraz ili naglasak biti primijecen.

Ja govorim o siroj slici, o ucestalosti.


Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ovu kuknjavu o pjevačima uopće ne znam kako komentirati. Jao, Splićani ne znaju što je mikić kad Gobac pjeva želio bih biti tvoga mikića liz, šmrc, zavjera.
Jao, Hrvati uopće ne znaju što je ćumur u naslovu albuma Ede Maajke, bosanska zavjera.
Ono, netko je specijalno zabranio Zadrugi da pjeva. I pogurao tamo nekog Gibonnija. Čijeg oca ne razumiju ni današnji čakavci, a još manje Dalmatinci.
Nije nitko "zabranio Zadrugi da pjeva". Zadruga i Gobac su efemerne pojave na nasoj sceni. Ja govorim o mainstreamu, a u mainstreamu pristup zagrebackom i kajkavskom nije dopusten. S druge strane, dalmatinski je gotovo sluzbeni jezik/govor/narjecje u nasoj glazbi.


Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Zamislila sam Gruntovčane, Brezu i Tko pjeva zlo ne misli.
Dobro si zamislila, zamislila si upravo ono davno jugoslavensko vrijeme kad je situacija bila drugacija, ono o kojem sam pricao. Sad se prebaci na filmove i serije u Hrvatskoj u zadnjih 20 godina i odgovori mi zasto se sva radnja u Dalmaciji odvija na lokalnom govoru, a radnja u Zagrebu uglavnom na standardu (osim rijetkih iznimaka, sporednih likova koji su pederi ili budale)?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 12:17   #1087
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Jezik i kultura su prekompleksni i pre-sveobuhvatni fenomeni da bi se održavali 'bavljenjem'. Bavljenjem možeš eventualno sačuvati komadić folklora od zaborava. Jezik i kultura moraju imati društveni razlog za opstanak. Moraju imati plodnu zemlju, korijen, stablo, koliko-toliko očuvane ključne udove, moraju imati vode... Nažalost, kajkavski jezik i kultura sve su to ili izgubili ili su na putu da izgube.
Da, folklor na nekoj pozornici je isto kao izložak u muzeju: mrtav. No hrvatski "nation building" je istodobno i antikulturni fenomen jer potiskuje sve što je posebno, različito.

Ovo je naročito zanimljivo:

Quote:
Na ispitu štokavaci lošiji od čakavaca i kajkavaca

(Ne)pismenost studenata u neskladu je s njihovim stavovima o hrvatskom standardnom jeziku. Većina (njih više od 90 posto) smatra da bi ga svi trebali koristiti u govoru i pismu. Zanimljiv je i podatak da su studenti koji pripadaju štokavskom govornom području test riješili čak nešto lošije od kajkavaca i čakavaca. I završena srednja škola igra tek minornu ulogu. Gimnazijalci su u prosjeku bili tek pet posto pismeniji od studenata koji su završili srednje strukovne škole.
Jutarnji: http://www.jutarnji.hr/test-pravopis...enosti/952896/

Poznata je kulturna, pa i civilizacijska razlika štokavskih i neštokavskih krajeva (neštokavski su napredniji jer nisu bili pod Turcima, bilo je manje sukoba u 2. svjetskom ratu i ovom zadnjem...) no to da 90% klinaca misli da se standardom treba koristiti i u govoru...

Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Pročitaj knjigu "Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci" pa ćeš vidjeti da isto ovakvo mišljenje imaju i čakavci i kajkavci i štokavci i Dubrovčani i Puležani i Brođani. "Naši samo glume debile." "Naši su uvijek pederčići. " "Naši su uvijek seljačine." "Na televiziji govore samo purgerski." "Mi kajkavci govorimo pravilno na TV-u, Dalmatinci zavlače po svome." "Jebale vas tekme, repke i telke." "Nije samo Split Dalmacija, što je s otocima?." "Zašto nitko ne govori slavonski?" "Zašto moje dijete mora znati što je drot?" "Zašto moje dijete mora znati što je pomidora?"
Ma prosječni Hrvat ne podnosi svog susjeda, ljude iz susjednog grada, iz drugog dijela Hrvatske, Srbe, Slovence, Talijane, Mađare,... nikog osim eventualno kakvog rođaka ili zeme ako je odnekud došao u veći grad, a ako je rođen u većem gradu a onda često mrzi sve.

Mi smo iznimno plemensko društvo, pa imamo klub, štojaznam, Imoćana u Zagrebu, kao da je Imotski tisućama kilometara od Zagreba, a ono 5 sati vožnje autom maksimalno...

Što je s jedne strane dobro, jer upravo to čuva posebnosti. Ali na naš karakteristični netolerantni način...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 13:02   #1088
Gro postova prebacen na Kajkavsko narjecje.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 18:16   #1089
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
"Politika" u sirem smislu.

U vrijeme Jugoslavije, kajkavski (i Zagreb) su unutar hrvatskog naroda bili izuzetno cijenjenii medijski poticani. Dalmatinci i njihov govor su bili partizanski, a štokavski je bio univerzalno jugoslovenski (srpski).

Jedino sto je bilo potpuno hrvatsko je bilo kajkanje. Zato se na nametnuto forsiranje "jugoslovenski-partizanski ispravnih Hrvata" . . .

[B]U slobodnoj Hrvatskoj se stvar izokrenula: Dalmatinci su od teskih partizana odjednom postali teski ustase ("pravi Hrvati"),...
...a citava [B]Hrvatska je, iz gomile iracionalnih razloga, pocela mrziti Zagreb
Ovo se zove uočavanje povijesnih pravilnosti No nije sve tako lijepo objašnjivo. I za vrijeme Juge je Split proizvodio mnogo više hitova nego zagrebački festival, da o krapinskom ne govorim.

Inače, za usporedbu je dovoljno samo pogledati povijesne obrate Tereze Kesovije.

Tipična mržnja prema centralnoj vlasti koja stalno "ne razumije" i "nešto nameće" se samo okrenula prema Zagrebu.

Quote:
U slobodnoj Hrvatskoj kao mainstream u glazbi imamo Olivera i Gibonnija (ciji se albumi zovu "unca fibre", "mirakul"...), imali smo i "ča val" (Vitasovic i Gustafi), ali odavno nismo imali cak niti hit, a kamo li mainstream pjevaca sa bilo kakvom vezom sa kajkavskim ili zagrebackim.
Zagreb ima problem: istodobno se želi predstaviti kao grad svih građana, bla, bla, istodobno kao "obrazovan" -- a to sve ide protiv dijalekta, budući da je govorenje dijalektom postalo sinonim neobrazovanosti, a nerazlikovanje č i ć nepismenosti (Iran i Irak su zaboravljeni u međuvremenu).

Nitko u serijama ne govori lokalno, ali Zagrepčanima (tj. i meni) je vrlo teško reći da li neki lik iz Like govori baš dijalektom ili nekom aproksimacijom -- ne poznajemo dovoljno taj dijalekt. A svoj poznajemo, i odmah uočavamo mala odstupanja.

Rijeka je mnogo manja sredina, a uspjela je neke stvari koje Zagreb nije. Zanimljivo zašto. U Rijeci danas malo tko govori čakavski, ali se on ipak njeguje. Možda je trik da kad i ako ih netko proba kritizirati (razaranje jedinstvene kulture Hrvata itd) oni mogu izvaditi neku glagoljsku listinu ili kamen koji je stariji od 99% svega što su Hrvati napravili i tu rasprave prestaju...

Quote:
Mi Zagrepcani i kajkavci nemamo jakih igraca, niti u politici, niti u medijima. Na 100 Dalmatinaca, Licana, Hercegovaca i Slavonaca dolazi jedan jedini Ivan Jarnjak. Na telviziji (do tog smo dosli na drugom forumu) su Dalmatinci dvostruko nadzastupljeni u odnosu na udio u populaciji.

Izgurali su i nas i nas govor.
Hm, pa i Tito i Tuđman su bili Zagorci, gdje ćeš dva jača lika u 20. stoljeću za Hrvate, Pavelić je bio epizodna uloga (NDH = 4 godine).

No ne brini, postoje regije koje su u još beznadnijem položaju, Slavonija je prepuštena tamburašima i muljatorima s rezervama žita, njih nema ni u reklamama jer nemaju love za ništa...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 18:30   #1090
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
No ne brini, postoje regije koje su u još beznadnijem položaju, Slavonija je prepuštena tamburašima i muljatorima s rezervama žita, njih nema ni u reklamama jer nemaju love za ništa...
Pa kako ne brinuti??? Ovo bi me, kao, trebalo utješiti???
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 21:43   #1091
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Nije nitko "zabranio Zadrugi da pjeva". Zadruga i Gobac su efemerne pojave na nasoj sceni. Ja govorim o mainstreamu, a u mainstreamu pristup zagrebackom i kajkavskom nije dopusten. S druge strane, dalmatinski je gotovo sluzbeni jezik/govor/narjecje u nasoj glazbi.
Je, Hladno pivo jadno, kako uopće opstaju, šmrc? Elemental i Connect šepaju prebiveni od Dječaka i Postolara Trippera? A tek Sinestet, dobro da nije došlo do samozapaljenja zbog prisutnosti članova i iz Stilnessa i TBF-a (žabari), a s druge strane Magellano i Scriptor (purgeri). Onda dođe Slavonac Kanđija i svi ga zajedno zatuku. Mikrofonom. Dunju Knebl prebili mandolinama. Članovi Kopita.



Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Dobro si zamislila, zamislila si upravo ono davno jugoslavensko vrijeme kad je situacija bila drugacija, ono o kojem sam pricao. Sad se prebaci na filmove i serije u Hrvatskoj u zadnjih 20 godina i odgovori mi zasto se sva radnja u Dalmaciji odvija na lokalnom govoru, a radnja u Zagrebu uglavnom na standardu (osim rijetkih iznimaka, sporednih likova koji su pederi ili budale)?
Ti si spominjao Malo i Velo misto, ja sam spomenula odgovarajuće. Ja još nisam vidjela da se radnja u Zagrebu odvija na standardu, bit će prije da je to ono što tebi standardom zvuči.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 22:47   #1092
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
govorim o mainstreamu, a u mainstreamu pristup zagrebackom i kajkavskom nije dopusten.
kako si spoznao da nije dopušten? zašto na forumu pišeš u standardu, brani li ti itko pisanje na kajkavskom?

Zadnje uređivanje blaznica : 13.06.2011. at 23:08.
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:02   #1093
neka mi netko objasni ili ja krivo shvačam zar kajkavcima nije stalo do kajkavskog jezika?
Stihaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:17   #1094
Quote:
Stihaca kaže: Pogledaj post
neka mi netko objasni ili ja krivo shvačam zar kajkavcima nije stalo do kajkavskog jezika?
kajkavski je ostao zarobljen u provinicijalnom duhu, malograđanštini i austrugarskoj. kad se pojave kakve svježe ideje na kajkavskom, možda se i probudi. zasad je mentalna slika navedenog
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 10:42   #1095
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Je, Hladno pivo jadno, kako uopće opstaju, šmrc?
Opstaju tako sto im se albumi zovu knjizevno (Pobjeda, Istocno od Gajnica, Šamar, Knjiga žalbe, Desetka..) ili bar univerzalno (nelokalno). I tako sto, za bend koji njeguje lokalni image (Gajnice) nevjerojatno rijetko koriste zagrebacki govor. "Kaj", "nebum", "nebuš" i slicne stvari ne koriste.

S druge strane, Oliveru se neki od albuma zovu ovako:

Malinkonija, Đelozija, Svoju zvizdu slidin, Za sva vrimena, Vrime, Štorija, Dvi, ti riči, Vridilo je...

Pjesme sa jednog albuma se zovu ovako: Piva klapa ispo' volta, Romanca, Infiša san ute, Lipa moja, ča si blida, Moja jube, Uvik žaj mi biće, Lišina...

Neki od Gibonijevih albuma se zovu: Judi, zviri i beštimje, Mirakul, Unca fibre, Toleranca..

Zamisli "Hladno pivo" sa naslovima i tekstovima koje nitko u Dalmaciji ne razumije. Bi li u Splitu napunili stadion kajkanjem, kao sto Oliver i Giboni pune stadion u Zagrebu ikanjem?

Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Elemental i Connect šepaju prebiveni od Dječaka i Postolara Trippera? A tek Sinestet, dobro da nije došlo do samozapaljenja zbog prisutnosti članova i iz Stilnessa i TBF-a (žabari), a s druge strane Magellano i Scriptor (purgeri). Onda dođe Slavonac Kanđija i svi ga zajedno zatuku. Mikrofonom. Dunju Knebl prebili mandolinama. Članovi Kopita.
Moram ti objasniti sto je "mainstream". To je nesto za sto su svi culi i siroko je slusano. Svih 4,5 milijuna Hrvata je culo za Olivera i Gibonija. Svih 4,5 milijuna Hrvata zna ili je culo ovaj slijed rijeci:


Zlatni konci litnje zore
dosli su u njene dvore
da bi moju jubav budili
Svitlo nek joj ljubi lice
lipo ka u cesarice
kad je ja ne mogu jubiti
Zlatna mriza njenog tila
dusu mi je uvatila
da je baci nazad u more
Svake noci prije zore
dolazin u njene dvore
bile dvore moje pokore
Cilega zivota ja san tija samo nju
da do njenog srca nadjem put
cilega zivota moje tilo je bez nje
ka cvice bez vode
Zlatna mriza njenog tila...
Cilega zivota ja san tija samo nju...

S druge strane, za Sinestet, Magellano i Scriptor najvjerojatnije nisu culi niti svi clanovi njihove sire obitelji.

Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ti si spominjao Malo i Velo misto, ja sam spomenula odgovarajuće. Ja još nisam vidjela da se radnja u Zagrebu odvija na standardu, bit će prije da je to ono što tebi standardom zvuči.
Kako govore likovi u filmovima "Sto je muskarac bez brkova", "Da mi je biti morski pas", "Oprosti za kung fu", "Vjerujem u andjele"...? Knjizevno?

Kako objasnjavas to da se svi filmovi i serije sa mjestom radnje u Dalmaciji odvijaju na autenticnom lokalnom govoru, a oni sa mjestom u Zagrebu moraju biti nerealno knjizevni (osim sporedih likova, pedra i budala)?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 10:48   #1096
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Opstaju tako sto im se albumi zovu knjizevno (Pobjeda, Istocno od Gajnica, Šamar, Knjiga žalbe, Desetka..) ili bar univerzalno (nelokalno).
Rekao si dovoljno. Šamar je standardan koliko i triska&pleska, samo što bi tebe potonje trisnule po etnocentričnom umu, a šamar neće.

I smiješan si s teorijama zavjere. Već rekoh, čakavski je većini Dalmatinaca strani jezik, i pri tom mislim opet na mainstream Gibonnijeve tekstove, a ne čru tekstove njegova oca.

Zadnje uređivanje Eurifesa : 14.06.2011. at 10:55.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 11:23   #1097
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Kako objasnjavas to da se svi filmovi i serije sa mjestom radnje u Dalmaciji odvijaju na autenticnom lokalnom govoru, a oni sa mjestom u Zagrebu moraju biti nerealno knjizevni (osim sporedih likova, pedra i budala)?
u 'metastazama' ne govore nerealno književni. moraš se pomiriti s time da je zagreb, kao metropola, prvo konglomerat raznih jezika, i drugo, kao urbana i sveučilišna sredina, više ili manje uspješan generator standarda

nevjerojatno mi je da štokavski gotovo izravno nazivaš srpskim jezikom. nevjerojatan mi je tvoj animozitet prema dalmatinskom. još jednom te pitam, što te priječi da svoje analize i ideje tu na forumu ne iznosiš na kajkavskom? zašto se skrivaš iza standarda po kojem pljuješ? najlakše je utvarati neprijatelje kajkavskog (i duha koji nosi), a biti nemoćan služiti se njime. bolje kajkaju one tvoje famozne antiteoretičarke zavjere, piljarice s placa

Zadnje uređivanje blaznica : 14.06.2011. at 11:48.
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 11:43   #1098
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Rekao si dovoljno. Šamar je standardan koliko i triska&pleska, samo što bi tebe potonje trisnule po etnocentričnom umu, a šamar neće.
Šamar je jedan od standardnih izraza.

Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
I smiješan si s teorijama zavjere. Već rekoh, čakavski je većini Dalmatinaca strani jezik, i pri tom mislim opet na mainstream Gibonnijeve tekstove, a ne čru tekstove njegova oca.
Smijesan si u nastojanjima da pojedine detalje i iznimke predstavis kao "protutezu" pravilu na drugoj strani.

Cak i da je Hladno pivo jedan jedini album nazvalo "Kaj bus danas pil?" i cak i da je s njim napunilo dvoranu Gripe u Splitu, opet nisi nista dokazao. Mainstream je takav da je damlatinski (i ostalo) dozvoljen, a zagrebacki potisnut. Oliver, Giboni i klape su u Zagrebu standard (pune dvorane), dok bi Dunju Knebl valjda u Splitu kamenovali... (ako proda 10 ulaznica)...

Pogledaj TV reklame u zadnjih 10-tak godina.

DRZAVA (Vlada) placa reklamu za digitalnu televiziju i godinu dana imamo dalmatinski dijalektalnu TV-reklamu ("..e, ja san se s njim namučija"). Pitam se. Zasto ne istrijansko-cakavsku? Sad DRZAVA placa set reklama za propagiranje EU. Sve su dijalektalne, bas me zanima oce li biti i Zagreba...Mainstream telekomi (VIP i HT) imaju citave serije reklama na dalmatinskom.. Nekakava pasteta je sad na TV-reklami na dalmatisnkom ...pa onda reklama na bosanskom ( "teta violeta")...

...nista na zagrebackom... Zagrebacki se toliko mrzi, da se proizvod ne bi dobro prodavao ako bi se reklamirao na zagrebackom...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 11:47   #1099
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Šamar je jedan od standardnih izraza.



Smijesan si u nastojanjima da pojedine detalje i iznimke predstavis kao "protutezu" pravilu na drugoj strani.

Cak i da je Hladno pivo jedan jedini album nazvalo "Kaj bus danas pil?" i cak i da je s njim napunilo dvoranu Gripe u Splitu, opet nisi nista dokazao. Mainstream je takav da je damlatinski (i ostalo) dozvoljen, a zagrebacki potisnut.

Pogledaj TV reklame u zadnjih 10-tak godina.

DRZAVA (Vlada) placa reklamu za digitalnu televiziju i godinu dana imamo dalmatinski dijalektalnu TV-reklamu ("..e, ja san se s njim namučija"). Pitam se. Zasto ne istrijansko-cakavsku? Sad DRZAVA placa set reklama za propagiranje EU. Sve su dijalektalne, bas me zanima oce li biti i Zagreba...Mainstream telekomi (VIP i HT) imaju citave serije reklama na dalmatinskom, nista na zagrebackom...
Šamar Dalmatincima bode uši kao što bi tebi bola triska. Kakve "dozvole"? O čemu ti pričaš? Zli televizijski i radijski urednici, zla ekipa iz marketinga, zli DJ-i i zli organizatori koncerata ne daju kajkavskom da se probije? Država plaća i one koji nam pričaju o repkama koje igraju na tekmama pa ih gledamo na telkama.

Ne znam što hoćeš, napraviti Hrvatska traži kajkavsku zvijezdu?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 11:52   #1100
Šamar se pri meni veli fliska, a Hladno pivo bi prvo trebalo postati Zdena piva da bi ih se moglo nazvati nekakvim kajkavcima.
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.