Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2013., 12:42   #841
Mama mi ima nekih zdrastvenih problema i najvjerojatnije će morati hitno na kolonoskopiju (a možda i gastroskopiju), e sada ona hoće pod anestezijom. U privatnoj poliklinici je dobila termin tek za tjedan dana...a sada mene zanima pošto ona ide opet u bolnicu u ponedjeljak jel moguće u bolnici napraviti to sa anestezijom uz nadoplatu?

Isto tako bih molila sugestije, imali razlike ako se radi bez i sa anestezijom?

Ikakve još preporuke, znamo da 2 dana mora provesti čišćenje, a čitam da najbolje i nekoliko dana prije lakše jesti?
__________________
Moda blijedi. Samo stil ostaje :) Prodaja Avon kozmetike
COCO CHANEL 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 16:59   #842
Quote:
COCO CHANEL 23 kaže: Pogledaj post
Mama mi ima nekih zdrastvenih problema i najvjerojatnije će morati hitno na kolonoskopiju (a možda i gastroskopiju), e sada ona hoće pod anestezijom. U privatnoj poliklinici je dobila termin tek za tjedan dana...a sada mene zanima pošto ona ide opet u bolnicu u ponedjeljak jel moguće u bolnici napraviti to sa anestezijom uz nadoplatu?

Isto tako bih molila sugestije, imali razlike ako se radi bez i sa anestezijom?

Ikakve još preporuke, znamo da 2 dana mora provesti čišćenje, a čitam da najbolje i nekoliko dana prije lakše jesti?
To dali je moguće u bolnici napraviti ,prvo termin,drugo to morate pitati njih.
Ja nebih.
Što se tiče nalaza sa ili ez anestezije nema razlike.
Da,točno ste pročitali da je bolje da se nepretrapa dan -dva prije ČIŠĆENJA.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 11.03.2013. at 17:43. Reason: Q
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 11:43   #843
Ej ljudi danas sam se počela pripremat za kolonoskopiju,gorka sol je odvratna muka mi je od nje i povraća mi se;dal smijem jest juhe??
ivona23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 14:11   #844
Hvala na odgovoru!

Nakraju je napravila zajedno pod anestezijom i gastro i kolono privatno u polikilnici Bates - za preporuku onima koji ne znaju gdje bi.

Ona nije pila tu gorku sol, nego neke granule, a može se i sirup koji ima fini okus i to je čak nakraju pila u kombinaciji sa sokom od jabuke jer se mogu bistri sokovi piti i rekli su joj da se super očistila.
__________________
Moda blijedi. Samo stil ostaje :) Prodaja Avon kozmetike
COCO CHANEL 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 21:49   #845
Uspjela sam popit samo 50mg gorke soli.i sad nisam sigurna dal je to dosta??Pijem i donat i sve i svašta.i stalno sam na wc-u
ivona23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 18:48   #846
Dal je netko imao temp.ja imam 37 nakon kolonoskopije???
ivona23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 19:32   #847
37 i nije povišena temperatura.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 01:45   #848
Ovako, imam pitanje vezano za gorku sol. Dobio sam upute za dan prije i tamo stoji da moram u 2 navrata popiti po 50g otopljeno u pola litre vode i još 4.5-5 litara vode kroz cijeli dan. Nije li to malo previše gorke soli?

Hvala
Ted Mosby is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 09:50   #849
Quote:
Ted Mosby kaže: Pogledaj post
Ovako, imam pitanje vezano za gorku sol. Dobio sam upute za dan prije i tamo stoji da moram u 2 navrata popiti po 50g otopljeno u pola litre vode i još 4.5-5 litara vode kroz cijeli dan. Nije li to malo previše gorke soli?

Hvala
nije
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 15:14   #850
Pozdrav ekipa!

Eto, došao je i na mene red da se malo pročistim prije pregleda.

Zapravo mi je najteži dio pripreme to što me već područje oko anusa užasno peče. Zasad sam već prao guzu sa vodom i u par navrata mazao Faktu kremu i kao da je malo lakše. Kako ste si vi olakšali?

Usput, čisto informativno, koliko ste "stolica", odnosno praženjenja imali od početka čišćenja do pregleda? Ja sam trenutno na 13-14, a pregled je tek sutra u 10:30.

Hvala unaprijed na odgovorima!
Simpson is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 20:24   #851
Quote:
Ted Mosby kaže: Pogledaj post
Ovako, imam pitanje vezano za gorku sol. Dobio sam upute za dan prije i tamo stoji da moram u 2 navrata popiti po 50g otopljeno u pola litre vode i još 4.5-5 litara vode kroz cijeli dan. Nije li to malo previše gorke soli?
Hvala
Kod mene ide 2x 25g gorke soli u 2 dl. vode na dan/2 dana.
No svatko ima svoje.

Quote:
Simpson kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa!

Eto, došao je i na mene red da se malo pročistim prije pregleda.

Zapravo mi je najteži dio pripreme to što me već područje oko anusa užasno peče. Zasad sam već prao guzu sa vodom i u par navrata mazao Faktu kremu i kao da je malo lakše. Kako ste si vi olakšali?

Usput, čisto informativno, koliko ste "stolica", odnosno praženjenja imali od početka čišćenja do pregleda? Ja sam trenutno na 13-14, a pregled je tek sutra u 10:30.

Hvala unaprijed na odgovorima!
Nije toliko bitan broj, već konzistencija,tj. mora biti čista tekuća.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 22:25   #852
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Nije toliko bitan broj, već konzistencija,tj. mora biti čista tekuća.
Puno Vam hvala na odgovoru dr. Hrvoje!

Eto, u međuvremenu, danas sam obavio kolonoskopiju, i koliko mi se čini, sve je u redu (iako još treba pričekati nalaze biopsije).

dr. Hrvoje, bio bih Vam zahvalan ako biste mogli prokomentirati nalaz same kolonoskopije, jer ne znam protumačiti sve navedene izraze.

Uputna dijagnoza je IBS, a naravno, kao svaki pravi IBS-ovac, najviše sam strahovao od UC/Chrona. Što se tiče simptoma, tu je povremeno malo sluzi i poneka kap krvi na stolici, ponekad (1-2 puta mjesečno) grčevi u donjem dijelu stomaka koji završe proljevom (nakon stolice bol prestaje). Također, često je prisutan osjećaj nelagode u stomaku.

Kolonoskopija:
Perianalno nalaz je uredan
Digitorektalno: sfinkter čvrst, ampula prazna, vijenac malih hemoroida
Kolonoskopija: do cekuma sluznica je uredna, valvula mala, terminalni ileum normokoloriran, čini se normalan no na arealu promjera 1 cm nešto grublja granulacija te je učinjena biopsija, materijal I.
U sigmoidnom dijelu kolona, na oko 30 cm od anokutane linije mali polip, promjera 5-6 mm koji se odstrani, materijal II.

DIAGNOSIS: K52.1.. POLYPUS COLI SIGMOIDEI
Polypectomia facta est

PHD za desetak dana

Eto, nadam se da sam napisao sve potrebne informacije. Unaprijed hvala!

Zadnje uređivanje Simpson : 16.04.2013. at 22:38.
Simpson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 11:10   #853
Quote:
Simpson kaže: Pogledaj post
Puno Vam hvala na odgovoru dr. Hrvoje!

Eto, u međuvremenu, danas sam obavio kolonoskopiju, i koliko mi se čini, sve je u redu (iako još treba pričekati nalaze biopsije).

dr. Hrvoje, bio bih Vam zahvalan ako biste mogli prokomentirati nalaz same kolonoskopije, jer ne znam protumačiti sve navedene izraze.

Uputna dijagnoza je IBS, a naravno, kao svaki pravi IBS-ovac, najviše sam strahovao od UC/Chrona. Što se tiče simptoma, tu je povremeno malo sluzi i poneka kap krvi na stolici, ponekad (1-2 puta mjesečno) grčevi u donjem dijelu stomaka koji završe proljevom (nakon stolice bol prestaje). Također, često je prisutan osjećaj nelagode u stomaku.

Kolonoskopija:
Perianalno nalaz je uredan
Digitorektalno: sfinkter čvrst, ampula prazna, vijenac malih hemoroida
Kolonoskopija: do cekuma sluznica je uredna, valvula mala, terminalni ileum normokoloriran, čini se normalan no na arealu promjera 1 cm nešto grublja granulacija te je učinjena biopsija, materijal I.
U sigmoidnom dijelu kolona, na oko 30 cm od anokutane linije mali polip, promjera 5-6 mm koji se odstrani, materijal II.

DIAGNOSIS: K52.1.. POLYPUS COLI SIGMOIDEI
Polypectomia facta est

PHD za desetak dana

Eto, nadam se da sam napisao sve potrebne informacije. Unaprijed hvala!
Sve informacije su napisane.
Što se tiće promjena u crijevu ,treba pričekati PHD nalaz,ali najvjerojatnije se radi o iritaciji.
Što se tiće polipa tu se mora pričekati PHD nalaz.
Slobodno napišite ovdje nalaze PHD-a.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 18:22   #854
Quote:
ivona23 kaže: Pogledaj post
Ej ljudi danas sam se počela pripremat za kolonoskopiju,gorka sol je odvratna muka mi je od nje i povraća mi se;dal smijem jest juhe??
Bila sam par puta na kolonoskopiji, svaki puta čišćenje s gorkom soli. Smišljala sam načine kako si olakšati, pa sam prije zadnje k. pila sol na slamku i malo si olakšala. Jednostavno, ne razlijeva se po cijelim ustima nego ide drito u grlo ! Ipak je malo lakše, probajte.
Iva66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 13:30   #855
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Sve informacije su napisane.
Što se tiće promjena u crijevu ,treba pričekati PHD nalaz,ali najvjerojatnije se radi o iritaciji.
Što se tiće polipa tu se mora pričekati PHD nalaz.
Slobodno napišite ovdje nalaze PHD-a.
Puno hvala još jednom na odgovoru. Danas mi je konačno stigao PHD nalaz, pa bih Vam prepisao nalaz u cijelosti (da ne morate pretraživati po temi):

Kolonoskopija:
Perianalno nalaz je uredan
Digitorektalno: sfinkter čvrst, ampula prazna, vijenac malih hemoroida
Kolonoskopija: do cekuma sluznica je uredna, valvula mala, terminalni ileum normokoloriran, čini se normalan no na arealu promjera 1 cm nešto grublja granulacija te je učinjena biopsija, materijal I.
U sigmoidnom dijelu kolona, na oko 30 cm od anokutane linije mali polip, promjera 5-6 mm koji se odstrani, materijal II.

DIAGNOSIS: K52.1.. POLYPUS COLI SIGMOIDEI
Polypectomia facta est

PH nalaz:
2 Adenoma tubularae.

1. Primljen je površinski komadić sluznice tankog crijeva. Na površini su duge i tanke resice obložene pravilnim epitelom, intraepitelno se vidi po koji limfocit. Lamina proprija je dijelom edematozna, prožeta srednje obilnim kroničnim upalnim infiltratima.
2. Materijal je polip promjera 0.6 cm koji je građen od fibrovaskularne strome u koju su uložene tabularne žlijezde. Žlijezde su obložene blago displastičnim cilindričnim epitelom.

Unaprijed se zahvaljujem na tumačenju nalaza. Za kontrolu su mi rekli da je potrebno obaviti za godinu dana.

Lijep pozdrav!
Simpson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 11:43   #856
Pitanje za dr. Hrvoja

Molim Vas ako mi možete dati savjet u vezi kolonoskopije.
Imam povremene bolove u trbuhu od početka godine. Bila sam na ultrazvuku abdomena i ustanovljeno je da imam izraziti meteorizam. Upućena sam od strane svog lječnika da obavim gastroskopiju i kolonoskopiju.
Za kolonoskopiju se ne mogu naručiti u bolnicama prije jeseni, a dosta je hitno te sam se odlučila za polikliniku "Sunce", bez anestezije.
Imam 56 godina, liječim se od visokog tlaka od 1998. godine.
Strah me je da mi ne dođe do ispada visokog tlaka za vrijeme same pretrage jer sam već par puta imala problema u bolnici kad su mi vršili neke zahvate, uvijek su mi prije toga morali snižavati tlak, a tada sam bila puno mlađa nego sad.

Sad mi je rečeno da prije same pretrage ne popijem redovnu terapiju za visoki tlak, nego da samo sa sobom ponesem tablete.
S obzirom na gore opisane tegobe, molim Vas da mi odgovorite da li je veći rizik kolonoskopija sa anestezijom ili bez, s obzirom na moj visoki tlak i strah od same pretrage.
unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Srdačan pozdrav,
viktoriya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 17:37   #857
Vezano za moj gornji post, a zbog hitnosti bila bih također zahvalna ako mi i netko od
drugih članova na ovom forumu da savjet.
viktoriya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 17:43   #858
koju točno terapiju za tlak uzimate? koliko vam je povišen tlak, a na koliko ga spuštate? ako idete ujutro na pretragu, večernju dozu (prethodne noći) ćete sigurno uzeti, a ona vam kontrolira tlak do 24 sata, tako da se ne morate toliko bojati. isto tako, vjerojatno vam ne bi škodio i neki anksiolitik uvečer - također djeluje do idućeg popodneva. osim toga, od samog posta (čišćenja) prije pretrage već će vam biti niži tlak nego inače.

kako to da niste ova pitanja postavili kad su vam davali upute za zahvat? pouzdane procjene rizika vam preko foruma nitko neće moći dati.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 18:55   #859
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
koju točno terapiju za tlak uzimate? koliko vam je povišen tlak, a na koliko ga spuštate? ako idete ujutro na pretragu, večernju dozu (prethodne noći) ćete sigurno uzeti, a ona vam kontrolira tlak do 24 sata, tako da se ne morate toliko bojati. isto tako, vjerojatno vam ne bi škodio i neki anksiolitik uvečer - također djeluje do idućeg popodneva. osim toga, od samog posta (čišćenja) prije pretrage već će vam biti niži tlak nego inače.

kako to da niste ova pitanja postavili kad su vam davali upute za zahvat? pouzdane procjene rizika vam preko foruma nitko neće moći dati.

za tlak uzimam ujutro Co-Diovan 80/12,5 mg. Tlak se kreće oko 140/80, uz terapiju se zna spustiti na i do 120/80. Tu terapiju uzimam zadnjih godinu dana, a prije sam uzimala lacipil ujutro od 3 mg, Co-Diovan u podne, concor od 1,25 mg, i opet uvečer lacipil od 3 mg.
Nakon zadnje kontrole kod kardiologa (uz sve pretrage) terapija je smanjena.
No međutim ponekad kad sam pod stresom ili bez ikakvog razloga zna mi doći do ispada tlaka te on zna biti puno veći i uz terapiju koju uzimam.
Pitanje vezano za svoj tlak sam postavila prilikom naručivanja telefonski i na mail sam dobila upute za postupak čiščenja prije zahvata, ali na pregledu kod liječnika koji će mi vršiti taj zahvat nisam bila.
Moja doktorica me je uputila odmah na kolonoskopiju. Nije me mogla online naručiti. Obzirom da je teško naručiti se u neku od naših bolnica u Zagrebu odlučila sam se za privatnika pa ću mu to sve reći prije samog zahvata. Jasno mi je da procjenu rizika mi ne može nitko dati preko foruma, ali mi već i ovo što ste odgovorili puno znači.
viktoriya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 01:00   #860
Quote:
Simpson kaže: Pogledaj post
Puno hvala još jednom na odgovoru. Danas mi je konačno stigao PHD nalaz, pa bih Vam prepisao nalaz u cijelosti (da ne morate pretraživati po temi):

Kolonoskopija:
Perianalno nalaz je uredan
Digitorektalno: sfinkter čvrst, ampula prazna, vijenac malih hemoroida
Kolonoskopija: do cekuma sluznica je uredna, valvula mala, terminalni ileum normokoloriran, čini se normalan no na arealu promjera 1 cm nešto grublja granulacija te je učinjena biopsija, materijal I.
U sigmoidnom dijelu kolona, na oko 30 cm od anokutane linije mali polip, promjera 5-6 mm koji se odstrani, materijal II.

DIAGNOSIS: K52.1.. POLYPUS COLI SIGMOIDEI
Polypectomia facta est

PH nalaz:
2 Adenoma tubularae.

1. Primljen je površinski komadić sluznice tankog crijeva. Na površini su duge i tanke resice obložene pravilnim epitelom, intraepitelno se vidi po koji limfocit. Lamina proprija je dijelom edematozna, prožeta srednje obilnim kroničnim upalnim infiltratima.
2. Materijal je polip promjera 0.6 cm koji je građen od fibrovaskularne strome u koju su uložene tabularne žlijezde. Žlijezde su obložene blago displastičnim cilindričnim epitelom.

Unaprijed se zahvaljujem na tumačenju nalaza. Za kontrolu su mi rekli da je potrebno obaviti za godinu dana.

Lijep pozdrav!
Ispričavam se na podizanju posta, ali tema je već pala u zaborav, a mišljenje bi mi bilo vrlo važno.

U međuvremenu, doktorica koja mi je radila pregled preporučila mi je da napravim kontrolu štitnjače i testove na alergije, na što se ovih dana naručujem.
Simpson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.