Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2009., 13:10   #61
Ma nije stvar u tome vec u najosnovnije nepoznavanju materije, on se bavi postavljanjem cjevovoda i ocito prica o dezinfekciji cijevi, a ovdje je rijec o dezinfekciji vode. Njemu nije jasno da se rezidual klora ne pojavljuje kao reaktant u suvisku jer je nemoguce procjeniti njegovu mjerodavnu koncentraciju, vec zato sto je rezidualni klor zakonom obavezan!!!!. Buzet je tipican primjer gdje se voda dezinficira UV-om i kod pustanja u vodoopskrbni sustav se dozira klor, rezidualni klor ( jer sav koji se dozira nece se potrositi u tom momentu na nista vec ce putovati cjevovodom.

npr.
The considerations for wastewater treatment are different from those for drinking water treatment. For example, U.S. EPA regulations require drinking water systems (regardless of the primary disinfection method used) to maintain a "residual" level of chlorine in treated water to prevent recontamination in the distribution system. On the other hand, wastewater systems usually need to remove residual chlorine before releasing treated effluent.

ili na hvarski :-))

Uz navedene kemijske i mikrobiološke pokazatelje često je
nerazumijevanje pojma dezinfekcije vode za piće, odnosno prisutnog klora kao
najčešćeg dezinficijensa. Njegova svrha je sprječavanje potencijalnih onečišćenja
tijekom transporta, konzerviranje od trenutka crpljenja do konzumacije, a dozvoljena
koncentracija je 0,50 mg/l. On se automatski dozira (s maksimalnom finalnom
koncentracijom 0,30 mg/l) i elektronski nadzire, a kako se i djelomično troši u mreži
njegova koncentracija na mjestu potrošnje nikad ne prelazi inicijalnu. Dva fenomena
povezana s dezinfekcijom vode kod potrošača znaju izazvati dojam „preklorirane vode“:
1. prag detekcija klora njuhom kod čovjeka je vrlo nizak i iznosi 0,05 mg/l što je znatno
ispod dozvoljene i stvarno prisutne koncentracije,
2. „bijela voda“ koja se, natočena u čašu, bistri ispuštanjem sitnih mjehurića predstavlja
otopljeni atmosferski zrak u vodi i javlja se uslijed tehničkih zahvata na mreži, a
„otplinjavanjem“ vode taj zrak nosi sa sobom otopljeni klor i pojačava „klorni miris“.
______________________________________
Rasprave o koristi i štetnosti dezinfekcije u javnoj vodoopskrbi su bespredmetne jer se
radi o javnozdravstvenoj mjeri koja je uz cijepljenje najviše doprinijela produljenju
ljudskog života odnosno smanjenju mortaliteta, osobito kod male djece, kao i poboljšanju
općih životnih uvjeta. Da je tome tako nažalost još smo i mi svjedoci ako pogledamo
situaciju u nerazvijenim područjima svijeta gdje je prisutna visoka prevalencija hidričnih
epidemija i bolesti vezanih uz zdravstveno neispravnu vodu.

A on uz duzno postovanje njegovom profesoru, jos ce puno puno morati zagrijati stolicu da bi mogao lamentirati o necemu o cemu iz ove pozicije nema pojma (usim ako on ne prica iskljucivo o dezinfekciji cijevi, a ne vode tada ja nemam pojma i povlacim se, no bar sam ja tako zakljucila ovdje je rijec o kloru u vodi)
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 14:00   #62
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Dragi meni se stvarno neda natezati s tobom dalje. Ti pricas o postavljanju vodovoda (iskustva iz stvarnog zivota, rad na terenu), ja pricam o postrojenju za obradu voda koja dalje putuje tim postrojenjem (iskustva iz stvarnog zivota, rad na terenu). Ti postavis vodovod, i dalje neznam koliko obaveza imas nakon postavljanja ostatak vjecnosti dok situacija ne trazi da se cjevovod iz bilo kojeg razloga mijenja. Mi (usput moj sef je profesor i to profesor kojem Hrvatske vode ljube stope, i najjaci i najpoznatiji i najcijenjeniji lik u RH i sire, iako sve ovo ti ne pise moj sef, pisem ja koja samo radim s njim i za njega, koja sigurno nemam mrvu znanja koje on ima i nikada ga necu ni imati jer nemam takve ambicije, jer zelim ipak vidjeti svoju obitelj tu i tamo), od kada se izbusi bunar, nadlezni smo od skupljanja uzoraka, kontrole, nadgledanje i razvoj tehnologije pilot postrojenjima da bi mogli dizajnirati tehnologiju za koju zivotom mozemo garantirati da ce funkcionirati a da je financijski u skladu s vodom koju si svatko moze priustiti, izrade tehnoloskog projekta, nakon izrade uredjaja od strane gradjevine ili strojara jer vi po zakonu imate potrebne dozvole za izradu konacnog projektai potrebno znanje naravno mi nadgledamo i uhodavamo uredjaj i nakon toga svako tolko se rade provjere, ukoliko dodje do bilo kakvih izvanrednih situacija, uskacemo...itd.

Ti misli sto hoces, tvoj posao je dezinficirati cjevovod, ja radim s vodom ti s njenim transportom. A sto se terena i rada na terenu tice...radije ne bi nabrajala niti usporedjivala broj elaborata u hrvatskim vodovodima i postrojenjima s tvojim imenom i s mojim imenom medju inima, naravno :-))
Lol , ako tko napravi sve kaptaže vode , vodospreme, uređaje za kondicioniranje , pa kaj je tvoje znanje tak ograničeno o tome pa misliš da mi postavljamo samo cjevovode Ti ne nadgledaš projekt jer ti nisi od države (pretpostavljam da si kemičarka) licencirana/osposobljena ,nadgleda ga nadzorni inženjer! Tvoj posao se vrti oko kvalitete vode i ništ drugo, niti znaš kaj o radijusu utjecaja galerije , zdenca , niti znaš vodonosnom sloju , hidrauličkim gubicima ..., !Tak da...
croatan7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 14:02   #63
Quote:
tyn@zg kaže: Pogledaj post
A koje bi mi ti komunalno poduzeće preporučio?

I kaj misliš da voda u cjevovodu ne može stajati ili misliš da klor nije dobar pokazatelj potrošnje vode? (kad si to podebljao)
Bilo koje poduzeće !
Naravno da može kakvo je to glupo pitanje?
croatan7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 14:13   #64
Quote:
croatan7 kaže: Pogledaj post
Lol , ako tko napravi sve kaptaže vode , vodospreme, uređaje za kondicioniranje , pa kaj je tvoje znanje tak ograničeno o tome pa misliš da mi postavljamo samo cjevovode Ti ne nadgledaš projekt jer ti nisi od države (pretpostavljam da si kemičarka) licencirana/osposobljena ,nadgleda ga nadzorni inženjer! Tvoj posao se vrti oko kvalitete vode i ništ drugo, niti znaš kaj o radijusu utjecaja galerije , zdenca , niti znaš vodonosnom sloju , hidrauličkim gubicima ..., !Tak da...
Ne znam!! To niti ne tvrdim !!Niti o tome pricam!! Ne nadgledan projekt onog dijela koji se tebe tice, to sam i rekla. Tehnoloski dio je jedino moj dio, gradjevinsko/strojarski nije moje podrucje i ne pacam se u njega niti znam niti me zanima od kojih se dijelova sastoji. Za razliku od tebe, ja ne ulazim u tvoje podrucje jer O NJEMU POJMA NEMAM i to s ponosom izjavljujem. O nacinu dezinfekcije vode ili njenom prociscavanju (tehnologija) ti nemas pojma i nije tvoje podrucje i ne vidim niti jedan razlog zasto se guras u taj dio.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 14:36   #65
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Ne znam!! To niti ne tvrdim !!Niti o tome pricam!! Ne nadgledan projekt onog dijela koji se tebe tice, to sam i rekla. Tehnoloski dio je jedino moj dio, gradjevinsko/strojarski nije moje podrucje i ne pacam se u njega niti znam niti me zanima od kojih se dijelova sastoji. Za razliku od tebe, ja ne ulazim u tvoje podrucje jer O NJEMU POJMA NEMAM i to s ponosom izjavljujem. O nacinu dezinfekcije vode ili njenom prociscavanju (tehnologija) ti nemas pojma i nije tvoje podrucje i ne vidim niti jedan razlog zasto se guras u taj dio.
E tu se baš varaš , ja i taj dio moram , ako ništ drugo moram bar informativno znati!
croatan7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 14:58   #66
Onda te pozivam da se informiras. :-)) Hoces doci na mjesto odakle mozes pokupiti informacije :-)). Salim se. No ono sto hocu reci je da ti imas znanje u svom resoru, kojem ja ne mogu konkurirati samo zato sto informativno znam koji tlak ide , ili kakav rotametar, koji tip kompresota ( o tome je moje znanje upravo to, informativno), tako i ja imam svoje podrucje djelovanja, koje je tebi informativno, a meni uska struka.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 15:18   #67
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Onda te pozivam da se informiras. :-)) Hoces doci na mjesto odakle mozes pokupiti informacije :-)). Salim se. No ono sto hocu reci je da ti imas znanje u svom resoru, kojem ja ne mogu konkurirati samo zato sto informativno znam koji tlak ide , ili kakav rotametar, koji tip kompresota ( o tome je moje znanje upravo to, informativno), tako i ja imam svoje podrucje djelovanja, koje je tebi informativno, a meni uska struka.
Pa i treba ti biti uska struka jer od toga živiš!

Zadnje uređivanje croatan7 : 09.04.2009. at 15:54.
croatan7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 15:29   #68
Zadnji odgovor govori više od tisuću riječi, sad je bar jasno o kakvom se mentalitetu radi!
Uostalom, ovo je sve već off topic i sve vas lijepo pozdravljam!
Samo nastavimo svi skupa brinuto o vodi i sve bu OK, a i sve se da naučiti ako priznaš da nešto ne znaš!
tyn@zg is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 15:54   #69
Quote:
tyn@zg kaže: Pogledaj post
Zadnji odgovor govori više od tisuću riječi, sad je bar jasno o kakvom se mentalitetu radi!
Uostalom, ovo je sve već off topic i sve vas lijepo pozdravljam!
Samo nastavimo svi skupa brinuto o vodi i sve bu OK, a i sve se da naučiti ako priznaš da nešto ne znaš!
Kaj nije istina kaj sam napisao? Mora biti na ti s vodom i kondicioniranjem , ako od toga živi!
croatan7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 20:56   #70
....

Hajde oladite oboje malo!....Ko je čiji profesor i jel se vole međusobno ne zanima ni mene ni ikog drugog.

Oko klora u vodi, budući da je to tema, možete nastaviti ali za oktavu niže....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 01:22   #71
je li tema Postupak dezinfekcije vode ili Klor u vodi i zdravlje ??
__________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; but I'm not sure about the universe..." A.E.
orchis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 07:17   #72
Quote:
orchis kaže: Pogledaj post
je li tema Postupak dezinfekcije vode ili Klor u vodi i zdravlje ??
Već smo na drugom postu zaključili da ova količina klora koja je posljedica dezinfekcije nema APSOLUTNO NIKAKVOG utjecaja na ljudsko zdravlje (u negativnom smislu)...
tyn@zg is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 08:25   #73
Quote:
tyn@zg kaže: Pogledaj post
Već smo na drugom postu zaključili da ova količina klora koja je posljedica dezinfekcije nema APSOLUTNO NIKAKVOG utjecaja na ljudsko zdravlje (u negativnom smislu)...
I ono sto dalje pokusavamo konstatirati da ce u buducnosti kolicine klora i mnogih drugih postupaka prociscavanja imati utjecaja na zdravlje ako se nastavimo ponasati kako se ponasamo.

Za one koji neznaju na kakvo ponasanje se misli:
Odlaganje krama od svojih sad vec beskorisnih ves-masinen, automobila, guma..i inih stvarcica po sumama jer im je "skupo" platiti zbrinjavanje na mjestima koja su za to namjenjena. Naravno jeftinije je dozivjeti ili prepustiti svojim narastajima da dozive ono sto slijedi.

Shvacanje da je svaki opusak, papiric, nezeljeni stenci i macici zavezani u vrecice i baceni po rijekama i potocima kao buduci lesevi odlicna podloga za patoloske hahare, koje treba ubiti klorom ili bilo cim dozirajuci ga u jos vecim kolicinama.

Naravno nizovi ponasanja u kojima ce svatko prepoznati sebe, ali reci da to sto on radi na ukupnu kolicinu je pis mi vrit od utjecaja, i nes ti sad ce ovaj opusak, ka zagadit selo.. I onda se vidimo opet za godinu, dvi, tri, pet, kad cemo ponovo aktivirati temu i kada vam mozda necu moci reci da je kolicina klora koja se nalazi unutra dovoljno mala da ne steti ili jos gore da su nusprodukti reakcija s klorom vrlo opasni zbog sastava vode prije samog kloriranja.
Eto narode, uzdravlje ( moj dalmos kaze da se ne govori zivjeli, vec uzdravlje, jer zivit mozes i na aparatima :-) )

Zadnje uređivanje nusazvrk : 10.04.2009. at 09:06.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 11:59   #74
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
moj dalmos kaze da se ne govori zivjeli, vec uzdravlje, jer zivit mozes i na aparatima :-)


Ova ti je super!!!

tyn@zg is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 01:32   #75
Quote:
tyn@zg kaže: Pogledaj post
Već smo na drugom postu zaključili da ova količina klora koja je posljedica dezinfekcije nema APSOLUTNO NIKAKVOG utjecaja na ljudsko zdravlje (u negativnom smislu)...
ja smatram da količina klora koja je posljedica dezinfekcije ima utjecaja na ljudsko zdravlje (u negativnom smislu) ..ali dobro ako ste vi tako zakljucili
__________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; but I'm not sure about the universe..." A.E.
orchis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 10:15   #76
Quote:
orchis kaže: Pogledaj post
ja smatram da količina klora koja je posljedica dezinfekcije ima utjecaja na ljudsko zdravlje (u negativnom smislu) ..ali dobro ako ste vi tako zakljucili
Istina
croatan7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 00:55   #77
Quote:
croatan7 kaže: Pogledaj post
Istina
Na osnovu čega to zaključujete?
tyn@zg is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 09:36   #78
Ozoniranje vode

Quote:
orchis kaže: Pogledaj post
Postoji bolja (i zdravija) metoda, a to je dezinfekcija vode ozonom, samo za nas je to naravno i preskupa metoda
"Zdravija" ...
... ozoniranje vode, prirodno prisutne bromide http://en.wikipedia.org/wiki/Bromide ...
... prevodi u potencijalno kancerogene bromate http://en.wikipedia.org/wiki/Bromate
__________________
Nekad banana-država, a danas država u banani...! (Siniša Malus)
Pripadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 23:14   #79
Upravo sam gledala dokumentarac o kloriranju vode u Americi i smrzla sam se.
Jeste li vi stvarno sigurni da nam (a najviše djeci) klor ne šteti?
Da li je istina da neke zemlje u Europi ne kloriraju vodu?
Dajte neku informaciju...
Zadnji post je bio 2009. da li se što promijenilo od tada??
c@rlit@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 16:27   #80
zašto mi je voda iz pipe mliječno bijela i ne prestaje biti bijela ni kad dulje stoji u čaši?
ne znam za okus možda ko da je malo slatkasta a možda nije možda mi se čini...s obzirom da sam "novi" u novom gradu i navikao sam na "svoju" vodu.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.