Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2013., 00:33   #161
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Inspekcija rada kad izađe na teren će zaposlenike, između ostalog, pitati da li rade prekovremeno - da li ti je prijateljica spremna reći inspektoru da radi i da joj nije plaćneo?
da, mirne duše će mu reć. da radi od jutra do mraka i da ti sati nisu prikazani nigdje. šta joj mogu napravit. dat otkaz? falim te bože! a što je nabolje, imaju ulaz i izlaz iz firme preko kartice, koju prisloni da se otvore vrata. mislim da je vrlo lako doći do tih podataka i usporediti ih sa platnom listom. na ruke nikada nije dobila ni lipu, isto tako nikada nije dobila ni jedan slobodan dan. u ugovoru piše da će prekovremeni biti plaćeni, no prema platnoj listi ona nikada nije imala ni sat prekovremenog. radno vrijeme od 7 do 16. prema ugovoru.
maija21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 12:49   #162
Quote:
maija21 kaže: Pogledaj post
a što je nabolje, imaju ulaz i izlaz iz firme preko kartice, koju prisloni da se otvore vrata. mislim da je vrlo lako doći do tih podataka i usporediti ih sa platnom listom.
Iznenadila bi se koliko je to teško dokazivo na sudu.
Ako je prijateljica spemna reći, onda ti pošalji inspekciju, a ako joj je svejedno hoće li joj dati otkaz, onda kad joj dođe kraj radnog vremena - nek se digne i ode doma.
U tome je bar ne mogu spriječiti
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 01:40   #163
link za prijavu

http://www.inspektorat.hr/

Not Found

HTTP Error 404. The requested resource is not found.

gdje se sada prijavljuje kriminal?

mogli su barem produžiti domenu i staviti upute!
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 22:26   #164
Trebala bih savjet anonimnoj prijavi poslodavca kod kojeg sam već par mjeseci i gdje radim bez
ikakvog ugovora (kad god treba se potpisati nešto iskrsne). Radi se o firmi prijavljenoj pod udrugom,
I da moji potpisi su na raznim računima iz tog vremena?Kome slati prijavu?
thegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 22:43   #165
Zašto anonimno ? Kako ćeš onda dobiti povratnu informaciju ako prijaviš anonimno. Nisam baš sigurna da se u tom slučaju smatraš strankom u postupku.

ovdje imaš na dnu stranice mail za prijave inspektoratu rada, a ovdje imaš obrazac za on line prijavu poreznoj upravi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 22:47   #166
Radim u manjem gradu, pa mislim da s obzirom na status poslodavca mogu imati posljedice kod
daljnjeg zapošljavanja zbog prijave.....
thegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 21:18   #167
pozdrav ! Molila bih za pomoc. Do neki dan sam radila u firmi koja isplaćuje minimalac na račun a na ruke proviziju od prodaje ( s tim da nikada nisu isplatili točne iznose, drugim kolegicama su mjesecima kasnili za što imam dokaze preko mailova ) . U ugovoru stoji da je slobodan dan nedjeljom ( niti jedna nedjelja u radnom vijeku u toj firmi mi nije bila slobodna ) . Sada se bojim da će jednostavno zanemariti moju proviziju te mi neće isplatiti taj dio na ruke ( jer su mi otkazali ugovor zbog 3 dana bolovanja ) . Dali se na temelju ovoga mogu obratiti inspekciji rada i priložiti dokaze ? Dali uopće išta ima smisla u ovom slučaju ? hvala !!!!
__________________
ako o meni budeš mislio samo najbolje postat ću još bolja ....
ludaglava3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 13:15   #168
Imali negdje formular koji trebam poslati inspektoratu rada ili ja sam napišem podatke?
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 20:22   #169
Pitanje:

Tko mi garantira da prijava inspektoratu zaista može biti anonimna?

Jer realno, ne odavanje osobnih podataka ne garantira anonimnost, pogotovo ako recimo radiš web prijavu poslodavca inspektoratu, a svi znamo da se vrlo lako sazna s koje je IP adrese podnesena prijava.

Ne znam, možda sam paranoična, ali ne vjerujem tim "anonimnim" prijavama kad znam za koga radim. Uostalom, svi znamo da vlasnici firmi ne bi bili toliko moćni da nemaju "prijatelje" na sve strane. Već sam se uvjerila masu puta s kojom lakoćom je moj poslodavac "riješio" slične prijave.
A najžalosnije od svega je što je toliko potkupljivih u jednoj instituciji koja bi trebala braniti prava nas radnika.
Ja sam sigurna da bi moj poslodavac začas saznao otkud je prijava došla, jer on to može.

Stvarno me deprimira kad vidim koliko sam mala i bespomoćna u svemu tome. Postoji li neki zaista anoniman način prijave inspektoratu?
Casual girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 01:29   #170
Probaj koristit Tor pretraživać, on daje lažnu IP adresu i preko njega si slozis jos neki lazni email koji ces iskoristit samo tada, nebi trebalo da bude frke
osa3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 15:57   #171
zašto bi netko iz inspektorata-ministarstva tražio prijavitelja pomoću ip adrese? Čisto sumnjam, samo otvoriš novi email i ako hoćeš pošalji ga iz birtije. Na taj mail bi te inspektori trebali izvjestiti što su napravili.

Quote:
ludaglava3 kaže: Pogledaj post
pozdrav ! Molila bih za pomoc. Do neki dan sam radila u firmi koja isplaćuje minimalac na račun a na ruke proviziju od prodaje ( s tim da nikada nisu isplatili točne iznose, drugim kolegicama su mjesecima kasnili za što imam dokaze preko mailova ) . U ugovoru stoji da je slobodan dan nedjeljom ( niti jedna nedjelja u radnom vijeku u toj firmi mi nije bila slobodna ) . Sada se bojim da će jednostavno zanemariti moju proviziju te mi neće isplatiti taj dio na ruke ( jer su mi otkazali ugovor zbog 3 dana bolovanja ) . Dali se na temelju ovoga mogu obratiti inspekciji rada i priložiti dokaze ? Dali uopće išta ima smisla u ovom slučaju ? hvala !!!!
hrvatsko kriminalno pravosuđe djeluje tako da gledaju samo stvari na papiru i odugovlače ono što je u normalnim državama rutinski posao - dakle kriminalno pravosuđe stvara direktnu štetu radniku koji sa minimalcem mora dokazivati da ga je neki čoban prevario.

vidi prvo što će poslodavac napraviti - ako ne isplati zaprijeti mu inspekcijama i tužbom. Još bolje ako vas je više.

ili uzmi inventar iz firme u visini neisplaćenog pa ako hoće neka oni dokazuju da su sve isplatili što su trebali.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 21:30   #172
Quote:
osa3 kaže: Pogledaj post
Probaj koristit Tor pretraživać, on daje lažnu IP adresu i preko njega si slozis jos neki lazni email koji ces iskoristit samo tada, nebi trebalo da bude frke
hvala na savjetu-napravila sam tako!

Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
zašto bi netko iz inspektorata-ministarstva tražio prijavitelja pomoću ip adrese?
Nisi razumio, ne kažem da bi oni tražili već da bi moj poslodavac poduzeo sve da sazna tko ga je prijavio.

btw. što se tiče moje prijave. Znači, poslala sam prijavu na mail inspektoratu još prije 2 mj. i ama baš ništa se nije dogodilo. Nitko nije došao u nadzor u moju firmu!
Izgleda da inspekcija ne reagira na anonimne prijave. Ne znam čemu onda služe takve institucije...
Casual girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 19:49   #173
Quote:
Casual girl kaže: Pogledaj post

btw. što se tiče moje prijave. Znači, poslala sam prijavu na mail inspektoratu još prije 2 mj. i ama baš ništa se nije dogodilo. Nitko nije došao u nadzor u moju firmu!
Izgleda da inspekcija ne reagira na anonimne prijave. Ne znam čemu onda služe takve institucije...
Nema inspektora baš tako puno. Mislim da ih na cijelu RH nema niti stotinjak (a i oni idu na bolovanja, porodiljske dopuste, održavanje trudnoće, godišnje odmore.....) . Ne mogu oni u roku par dana na teren i u kontrolu.

Osim toga, i o samom načinu prijave tj. načinu na koji je ista sročena, ovisi hoće li ili neće izići na teren.
Jer anonimnu prijavu može poslati i ljubomorna bivša ljubavnica bez veze, ili zavidan susjed bez ikakvog razloga ili tako nešto... kužiš kaj hoću reći. Anonimne prijave mogu biti i lažne i nečiji način zafrkancije. Ovisi kako će tvoju prijavu procijeniti.

Puno brže ide ako prijavu podneseš pod punim imenom i prezimenom i ako prijavi priložiš dokaze koje imaš.

Nisam pravnik po struci, pa nisam sigurna da li su uopće dužni poslati ti odgovor o tome što su poduzeli, tj. da li se u slučaju anonimne prijave uopće smatraš strankom u postupku.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 01:42   #174
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne mogu oni u roku par dana na teren i u kontrolu.
Pa ne radi se o par dana! U mom slučaju je prošlo 2 mjeseca od prijave.

Quote:
Osim toga, i o samom načinu prijave tj. načinu na koji je ista sročena, ovisi hoće li ili neće izići na teren. Jer anonimnu prijavu može poslati i ljubomorna bivša ljubavnica bez veze, ili zavidan susjed bez ikakvog razloga ili tako nešto... kužiš kaj hoću reći.
Kužim kaj hoćeš reći, ali smatram da sam je složila vrlo jasno i sa svim detaljima potrebnim za inspekciju. Jedino što nisam ostavila svoje osobne podatke jer se to ne usudim.
Casual girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 15:17   #175
Quote:
Casual girl kaže: Pogledaj post
P
Kužim kaj hoćeš reći, ali smatram da sam je složila vrlo jasno i sa svim detaljima potrebnim za inspekciju. Jedino što nisam ostavila svoje osobne podatke jer se to ne usudim.
Možda zato nemaš povratnu info.
Tu sad nisam sigurna. Da si prijavila s punim podacima onda bi ti morali poslati obavijest, al s obzriom da je anonimno, nisam sigurna.
Vidi možda negdje na stranicama Ministarstva rada imaš podatke o tome.

Možda je i bio nadzor, odrapili kaznu, poslodavac platio i tjera dalje isto.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 15:47   #176
Samo mala uputa za ubuduće onima koji prijavljuju anonimno (jer naravno da vam onda nemaju na koju "adresu" javiti se) - napišite mail u dopisu, meni su redom svi javljali rezultate nadzora na mail. I to još k tome na gmail, bez imena i prezimena (npr. [email protected] ), na koji nisam ni mislila da bi itko mogao poslati povrantu informaciju. I kad sam poslala dopis sa tog maila i kad sam poslala poštom anonimno - u oba slučaja sam dobila odgovor na taj mail (kad sam slala poštom napomenula sam da molim da mi se odgovori).

Iako, ja sam Victora - kad se uhvatim nečeg takvog, onda nek se zna da sam ja, tako da sam najozbiljnije prijave radila pod imenom i prezimenom (odavno sam prošla fazu kad se bojim svakog govna i previše toga znam o previše ljudi, a premalo imam za izgubiti da bi šutjela ako vidim ili trpim zbog tuđeg izbjegavanja propisa - u pravilu: čim jače prijete, to vas ustvari više žele zastrašiti i to će se manje usuditi nešto vam napraviti ako ih prijavite), tek one neke manje propuste sam prijavljivala anonimno, možda obratno od onog što bi većina napravila. Ali kažem - na sve sam dobila odgovor. Od Inspektorata razno-raznih, ministarstava, HZZO-a...

Edit: ne znam da li je pisano ili nepisano pravilo, ali 30 dana je rok za "rješavanje" prijave i odgovor. Ako ga se ima gdje dostaviti, naravno.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...

Zadnje uređivanje Victora : 26.04.2015. at 16:04.
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 21:57   #177
poštovani,kome se treba obratiti,???molim pomoć.2 puta u godinu dana netko me je prijavio da iznamljujem apartman na crno,a ja nemam ni nekretnine na svoje ime a kamoli apartman,ne iznamljujem nista,ove godine su prijavili opet mene i mog muza,ponavljam ne posjedujemo nista osim auta,zivimo s mojim roditeljima,netko mi zeli napakostiti,neznam razloge,kome se mogu žaliti???zvala sam u carinsku inspekciju jer su oni bili kod mene,i naravno nisu nasli nista,i krenuli dalje,ove godine opet isto i krenuli dalje,muz zavrsio na hitnoj,mati mi bolesna i prezivjela strah kad je vidjela znacku,na carinskoj su mi rekli neka se zalim ministarstvu pravosuđa i neka napisem mail sto sam proživjela,navodno mene nitko ne štiti.nema zakona .i moze me svaki dan netk oslobodno prijavit ili ja bilo koga makar cjeli grad,tako su mi rekli.to je dno dna,da li mi pomaze da uzmem odvjetnika???ovaj sam put bas ljuta,i nebi stala na tome,koji savjet molim vas sto da radim
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 22:17   #178
Pitaš ih jel vide gdje turiste. Ako kažu ne pokažeš im izlaz iz dvorišta. Ne znam čemu sekirancija.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 22:20   #179
ok razumijem ali zasto to meni treba,postoji li zakon koji mene stiti???sta je sa nama??
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 23:15   #180
Quote:
donatela kaže: Pogledaj post
poštovani,kome se treba obratiti,???molim pomoć.2 puta u godinu dana netko me je prijavio da iznamljujem apartman na crno,a ja nemam ni nekretnine na svoje ime a kamoli apartman,ne iznamljujem nista,ove godine su prijavili opet mene i mog muza,ponavljam ne posjedujemo nista osim auta,zivimo s mojim roditeljima,netko mi zeli napakostiti,neznam razloge,kome se mogu žaliti???zvala sam u carinsku inspekciju jer su oni bili kod mene,i naravno nisu nasli nista,i krenuli dalje,ove godine opet isto i krenuli dalje,muz zavrsio na hitnoj,mati mi bolesna i prezivjela strah kad je vidjela znacku,na carinskoj su mi rekli neka se zalim ministarstvu pravosuđa i neka napisem mail sto sam proživjela,navodno mene nitko ne štiti.nema zakona .i moze me svaki dan netk oslobodno prijavit ili ja bilo koga makar cjeli grad,tako su mi rekli.to je dno dna,da li mi pomaze da uzmem odvjetnika???ovaj sam put bas ljuta,i nebi stala na tome,koji savjet molim vas sto da radim
Znači da se radi o prijavi nekog anonimca ?
Čudno da carinska uprava ne pita ime i prezime osobe koja prijavljuje ?
Možda to prijavljuje neki susjed u blizinu koji iznajmljuje na crno. Pa šalje na desetke lažnih prijava okolo. U nadi da će se carina umoriti i neće reagirati kada netko bude njega prijavio.

Quote:
ok razumijem ali zasto to meni treba,postoji li zakon koji mene stiti???sta je sa nama??
Logično bi bilo da onaj koji prijavljuje daje svoje podatke. Čisto zbog lažnih prijava. Ali, izgleda da se to ne radi.

Quote:
mv27 kaže: Pogledaj post
naime, riječ je o mojim susjedima koji najvjerovatnije iznajmljuju sobe na moru bez dozvole. Ne bih im ništa rekla, međutim problem je slijedeći: moji starci imaju dozvolu i sve uredno plaćaju i vode, a susjedi konstantno verbalno vrijeđaju moje i prijete im da će ih dočekati negdje, zatući ih i tome slično..
Uglavnom, riječ je o poremećenoj obitelji..Evo, prije dva dana njihova kći od 20 godina je napala moju mamu od 64 godine, izvrijeđala ju, opsovala joj mater i još užasne stvari rekla..moja mama ima problema sa zdravljem i uistinu ne želim da zbog neke balavice i poremećene familije moja mama dobije infarkt.
Nažalost ja ne mogu urigirati jer sam u Zagrebu, a moji žive sami..Pokušala sam zvati malu na mob ali mi se ne javlja a nemaju fiksni broj jer nisu plaćali tel pa su im isključili.
E, sad, može li mi netko dati savjet što da napravim? da li ima smisla zvati turističku inspekciju, naime nisam sigurna da li imaju dozvolu za iznajmljivanje ili ne, kako mogu to provjeriti?Kako tj. gdje se obratiti da pošaljete inspekciju? E, da najbitnije je to da svađe uvijek počinju sa pojavom prvih gostiju..Znate ono: to su moji gosti i slično..Ma bilo koji savjet će dobro doći jer ovo teroriziranje traje godinama i nitko ništa ne poduzima kako to već biva u našoj zemlji..sve dok se nešto tragično ne dogodi..
Ako nemaju službenu tabelu "apartman" , onda je vjerojatnost 90% da rade na crno.
Onda ih se prijavljuje carinskoj složbi, a ne turističkoj. Carinici mogu ući u apartman bez dozvole i bez policije.

http://www.klub-iznajmljivaca.com/20...-je-prijaviti/

Bitno za znati je da turistička inspekcija koja spada pod Ministarstvo turizma nije nadležna nad neregistriranim obavljanjem ugostiteljske djelatnosti, dakle ne ide u obilaske iznajmljivača na crno. Oni provode nadzor kod građana koji imaju registrirani djelatnost pružanja ugostiteljske djelatnosti u domaćinstvu i seljačkom domaćinstvu kao i ostalih ugostitelja.
Nas se češlja, a oni koji rade na crno prolaze netaknuti??
Stalno stižu komentari u stilu: “Nama koji radimo legalno, gleda se svaka sitnica, a oni koji rade na crno, njima se ne smije niti u dvorište…”. Tri bitne stvari ćemo odmah na početku odgovoriti koje smo saznali; prva je da inspekcija smije uči u dvorište, druga je da susjede na crno TREBA prijaviti i treća je da su za “rad na crno” zaduženi djelatnici carinske inspekcije koja spada pod Ministarstvo financija, a ne turistička inspekcija! Čitajte dalje
Evo navoda sa stranica Ministarstva turizma:
Od 1. siječnja 2014. godine, inspekcijski nadzor nad neregistriranim obavljanjem ugostiteljske djelatnosti/ili pružanjem ugostiteljskih usluga i/ili pružanjem usluga u turizmu, (tj. ako se obavljaju, odnosno pružaju bez rješenja o upisu u propisani registar, odnosno upisnik, bez odobrenja ili bez rješenja o ispunjavanju propisanih uvjeta), te obračunom, naplatom i uplatom boravišne pristojbe, obavlja Ministarstvo financija – Carinska uprava.


OKC Središnjeg ureda CU – 01/6211371; A. von Humboldta 4a, Zagreb
OKC PCU Zagreb – 01/6511574; Av. Dubrovnik 11, Zagreb
OKC PCU Rijeka – 051/525127; Riva Boduli 9, Rijeka
OKC PCU Osijek – 031/593195; Cara Hadrijana 11, Osijek
OKC PCU Split – 021/342198; Zrinsko Frankopanska 60, Split

Zadnje uređivanje krena : 15.08.2016. at 23:25.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:01.