Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2015., 12:06   #441
Quote:
Buran kaže: Pogledaj post
Samo da me puste. Bio bi nezamislivi užas da zbog jedne proklete znamenke na komadiću plastike ugrozim zdravlje.
Nezamislivi užas je samo tvoja nepromišljenost i lijenost da se na vrijeme pripremiš za cijelu priču, a imanje ispravnih dokumenata svakako spada u to... bez neke stvari se ne ide u svatove, kao ni bez dokumenata na put.

Tako da nećeš biti spriječen u putovanju zbog bezvezne brojkice na komadu plastike (ako je bezvezna, daj meni pin i broj svoje kreditne kartice - to su isti obične znamenke na komadiću plastike!), već zbog tvoje vlastite nebrige da čuvaš svoje zdravlje. Jer da si brinuo, ovakvo ugrožavanje zdravlja sigurno ne bi bilo aktualno.

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Pod 3
Tako je, to je zapriječenje izlaza iz RH hrvatskom državljanu, koji po zakonu mora imati valjane dokumente za prijelaz državne granice.

Quote:
Pia2014 kaže: Pogledaj post
mozda neko zna neki nacin legalno prekoracenje hehe
Ne postoji legalno prekoračenje, a svi datumi su u računalima, a ne u pečatima, dajte odrastite i izađite iz Jugoslavije gdje je brkati Mile čekičao po pasošima i taj žig je bio sve... žig je sada ništa.

Quote:
mentals kaže: Pogledaj post
moje pitanje je da li je moguce prijaviti da sam izgubio pasos, i onda slobodno putovati sa novim dokumentom bez ikakvih pecata i sl. ?
Nije moguće, jer sami pečati ne znače više ništa. Svaka putovnica/osobna iskaznica se skenira i ulazi u NMBIS bazu koja je vidljiva svima u EU, i osobito u Schengenu, tako da nekakvi žigovi u putnim ispravama ne znače više apsolutno ništa bitno ili odlučujuće. BTW, legalnost boravka je obveza dokazivanja na putniku, ne na vlastima.

Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Koliko eura smijem iznijeti iz Hr u Slo?
Smiješ nositi koliko hoćeš, ali unutareuropska praksa i odredba carinske unije je da se sve cash iznose iznad 10.000 eura prijavljuje nadležnoj carini. Ona iznos neće oduzeti, ali ako za njega ne zna, tretira ga kao pranje love i onda se bez njega može ostati.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 12:10   #442
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Bitno da te propeglao kroz NMBIS skener. Njemu je svejedno, pečat je tebi u interesu, ne njemu.
daj pojasni kakav je to skener, prvi put cujem..
mentals is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 12:54   #443
To je elektronički skener koji skenira dokumente i na ispravnost putne isprave i na potrage, zaštitne mjere i ostale zakonite mjere izrečene putniku, za osobama nositelja te putne isprave... imaju ih svi granični prijelazi.

Osobne iskaznice imaju kodove u MRZ (strojno čitljiva zona), a putovnice imaju čipove i MRZ, skeniranjem svi podaci ulaze u bazu i zna se kada si, na kojem prijelazu (zračni, cestovni, željeznički, pomorski), sa kojim autom, kod kojeg policajca, u koje točno vrijeme i sa kojom putnom ispravom prešao granicu kao ulaz ili izlaz iz zemlje.

Ti podaci se putem mreže (za stacionarne skenere) i GSM-a (za ručne mobilne uređaje) trenutno unose u bazu koju može vidjeti cijela EU i cijeli Schengen, tako da su nekakvi pečati potpuno nebitni da bi se tebi utvrdila legalnost boravka. Te podatke može unositi i može provjeravati bilo koji policajac na cjelokupnom teritoriju EU i Schengena, ne samo onaj na granici, tako da je nekakvo značenje pečata stvar prošlosti, no ima likova koji žive u ne znam kojem vremenu i misle da ono što ne piše u njihovim putovnicama - to i ne postoji... idu do toga da prodaju, uništavaju putovice, glume gubitke, čupaju stranice iz putovnica itd itd...

Ekipi padaju na pamet svakakve idiotarije, samo im ne pada na pamet imati uredne i legalne papire, koje najčešće niti ne traže, iako bi ih dobili, osobito ako je riječ o radnim dozvolama na legalnim radnim mjestima za koje onaj koji aplicira polaže i pravo zbog stručnosti ili potrebe (fizikalija).

BTW, ne treba zaboraviti da svaka granica ima DVIJE strane, pa ako naš policajac nešto i ne odskenira, bude to Slovenac ili Mađar, i obrnuto, iako u 90% slučajeva skeniraju obje strane, svaka i za svoju internu, nacionalnu zbirku i evidencije.

Ako tome pribrojima da je riječ o zakonskoj obvezi skeniranja SVAKOG putnika, jasno je da su šanse da se provučeš ne znam kako - jako male, skoro nikakve, a jako skupe. Čak i činjenica da ponekad netko prođe ne znači da je on i stvarno, trajno prošao, jer se mnoge grupe prate i namjerno propuštaju jer je cilj policijskog rada i proslijeđivanje informacija drugim inspekcijama u biti njihov poslodavac, tamo leži prava lova...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 15:35   #444
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post

Osobne iskaznice imaju kodove u MRZ (strojno čitljiva zona), a putovnice imaju čipove i MRZ, skeniranjem svi podaci ulaze u bazu i zna se kada si, na kojem prijelazu (zračni, cestovni, željeznički, pomorski), sa kojim autom, kod kojeg policajca, u koje točno vrijeme i sa kojom putnom ispravom prešao granicu kao ulaz ili izlaz iz zemlje.

...

Ne, taj sistem o kojem govoris ne biljezi informacije vezano za ulazak ili izlazak iz odredjene zemlje. Evo i dokaz:

http://en.wikipedia.org/wiki/Schenge...rmation_System


In the SIS, information is stored according to the legislation of each country. There are more than 46 million[3] entries (called alerts) in the SIS, mostly covering lost Identity Documents. Person alerts make up around 1.9% of the database (≈885,000 records) each containing information items such as:

First and last names; middle initial
Date of birth
Sex
Nationality
Any aliases they may be using
Whether the person in question was armed and/or violent
Reason for the alert
Action to be taken if person encountered
The remainder of the database is populated with alerts relating to:

Lost, stolen, or misappropriated firearms
Lost, stolen, or misappropriated identity documents
Lost, stolen, or misappropriated blank identity documents
Lost, stolen, or misappropriated motor vehicles
Lost, stolen, or misappropriated banknotes
SIS does not record travellers' entries into and exits from the Schengen Area (there is no Schengen-wide centralised database tracking entries and exits in all 26 Schengen Member States). However, 10 Schengen Member States (Estonia, Finland, Greece, Hungary, Latvia, Lithuania, Malta, Poland, Portugal, Slovakia and Spain), as well as Bulgaria, Cyprus and Romania, have national databases which record travellers' entries and exits, although data is not exchanged between the national databases of these countries
mentals is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 19:21   #445
Quote:
mentals kaže: Pogledaj post
Ne, taj sistem o kojem govoris ne biljezi informacije vezano za ulazak ili izlazak iz odredjene zemlje. Evo i dokaz:

http://en.wikipedia.org/wiki/Schenge...rmation_System
Gle, stari, ako misliš mene učliti mojem poslu - a ja radim na granici 21 godinu i jako dobro znam sa čime radim i što taj aparat radi i može - onda nećemo daleko doći. Ako je tvoje znanje u Wikipediji, onda što postavljaš bezvezna pitanja ovdje kada ti sve znaš?

Taj sistem ne bilježi informacije oko ulaska ili izlaska?

Netočno, jer kada počinješ rad, odradiš u postavkama koje je prijevozno sredstvo i da li je smjer kretanja ulaz ili izlaz iz zemlje, na koje fiksne informacije se memoriraju informacije o skeniranom dokumentu i te informacije zajedno čine kompletnu informaciju o osobi i njezinom prelasku granice.

Tako da si nominalno u pravu: aparat bilježi samo podatke o osobi. Jer podatke o prelasku granice već ima uprogramirane za određeni granični prijelaz. Zatim ih spaja i ja imam ono što tebi ne piše na internetu. :klap:

Kao drugo, mi ne koristimo Schengenski sistem rada jer mi nismo u Schengenu, tako da ti je i sa te strane propao pokušao tješenja samoga sebe.

Meni dokazi sa interneta ne trebaju, jer ja imam završene stručne seminare i imam licence za granicu, kako hrvatsku, tako i za Frontex i za Schengen. I imam završenu edukaciju iz elektroničkih pomagala i evidencija sa kojima radi granična policija Hrvatske. Radim praktično taj posao dugi niz godina, i nejasno mi je da nekome uopće padne na pamet da pomisli da to zna bolje od nekog profesionaca zato jer je pronašao krivi članak na internetu...

Tako da recimo znam jedno 10x više negoli ćeš ti ikada naći na internetu, no ako ti misliš da i dalje znaš bolje - široko ti polje. Dok ne najebeš. Tako sve te priče obično završavcaju, neke malo prije, neke malo poslije.

Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 21:32   #446
Haha pa nisam ti dao dokaze sa index.hr, postoje oficijalni dokumenti koji potvrdjuju ovo sto tvrdim.

Ovdje na primjer mozemo vidjeti zvanicni dokument europske komisije. (slobodno pitaj ako treba prijevod) : http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-141_en.htm

There are already measures and tools available at EU border crossing points, such as the Schengen Information System (SIS) and Visa Information System (VIS). However, none is intended for the purpose of recording border crossings and keeping track of the time people stay within the EU territory.

The SIS is used by border guards as well as by police, customs, visa and judicial authorities throughout the Schengen Area, in particular to carry out checks on persons who may have been involved in a serious crime or may not have the right to enter or stay in the EU.

The main purpose of the VIS is to allow the verification of a traveller's visa application history and, at entry level, verify whether the person presenting the visa at the border is the same person to whom the visa has been issued. It has not been designed to keep track of the entries and exits of third country nationals nor is it meant to allow checking whether a person, after entering the EU legally, does or does not stay longer than permitted. In addition, of course, the VIS concerns only countries whose nationals need a visa to enter the Schengen area.


I jos, razmatra se uvodjenje sistema koji bi mogao da biljezi ulaske i boravak u Schengen zoni, ali ce to potrajati, i nece ga sigurno biti do 2017 ili 2018. Evo jos jedan dokaz:

http://www.fragomen.com/european-union-03-14-2013/


The Commission is also proposing a EU-wide entry and exit tracking system (EES) that would calculate the length of a traveler’s authorized short stay electronically and issue alerts to national authorities when a traveler does not exit by his or her expiration date. It would also be able to track the total cumulative time a traveler spends in the Schengen Area. Short-term stays in the Schengen Area are generally limited to 90 cumulative days in a 180-day period across all member states. The EES could mean stricter policies for frequent business travels and visa overstays; currently, the tracking of entry and exit dates and cumulative stay periods varies by EU member state.

The European Parliament and Council must approve the RTP proposal before it can launch, which means it will likely not be introduced until 2017 at the earliest.



Da zakljucimo, na bilo kojoj granici u Schengen zemljama jedini nacin da se ustanovi ilegalan boravak u zemlji je brojanje pecata, sto je redovita praksa pogotovu kad se putuje autobusom. Neko ce tu imati vise srece, neko manje zato sto su carinici pojedinih zemalja poput Svajcarske ili Austrije puno revnosniji u svom poslu od recimo Francuza ili Talijana.
mentals is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 08:34   #447
Gle, neda mi se zajebavati sa nekim tko bi me učio mojem poslu, a istodobno o njemu pojma nema.

Moraš, kao prvo, shvatiti da EU i Schengen NISU ISTO, a ti to izjednačavaš.

Kako ne razumiješ ni teoretske osnove, a htio bi pričati o praksi, uživaj u svojem znanju i wikipediji.

Brojanje pečata ide zato da putnik bude brže gotov, jer zahtjevi prema bazi podataka i sa time povezana zadržavanja putnika nisu previše poželjni (a to traje). No da svaki ima pravo skinuti te sa putovanja i ostaviti koliko treba da potvrdi identitet i legalnost boravka - IMA.

Hrvatska NIJE u Schengenu. I daj mi sada još neki "dokaz" kojim ćeš odrednice EU poistovjetiti sa Schengenom, a time i "biti u pravu".

Pa da zaključimo - kada sve znaš kako se boravak računa i koje su sve metode za utvrđivanje istoga, nema smisla da više postavljaš pitanja. Od sada davaj odgovore. Ipak si ti stručan - barem u čitanju wikipedije...

Daj sada nađi još neki tekst sa wikipedije o Schengenu i kako se tamo radi, to mi je vrlo važno...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 15:12   #448
1. Tekst nije sa wikipedie nego oficijalni dokument europske komisije
2. HR nisam niti spomenuo, govorio sam o Francuskoj koja je u Schengenu
mentals is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 01:08   #449
Procedura na granici

Pozdrav svima,
Imam HR putovnicu sa BiH adresom u njemu jer zivim u Bosni, takodje imam i HR domovnicu i rodni list (tamo sam rodjen).

Trebam za par dana ici raditi u Njemacku, idem autobusom, pa me zanima da li smijem reci na granici da idem raditi ako me budu pitali ili moram reci da idem kod nekoga i koliko moram imati minimalno novaca uz sebe i da li to kontrolisu?

Hvala unaprijed.
Scorpio95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 09:59   #450
Državljan si EU-a i nema postavljanja pitanja ako se radi po propisima.Ali slovencima to puno ne znači(nekima).Par dana u posjet a za to valjda imaš love.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 17:48   #451
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Državljan si EU-a i nema postavljanja pitanja ako se radi po propisima.Ali slovencima to puno ne znači(nekima).Par dana u posjet a za to valjda imaš love.
Hvala na odgovoru, ali problem je u tome što necu imati puno para uz sebe da govorim da idem kao turista, mozda nekih 30-40 eura a nemam ni povratne karte.
Scorpio95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 21:51   #452
onda ideš samo nešto sitno kupit i odmah se vraćaš.Slovenci se baš ne drže pravila.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 15:21   #453
Kako na kojem prijelazu. No uglavnom se drže. I to sve više, jer su i pojačane mjere zbog SChengena.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 10:07   #454
Quote:
Scorpio95 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, ali problem je u tome što necu imati puno para uz sebe da govorim da idem kao turista, mozda nekih 30-40 eura
Možda imaš bankovnu karticu koja i bez love ima svoju garanciju.

Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
No uglavnom se drže.
Pa u tome i je šema.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 19:24   #455
zravo ako moze da mi odgovorite boi bih zhvalan..
boravio sam u EU duze od 90 dana na SLO granici su mi naplatili kaznu 250 eur koju sam na licu mijesta platio na pecetu nema nikakav dodatni broj niti slovo policajac mi je rekao da ostanem 3 mj u svojoj drzavi i nakon toga mogu uci nazd,iako je moja zena drzavljanin EU i rekli smo da cekamo vizu..dali je moguce da sam prosao s kazno bez daljnih problema ili bih mogao imat problema pri slijedecem ulasku u EU
abdicmirsad is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 19:38   #456
Mogao bi.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 17:38   #457
Ne znam je li ovo prava tema ali bila bih zahvaln na odgovoru!!!Zanima mee, drzavljanin sam BIH, tj zivim u Republici Srpskoj-Banja Luka, pa me zanima da li mogu preci granicu (imam 15 i po' godina) u Hrvatsku zatim iz Hrvatske u Austriju, te u Njemacku? Da li je to ikako moguce bez pratnje roditelja? Sa putovnicom???
Catymallover is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 21:59   #458
Možeš sa biometrijskom putovnicom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 14:43   #459
Koje su kazne ako te slovenci ulove da bicikliraš na pograničnom području ? Uostalom zar se ne mogu praviti da nisam znao da sam ušao u Sloveniju ili jednostavno reći da sam ušao na legalnom graničnom prijelazu.Kako će oni meni dokazati da sam ja prešao državnu granicu ilegalno ako me baš tad ne vide?
MrDanijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 14:56   #460
Koje su kazne moraš pitati Slovence. Uglavnom ovisi o tome što ti sve stave na teret, no kazne su vrlo rastezljive i lako budu i više stotina eura.

A kako ti znaš da te nisu vidjeli ili da te ne vide? Obzirom je cijeli pojas pokriven sa više termovizijskih kamera koje stalno rade, malo mi je tvoja nadobudnost za pravdanje čudna... ako si ušao na legalnom prijelazu, znao bi da oni skeniraju dokumente i spremaju u bazu, znači i to mogu dokazati da nisi u pravu. A i da ne mogu, ne možeš ni ti dokazati suprotno, a na sudu - znaš da nemaš šanse.

Slovenci te mogu uloviti samo ako činjenično uđeš u Sloveniju, no nemam pojma što ti to treba, vozi se biciklom u nekom drugom području, ne po graničnoj crti. Osobito sada kada je sve u stanju najviše nervoze i šizike zbog ilegalnih migranata, ti nemaš pametnijeg posla nego seruckati s biciklom po graničnoj crti?
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:50.