Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2008., 15:25   #21
bjesnoca se lijeci..lol
tomy23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 15:45   #22
Od bjesnoće rikne svako....osim ako se zaštiti cjepljenjem odmah nakon ugriza bjesne životinjske spodobe.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 16:47   #23
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Od bjesnoće rikne svako....osim ako se zaštiti cjepljenjem odmah nakon ugriza bjesne životinjske spodobe.
ili ljepse receno: smrtnost 100%
tomy23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 18:29   #24
Dajte nemojte plašit curu.

Inkubacija je duga i stigne se i može se preventivno djelovati i dobit će sve što treba ako postoji i najmanja sumnja da je životinja bijesna (ako se radi o nepoznatoj životinji, a ako je poznata, to se lako utvrdi sa 100% sigurnosti).

Nadam se da je bila kod doktora u međuvremenu.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 10:48   #25
Virus navodno putuje najvecom brzinom od 7 cm na dan od mjesta ulaza do mozga. Kad stigne u mozak, umres. Pravovremeno cjepljenje postoji vec 130 godina.

Inace odlican film o bjesnoci medu africkim divljim psima:

http://www.wildcast.net/2007/05/15/r...ild-dog-video/
werg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 11:32   #26
Ranu odmah oprati sapunom i vodom i otići na cjepljenje.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 01:16   #27
pas mi neku crkotinu od goluba stavio sad u usta, a još nije cijepljen protiv bjesnoće. jel trebam bit zabrinut? nažalost u mraku nisam vidio tu crkotinu dok ju nije stavila u usta
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:52   #28
mi smo imali jednu osobu koja je bila zaražena bjesnoćom ali nije se išla cijepiti niti je bila cijepljena... takva osoba je ugrizla svoga supružnika i njemu prenjela bjesnoću... on je bio cjepljan i preživio je, no ona nije... morali smo je vezat i tako je dočekala smrt....
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 22:58   #29
Ima opisano u literaturi jedan slucaj prezivljavanja bjesnoce bez cijepljenja kod ljudi, tako da nije 100%
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 23:40   #30
Jeli to ona curica koju je gricnuo šišmiš?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 23:48   #31
upravo mišljah napisat o toj djevojčici u Americi koja je preživjela bjesnoću, Jeanne Giese, ona se nije uopće cijepila i ona je kolko ja znam 8. takva
dakle skoro 100% smrtnost
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 00:21   #32
Postupak s ugriženom osobom od strane psa

1. Odmah otići k svom nadležnom liječniku ili u bolnicu na hitnu kako bi Vam se obradilo ozljeđeno područje (ako se radi o lakšoj ozljedi možete si i sami momentalno pomoći prije nego potražite potrebnu liječničku pomoć - POD OBVEZNO - tako da očistite ozljeđeno područje sapunom i toplom vodom) i dalo Vam se adekvatno cjepivo (IGAH, ANA - TE).
2. Otići, po mogućnosti na dan ugriza s povijesti bolesti, u Mirogojsku 16 u antirabičnu stanicu i prijaviti ugriz psa. Nisam sigurna, ali mislim da možete odmah, neposredno nakon ugriza otići i k njima, te da Vam i oni mogu dati potrebno cjepivo.

Kad se ugriz psa prijavi u Mirogojsku 16 - antirabična stanica (nakon ulaza hodnik lijevo, odmah iza porte), oni izdaju zahtjev za trokratni pregled psa na bjesnoću Državnom inspektoratu i onda Državni inspektorat šalje svog veterinara na teren i pas se dalje obrađuje s njihove strane. Uputno je znati ime, prezime i adresu vlasnika psa koji Vas je ugrizao i opisati psa.

Ako je vlasnik psa koji Vas je ugrizao savjestan građanin, on će najvjerovatnije instantivno pozitivno odreagirati prema Vama na način da Vam, ako je naravno u mogućnosti, ponudi prijevoz do liječnika, odn. bolnice i osigura momentalno uvid u dokumentaciju psa - jel'cijeplen protiv bjesnoće i ostalih zaraznih bolesti kako bi Vas umirio, a zatim i sam odvesti svog psa nadležnom veterinaru da mu isti izda potvrdu o redovnom cijepljenju psa koju daje Vama i ako je pas redovno cijepljen započeti na njemu trokratni pregled na bjesnoću. Neovisno o tome jel' pas cijepljen redovno ili ne radi se trokratni pregled na bjesnoću, samo je razlika u tome što ako je pas redovno cijepljen radi se klinička obrada nad njim 1., 5., i 10. dan od dana ugriza, a ako nije zadržava se kod nadležnog veterinara 10 dana od dana ugriza u karanteni i kontinuirano se prati kako bi se ustanovilo jel' pokazuje simptome bjesnoće ili ne. Nakon obavljenog trokratnog pregleda nadležni veterinar izdaje potvrdu o istome koja se daje Vama.

Ako ne poznate dobro vlasnika psa, odnosno znate ga iz viđenja i isti ne odreagira pozitivno prema Vama, nemate o čemu razmišljati, OBVEZNO otiđite u Mirogojsku 16 prijaviti ugriz psa prvenstveno radi sebe i svog zdravlja, a onda i drugih!!!!!
Pas koji Vas je ugrizao ne mora biti cijepljen, a vlasnik može tvrditi da je, te da se pas obrađuje kod nadležnog veterinara radi ugriza zadanog Vama, a pas veterinara nije ni vidio jer ga vlasnik nije uredno cijepio i sama predodžba o novčanoj globi koja mu slijedi jer nije uredno dao cijepiti svog psa mu je odbojna do te mjere da zanemaruje etiku i moralnu odgovornost kao vlasnik psa prema Vama kao ugriženoj osobi od strane njegovog psa pa Vam laže.

Inače, svi doktori opće prakse, a i oni u bolnici ne znaju Vas uputiti u Mirogojsku 16 i onda se izgubite u proceduri, što je sve samo ne ugodno za proživljavati.

Zadnje uređivanje Ninon_78 : 03.07.2010. at 00:38. Reason: Nadopuna
Ninon_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 15:25   #33
Neodgovorni vlasnik psa koji je ugrizao starijeg maloljetnika

Moj sin, 17 godina, pokušao je podragati psa, koji je bio vezan ispred kvartovskog dućana. Pas ga je ugrizao za šaku, curila je krv. Sin je ušao u dućan i pitao tko je vlasnik vezanog psa, nitko se nije želio javiti. Blagajnica ga je uputila u susjednu ambulantu, ranu su tamo dezinficirali i previli i uputili ga u Traumatološku, tamo je pregledan, nije bilo veće ozljede i doktor ga je uputio da se javi svojoj doktorici na previjanje i postupak koji slijedi nakon ugriza psa. Njegova doktorica obiteljske medicine poslala ga je u HZJZ u Mirogojsku, gdje su slučaj zabilježili i odlučili da ne treba primiti cjepivo protiv bjesnoće, kao ni protiv tetanusa.
Otišla sam u dućan pitati poznaju li vlasnicu tog psa i rekoše mi da žena redovito dolazi u kupovinu. Ostavila sam svoje podatke i broj telefona, no do danas, 12 dana nakon ugriza, nitko se nije javio. Noćas je moj sin počeo povraćati i to je trajalo cijelu noć i ovo jutro. Prepala sam se i sve mi je palo na um što se s njim može desiti zbog nedavnog ugriza psa. Sada se stanje smirilo, pa se nadam da je samo viroza.
Sad sam ljuta na tu ženu da mi do danas nije javila da li je pas cijepljen i da ja ne brinem zbog povraćanja mojeg sina! Sad je idem potražiti po kvartu. I što mi je činiti? Zna li me netko uputiti, kako bih trebala postupiti.
Hvala! Zabrinuta majka
bolonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 19:54   #34
Quote:
Ninon_78 kaže: Pogledaj post
Inače, svi doktori opće prakse, a i oni u bolnici ne znaju Vas uputiti u Mirogojsku 16 i onda se izgubite u proceduri, što je sve samo ne ugodno za proživljavati.
Ne znam koja je poanta uvodnog posta, ali nisu svi doktori u Zagrebu i nisu svi doktori u Mirogojskoj 16. No, nisam se samo željela na to nadovezati već na ovaj drugi post.

Po svemu sudeći sad ne treba ništa poduzimati jer je velika šansa da je viroza, a da je to posljedica ugriza šanse su 0,01 % nakon 12 dana. Prvo, nema vlasnice ni nakon 12 dana, ne zna se jeli mu uopće prava vlasnica, ne zna se jeli pas uredno cjepljen, nema službene potvrde veterinara o redovitom cjepljenju, pas nije bio na promatranju, liječnici su na početku odmah kazali da nema potrebe za cjepivom jer je ozljeda zaista mala, pretpostavljam da je stanje nastalo sada, a ne nakon par sati ili dan-dva do tri...tako da doista to nema veze s tim.

Po mom mišljenju, trebali ste je onog dana tražiti po kvartu i to prvo na uvid knjižicu, a zatim sve ostalo po proceduri.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 12:10   #35
Bjesnoca

Zanima me, koliko sam siguran ako ce cijepim protiv bjesnoce 7 dana nakon ugriza psa (koji djeluje zdravo)? Ugriz je na potkoljenici.

Detaljno:

U ponedjeljak me ugrizao pas nepoznata vlasnika, izgledao je vise-manje normalno. Sad, nisam dobio cjepivo za bjesnocu odmah nego su mi rekli da probam naci psa i vratiti se za tri dana njima na epidemiologiju. Psa nisam nasao ali nakon tri dana dobio sam temperaturu 37.1 i doktor mi je dao antibiotike da ne bi dobio sepsu ili sto vec. Kad sam dosao po cjepivo za bjesnocu rekli su mi da me nemogu cijepiti ako uzimam antibiotike. Temperaturu vise nemam. Sad, rekli su mi da se vratim slijedeci ponedjeljak (7 od ugriza). Jel ovo normalna procedura? Trebam li biti zabrinut?
panicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 18:21   #36
Ugriz bijesne životinje

Evo ugrizla me moja maca koja nije više sa nama (nakraju ispalo da boluje od leukemije, a dali ima bijesnilo ćemo vidjeti za koji dan). Ugl pretpostavljam da je bijesna jer je slinila iz usta, iako nikada nije pokazivala znakoveagresivnosti (ugrizla me dok sam ju držao da joj promjenimo zavoje).

Ugl, bilo prije 2 dana, šta mi je činiti i kako izgleda tretman?

Hvala
CEO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 19:12   #37
Poštovani,

Iz Vašeg upita nije sasvim jasno što se dogodilo s mačkom, tj. je li nadležni veterinar zatražio da se provede pregled mozga na antigen bjesnoće u nadležnoj veterinarskoj instituciji i je li uopće veterinar postavio sumnju na bjesnoću jer ako jest, onda Vas je trebao uputiti da se odmah javite nadležnoj epidemiološkoj službi pri Zavodu za javno zdravstvo Vaše županije ili grada Zagreba.

Dakle, svakako se što prije javite nadležnoj epidemiološkoj službi pri Zavodu za javno zdravstvo. Na internetu sigurno postoji broj telefona/mobitela epidemiologa u pripravnosti kojem se trebate smjesta javiti.

Nakon uzimanja podataka o okolnostima događaja kao i pitanja o tome kako se mačka ponašala zadnjih dana, je li jela, pila vodu, je li se kretala izvan kuće, ima li kakvih ozljeda na tijelu, je li moguće da je došla u kontakt s drugim životinjama, je li cijepljena protiv bjesnoće, donijet će se odluka što i kako dalje (započinjanje cijepljenje protiv bjesnoće uz davanje humanog imunoglobulina protiv bjesnoće, dok ne dođu rezultati testova od mačke ako se postavi sumnja na bjesnoću i ako to nadležni epidemiolog procijeni potrebnim).

Inače, kod ugriza životinje treba odmah ranu energično isprati vodom i sapunom i obratiti se zdravstvenoj ustanovi (hitna kirurška ambulanta ako je rana veća i zahtijeva obradu) radi obrade rane i cijepljenja protiv tetanusa (ako je potrebno) i ev. ordiniranja antibiotika, a nakon toga se s nalazom treba javiti nadležnoj epidemiološkoj službi pri Županijskom zavodu za javno zdravstvo, odnosno grada Zagreba.

Shvatite ovo vrlo ozbiljno i smjesta se konzultirajte s nadležnim epidemiologom u pripravnosti na telefon/mobitel, na način kako sam Vam opisao (preko interneta potražiti Zavod za javno zdravstvo županije ___ ili grada Zagreba - epidemiolog u pripravnosti ili nazovite informacije) da se procijeni postoji li sumnja na bjesnoću u životinje i trebate li se cijepiti.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 19:56   #38
Hvala na odgovoru.

Da, maca se prije nekoliko dana vratila nakon što je izbivala 10 dana iz kuće. Puna je rana, toliko da više nema mesa na jednom dijelu noge, dakle samo se vidi kost i oko joj je bilo u jako lošem stanju. Mene je ugrizla tijekom previjanja te rane jer je netko trebao držati glavu. Mačka je poslana na analizu jer je uspavana danas (ispalo da ima leukemiju, a vodili je tamo zbog toga što je imala pjenu na ustima). Zadnja 3 dana nije bila agresivna, samo je spavala cijelo vrijeme, teško disala (imala začepljen nos jer je dobila udarac u nos od onoga sa čime se već potukla). I ne, nije htjela jesti niti piti zadnjih dana.

Ugl, dobio sam uputnicu pa idem sutra na Mekur... ugrizla me prije 48 sati.
CEO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 19:59   #39
Poštovani, odmah se javite epidemiologu u pripravnosti. Iz ovoga što ste naveli postoji vjerojatnost bjesnoće. Stanje je hitno! Molim Vas da me poslušate. Nemojte se igrati s takvim stvarima. Morate se SMJESTA javiti epidemiologu. Ne sutra nego ODMAH SADA, ISTOG TRENUTKA!!!!!!!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 22.02.2012. at 20:06.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 16:46   #40
Quote:
CEO kaže: Pogledaj post
Evo ugrizla me moja maca koja nije više sa nama (nakraju ispalo da boluje od leukemije, a dali ima bijesnilo ćemo vidjeti za koji dan). Ugl pretpostavljam da je bijesna jer je slinila iz usta, iako nikada nije pokazivala znakoveagresivnosti (ugrizla me dok sam ju držao da joj promjenimo zavoje).

Ugl, bilo prije 2 dana, šta mi je činiti i kako izgleda tretman?

Hvala
odmah doktoru, vec si se trebao javit
1. ce te cijepit antitetanusom
2. cjepit ce te protiv bjesnoce u ZZJZ

Inace macke na zalost ne podlijezu obaveznoj antirabicnoj vakcinaciji (sto je malo bedasto al sta ces)ijako su cesce u kontaktu sa virusom bjesnoce od pasa posto imaju mnogo veci areal koji obilaze

Bez ljutnje, al umjesto pitanja ovdjer an forumu samo si trebao uguglat isto pitanje u google i dobit ovaj lijepi odgovor koji sve govori:

“Ugriznu ranu prvo treba dobro isprati sapunom i vodom pod mlazom tekuće vode da bi se s mjesta ugriza što učinkovitije odstranili slina i sekret. Potom se treba javiti svome liječniku u ordinaciju opće medicine, u stanicu hitne medicinske pomoći ili na kirurgiju. Nakon učinjene obrade, treba se javiti u antirabičnu ambulantu na pregled s uputnicom nadležnog liječnika opće medicine.”
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.