Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2008., 23:32   #1
Zakon o ukopu

Imam pitanje koje će na prvi pogled možda zazvučati blesavo, no molim konkretne odgovore i objašnjenja, ako takvi postoje.

Prije 6 mjeseci sam pokopala baku. Položena je u betoniranu grobnicu u drvenom sanduku u kojem se nalazio dodatni metalni sanduk. Nakon što su ju svi pozdravili posljednji put, on je zavaren, dakle, njeno truplo je bilo potpuno hermetički zatvoreno kao sardina u konzervu. Meni je to nebulozno jer se protivi svakom zakonu prirode i dekompozicije organske tvari, "ashes to ashes, dust to dust" i sl. gluposti. Navodno je taj protokol uvjetovan betonskom grobnicom, iz koje bi se u slučaju drvenog sanduka širio nesnosan smrad uslijed raspadanja. No, koja je onda poanta vanjskog drvenog sanduka od 4000 kuna kojeg je platio moj did? Tko je dozvolio takvo što i zašto? Grozim se tog metalnog sanduka i ukopa protuprirodnog kao tjeranje petogodišnjaka na sodomiziranje štenca retrivera. Gdje je tu pamet???
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 20:50   #2
A što očekuješ kao odgovor?
Kao što i sama kažeš, pepeo u pepeo i prah u prah (zemaljski). Ta je već komponenta znatno usporena činjenicom da se koristi betonirana grobnica umjesto nasute zemlje. Postoji mogućnost da se u istu grobnicu ukopa neka osoba samo nekoliko tjedana ili mjeseci nakon prethodnog ukopa u istu jamu. I sigurno bi se tu širio smrad.
To što se tijelo zavari u metalni lijes ne sprječava njegovo raspadanje koje ionako kreće iz samog tijela pod utjecajem bakterija. Iz higijenskih se uvjeta u tom slučaju traži metalni lijes koji se zavari. Tijelo ionako istrune, ali vjerojatno taj proces traje nešto duže.
A ovo za vanjski lijes ne razumijem. Pa teoretski bi mogli pokopati osobu i u papirnatom lijesu za 100 kuna.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 06:53   #3
Smrad je prirodniji od jebenog betona. Smrad postoji otkad je čovjeka i na njega ne gledam kao na problem. Znam da metal ne spriječava dekompoziciju, ali mi je ovo strahovito neprirodno. Živo me zanima može li se i danas ukopati čovjeka u one dobre stare jame bez ozidanih i okrečenih zidova. Ako postoji, radije bih tako bila zakopana na taj način.

Vanjski lijes, kao što rekoh, u slučaju sa limenim uloškom unutra smatram apsolutno nepotrebnim. Jebeš "šminku", skupi su ko sam vrag. Teoretski bih radije da me se pokopa u bijeloj plahti nego u maksimalno skockanom drvenom sanduku.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 07:33   #4
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Smrad je prirodniji od jebenog betona. Smrad postoji otkad je čovjeka i na njega ne gledam kao na problem. Znam da metal ne spriječava dekompoziciju, ali mi je ovo strahovito neprirodno. Živo me zanima može li se i danas ukopati čovjeka u one dobre stare jame bez ozidanih i okrečenih zidova. Ako postoji, radije bih tako bila zakopana na taj način.

Vanjski lijes, kao što rekoh, u slučaju sa limenim uloškom unutra smatram apsolutno nepotrebnim. Jebeš "šminku", skupi su ko sam vrag. Teoretski bih radije da me se pokopa u bijeloj plahti nego u maksimalno skockanom drvenom sanduku.
Ti ne, svi ostali da.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 19:07   #5
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Smrad je prirodniji od jebenog betona. Smrad postoji otkad je čovjeka i na njega ne gledam kao na problem.
Ako tebi smrad nije problem, svaka čast. No smrad se ipak i zakonski smatra onečišćenjem i kao takvim nepoželjnom pojavom koju valja spriječiti. Pretpostavljam da betonska grobnica kao takva ne sprječava prodiranje smrada iz grobnice i odatle potreba za metalnim sandukom. No, ja ne znam da li si ti ikad osjetila smrad raspadajućeg organizma. Ako to tebi nije problem, onda to zapravo jest (tvoj) problem. Postoje naime ljudi koji žive neposredno uz groblje i oni imaju pravo na ne-smrad.

Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Znam da metal ne spriječava dekompoziciju, ali mi je ovo strahovito neprirodno.
Zakonom dopušteni način ukopa ne veže se uz filozofsko ili bilo kakvo drugo poimanje prirodnoga. I klasični ukop u zemlju u drvenom sanduku je na neki način neprirodan jer ga je "izmislio" čovjek, a ne priroda.


Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Živo me zanima može li se i danas ukopati čovjeka u one dobre stare jame bez ozidanih i okrečenih zidova. Ako postoji, radije bih tako bila zakopana na taj način.
Naravno da se čovjeka može ukopati u zemlju. Zar nikad nisi bila na groblju i vidjela one zemljane humke s križom ili kojim drugim znakom?
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 01:07   #6
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Živo me zanima može li se i danas ukopati čovjeka u one dobre stare jame bez ozidanih i okrečenih zidova. Ako postoji, radije bih tako bila zakopana na taj način.
To je u domeni opcine koliko znam, ja osobno ne vjerujem da ces nac neku opcinu u kojoj je to dozvoljeno. Evo ti primjer:

http://www.sn.pgz.hr/download.asp?id=11935

Članak 26.
Prijevoz umrlog radi pokopa se vrši u zatvorenom lijesu
(mrtvačkom sanduku). Lijes može biti drveni ili limeni.
Zabranjeno je pokapanje mrtvaca bez lijesa.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 07:25   #7
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
... Jebeš "šminku", skupi su ko sam vrag. ....
Mislim da kremiranje rješava sve tvoje probleme: "zbrinjavanje" zemnih ostataka obavlja se u isključivo u tzv. eko-lijesu (meko drvo, malo ili ništa premaza, cijena oko 700kn, koliko se sjećam) + trošak spaljivanja oko 400kn, tako da je cijena osnovne usluge vrlo prihvatljiva.

"Konzervu" s pepelom možeš položiti u grob, grobnicu...

(podatke uzeti s rezervom, pisano po sjećanju, iskustva od prije nekoliko godina)
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 09:28   #8
Quote:
mojkarma kaže:
ne znam da li si ti ikad osjetila smrad raspadajućeg organizma.
Dapače. No, prihvaćam miris trupla kao takvog. Puno lakše nego smrad koji se širi sa živih ljudi koji ne održavaju higijenu. Oni makar imaju mogućnost za održavanje iste. Stoga, don't patronize me

I da,

Quote:
mojkarma kaže:
Naravno da se čovjeka može ukopati u zemlju. Zar nikad nisi bila na groblju i vidjela one zemljane humke s križom ili kojim drugim znakom?
ne sjećam se kada sam zadnji put vidjela ukop u jamu bez betonskih zidova. Na takvim grobovima se ne može pročitati godina ukopa koliko su stari drveni križevi. Implicira li tebi to na išta ili možda ipak razumiješ zašto sam pitala je li to još uvijek u praksi?

Quote:
PetBorut kaže:
Zabranjeno je pokapanje mrtvaca bez lijesa.
Na to sam i sama naišla prije par mjeseci, no nigdje nema striktnog objašnjenja zašto. Voljela bih dobiti konkretan odgovor, bez teoretiziranja i rekla-kazala zvizdarija zašto je to zabranjeno.

Evo, zanima me konkretno za te limene lijesove. Hipotetski, za 100 godina će bakin grob biti zapušten jer se nitko od sada živih neće brinuti za njega (kraj groba druge bake je dugo bio grob osobe NN zarastao u bršljan i nisam jednom vidjela bjelouške kako se skrivaju u lijanama. Prije par godina su ga preuredili, "reciklirali" i sada je tamo nov, flashy nadgrobni spomenik). Tako će vjerojatno i njen. No šta će se onda napraviti s njenim ostacima tj. kud će sa tim limenim lijesom? Ostaviti unutra? Koliki je zapravo kapacitet jednog grobnog mjesta standardnih gabarita? Lijes, dva, tri, četiri? Ne možemo se oslanjati na to da će buduće generacije "iznaći način" za rješavanje naših pizdarija i notorno glupih poteza.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 08:34   #9
u slučaju da se pokojnik u betonsku grobnicu polaže bez limenog uloška ista se sljedećih godinu dana nesmije otvarati,nedaj bože novog smrtnog slučaja mora se potražiti druga grobnica.
mislim da sam negdje pročitao da se isto radi radi sprječavanja širenja zaraznih bolesti
promina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 08:56   #10
Mrtvački lijes u kojem se umrla osoba pokapa u izgradenu grobnicu ili arkadu, mora biti dvostruk. Unutarnji mrtvaćki lijes mora biti od kovine, a vanjski od drveta, ako posebnim propisima o grobljima nije drugačije određeno. Mrtvaćki lijes u kojem se umrla osoba kremira, mora biti izraden od mekog drveta bez metalnih i plastičnih spojeva.

MINISTARSTVO ZDRAVSTVA

Na temelju članka 56. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti ("Narodne novine", br 60/92), ministar zdravstva donosi
PRAVILNIK
O UVJETIMA I NAČINU OBAVLJANJA PRIJENOSA, POGREBA I ISKOPAVANJA UMRLIH OSOBA

1. OPĆE ODREDBE

Zadnje uređivanje Katrin : 15.01.2012. at 10:25.
promina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 17:46   #11
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Smrad je prirodniji od jebenog betona. Smrad postoji otkad je čovjeka i na njega ne gledam kao na problem. Znam da metal ne spriječava dekompoziciju, ali mi je ovo strahovito neprirodno. Živo me zanima može li se i danas ukopati čovjeka u one dobre stare jame bez ozidanih i okrečenih zidova. Ako postoji, radije bih tako bila zakopana na taj način.

Vanjski lijes, kao što rekoh, u slučaju sa limenim uloškom unutra smatram apsolutno nepotrebnim. Jebeš "šminku", skupi su ko sam vrag. Teoretski bih radije da me se pokopa u bijeloj plahti nego u maksimalno skockanom drvenom sanduku.
Može!
Otkupi nečije grobno mjesto u vangradskim dijelovima Županije,jer tamo se večinom ukapa u zemlju.
Posljednji takav ukop kojem sam vidjela bio pred nekoliko mjeseci.
I na tom groblju su betonirane grobnice rijetkost i ne mogu se graditi bez dozvole.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 17:51   #12
Inače smrad raspadajuće lešine(svejedno ljudske ili životinjske)je nepodnošljiv,te radi istog(kod plitkih ukopa)ljudi znaju gubiti svijest.
Moja srodnica je bila tako ukopana,te sam 3 mj po njenoj smrti(ljetnje vručine)osjetila puni opseg tag smrada.I mogu vam reči,da mi je sama predožba da je to smrad osobe koju sam voljela nije bila ugodna...
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:33   #13
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
ne sjećam se kada sam zadnji put vidjela ukop u jamu bez betonskih zidova. Na takvim grobovima se ne može pročitati godina ukopa koliko su stari drveni križevi. Implicira li tebi to na išta ili možda ipak razumiješ zašto sam pitala je li to još uvijek u praksi?
U manjim mjestima se redovito ljudi pokapaju u zemljane grobove, što se tiče Zagreba, bio sam nekoliko puta na sprovodu na Markovom polju i svaki puta u pitanju je bio zemljani grob.
Quote:
Evo, zanima me konkretno za te limene lijesove. Hipotetski, za 100 godina će bakin grob biti zapušten jer se nitko od sada živih neće brinuti za njega (kraj groba druge bake je dugo bio grob osobe NN zarastao u bršljan i nisam jednom vidjela bjelouške kako se skrivaju u lijanama. Prije par godina su ga preuredili, "reciklirali" i sada je tamo nov, flashy nadgrobni spomenik).
Ako netko stalno plaća onu grobarinu nitko neće dirati grob bez obzira kako izgledao pogotovo ako je na nekoj "lošijoj" lokaciji, nakon nekoliko godina ne plaćanja te pristojbe (mislim 10 godina), izvade lijes i kosti preslože u manju kutiju i stave ga s imenom u zajedničku grobnicu. Pošto sigurno neće dirati grob makar 10 godina od smrti, drvo će se do tada ovisno o uvjetima skroz ili djelomično raspasti a lim će izvaditi i može se dalje koristiti.

Uglavnom čini mi se da na velikim grobljima zbog tog relativno čestog seljenja pokojnika se koriste limeni ljesovi jer da baš ne skupljaju kosti po podu ili traže po zemlji. Lakše je izvaditi čitavi ljes prebaciti ostatke i to je to.

Osim toga ljudi su danas često pri smrti puni raznih kemikalija (ljekovi razni i sl.) i s obzirom da je recimo Zagreb pun podvodnih voda, spajanje toga s tim vodama može biti štetno, pogotovo jer su groblja u ZG često na nekom brijegu tako da je to oticanje još lakše.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 15:13   #14
Göttspöđä je sve točno napisala. I ja sam veliki protivnik te limene "konzerve" iz jednostavnog razloga: Krši sve zakone prirode i razgradnju organizma!!
Ukoliko obitelj preminulog jednostavno NE želi prihvatiti sahranu u tom zavarenom (limenom) sanduku, parkovi tu želju obitelji preminulog MORAJU odobriti uz OBAVEZAN ukop u JEDNOSLOJNOM (drvenom) sanduku. U toj se situaciji NE smije djelovati protiv volje obitelji preminulog, posebice ako je u pitanju (nedaj bože) dijete! Dakle, dovoljan je samo drevni sanduk. Zamislite sada da sahranjujete svoje vlastito dijete: Želite ga posljednji puta (prije) sahrane vidjeti onako čitava, zagrliti to maleno (hladno i blijedo) ličeko, vidjeti ga onako svečano odjeveno što ste mu ste mu kupili gdje će provest fizičku vječnost, a ne možete kroz onaj maleni stakleni prozorčić zalemljen na uložku. Pa kako bi se osjećali? Srce vam se doslovce mora raspuknuti (
Drugo, nedaj bože da se netko nađe te "sreće" i u njemu nakon pokopa oživi. Drveni bih se još i nekako dao odškrinit dok ovaj drugi-NIKAKO!
Inače, taj je zakon stupio na snagu 1994. godine kada nas je Srbija politički uvukla u sve to. U Sloveniji se dan-danas ljudi sahranjuju samo u DRVENIM sanducima!!
Ja sam to slučajno saznao kada sam naišao i pročitao u jednome članku prije više od godinu dana, a nedavno pronađoh i temu na ovome forumu.
To je tako samo zbog dodatne zarade na tuđoj tuzi, uz dodatno plačanje i zavarivanja toga sanduka! Mahhh PRESTRAŠNOOO! Dakle, nedajte se da vas iskorištavaju. Ne, nije stvar u nikakvom smradu prilikom otvaranja grobnice, ekshumacija pokojnika i sl. gluposti već lovi i bogaćenja na takav način. Sve što je organskog porijekla-SMRDI!

Pozdrav.
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 15:26   #15
Quote:
Bić kaže: Pogledaj post
Dakle, dovoljan je samo drevni sanduk.
Nije ako ide u grobnicu ili arkadu
Članak 19.

Mrtvački lijes u kojem se umrla osoba pokapa u izgradenu grobnicu ili arkadu, mora biti dvostruk. Unutarnji mrtvaćki lijes mora biti od kovine, a vanjski od drveta, ako posebnim propisima o grobljima nije drugačije određeno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 16:17   #16
Tako je to na žalost kada nad nama (koliko im volja) manipuliraju "pametniji" i "jači" ljudi,
a mi smo samo njihovi robovi,, robovi drugih koji nam naređuju zakone umjesto da se mi sami dignemo na noge.
Stvarno ne vidim čemu taj dvostruki lijes! I Kamo stave mačku ili psa nakon što ih pregazi automobil? Stave li ih barem u vrećicu?

Prilažem jedan članak iz 2008. godine. u kome baš to i piše!

http://www.slobodnadalmacija.hr/Zada...5/Default.aspx
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 08:34   #17
nadam se da će se netko javiti na moj post.

Zanima me da li se u nekim slučajevima metalni lijes zavari odmah te pokojnika prije sahrane nije moguće vidjeti?

Meni je prije 6 godina umrla mama i par sati prije sahrane sam ju htjela otići vidjeti te mi je rečeno da to nije moguće jer je lijes zavaren.To me jako muči svih ovih godina a ne znam koga pitati za to niti gdje naći informaciju o tome.
Melia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 16:32   #18
Koliko ja znam, svaki limeni lijes trebao bih imati stakleni prozorčić kroz kojega se može vidjeti pokojnika. Možda ste vi odabrali limeni lijes bez staklenog prozorčića? Stvarno ne znam.
Inače, ja ne vjerujem da taj limeni lijes mora biti obavezan uz svo onu - silnu pogrebnu opremu. Čemu to uopće? Sada znam da ima i toga da se najmiliji ne mogu posljednji puta oprostitii sa svojom voljenom osobom - žalosno ali istinito
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 12:09   #19
Quote:
Bić kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, svaki limeni lijes trebao bih imati stakleni prozorčić kroz kojega se može vidjeti pokojnika. Možda ste vi odabrali limeni lijes bez staklenog prozorčića? Stvarno ne znam.
Inače, ja ne vjerujem da taj limeni lijes mora biti obavezan uz svo onu - silnu pogrebnu opremu. Čemu to uopće? Sada znam da ima i toga da se najmiliji ne mogu posljednji puta oprostitii sa svojom voljenom osobom - žalosno ali istinito
Šta je najžalosnije od svega ja nisam uopće odabrala nikakav limeni lijes, samo mi je rečeno da je po nalogu patologa limeni lijes odmah zavaren i da mi nemogu otvoriti
Melia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 14:40   #20
Quote:
Melia kaže: Pogledaj post

Zanima me da li se u nekim slučajevima metalni lijes zavari odmah te pokojnika prije sahrane nije moguće vidjeti?
U svim slučajevima se zavari jer ga ne bi ni trebalo.

a na drugo pitanje http://www.propisi.hr/print.php?id=3476
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:28.