Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2013., 19:01   #1721
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
A gle,to su ljudi koji su relativno dugo ratovali.Recimo od Knina i balvana do raspada '93.Iskustvo u načinu ratovanja zna napraviti dobrog vojnika.
Kod nas je bilo ljudi koji su znali otići skoro do njihovih rovova(pripadnici 4.brigade,ja sam svjedok tome) ali takve se moglo nabrojati na prste.Često su i ginuli,ranjavani,pretpostavljam da je bilo i među Vukovima isti problem.
Činjenica koja se dogodila na groblju u Kašiću kada je 17 momaka izginulo dovoljno govori o nekom vidu fanatizma ili ipak o iskustvu koje ti dozvoljava da napraviš nešto što je za običnog vojnika nezamislivo.
Bio sam tamo,vidio sam kamion koji je izgorio,iz Broda sam,znam neke ljude koji su poginuli.
Dok sam ja još bio u Kašiću znali su dolaziti do linija obrane,jednom u sred dana došla su dvojica i napravili nemir među ljudima iako realno nije bilo nekog rizika.
Ja znam da nacionalni duh možda ponekad ne dopušta biti objektivan ali gledano čisto vojnički,Vukovi su bili kost u grlu gdje god da su bili.
Da, ali HV je ipak branio svoje, a oni su bili par stotina kilometara od doma. Ne uklapa mi se to u logiku ovog rata. No očito je istina, kad ih naši toliko cijene...
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 22:03   #1722
Na njihovom forumu jedan iz benkovačke brigade ih je žestoko napao,priznao je i 2 poginula,koji su navodni držali položaje kraj crkve.Navodno su dogovorili s vukovima da oni priđu našima s leđa ,a vukovi su ujutro trebali napasti,međutim pobjegli su.Meni zanima koliko je bilo napada s njihove strane na Kašić?Oni tvrde tri.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 07:36   #1723
Mala opaska

Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Evo postaviću po imenima koje imam:

POGINULI VOJNICI SVK U AKCIJI "MASLENICA 1993"
...
POGINULI DOBROVOLJCI IZ SRBIJE I CRNE GORE
U AKCIJI "MASLENICA 1993"
....
DOBROVOLJCI IZ REPUBLIKE SRPSKE
....
Vjerovatno je bilo i prilično ranjenih, vjerovatno su neki i podlegli kasnije. Nemam volje uspoređivati imena sa Malog Alana da vidim jesu li i oni na ovom popisu.
Samo želi da napomenem, moj otac Draško Cvjetanović je jedan od navedenih poginulih u akciji Maslenica, međutim, želim da napomenem, da on nije bio vojnik, već je poginuo kao civilno lice!!! To neka se zna!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 01.11.2013. at 09:39. Reason: skraćen citat
vesnans is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 12:48   #1724
Quote:
Antonio cimavica kaže: Pogledaj post
113. br. nije ni učestvovala u akciji Maslenica,a 7. tada još nije ni postojala.
Ne pišite gluposti.
7. gbr je osnovana 23.12.1992. godine
i sljednica je 5. bojne 1. "A" brigade Tigrovi.
U zadarsko zaleđe došli smo helikopterima
krajem drugog mjeseca 26.02.1993. da zaustavimo protunapad
kao što su bili poslani djelovi i drugih gardijskih brigada.
Zamijenili smo 113. brigadu u islamu grčkom, islamu latinskom...


3.3.1993. 7.gbr je napala prvi put Drače.
5.3.1993. 7.gbr je napala drugi put Drače i ušla u njih.
Pod 7. gbr mislim na 50 ljudi kojih je sudjelovalo u napadu.
Akcija je propala jer bokovi nisu odradili svoje i nisu ni krenuli,
pa su srbi sve snage skoncentrirali na taj pravac i dovukli
pojačanja u ljudstvu i tehnici. Jednostavno premalo nas je bilo
da sami sve odradimo.

7. gbr nije izgubila ni jedan tenk u toj akciji, ali su dva pogođena
i oni su se izvukli prema Suhovarama.

U ta dva napada imali smo 11 mrtvih jednog zarobljenog
i 21 ranjenog ako se ne varam.

Cilj akcije koja je na neki način predstavljala nastavak Maslenice je bilo odrezati Zemunik Gornji i dobiti potpunu kontrolu nad aedromom, te na taj način odmaknuti liniju od Zadra, te
učvršćivanje i vraćanje dijela položaja izgubljenih u neprijateljskim protunapadima koji su uslijedili nakon završetka operacije Maslenica krajem siječnja 1993. godine.

Zadnje uređivanje darko rora : 02.11.2013. at 13:28.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 13:22   #1725
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
7. brigada PUME je osnovana 23. 12. 1992. no ljudi koji su nakon akcije "Maslenica" bili u sastavu 7. brigade, sudjelovali su u sastavu 1.brigade od koje je praktično i nastala 7. brigada.

Znaći službeno, 7. brigada nije sudjelovala u akciji Maslenica" jer se tek osnivala.

Prvi teren 7. brigade kao takve je bilo Karlovačko ratište, a kasnije 1993. i Zadarsko-Šibensko.
Ako smatraš da je Maslenica trajala samo od 22. - 27. siječnja 1993. godine
onda 7.gbr nije sudjelovala u njoj. Po meni je Maslenica trajala sve dok nije stabilizirana linija.

Taktička grupa (TG) 7.gbr sastavljana od: 2. motorizirano pješačke bojne (koja je tada brojala 60 ljudi max.) pridodanih ljudi 1.pmtb, 3. pmtb, Oklopno-mehanizirane postrojbe OMP (tri tenka T-55) i Satnije veze (ukupno oko 150 ljudi) formirana je s ciljem izvođenja napadnih djelovanja na pravcu Suhovare - Drače - Čardak. Cilj akcije zauzimanje sela Drače i izbijanje na crtu tt156 - kota 175 Čardak.
26.2. 1993. godine TG je stavljena na raspolaganje Zapovjednom mjestu Zadar.

Taktička grupa bila je angažirana u Trećem sektoru koje je imalo Zapovjedno mjesto u Poličniku. Zapovjednik III. sektora je bio Bruno Vukić, zapovjednik 141. brigade. TG 7. gbr je u III. sektoru 26.2.1993. preuzela položaje od 113. brigade sa zonom odgovornosti lijevo: Stošja Glava - tt106 - tt 125 i desno Vlačine - k 122- k 100 - tt 125.

7. 3. 1993. TG je dobila smjenu i smještena je u Borik u Zadru, a polovicom mjeseca je vraćena u Varaždin.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 14:11   #1726
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Jedan dio 92.mtbr OG-1.
U pitanju je izvješće o osipanju dobrovoljaca pa između ostalih(arkanovci,vukovi..) 107 pripadnika Kosmeto-Topličkog odreda se uhvatilo noge.
Izvješće je iz 2.mjeseca '93.
Klošari iz Niša,K.Mitrovice...sudjelovali su(navodno)u napadu na Vukovar.
Hvala. Onda postoji i određena vjerojatnost kako su pripadnici raznih četničkih postrojbi iz Vukovara bili na Maslenici. Do sad sam čula neka šuškanja oko toga, pa i o pripadnicima Supoderice na Maslenici i češće u BiH.
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 18:42   #1727
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Hvala. Onda postoji i određena vjerojatnost kako su pripadnici raznih četničkih postrojbi iz Vukovara bili na Maslenici. Do sad sam čula neka šuškanja oko toga, pa i o pripadnicima Supoderice na Maslenici i češće u BiH.
Hm.
16.10.1992.je stvorena tzv.Vojska republike Srpske Krajine iako se vojska sličnog imena pojavljuje u okolici Knina 12.04.1992.(puk srpske vojske Krajine''Petar Mrkonjić'').
Zapovjednik je bio Rade Čubrilo.
Ta vojska je bila sastavljena od 6 korpusa.
Na Maslenici je sudjelovao 7.dalmatinski korpus koji je u svom sastavu imao
1.laku pješadijsku brigadu(zapovjednik potpukovnik Božo Kostur
2.pješadijsku brigadu(zapovjednik major Milorad Radić)
4.pješadijsku brigadu(zapovjednik major Jovan Dopuđ)
75.motorizirana brigada(zapovjednik potpukovnik Dragan Harambašić)
92.motorizirana brigada(zapovjednik potpukovnik Momčilo Bogunović)
7.laki artiljerijsko-raketni puk PZO(zapovjednik potpukovnik Živko Šaponja)
7.mješovito artiljerijski puk(zapovjednik pukovnik Radoslav Bančević)

GŠ SVK naređuje formiranje OG-1 29.01.1993.
Grupa je formirana od dijelova 7. dalmatinskog korpusa i jedinica dovedenih iz drugih korpusa.Zapovjednik je Dragan Tanjga.(načelnik štaba 7.korpusa).
Tanjga formira TG-2 od dijelova 15. ličkog korpusa,milicije i jednog voda tzv.Arkanove dobrovoljačke garde.

Dalje se sve zna iako se i ovo znalo.Svi ostali su bili dijelovi 7.korpusa.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 09:29   #1728
Quote:
darko rora kaže: Pogledaj post
Ako smatraš da je Maslenica trajala samo od 22. - 27. siječnja 1993. godine
onda 7.gbr nije sudjelovala u njoj. Po meni je Maslenica trajala sve dok nije stabilizirana linija.

Taktička grupa (TG) 7.gbr sastavljana od: 2. motorizirano pješačke bojne (koja je tada brojala 60 ljudi max.) pridodanih ljudi 1.pmtb, 3. pmtb, Oklopno-mehanizirane postrojbe OMP (tri tenka T-55) i Satnije veze (ukupno oko 150 ljudi) formirana je s ciljem izvođenja napadnih djelovanja na pravcu Suhovare - Drače - Čardak. Cilj akcije zauzimanje sela Drače i izbijanje na crtu tt156 - kota 175 Čardak.
26.2. 1993. godine TG je stavljena na raspolaganje Zapovjednom mjestu Zadar.

Taktička grupa bila je angažirana u Trećem sektoru koje je imalo Zapovjedno mjesto u Poličniku. Zapovjednik III. sektora je bio Bruno Vukić, zapovjednik 141. brigade. TG 7. gbr je u III. sektoru 26.2.1993. preuzela položaje od 113. brigade sa zonom odgovornosti lijevo: Stošja Glava - tt106 - tt 125 i desno Vlačine - k 122- k 100 - tt 125.

7. 3. 1993. TG je dobila smjenu i smještena je u Borik u Zadru, a polovicom mjeseca je vraćena u Varaždin.
Uz dužno poštovanje slavoncima i svima koji su ratovali tokom veljače , ožujka i dalje... treba reći jasno - sama akcija Maslenica ima jasno definiran vremenski okvir u kojem se odvijala - 22. siječnja do 27. siječnja 1993. !
Praktički već 25. siječnja je HV prijetnjama sankcijama MZ zaustavljena na ulazu u Obrovac.
Sve prije toga su bile pripreme za akciju, a sve nakon je bilo zaustavljanje srpskog protuudara i stabilizacija naših linija.
A 7. gbr je odradila strašan posao , posebno na pravcu Drače.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 15:25   #1729
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje slavoncima i svima koji su ratovali tokom veljače , ožujka i dalje... treba reći jasno - sama akcija Maslenica ima jasno definiran vremenski okvir u kojem se odvijala - 22. siječnja do 27. siječnja 1993. !
Praktički već 25. siječnja je HV prijetnjama sankcijama MZ zaustavljena na ulazu u Obrovac.
Sve prije toga su bile pripreme za akciju, a sve nakon je bilo zaustavljanje srpskog protuudara i stabilizacija naših linija.
A 7. gbr je odradila strašan posao , posebno na pravcu Drače.
Da,to je istina.Navodi se da je operacija na brani Peruča bila poslije operacije Maslenica a to je bilo 27.01.
Poslije tog datuma su se još pomjerale linije ali to više na ulazi u samu operaciju.

Da,pripadnici 7.gbr je došla u zadarsko zaleđe 24.veljače '93 sa 216 vojnika i vod sa 4 tenka t-55.
3. i 5.ožujka su izveli dva napada na selo Drače(nažalost neuspješna)i pritom je poginulo 11 pripadnika te brigade a 21 je bio ranjen.Pogođena su i dva tenka a dva tenkista su ranjena.
Kasnije se smjenivala na bojištu sa 4.brigadom,od 6.6.'93-30.10.'93 su na Stankovačkom ratištu..pa Šibensko-Vodičko a kasnije Novigradsko ratište.
Znam neke dečke(ako ih znam,davno je bilo)koji su sudjelovali na ratištu u Kašiću.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 16:38   #1730
Pomalo trivijalno, jeste li znali da je na Maslenici s Arkanovcima bio i srpski pjevac Oliver Mandic?

Pricalo se da se nakon prvog bombardiranja raspao od straha i da ga je Arkan istukao i poslao natrag u Beograd.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 17:59   #1731
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Pomalo trivijalno, jeste li znali da je na Maslenici s Arkanovcima bio i srpski pjevac Oliver Mandic?

Pricalo se da se nakon prvog bombardiranja raspao od straha i da ga je Arkan istukao i poslao natrag u Beograd.
Nisam znao da je bio na Maslenici.
Odakle ti to ?
On je bio jedno kratko vrijeme kao neki intedant u Arkanovoj gardi.Logistika.
Za sve ostalo si dobro rekao na jednom mjestu''teško je razlučiti trač od istine''.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 18:07   #1732
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Nisam znao da je bio na Maslenici.
Odakle ti to ?
On je bio jedno kratko vrijeme kao neki intedant u Arkanovoj gardi.Logistika.
Za sve ostalo si dobro rekao na jednom mjestu''teško je razlučiti trač od istine''.
Mogao bih se zakleti da sam ga osobno vidio u nekoj njihovoj tv reportaži, ali neću jer je prošlo 20 godina. Ovo za paniku i batine od Arkana sam vjerojatno čuo u vidu nekog trača, ili netko od moje obitelji.

Našao sam ovo, ja link ne mogu otvoriti s ovog pc-ja ali ti ćeš vjerojatno moći...

http://www.youtube.com/watch?v=FS--f...ature=youtu.be
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 18:11   #1733
Sjetio se. Jedna frendica moje tete, inače udana za Hrvata, ali mislim da bi i bez toga bila "normalna" je bila iz nekog srpskog mjesta na "karinskom moru". Tu priču o tome da se Oliver doslovno "usrao" je valjda čula od nekih svojih prijatelja ili rođaka tamo.

Što, naravno, ne znači da je istina.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 14:42   #1734
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Pomalo trivijalno, jeste li znali da je na Maslenici s Arkanovcima bio i srpski pjevac Oliver Mandic?

Pricalo se da se nakon prvog bombardiranja raspao od straha i da ga je Arkan istukao i poslao natrag u Beograd.
Ima u nekom dokumentarcu o crvenim beretkama njihovim kako proziva odbjegle mladice krajine kako izlaze po kaficima u beogradu,a ne brane svetu srpsku zemlju
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 15:15   #1735
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Hvala. Onda postoji i određena vjerojatnost kako su pripadnici raznih četničkih postrojbi iz Vukovara bili na Maslenici. Do sad sam čula neka šuškanja oko toga, pa i o pripadnicima Supoderice na Maslenici i češće u BiH.
Bilo ih je i te kako iz Supoderice u BiH :

Quote:
Goran Stoparić, koji kao "četnički insajder" svedoči na suđenju lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju, zbunio je danas sudije izjavom da se u jesen 1993. godine na strani Hrvata borio protiv Muslimana. Sudijama, naime, nije bilo jasno kako se "Šešeljev dobrovoljac" iz Šida, nakon što se 1991. borio u Vukovaru u sastavu odreda Leva supoderica, a 1992. u Hercegovini kao zamenik četničkog vojvode Vakića, u jesen 1993. godine - kao komandir novosadske dobrovoljačke čete u sastavu Vojske Republike Srpske (VRS) – našao u Žepču gde se "rame uz rame sa pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane" (HVO) borio protiv Muslimana, odnosno Armije BiH.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 15:26   #1736
Da, njihovo angažiranje u BiH je ipak poznatije, iako nisam znala da su bili u Srednjoj Bosni.
Kažem kako sam čula (priče) o nekim pripadnicima na Maslenici, vjerojatno u sklopu neke od četničkih postrojbi, ali za to nema ni jedan relevantan dokaz ili relevantno svjedočenje za koje bi ja znala.
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 17:49   #1737
Quote:
darko rora kaže: Pogledaj post
Ne pišite gluposti.
7. gbr je osnovana 23.12.1992. godine
i sljednica je 5. bojne 1. "A" brigade Tigrovi.
U zadarsko zaleđe došli smo helikopterima
krajem drugog mjeseca 26.02.1993. da zaustavimo protunapad
kao što su bili poslani djelovi i drugih gardijskih brigada.
Zamijenili smo 113. brigadu u islamu grčkom, islamu latinskom...
113.br je formirala TG 113. brigade za sudjelovanje u operaciji Gusar. Ta je taktička skupina brojala ukupno 78 vojnika (uključujući i PO skupinu).
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 22:52   #1738
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Ako je ovo bilo lagani pokušaj platonske ironije mislim da nije bilo potrebe za tim.
Ja imam neke nedoumice u vezi prnjavorskih vukova koji su bili itekako prisutni u zadarskom zaleđu od guranja neprijateljske vojske u 2.mjesecu '93 do mog zadnjeg odlaska u to područje u 8.mjesecu '93.
I nije Vučijak nego Vučjak.
Bilo bi zanimljivo čuti gdje i kako je osnovana ta jedinica,povijest ratovanja i njezin kraj.Broj poginulih,ranjenih i slično.
Govorim to zbog činjenice koja je prilično zanimljiva bila tada,neoubičajeni način ratovanja i bilo kako bilo,hrabrost pojedinaca.
Pretpostavljam da nije baš svako mogao u tu jednicu(barem u početku).
Dečki koji su bili na ratištu u zadarskom zaleđu ili u Posavini znaju za njihovo zavijanje kada se približe našim položajima.
To ih je obilježilo za vrijeme rata.
Nije bila nikakva ironija,niti u pokušaju,stvarno. Zna sam da su odnekud iz Bosne ali ne odakle.
Oni pišu Vučijak...
http://www.e-novine.com/files.php?fi..._638246710.jpg
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 16:13   #1739
Bilo kako bilo glavnog vuka s Vučjaka je sredila-zamislite jedna jednina ispaljena minobacačka i to dok je davao intervju TV ekipi s prve crte bojišta o tome kako se brani srpstvo.
Kako je ona ,jedna ,jedina doletjela,kažu da će još neko kratko vrijeme ostati tajnom.

Inače informacije radi ,25.siječnja 2014. u 10,00 sati (subota) na sjevernoj strani starog Masleničkog mosta podiže se spomen područje sa 4 metarskim križem za sve naše poginule vojnike.
Svi ste pozvani.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 16:35   #1740
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Kako je ona ,jedna ,jedina doletjela,kažu da će još neko kratko vrijeme ostati tajnom.
ko kaže
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.