Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2011., 11:16   #1
Nužni dio

Postovani....
moj tata je umra prije 4 godine. Moja mama je prepisala na sestru svoju imovinu ( i ono naravno sta je od tate dobila posli negove smrti)..
Posto ja nemam dice a udata sam , smatra mama meni netriba nego sestri koja ima dvoje dice.
Koliko san cula nemam pravo posli mamine smrti nista dobit.Jer su mama i sestra napravile sve pismeno.
Pitam jer u zemljama koje su u evropskoj zajednici mozes pisat sta oces ditetu se mora njegov dio dat.
E fala van lipa na pomoci.
ANita
AnitaSplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 13:52   #2
Nužni dio

Molim mišljenje od nekog.

Djed je ostavio oporukom svojoj djeci (petoro njih, jedan je i moj otac) različite nekretnine. Nekim od nasljednika je točno specificirao što im ulazi u nužni dio, znači npr. Ana dobija parcelu kč 1234 i ona joj se računa kao nužni dio

Sad je sudac donio rješenje te je tim nasljednicima osim nužnog dijela pribrojio u nasljedni dio i postotak sve ostale imovine, što mi nema logike, ako je već specificirano.
Inače je rješenje već jednaput palo na Žup. sudu jer sudac nije znao razlomke
zdele is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 14:10   #3
Očito dida nekima nije ostavio dovoljno imovine, da bi ih namirio u nužnom dijelu...pa je sud malo nadodao.

To što je dida reka da je nekome nešto za nužni dio, to nema veze, ako nije ispoštovao zakonski nužni dio.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 14:43   #4
u tome i je stvar, oni su se bunili da im pripada više te im je čak i sud naložio da plate vještake da procjene imovinu, ali su oni odustali

i sad sud opet donese odluku da im pripada taj specificirani dio i još ekstra nužni dio, inače nisu bezvrijedne stvari, stan i kuća
zdele is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 18:20   #5
Lijepo ti kaze palj... ako zakonski nije namiren nuzni dio, onda im se mora dodati jos.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 22:00   #6
kako nije namiren ako je sudac na raspravi prije rješenja naložio nekim nasljednicima da plate vještake ako misle da im je nužni dio umanjen, a onda im u rješenju osim specifičnog nužnog dijela, dodao još 1 nužni dio
zdele is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:44   #7
Quote:
AnitaSplit kaže: Pogledaj post
Postovani....
moj tata je umra prije 4 godine. Moja mama je prepisala na sestru svoju imovinu ( i ono naravno sta je od tate dobila posli negove smrti)..
Posto ja nemam dice a udata sam , smatra mama meni netriba nego sestri koja ima dvoje dice.
Koliko san cula nemam pravo posli mamine smrti nista dobit.Jer su mama i sestra napravile sve pismeno.
Pitam jer u zemljama koje su u evropskoj zajednici mozes pisat sta oces ditetu se mora njegov dio dat.
E fala van lipa na pomoci.
ANita
Ne znam baš točno kao je u kojoj zemlji, ali znam da vani u pravilu možeš raditi što hoćeš, npr. oporukom odlučiti kome ćeš što ostaviti, bez da mariš o nužnom dijelu nužnih nasljednika, dok kod nas nije tako.

Znači, kod nas virid to da ditetu moraš dati njegov nužnio dio. Također, ti imaš pravo potraživati na ostavinskoj raspravi povrat dara do namirenja nužnog dijela. (npr. mater ti sve za života daruje sestri, a na ostavinskoj ne bude ništa od imovine. ti tada imaš pravo tražiti od sestre povrat dara do namirenja tvog nužnog dijela)
Postoji samo jedna situacija kad nužni nasljednik ne može ništa, a to je u slučaju zaključenja ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju.
Imovina koja je u tom ugovoru navedena, ne čini ostavinsku imovinu, pa se ne može ni nasljediti.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 21:11   #8
Quote:
AnitaSplit kaže: Pogledaj post
Postovani....
moj tata je umra prije 4 godine. Moja mama je prepisala na sestru svoju imovinu ( i ono naravno sta je od tate dobila posli negove smrti)..
Posto ja nemam dice a udata sam , smatra mama meni netriba nego sestri koja ima dvoje dice.
Koliko san cula nemam pravo posli mamine smrti nista dobit.Jer su mama i sestra napravile sve pismeno.
Pitam jer u zemljama koje su u evropskoj zajednici mozes pisat sta oces ditetu se mora njegov dio dat.
E fala van lipa na pomoci.
ANita
boldani dio mi nije jasan. kako je samo mama dobila očevu imovinu nakon njegove smrti? ttrebali ste svi nasljednici(ti, mama, sestra) dobit poziv za ostavinsku raspravu i tamo se izjasnit da li prihvačate dio očinstva ili ga se odričete i u korist koga?
ako si se ti odrekla očinstva, a mama je sve svoje prepisala sestri, ti možeš tražiti nužni dio mislim nakon mamine smrti.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 08:24   #9
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
boldani dio mi nije jasan. kako je samo mama dobila očevu imovinu nakon njegove smrti? ttrebali ste svi nasljednici(ti, mama, sestra) dobit poziv za ostavinsku raspravu i tamo se izjasnit da li prihvačate dio očinstva ili ga se odričete i u korist koga?
ako si se ti odrekla očinstva, a mama je sve svoje prepisala sestri, ti možeš tražiti nužni dio mislim nakon mamine smrti.
A gdje to piše da je samo mama dobila očevu imovinu?
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 12:05   #10
piše da je mama prepisala sestri svoj dio i ono što je dobila od oca, a ne piše da su ona i sestra također dobili dio očinstva.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 12:56   #11
Pa nije tema dio očinstva, nego dio majčinstva, odnosno majčina imovina. Ne kažem da si sigurno u krivu, ali nigdje ne piše da je tako kako zaključuješ.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:11   #12
također nigdje ne piše ni da nije tako kako ti zaključuješ
no nebitno.
bitno je da autorica dobije odgovori koji ju zanima.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:41   #13
dakle, ako je osoba A potpisao ugovor o doživotnom/dosmrtnom (jel ima razlike) uzdržavanju sa osobom B, ima li osoba C (kao dijete osobe A, jedino!) pravo na nužni dio? hvala na odgovoru

i btw, kada se nakon smrti pokojnika odrađuje ostavinska rasprava? trudna sam, jako, pa da znam što očekivat...
Kseniska is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:47   #14
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
također nigdje ne piše ni da nije tako kako ti zaključuješ
no nebitno.
bitno je da autorica dobije odgovori koji ju zanima.
Nema potrebe da se prepucavamo.

Samo ne vidim razloga da se priča stvara i zaključuje oko nečeg što uopće nije rečeno, nego je samo tvoj zaključak.
Anita je spomenula da je majka prepisala na sestru svoju imovinu i ono što je dobila od tate poslije njegove smrti.
Zbog čega iz takve rečenice treba zaključiti da ja samo mama nasljedila oca i da ona i sestra nisu dobile ništa?
Eto, to mi samo nikako nije jasno

Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
dakle, ako je osoba A potpisao ugovor o doživotnom/dosmrtnom (jel ima razlike) uzdržavanju sa osobom B, ima li osoba C (kao dijete osobe A, jedino!) pravo na nužni dio? hvala na odgovoru

i btw, kada se nakon smrti pokojnika odrađuje ostavinska rasprava? trudna sam, jako, pa da znam što očekivat...
Ne, osoba C nema pravo na nužni dio. Ovo pišem po xxx put.

Katrin ,predlažem u top temu staviti neke osnovne pojmove i odgovore na najčešća pitanja, sa uputom u naslovu da se pročita prije postavljanja pitanja/otvaranja teme.

Kad će rasprava? To je teško pitanje. Ovisi od suda do suda koliko su brzi u prosljeđivanju spisa bilježnicima, a onda opet od bilježinka do bilježnika u kojem roku će se rasprava zakazati.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!

Zadnje uređivanje palj : 06.07.2011. at 14:55.
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 10:10   #15
Nužno nasljedno pravo

AnaSplit, koliko ja znam , nužni dio se dobiva na ZAHTJEV te nema veze ako je mama sve svoje ostavila sestri .

Ti i na to moraš dobiti nužni dio ali uz zahtjev, ne ide prema sl.dužnosti.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/305192.html


Nužno nasljedno pravo
Pojam nužnog dijela .
Dio koji nužni nasljednici moraju dobiti od ostavitelja zove se nužni dio.

Nužni dio (po hrvatskom Zakonu o nasljeđivanju) je određeni dio zakonskog dijela. tj. dio onog dijela koji bi nužni nasljednik kao zakonski nasljednik dobio da nema oporuke.

Nužni dio se daje samo na zahtjev, a nikada po službenoj dužnosti.

Nužni nasljednici .Nužni nasljednik ima pravo zahtijevati nužni dio samo ako je u konkretnom slučaju istodobno i zakonski nasljednik.

Zakon o nasljeđivanju RH (u daljnjem tekstu ZN) dijeli nužne nasljednike u dvije kategorije:

U prvu ulaze oni nužni nasljednici koji imaju pravo zahtijevati nužni dio već samo zato jer su zakonski nasljednici.

Nazivaju se i apsolutnim nužnim nasljednicima.
Tu spadaju: potomci umrloga, njegovi posvojenici i njihovi potomci, te njegov bračni drug.
Ti nasljednici dobijaju 1/2 dijela koji bi ima pripao po zakonu.

U drugu spadaju oni nasljednici za koje se traže dvije pretpostavke:
1) moraju biti zakonski nasljednici i
2) moraju biti trajno nesposobni za rad i ne smiju imati nužnih sredstava za život.
Nazivaju se i relativnim nužnim nasljednicima.
Tu spadaju: ostaviteljevi roditelji, posvojitelji i ostali pretci (djedovi, bake, itd.)
Ti nasljednici dobijaju 1/3 njihovog zakonskog dijela.
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 10:19   #16
Question plomba - zabilježba na nužni dio

Ljudi, ono što mene zanima a nisam iz zakona shvatila je :

da li se može staviti neka zabilježba ili plomba na nužni dio nasljedstva ukoliko je npr. otac još živ.

Znači, otac ima neku imovinu i cijeli se život nije brinuo o djeci, nije plaćao alimentaciju, a u stanju je rasprodati i potrošiti svu imovinu,
pa, da li odrasla djeca mogu staviti neku zabranu da otac sve ne rasproda dok je živ, taj neki nužni dio da se traži ?

Molimo pomoć!
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 11:17   #17
Kratko i jasno NE!

Vlasnik sa svojom imovinom može raditi što želi - pokloniti, prodati, pa i uništiti i zapaliti, ako želi.

Nužni dio je pojam iz Zakona o nasljeđivanju - znači, vrijedi tek nakon nečije smrti, a odnosi se na imovinu koje je netko za sobom ostavio u trenutku smrti. Ako nema imovine, nema ni nužnog dijela.





@katrin - podsjetio me onaj moj gornji post na ono što sam se bio obvezao napraviti, ali jednostavno nemam vremena to kvalitetno pripremiti u miru, a ne da mi se nešto takvo raditi polovično i brzinski.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 12:41   #18
Palj, hvala !

Zapravo je to sve jadno. Ali tko zna, treba ipak otići kod odvjetnika ili bilježnika pa vidjeti, možda to nije uređeno u Zakonu o nasljeđivanju nego u nekom drugom.

hvala i pozdrav
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 13:23   #19
Pa čuj, otac je po zakonu dužan uzdržavati dijete/plaćati alimentaciju u slučaju razvoda nakon kojeg je dijete dodjeljeno majci.
Međutim, zakoni su tu da se krše.

U nekom idealnom svijetu sa pravnim sistemom koji savršeno funkcionira i pravednim zakonima...vidim kako se stavlja zabilježba zabrane raspolaganja imovinom svakom onom tko zanemari svoju djecu, dok ne podmiri sve obaveze i dugove koje temeljem zakona ima prema toj djeci, a ako u nekom roku to ne učini, djeci se prepisuje njegova imovina ili se određuje prisilna prodaja imovine radi namirenja duga.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 12:40   #20
Palj, e pa na tako nešto sam i mislila. Zabrana prodaje nekretnina zbog zanemarivanja djece, samo sada je pitanje ako ta djeca imaju oko 30 godina da li se to još može zatržiti?
Pitanje je, koja je dobna granica, da li djeca moraju još biti maloljetna?
Znam da sam čula za te pojmove, te zabrane, pa zato se interesiram.
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:01.