Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2012., 13:05   #61
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Cilj obrazovnog sustava je stvoriti savršene radnike koji će se savršeno uklopiti u sustav. Da je to moguće moraš prvo ljudima ubiti volju za učenjem i čitanjem, a trenutačna lektira je presavršena za to.
Pa, to je tako ako gledaš pesimistično. Cilj obrazovnog sustava je dati ljudima znanja da mogu stvarati vrijednosti za sebe i cijelo društvo (ako žele, dakako).

Tko će poboljšavati sam sustav? Tko će stvarati nove stvari?

Inače, moram priznati da gomilu lektire nisam pročitao. Dosadno, brate.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 12:02   #62
Možda bi djeca trebala sama odlučiti što žele čitati za lektiru od ponuđenog, te da se to usuglasi na obostranu korist i zadovoljstvo. Mislim da je problem u tome što djeca za neka djela još nisu spremna, te im iz tog razloga nisu zanimljiva, preteška su im i/ili dosadna za čitanje. Pogotovo ako su to neka djela koja 'možda' impliciraju da postoji samo jedan svijet, i to onaj fizički koji samo vidimo i da se sve zapravo kreće i odvija u tom smjeru.

Jedan moj prijatelj, dok smo išli zajedno u osnovnu nije volio čitati knjige, pa je našao zanimljivo rješenje, kako za sebe tako i za nastavnika.
On bi na kraju krajeva pročitao knjigu manje-više, a i znao bi neke odgovore na pitanja. Dakle, njegovo rješenje je bilo da čita po pet stranica. Pet bi pročitao, pet preskočio i došao bi do kraja. To je bio njegov izbor.

Uglavnom, mislim da bi djeca trebala sama odlučivati što žele čitati, a mi kao njihovi roditelji i prosvjetari bi im trebali pomoći u tome, naći im zanimljiva djela primjerena za njihovu dob koja bi voljela i htjela čitati. Neka djeca sama odluče ono što ih zanima, naći će vremena da napokon čitaju lektiru, čak i oni koji to nisu dosad činili ili pak jesu ali 'šlampavo'.

Problem je još već kad neko dijete stavlja u pitanje nastavnikov autoritet. A još više od toga, kad je dijete zaista i u pravu. Većina će biti na strani onoga koji 'zna', ali katkad se događa da čak i malo dijete, zna još više.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 16:11   #63
Quote:
rujanski kaže: Pogledaj post
Zna li tko ima li negdje obradjena lektira Bakreni Petar od Ante Gardasa, za 4. razred.
Ljudi upomoc ako Boga znate pls
rujanski is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 20:44   #64
Žele potaknuti knjigu među mladeži, a već u 1., 2. razredu steču negativne stvari o lektiri. Tako djeca stvaraju predrasude o knjigama, i stoga ovolika nezainteresiranost mladeži knjigama. Neuzbudljive, dosadne lektire...
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 20:54   #65
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Žele potaknuti knjigu među mladeži, a već u 1., 2. razredu steču negativne stvari o lektiri. Tako djeca stvaraju predrasude o knjigama, i stoga ovolika nezainteresiranost mladeži knjigama. Neuzbudljive, dosadne lektire...
Pa ponekad bi bilo dobro prilagoditi knjige uzrastu i vremenu u kojem zivimo... Ako lupis nekom danasnjem nadobudnom tinejdzeru "Anu Karenjinu", naravno da ce te stjerat u k...., jos ako pilis o svim detaljima ionako dosadne knjige, postati ces jako brzo "omiljen" profa... Isto tako ako das nekome djelo poput "Celave pjevacice" i slicnih djela autora koji su isto napisali pod utjecajem Laudanuma, Abshinte-a, uznapredovalog sifilisa i tuberkuloze, naici ces mozda na lagano nerazumijevanje...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 21:55   #66
Mislim da treba mijenjati ljude, a ne knjige. Ok, nisam uvijek volio sve lektire čitati, mislim da su mi postale zanimljive tek u 3., 4. r. sr. šk.
Na faksu sam još više zavolio čitati, ali ne uvijek ono kaj sam morao za faks. Ipak, za faks sam čitao jer sam morao, a druge stvari iz gušta.
A nisu se knjige puno promijenile, mislim da sam se više ja promijenio. Ali ne previše.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 22:10   #67
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Mislim da treba mijenjati ljude, a ne knjige. Ok, nisam uvijek volio sve lektire čitati, mislim da su mi postale zanimljive tek u 3., 4. r. sr. šk.
Na faksu sam još više zavolio čitati, ali ne uvijek ono kaj sam morao za faks. Ipak, za faks sam čitao jer sam morao, a druge stvari iz gušta.
A nisu se knjige puno promijenile, mislim da sam se više ja promijenio. Ali ne previše.
ne bi se slozio
mi kad smo bili klinci, ipak smo citali od slikovnica, pa preko stripova i roto romana, pa tako stekli naviku citanja i dorasli do knjiga
danasnja djeca gledaju tv i filmove na netu i onda netko pred njih stavi stivo koje je tesko i njima neshvatljivo i dosadno
umjesto da se krene s naslovima koji su zanimljivi i da se napokon umjesto dosadnog i zamornog pisanja lektire uvede rasprava o procitanom
vjerujem da bi tada cijela prica izgledala sasvim drugacije i da bi smo dobili svojevrsna natjecanja, a i razvili kod djece sposobnost diskutiranja i zelju da se procita i shvati procitano
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 22:26   #68
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
...
Može se lektira malo promijeniti, izbacit/dodat koji naslov, ali mislim da bi previše ljudi htjelo potpuno ukidanje lektire kakva postoji.
Stripovi se mogu čitati u slobodno vrijeme, a kaj se tiče televizije/kompjutera i sl., baš sam htio napisat da danas puno ljudi, ne samo djece, više vremena odvaja za takve stvari, nego za knjigu, al mi je onda palo na pamet da su prije klinci "trošili" vrijeme na igru vani, od nogometa do svih drugih mogućih aktivnosti.
I iako je to zdravije 100 puta od sjedenja pred kompom ili telkom, vrlo dobro znam da nisu baš svi bili ludi za knjigom.
Ja se čudim sam sebi kol'ko sam k'o klinac čitao, a imao sam i komp i volio sam se vani igrati. Onda je tehnologija uznapredovala, i mislim da sam baš tu negdje prestao čitati u velikim količinama, kao klinac.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 23:23   #69
Ne bih ja rekla da djeca i mladež baš ne čitaju. Znam da se puno čitao Harry Potter kad je izlazio, pa sad je tu Pjesma leda i vatre, Sumrak i neke drugi ljubići o vampirima... Mislim da mladež voli čitati. Teško ih je možda zainteresirati za Anu Karenjinu, ali mislim da velik dio odgovornosti leži i na samom školstvu. Pa nije Ana Karenjina knjižica od dvadesetak stranica. Imaju oni i drugih predmeta koje moraju učiti, a Anu Karenjinu i bilo što obvezno za čitanje teško mogu shvatiti kao nešto što ih može opustiti (osobito ako pritom treba voditi opsežne dnevnike rada, vaditi citate, sve to skupa pisati i prepisivati, paziti na pravilnost citiranja, itd. i naravno ako se traži više od 8 propisanih knjiga po godini). Po mojem mišljenju lektira treba ostati, ali treba rasteretiti školski program. Lako je gledati iz ugla lošeg učenika, ali imamo mi u Hrvatskoj itekako radišnih i zainteresiranih učenika koji žele, i od kojih se obično očekuje, da sve savladavaju bez problema. Želim reći da ako kao kriterij uzmemo jednog odličnog učenika koji pohađa gimnaziju, njega itekako može opteretiti 15ak knjiga po školskoj godini (ako uzmemo da redovito uči i sve druge predmete). Dakle, treba napraviti nekakvu selekciju od 8 knjiga po godini (jedna mjesečno) ili rasteretiti školski program.
__________________
Kasno je, sjećanja, uzalud se javljate, beskorisne su vaše nemoćne utjehe i podsjećanja na ono što je moglo biti jer što nije bilo, nije ni moglo biti, a uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo. Meša Selimović
ušara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 09:01   #70
Quote:
ušara kaže: Pogledaj post
Ne bih ja rekla da djeca i mladež baš ne čitaju. Znam da se puno čitao Harry Potter kad je izlazio, pa sad je tu Pjesma leda i vatre, Sumrak i neke drugi ljubići o vampirima... (... i dalje)
Najbolje da bi im još i šund-romane trebalo nuditi kao lektiru!
Po jedan mjesečno. A ekstra bodove im davati ako pročitaju dva ljubića?

Lektira, po mom mišljenju, nije namijenjena dresiranju (navikavanju) djece na čitanje. Lektira je (bar si ja tak utvaram) upoznavanje s djelima svjetske književnosti.
I ne treba podilaziti ukusu učenika s literaturom koja bi im, vjerojatno, bila zanimljiva - samo da čitaju (valjda da ne zaborave slova prepoznavati?). Treba ih senzibilizirati na bolja djela. A te neke herije potere, sumrake i slično će tak i tak pročitati sami, na ljetovanju ili prek vikenda.

Jedna knjiga mjesečno, em što mi se čini premalo em što ne bih to tako ograničavala. U lektiri se nalaze djela različitog opsega (broja stranica ).
Sigurno da duže traje dok se pročita jedno djelo od Tolstoja, Zole ili Prousta [a bome ni Rat i mir nisam čitala mjesec dana], nego kajaznam... Gogolja, Camusa i Kafku + pol opusa Anne Rice zajedno.
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:33   #71
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Postavljam ovo u obliku pitanja, možda malo preoštro, ali želim vas isprovocirati ne samo na promišljanje već i na ideje.

Dakle, zašto se lektira u našim školama svodi na čitanje klasičnih i onih malo manje klasičnih isključivo književnih djela isključivo umjetničkih književnika?

Zašto je na taj način našoj mladeži upravo nasilno skriven svaki kutak svijeta pisane riječi osim navedenog? Kažem nasilno, jer baš savijestan i dobar đak koji će se potruditi pročitati lektiru, neće imati vremena ni za kakvo drugo - usuđujem se reći čak kvalitetnije - štivo?

Zašto u našoj lektiri ne postoji niti jedno znanstveno - popularno djelo poput fenomenalnih uradaka recimo D. Attenborougha, S. Hawkinga, B. Brysona, R. Greenea? Zaslužuju li djeca bar čuti za recimo Paula Krugmana?

Zašto se u našoj lektiri ne pojavljuje niti jedan pomaknuti, možda čak i zamaknuti svjetonazor poput Engdahlovog, jedan potpuno drugačiji pristup realnosti poput Lovelockovog? Nešto pomalo luckasto intrigantno poput Domazeta?

Zašto nema niti jednog jedinog modernog putopisa, zašto, do vraga, barem Tomaž Humnar ili Stipe Božić ne mogu naći put do mladih glava? Koliko je samo svjedočanstava iz našeg domovinskog rata - iz pera stranih reportera i dužnosnika, ako ne vjerujemo domaćima - napisano a naša djeca neće držati u rukama niti jedno?

Jesu li memoari Winstona Churchilla preteški za nošenje u rukama? Niti jedna jedina (auto)biografija nije našla mjesta u našoj lektiri tijekom 12 (dvanaest!!!) godina školovanja koje prolaze klinci koji upišu četverogodišnje srednje škole. A toliko velikih ljudi; od znanstvenika, dobročinitelja, državnika, poslovnjaka, sportaša.. zar baš ni od koga od njih nitko ne bi ništa mogao naučiti?

Zašto nema mjesta velikim djelima svjetske filozofije, i promišnjanja koja ne spadaju strogo u tu sferu ali su joj bliska? Znaju li naša djeca tko je bio Sun Tzu, zar je Art of War tako dugačko štivo? Kina je sve bliže, ali naša djeca ne čitaju niti Sofijin svijet (još jedno fenomenalno djelo nepravedno zapostavljeno) a kamo li Hegela, Kanta...

Često se piše o vjeronauku u školama. Na stranu da naša djeca nisu dužna niti na tom vjeronauku pročitati čak niti tu, eto, Bibliju; ali mi smo, geografski a i kulturološki, ipak Slaveni... dobro, nemojmo se svađati, etnološki spadamo u tu skupinu. Ja se slažem da bez Zeusa a bogami i bez Hrvatskog boga Marsa ne smiju đaci iz škole, ali koliko bi vam bio smješan Norvežanin koji nije nikada čuo za Thora? Idite sada pitati svojeg srednjoškolca, tko je bio Perun i što je Morana... smiješno, zar ne?

Dakle ništa. Nada. Zip. Nul. Zero.

Umijesto razvijanja mozga, otvaranja prema različitim sferama kako bi u nekoj od niša pronašli sebe; mi ih lancima vežemo za imperfektne forme nerazumljivog starohrvatskog - ili što je to već - Đore Držića, kopija djela grčke mitologije i neke čudesne nerazumljive tekstove koje naša djeca čitaju pomoću riječnika i padaju na državnoj maturi zbog nepoznavanja - što ono biješe - staroistarskog dijalekta koji je govorilo 100tinjak piščevih suvremenika na cijeloj kugli ovoj našoj zemaljskoj? Nisam protiv književnosti kao takve; dapače lektira bez nekih autora koji jesu u njoj bila bi upravo zločin; a zločin je i neuključivanje nekih autora umjetničke književnosti koji nisu u njoj.

Ali čak i fenomenalna djela i svjedočanstva povijesti koja se čitaju - recimo; Ana Karenjina koja predstavlja šokantan putopis duša na proputovanju iz seoskog načina obrađivanja zemlje do prosjačenja u raljama mladog imperijalizma gdje njihove ruke zamjenjuju strojevi i sam njihov život postaje nepotreban - trivijalizirane su fokusom na seksualne intrige; te se sve svodi na jednu sapunicu, jednako realističnu i korisnu kao i ovaj presmiješni Sulejman. Važnost se fokusira na materijal papuča Madame Bovary, a učitelj postaje detektiv koji pokušava prokljuviti je li čitatelj doista pročitao djelo, ili samo prepisao zaključke s weba. A u realnosti, to je tako irelevantno - pročitano doista ili skinuto s weba, ništa shvaćeno doista nije, a taj učenik, koji nije ništa shvatio - samo je žrtva. Kolateralna.

Papučice Madame Bovary bile su roze. zar je to doista ono što trebaju znati ljudi koji su budućnost ove zemlje?

misli i komentari...


mala napomena: autore koje navodim meni su osobno dragi; dajem ih kao primjer a ne kao apsolutno mjerilo kvalitete pisanog djela. rado bih da se fanovi/protivnici navedenih ne fokusiraju na komentiranje istih: ideja nije promidžba navedenih autora niti njihovih ideja; već otvaranje umova mladeži činjenici da postoje i drugačiji svjetonazori. uostalom, kome se zamjeri recimo Lovelock isti će mu utoliko pomoći što će mladi čitatelj u ljutnji i osporavanju pronaći autore s kojima se po navedenim pitanjima - slaže.
Izgleda da nisi baš u toku, koliko sam čuo u osnovnoj školi jedna od lektira je Harry Potter, u srednjoj imaš Lovac u žitu koji ajde jeste star ali ponovo je relativno novo. nadalje, slažem se s tobom da bi trebalo djecu preusmjeravati žive na Domovinski rat zbog par razloga no hajde to je druga tema.

Nisam čitao tvoj post do kraja jer mi se iskreno ne da čitati (), no eto nadam se da si zadovoljan odgovorom. I da, išao sam u srednju do prije nekih dvije godine i znam da se dosta ljudi sviđalo određeni klasici kao npr. Ana Karenjina, a meni osobno Junak našega doba.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 16:23   #72
Quote:
ušara kaže: Pogledaj post
Ne bih ja rekla da djeca i mladež baš ne čitaju. Znam da se puno čitao Harry Potter kad je izlazio, pa sad je tu Pjesma leda i vatre, Sumrak i neke drugi ljubići o vampirima...
Ne djeca. Djevojčice. One čitaju. Sve što si nabrojala je uglavnom za žensku publiku.

Danas se ne mora čitati ni Gospodar Prstenova. Svako toliko je repriza na TV.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 18:07   #73
Sumrak i sl. čitaju djevojčice, ali Harry Pottera čitaju svi klinci.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 15:22   #74
Za naše školstvo književnost prestaje s 1950om, bar prema popisu lektira. A toliko toga dobroga je napisano nakon te godine.
__________________
Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin to slit throats.(H. L. Mencken)
AttitudeAdjuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 15:35   #75
Quote:
AttitudeAdjuster kaže: Pogledaj post
Za naše školstvo književnost prestaje s 1950om, bar prema popisu lektira. A toliko toga dobroga je napisano nakon te godine.
Načelno suvremena književnost stoji na popisu lektire, ali se najčešće ne stigne obraditi. Osim toga, u povijesnim pregledima inače, pa i onim književnim, posljednjih nekoliko desetaka godina obično se preskače ili im se barem posvećuje malo pažnje iz potrebe za vremenskim odmakom. Ali nećemo pretjerivati, sigurna sam da su svi imali recimo Kiklopa za lektiru, a napisan je 60-ih.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 22:19   #76
Ja se ne sjećam školskih lektira kao liste nekakvih bezveznih djela.

Pogotovo ne u 3. i 4. razredu, srednji vijek je doduše dosadan sa pretežno religijski okrenutom literaturom, ali realno gledano to i jest srednji vijek.
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 07:25   #77
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Ja se ne sjećam školskih lektira kao liste nekakvih bezveznih djela.

Pogotovo ne u 3. i 4. razredu, srednji vijek je doduše dosadan sa pretežno religijski okrenutom literaturom, ali realno gledano to i jest srednji vijek.
Hm, srednji vijek se nekako uglavnom zaobiđe, ako se ne varam. Prvi razred srednje završi s nešto govora o srednjem vijeku, a onda se u drugome prelazi na predrenesansu i renesansu. E sad, drugi je par postola to što velik dio profesora ne zna učiniti zanimljivim i probavljivim taj humanizam i renesansu, primjerice tako da ih uputi u koje drugačije tumačenje tih dosadnih navodno nabožnih djela. Recimo, sigurna sam da bi srednjoškolcima bile zabavne interpretacije Petrarke i Boccaccia koje sam ja imala prilike čuti. Ubaciš malo priče o seksualnim aluzijama i srednjoškolci već naćule ušesa. Naćule i studenti, a kamoli ne bi hodajuća nakupina hormona.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 09:29   #78
Ovdje govoriš prvenstveno o srednjim školama, osnovne škole još kako tako imaju solidan popis lektira i pogotovo ako su mlađe profesorice, one će uvrstiti i modernije naslove koji bi se klincima trebali svidjeti.

Reći ću samo nekoliko za primjer: Maturalac, Tiki traži neznanca, Sasvim sam popubertetio, Twist na bazenu, Dnevnik Pauline P., Poljubit ću je uskoro, možda, Kronike iz Narnije, Tajni dnevnik Adriana Molea itd. itd.

Mi nismo imali ni približno toliko zanimljivijih i lakih djela za pročitati kad smo išli u školu, a mislim da o još starijim generacijama ne trebam ni pričati. Mi smo morali čitat Slavonsku šumu, Branku i Prosjaka Luku...niti se ne sjećam koliko gluposti još.

Problem je u tome što današnji klinci ne čitaju. Čita ih možda 20-30%. Mislim da ne bi ni ja čitala da je u moje doba bilo toliko igrica, crtića,interaktivnog Interneta i popustljivih roditelja. Ko šiša knjige. Prepisat ću s neta i to je to. Još je jedan problem što profesori ne znaju na zanimljiv način predstavit lektiru, a također i dosta popuštaju i opravdavaju klince.

Da ih malo više stisnu i zadaju neki zadatak di mogu biti aktivniji, možda bi i pročitali. Npr. nacrtaj strip, napiši pismo liku iz knjige,odglumi djelo u predstavi, prilagodi knjigu našem dobu itd. Ne mora svako djelo bit takvo, ali neka bi mogla. Postoji brdo načina, samo treba razmišljati. A onda, IMHO, im ne bi trebale ni nove autobiografije ni moderni putopisi na popisu lektire.
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 09:39   #79
Nije baš oduvijek ni moglo biti djeci zanimljivih djela na popisu jer dječja književnost nije postojala oduvijek na onaj način na koji postoji danas. Postojala je u neku ruku književnost za djecu, ali je imala pedagošku namjenu, nije bila pisana da bude djeci osobito zabavna.

Najbolji je primjer toga dječja poezija u nas, recimo, jer je u njoj nastao najveći preokret. Tek sredinom 20. stoljeća počinje nastajati dječja poezija bazirana na igri riječima, dosjetkama, tzv. poezija nonsensa. Započinje točnije s Grigorom Vitezom, pa kasnije slijede Parunka, Balog, Paljetak i drugi. Nije drugačije ni s dječjom književnošću općenito, da se razumijemo.

Dakle, generacije rođene nešto ranije takva djela i takve trendove nisu ni mogle imati u obaveznoj lektiri. Da se općenito lektira sporo mijenja i obnavlja, to je istina, ali isto tako prati nekakav općenit razvoj, pa ako nema zanimljivih djela u nekom dobu, onda se rade ona nezanimljiva jer drugih nema. Tako je to, šta se može.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 10:18   #80
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Najbolje da bi im još i šund-romane trebalo nuditi kao lektiru!
Po jedan mjesečno. A ekstra bodove im davati ako pročitaju dva ljubića?

Lektira, po mom mišljenju, nije namijenjena dresiranju (navikavanju) djece na čitanje. Lektira je (bar si ja tak utvaram) upoznavanje s djelima svjetske književnosti.
I ne treba podilaziti ukusu učenika s literaturom koja bi im, vjerojatno, bila zanimljiva - samo da čitaju (valjda da ne zaborave slova prepoznavati?). Treba ih senzibilizirati na bolja djela. A te neke herije potere, sumrake i slično će tak i tak pročitati sami, na ljetovanju ili prek vikenda.
Tako nekako jest, no pitanje je bi li tako trebalo biti.

U mojoj školi, recimo, nije bilo baš tako. Ne posve.
Jer kad su se u jednoj generaciji žalili mojoj profesorici hrvatskog na glupe i dosadne lektire, za sljedeću im je zadala Alana Forda.
Ispostavilo se, kaže, da oni koji su se najviše bunili na dosadne lektire ni u Alanu Fordu nisu znali napraviti karakterizaciju likova ili analizu fabule.

Jedna je od svrha čitanja lektire – po mom mišljenju najbitnija, jer se za razliku od upoznavanja s kanonom (koje je relevantno samo budućim studentima književnosti, dočim će ostali to pozaboravljati) odnosi na sve učenike – naučiti čitati.
Ne mislim tu na razinu prepoznavanja slova niti na navođenje na čitanje knjiga općenito. Mislim na čitanje s razumijevanjem, prepoznavanje motivacija i sve drugo što će im u životu trebati.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.