Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2005., 09:58   #41
Quote:
Magor kaže:
’Ciuc’ nije rumunjsko (vlaško) ime. Originalno „csík” (č. čik). Mađarsko i/ili hunsko (sekeljsko) ime. Znači ’granično područje’. Vidi Miercurea Ciuc (Csíkszereda), Alcsík, Középcsík, Felcsík, Csíkszentmárton, Csíkszentgyörgy, Csíkmadaras, Csíkszentmihály itd. u istočnoj Transilvaniji, u zemlji Sekelja (bivša županija „Csík” u Ugarskoj). Prvi put se spominje kao plemensko ime u mađarskim kronikama 1297. (kao zemljopisni pojam 1324.).
U pravu si, Magor. Ali ciuc (čuk) nije ciuci (čuč).
Meni se cini da čuk nema veze sa Čučul.

Ipak ciuci ne znaci nista na knjizevnom rumunjskom. Potrazit cu po
arhajickim rijecnicima.

Zavelim, kao sto kazes, svaki -ul ne mora da je povezan sa vlasima.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 10:07   #42
Quote:
virgils kaže:
U pravu si, Magor. Ali ciuc (čuk) nije ciuci (čuč).
Izvinite!

Postoji i 'ciucea' (u županiji Alba /Fehér/) /na mađarskom 'csucsa' (č. čuča)/. Postoji veza između 'ciuci' i 'ciuce'?
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 10:19   #43
Quote:
Magor kaže:
Izvinite!

Postoji i 'ciucea' (u županiji Alba /Fehér/) /na mađarskom 'csucsa' (č. čuča)/. Postoji veza između 'ciuci' i 'ciuce'?
čuča je kod nas kokoš

ako sam što pomogao, drago mi je
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 11:00   #44
Quote:
go2slep kaže:
čuča je kod nas kokoš

ako sam što pomogao, drago mi je
Ne vjerujem, postoji prevelika udaljenost između Bjelovara i Csucse (Srednja Transilvanija).

Inače pitao sam virgilsa, jer u mađarskom jeziku riječ ‘čuč’ (csúcs) ima značenje. Znači vrh, vrhunac. Kod nas ‘čuč’ postoji kao i prezime i zemljopisno ime.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 11:22   #45
Quote:
Magor kaže:

Postoji i 'ciucea' (u županiji Alba /Fehér/) /na mađarskom 'csucsa' (č. čuča)/. Postoji veza između 'ciuci' i 'ciuce'?
Ja nisam lingvist, Magor.
Morao sam potraziti po rjecnicima. Izgleda da je (rijetko upotrebljeno) 'ciucea' iz madarskog 'csucsa', sa istim znacenjem: vrh. A 'ciuci' ne postoji.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 11:26   #46
Quote:
virgils kaže:
Ja nisam lingvist, Magor.
Ni ja.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 12:37   #47
..

U vezi Žužula, u mađarskom postoji riječ 'Zsuzsu': bauble ( igračka, bezvrijedna stvar ) , ali i ime 'Zsuzsa' što je zapravo mađarski oblik imena Suzana.

Ali ja bih ipak rekao da je Žuž-ul vlaško prezime.
Andelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 13:02   #48
Quote:
virgils kaže:
Izgleda da je (rijetko upotrebljeno) 'ciucea' iz madarskog 'csucsa', sa istim znacenjem: vrh. A 'ciuci' ne postoji.
kod nas ima čuka sa sličnim značenjem

možda i je iz mađarskog
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 13:55   #49
‘Zsuzsu’ dolazi od francuske riječi ‘joujou’ (č. žužu). Njegov sinonim je ‘csecsebecse’ (č. čečebeče) .

Go2slep, kod nas čuka znači ovo
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 14:08   #50
Quote:
Magor kaže:

Go2slep, kod nas čuka znači ovo

to je kod nas šćuka

a u književnom jeziku štuka
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 17:25   #51
Quote:
Zavelim kaže:
Postoje dvije glavne teorije o dinarskim srednjovjekovnim Vlasima koji se u spisima pojavljuju početkom 14. st. Jedna je da su to pridošli centralnobalkanski Arumuni (recimo Truhelka njihov dolazak objašnjava upadom turskih Jürüka koji su isto bili stočari pa su im ukrali ispasišta) i druga da su to najvećim dijelom domicilni stočari uglavnom potomci domaćih romaniziranih ilirskih plemena (Delmata i Japoda) koji su se u seobi povukli u nepristupačnija planinska područja, a onda se demografski oporaviviši početkom na prijelazu 14/15 st počinju uklapati u srednjovjekovno društvo pa time i bilježe u dokumentima. Po svoji prilici je istina ovo drugo.
[/URL]
slažem se u potpunosti
 
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 00:35   #52
Quote:
houar kaže:
slažem se u potpunosti
slozio bih se i ja kad bih znao zasto "romanizrana ilirska plemena" nazvati vlasima...


ili,

Quote:
Ali ja bih ipak rekao da je Žuž-ul vlaško prezime.
nakon kratke provjere po internetu sufiks ul bi mogao i u madjarskom i u srednjevjekovnom latinskom oznacavati nekoga tko je kao ili jest... i u esperantu se valjda tako rabi!

ukratko, pridjeva osobi karakteristiku!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 01:24   #53
Quote:
WeM kaže:
slozio bih se i ja kad bih znao zasto "romanizrana ilirska plemena" nazvati vlasima...
Pa to je izvorna definicija: vlasi su romanizirani pre-slavenski zitelji Balkansog Poluotoka. To sto su neki srbi danas zvani vlasima je sasvim nesto drugo.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 19:49   #54
Quote:
virgils kaže:
Pa to je izvorna definicija: vlasi su romanizirani pre-slavenski zitelji Balkansog Poluotoka.
ako mislis zemljopisno tamo di je to balkansko gorje... moze!

al imas "vlaha" tamo i iza karpatskog gorja...

sokavci su il stokavci, kao recimo guc(?)-ul, a kao prezime pojavljuje se u madjarskoj, hrvatskoj, ukrajini...
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 04:07   #55
Quote:
WeM kaže:
al imas "vlaha" tamo i iza karpatskog gorja...
Vlasi su tjerali svoja stada sa Dinare i Pinda, preko Haemusa i Karpata sve do Tatre.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 09:07   #56
Quote:
virgils kaže:
Vlasi su tjerali svoja stada sa Dinare i Pinda, preko Haemusa i Karpata sve do Tatre.
valjda su palili svoje mrtve, jer znaš, gdje je jedan srpski grob...
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 10:45   #57
Quote:
go2slep kaže:
valjda su palili svoje mrtve, jer znaš, gdje je jedan srpski grob...
Grijesis go2slep. Vlasi nisu srbi. Nemoj ih vrijedjat.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 11:20   #58
Vlasi se obično nisu zvali Vlasima, čak su bili ljuti kad ih se tako zvalo. A onda kad su sami sebe počeli zvati vlasima i onako više nisu bili Vlasi.

Poopćavanje pojma Vlasi s bilo koje strane dovodi samo do zabune. Srednjovjekovni Vlasi niti su Rumunji, niti su Srbi niti su Hrvati niti su Arumuni čak nisu Vlasi ako se to pokušava prezenitirati kao jedan etnik već je to mnogo manjih i različitih grupacija koje nikad nisu imale jaču međusobnu povezanost. Vlasi u srednjem vijeku nakon godine 1300. jer se prije toga Vlasima nazivaju romanski govornici jadranskog priobalja i Apeninskog poluotoka (kod nas) pa te Vlahe treba opet razdvojiti od ovih kasnijih brdskih Vlaha, su uglavnom romanizirani potomci raznih domorodaca koji se bave stočarstvom. Vlasi po Dinardima za razliku od pindskih i makedonskih Arumuna (dok su romani Vlasi sebe obično ne zovu Vlasima jer je to strani i često pejorativan slavenski naziv) su slavenizirani dosta prije (izgleda već do početka 14. st). No i nakon slavenizacije zahvaljujući svojoj rodovskoj strukturi i specifičnom načinu privređivanja vlasti ih moraju tretirati posebno. U dinarskim krajevima dolaskom Turaka desila se i jedna specifična stvar. Zbog novonastalih uvjeta i velilke nesigurnosti za stacionarno slobodnjačko i ovisno stanovništvo došlo je do posvemašnje vlahizacije cijelog prostora, odnosno vlaški rodovski način života se pokazao najprikladnijim za opstanak pod tursko vlašću i stalnim ratovanjima. Uzmi par ovaca, pušku i mač, pobjegni u brdo što dalje od puta i preživi. Tako su u prvom popisu i plemeniti Kačići popisani kao Eflakani.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 12:14   #59
Vlasi

Svi Rumunji su Vlasi, ali svi Vlasi nisu Rumunji.

Izvorni pojam (na Balkanu) je da su Vlasi romanizirani neslavenski domoroci (Iliri, Tracani, Dacani, itd), kao sto Zavelim rece. Zbog tog romaniziranja jezici raznih vlaskih grupacija (sa Dinare, Pinda ili Karpata) su im bili srodni, i medjusobno razumljivi, kao sto je na primer bugarski razumljiv Hrvatima. Na svom jeziku Vlasi sami sebe nikada ne zovu Vlasima, nego neku varijantu rjeci Roman (Rimljanin): Arma^n, Ruma^n, Re~me~er.

Ostaci "pravih" Vlaha na Balkanu su Cici, Aromuni (Cincari) i naravno, Rumunji.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 13:35   #60
Ako gledamo samo Balkan i ako Balkan gledamo u najširem gegrafskom smislu onda moramo znati da su Vlasi u početku romanski govornici priobalja i otoka. Sad jesu li oni domorci ili nisu i ako jesu u kojoj mjeri jesu, a u kojoj se doseljeni latini ili Grci nije bitno. Bitno je to da su to stacionarni, urbani i direktni nasljednici stare rimske vlasti. Slavenima je u početku bilo dovoljno da pričaš romanski pa da te nazovu Vlahom. Kontinentalni brdski Vlasi nisu nikakvi nasljednici rimskih vojski kako to sebi Rumunji tepaju, već nikad u Rim do kraja uklopljeno domordačko starinsko društvo koje je sačuvalo svoj prastari način egzistencije. Neki od tih domorodaca nisu romanizirani poput Albanaca iako imaju strašno velik upliv latinskih riječi, a drugi jesu pa je i slavenski pojam (a orginalno germanski) Vlah kasnije prešao i na njih. Nikad nećemo točno znati koliko daleko je romanizacija otišla u dinarskim krajevima jer nemamo nikakvih zabilježbi iz tih vremena, a kad se dinarski Vlasi uklapaju u zajdnicu automatski gube i dotadašnji jezik. Možemo samo nagađati.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.