Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2016., 12:14   #21
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Govoreći čisto o Hrvatskoj, u pravu je, svaka diploma je bolja nego da ju nemaš. Završiti samo strukovnu školu od 4 godine praktički znači da si osuđen na vezu ili nezaposlenost. Lijepo to zvuči u teoriji da dobar radnik može do ovoga ili onoga, ali dobar radnik samo sa srednjom školom neće dobit posao nigdje. Samim time neće dobit niti jednu kunu, a kamoli 8 tisuća mjesečno.
To ne znači da svaki faks osigurava neki posao nego da je lakše s njim. Ako zbog ničeg drugog, makar i završio nekakvu komunikologiju u selu mojem malom, onda zato jer si na tom faksu i upoznavao ljude i stvarao si nove veze. Sa srednjom školom nemaš niš, ama baš ništa i većina muškaraca ima taj objektivan problem da ne odrastu do negdje 22., 23. godine, dakle ukratko bez faksa si u škripcu. Posebno sa završenom eletrotehnikom, grafičkom, mehatronikom, ekonomijom ili za komercijalista (to su uglavnom ta strukovna 4-godišnja), a onda se javiš za posao i skontaš da se za SSS posao javljaju ljudi sa fakultetima, a realno je dovoljno da jedan ima faks i već su ti šanse mizerne.

Ali pitanje je da li faks ili otići u Njemačku. Ja sam rekao svoj stav, a taj je da ako misli na ovo drugo da prije svega mora se dobro pripremiti a ne tamo doći ko tele (bez da uopće zna njemački), jer će socijalno biti potpuno nesretan.
Oprosti, ali ne slažem se. Kad vidim koliko novaca ostavim za popravak auta (pričamo o cca 15-30 minuta posla), onda je satnica automehaničara da ti mozak stane. I ne bunim se, napače, on posjeduje znanje koje na ne posjedujem, a treba mi, i moram platiti. Ako pričamo da za šišanje, frizuru i ne znam što se plaća po 200 kn, hej, pa to su lijepi novci. Nije cilj imati plaću od 10 000 kn, pa dajte se ljudi malo spustite, dobar soboslikar može pristojno živjeti, dobar postavljač parketa i pločica isto. Pa znam koliko me došlo renoviranje kuhinje i kupaone, srce mi je stalo skoro. Uzmi u obzir da fakultet treba plaćati, ok prva godina je besplatna, ali realno 80% studenata plaća od druge godine pa dalje, tu još trebaš nadodati minimalno 1500-1800 kn mjesečno stanarinu s uključenim režijama, barem 1000 kn za hranu i ostale potrepštine (ako se samo hraniš u menzi 2 obroka dnevno, samo dva, puta 6,5 kn po obroku treba ti mjesečno cca 400 kn, još odeš na kavu, pivu, kupiš kolač, prašak za robu, skupi se). Plaćati 3000 kn mjesečno, odnosno oko 30-36 000 godišnje je poprilično, i ne može si svatko to priuštiti. Uključi i ovaj iznos na kraju, kad dobiješ diplomu, i znaš da si za nju potrošio 250 000 kn (kroz 6-7 godina, kako tko), uz plaću od 5500 kn (recimo da kao VSS dobijes prvi posao za toliko, ako i toliko), koliko je to isplativo u odnosu na primjerice 4500 sa SSS? A pričamo o osobi kojoj se ne da studirati, i ne zna što bi htjela studirati.
physicPhD is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 13:41   #22
Quote:
physicPhD kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali ne slažem se. Kad vidim koliko novaca ostavim za popravak auta (pričamo o cca 15-30 minuta posla), onda je satnica automehaničara da ti mozak stane. I ne bunim se, napače, on posjeduje znanje koje na ne posjedujem, a treba mi, i moram platiti. Ako pričamo da za šišanje, frizuru i ne znam što se plaća po 200 kn, hej, pa to su lijepi novci. Nije cilj imati plaću od 10 000 kn, pa dajte se ljudi malo spustite, dobar soboslikar može pristojno živjeti, dobar postavljač parketa i pločica isto. Pa znam koliko me došlo renoviranje kuhinje i kupaone, srce mi je stalo skoro. Uzmi u obzir da fakultet treba plaćati, ok prva godina je besplatna, ali realno 80% studenata plaća od druge godine pa dalje, tu još trebaš nadodati minimalno 1500-1800 kn mjesečno stanarinu s uključenim režijama, barem 1000 kn za hranu i ostale potrepštine (ako se samo hraniš u menzi 2 obroka dnevno, samo dva, puta 6,5 kn po obroku treba ti mjesečno cca 400 kn, još odeš na kavu, pivu, kupiš kolač, prašak za robu, skupi se). Plaćati 3000 kn mjesečno, odnosno oko 30-36 000 godišnje je poprilično, i ne može si svatko to priuštiti. Uključi i ovaj iznos na kraju, kad dobiješ diplomu, i znaš da si za nju potrošio 250 000 kn (kroz 6-7 godina, kako tko), uz plaću od 5500 kn (recimo da kao VSS dobijes prvi posao za toliko, ako i toliko), koliko je to isplativo u odnosu na primjerice 4500 sa SSS? A pričamo o osobi kojoj se ne da studirati, i ne zna što bi htjela studirati.
Ne slažeš se, ali onda pišeš potpuno nešto drugo.

Kolega završava četvorogodišnju strukovnu školu, a ne frizersku ili automehaničarsku. Ogromna je razlika četvorogodinjih strukovnih i trogodišnjih, jer neka trogodišnja su zanimanja u Hrvatskoj koja stvarno jesu deficitarna (nikako ne sva), ali su im plaće u pravilu bijeda. Ovaj automehaničar kod kog ideš je prije svega poduzetnik, a radnici koji rade za njega rade za drek na štapu da mi prostiš s obzirom na posao koji rade.

Ne postoji nijedno zanimanje od četvorogodišnje (ili petogodišnje jer brojim i medicinske tehničare za koje postoji fama da ih fali, a brdo ih godinama ne može do posla ) koje je deficitarno i ne možeš ga usporediti sa automehaničarima. Ili frizerima ili čime god.

Dakle ukratko-kolega neće raditi niti jedno od tih zanimanja koje si nabrojio. Nije spomenuo koju školu završava, ali sa visokom vjerojatnošću tvrdim da s njom u Hrvatskoj neće do posla. Posebice ako nije iz Zagreba.

Usput rečeno koliko pratim svoj metabolizam, hraniti se moraš sa i bez faksa, samo je tokom faksa to puno jeftinije
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 13:56   #23
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ne slažeš se, ali onda pišeš potpuno nešto drugo.

Kolega završava četvorogodišnju strukovnu školu, a ne frizersku ili automehaničarsku. Ogromna je razlika četvorogodinjih strukovnih i trogodišnjih, jer neka trogodišnja su zanimanja u Hrvatskoj koja stvarno jesu deficitarna (nikako ne sva), ali su im plaće u pravilu bijeda. Ovaj automehaničar kod kog ideš je prije svega poduzetnik, a radnici koji rade za njega rade za drek na štapu da mi prostiš s obzirom na posao koji rade.

Ne postoji nijedno zanimanje od četvorogodišnje (ili petogodišnje jer brojim i medicinske tehničare za koje postoji fama da ih fali, a brdo ih godinama ne može do posla ) koje je deficitarno i ne možeš ga usporediti sa automehaničarima. Ili frizerima ili čime god.

Dakle ukratko-kolega neće raditi niti jedno od tih zanimanja koje si nabrojio. Nije spomenuo koju školu završava, ali sa visokom vjerojatnošću tvrdim da s njom u Hrvatskoj neće do posla. Posebice ako nije iz Zagreba.

Usput rečeno koliko pratim svoj metabolizam, hraniti se moraš sa i bez faksa, samo je tokom faksa to puno jeftinije
Čekaj, pa valjda bi s četverogodišnjom trebao imati bolje uvjete za zaposljenje nego s trogodišnjom, zar ne? Ne razumijem taj stav oko plaća i oko srednje stručne spreme. Po tvome, bilo koja osoba koja u RH danas nema fakultetsku diplomu nema/neće moći naći posao, što je čista ludost. Pa svi moji prijatelji koji nisu fakultetski obrazovani imaju poslove, a ponekad mi je i neugodno reći da dobar dio njih ima plaću veću od mojih, a nisu vlasnici firmi, nego "obični" radnici. U RH nije toliko loše koliko se piše, postoje dobri poslodavci, koji te stvarno cijene, i plaćaju koliko zaslužuješ, ovisi i kako se ti postaviš.
physicPhD is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 14:13   #24
Quote:
physicPhD kaže: Pogledaj post
Čekaj, pa valjda bi s četverogodišnjom trebao imati bolje uvjete za zaposljenje nego s trogodišnjom, zar ne? Ne razumijem taj stav oko plaća i oko srednje stručne spreme. Po tvome, bilo koja osoba koja u RH danas nema fakultetsku diplomu nema/neće moći naći posao, što je čista ludost. Pa svi moji prijatelji koji nisu fakultetski obrazovani imaju poslove, a ponekad mi je i neugodno reći da dobar dio njih ima plaću veću od mojih, a nisu vlasnici firmi, nego "obični" radnici. U RH nije toliko loše koliko se piše, postoje dobri poslodavci, koji te stvarno cijene, i plaćaju koliko zaslužuješ, ovisi i kako se ti postaviš.
Možda malo prebahato tvrdim jer ne mogu to dokazati, ali po iskustvu svojih kolega, svi sa završenim srednjim četvorogodišnjim strukovnim školama ne rade u struci i rade za minimalac ili malo iznad toga. I samo jedan nije dobio posao preko žnore

Uvjeti zaposlenja nemaju nikakve veze s time koliko ti je trajalo školovanje. Lakše ćeš dobiti posao kao automehaničar, nego mehatroničar, upravni tajnik (ili kako se to već zove), komercijalist, ekonomist, itd. Govorim za Hrvatsku, to opet naglašavam.
Strukovne četvorogodišnje su kod nas najgori dio školstva jer te ne osposobe za ništa, dok u trogodišnjim imaš obaveznu praksu doslovce pola svojeg školovanja. U četvorogodišnjim ako i imaš praksu, većinom traje 2-3 tjedna godišnje.
Da me netko krivo ne shvati, ne propagiram da se ide u trogodišnje strukovne škole, jer uz počast iznimkama i djece koja marljivo rade i žele raditi, većina učenika tamo su delikventi u nastajanju.
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 19:23   #25
Razocarat svoje ili razocarat sebe?

Iden u privatnu gimnaziju i nisan sigurna jeli zelin na faks. Sigurna san da cu u zivotu ili iznajmljivat apartmane/otvarat kafice, restorane ugl. nista za sta mi je potribna neka velika pamet (zapravo je potribna pamet al ne i gimnazija). Dilema mi je izmedu toga ocu li odma nakon gimn pocet radit da zaradin pare za zapocet neki biznis ili upisat faks cisto da zadovoljin formu (upisala bi nesto cisto da dobijen neki baza skill ili hobi tipa 2 jezika/umjetnicku akademiju...) prednosti toga su to sta bi otisla vani i stekla neka nova iskustva a velika mana to sta se nebi time bavila i pocela bi zaradivat svoju paricu 5 godina kasnije.

Navela san to da iden u privatnu gimn zato sta mi moji ipak placaju skolu od koje nema kruva pa bi vjv bilo razocarenje familiji da ne upisen faks. Btw 3.razred san.
verbalnaratnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 19:39   #26
U ovom slučaju mislim da bi trebala završit faks, jer ako ti se nešto u životu dogodi s tim biznisom, bit ćeš doslovno nitko i ništa samo sa gimnazijom. Ako ti starci imaju za platiti privatnu gimnaziju, trošak faksa prema tome je bagatela.
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 21:11   #27
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
U ovom slučaju mislim da bi trebala završit faks, jer ako ti se nešto u životu dogodi s tim biznisom, bit ćeš doslovno nitko i ništa samo sa gimnazijom. Ako ti starci imaju za platiti privatnu gimnaziju, trošak faksa prema tome je bagatela.
nije do troska faksa nego vrimena, iman neku potribu da se sta prije osamostalin zato sta iden u privatnu
verbalnaratnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 12:04   #28
imam trogodišnju strukovnu školu i četvrtu mislim upisati na pučkom učilištu da mogu dalje upisati faks. nakon kaj to završim kaj dalje napraviti? trebam polagati državnu maturu ili se samo zbraja skup ocjena?
sky9418 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 17:06   #29
Trebaš polagati maturu.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 19:46   #30
Quote:
SpecialOne1 kaže: Pogledaj post
Ma volio bi ja ići na faks nego pitam koliko vi ljudi tamo učite jer ja definitvno nisam u stanju provesti pola dana ućeći pa da se eto prije informiram i ne kukam poslije
Koliko nam stalno tule o ocjenama profesori i roditelji, čovjek bi pomislio da nose 90% na upisima.
A i velik je problem što ne znam ni na koji faks bi išao pošto kako sam već naveo u svemu sam prosječan , zanimaju me geografija i povijest al jbg tu nema posla pa se ne isplati , ekonomista ima previše , pravo također nema posla , prirodne predmete neću ni spominjati jer mi idu grozno .. tako da ugl ostaju jezici a nisam siguran da bi volio to učiti i posvetiti se tome.
Jel ti znaš kada se uči 10-12h/dan ?
Zadnji tjedan pred ispitima/kolokvijima. E sada znaš zašto ti takvi ljudi kažu da se na faksu uči 10-12h/dan. Drugim riječima nisu svi na medicini i na pravnom faksu gdje imaš po 500-600 stranica za naštrebati samo iz jednog predmeta.

A sada ove spike da nemoraš dolaziti na faks, već samo doma učiti to okači mački o rep. To ti ovisi od faksa do faksa i još od profesora do profesora, jednostavno ti neki profesor neće dati potpis da ideš direktno na ispit pa tako automatski padaš na tom predmetu i moraš ponovno upisati. No po novome po bolonji možeš isti predmet upisat samo dva puta, ako ni nakon toga nepoložiš dobiš nogu iz faksa. Znači više nema starog sistema prije bolonje da upisuješ isti predmet koliko je god potrebno, ako treba sve do svoje mirovine kak su studirali naši političari samo da položiš. Zato ti po mojem mišljenju danas više nije lako završiti bilo kakav studij jer je dosta da tri puta od dopuštenih dva puta izostaneš labos/predavanje zbog bolesti izgubio si pravo na potpis pa tako nemožeš ići na ispit. A pogotovo ako nešto radiš sa strane pa da izostaješ zbog posla profesor ti to neće pogledat kroz prste.

Što se tiće koji faks nije svejedno jer ako odabereš krivi faks odnosno smjer onda si možeš s tom diplomom obrisati guzicu. Mnogi su upravo tako popušili godine studiranja i nisu nikad našli posao u svojoj struci, jer eto mjesečno se na burzi pojavi dva oglasa na kojem se jave po 50-100 kandidata. Tako da u teoriji imaš šanse da se zaposliš u struci svega 1-2%.
Ako nemaš volje studirati, a još manje ne znaš što ćeš studirati moj ti je topli savjet da odeš radvno u Njemačku. Čak što više ja bi na tvom mjestu radije slijedećih 6-12mj. troškove studiranja prebacio na tečajeve njemačkog jezika, da naučiš donekle čitati, pisati i razgovarati. Sve kako bi se što lakše uklopio u Njemačkoj i našao što bolji posao od bauštelskih poslova.
Zašto ?
Upravo zato što mnogi s diplomama ionako odlaze van raditi SSS poslove pošto nisu našli poslove u Hrvatskoj. Hrvatska se raspada, ide putem Grčkog scenarija jer se godinama od 90-ih ama baš ništa ne ulaže u Hrvatsku, osim u turizam i ugostiteljstvo.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 13:29   #31
svejedno ti je, faks ćeš ionako vjerojatno plaćati pa možeš upisati i kasnije
plavaruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 07:12   #32
Quote:
verbalnaratnica kaže: Pogledaj post
Iden u privatnu gimnaziju i nisan sigurna jeli zelin na faks. Sigurna san da cu u zivotu ili iznajmljivat apartmane/otvarat kafice, restorane ugl. nista za sta mi je potribna neka velika pamet (zapravo je potribna pamet al ne i gimnazija). Dilema mi je izmedu toga ocu li odma nakon gimn pocet radit da zaradin pare za zapocet neki biznis ili upisat faks cisto da zadovoljin formu (upisala bi nesto cisto da dobijen neki baza skill ili hobi tipa 2 jezika/umjetnicku akademiju...) prednosti toga su to sta bi otisla vani i stekla neka nova iskustva a velika mana to sta se nebi time bavila i pocela bi zaradivat svoju paricu 5 godina kasnije.

Navela san to da iden u privatnu gimn zato sta mi moji ipak placaju skolu od koje nema kruva pa bi vjv bilo razocarenje familiji da ne upisen faks. Btw 3.razred san.
ma upiši faks, ima vremena za apartmane i birtije, faks nije samo učenje, već iskustvo životno, upoznavanje raznih ljudi, prijateljstava, sloboda, avantura, ni slučajno nemoj to propustiti ako ti roditelji još mogu i platiti. zbilja je šteta.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 09:14   #33
LOL.

Prvo moras potrositi 2 zivota rada kao SSS da bi mogla kupiti apartman/otvoriti restoran...

Drz se ti privatnih skola i fakulteta, drugo je sve vise manje daleko...
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 09:47   #34
mana odlučivanja s 18 i prije je ta da te najčešće pusti volja za tim što sad planiraš. a ako se već misliš baviti hotelijerstvom/ugostiteljstvom, zašto ne završiti npr. turizam?

al polako, treba planski raditi...
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 10:03   #35
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
LOL.

Prvo moras potrositi 2 zivota rada kao SSS da bi mogla kupiti apartman/otvoriti restoran...

Drz se ti privatnih skola i fakulteta, drugo je sve vise manje daleko...
Uvijek ih znaš ohrabrit
Malmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 13:57   #36
Quote:
verbalnaratnica kaže: Pogledaj post
Iden u privatnu gimnaziju i nisan sigurna jeli zelin na faks. Sigurna san da cu u zivotu ili iznajmljivat apartmane/otvarat kafice, restorane ugl. nista za sta mi je potribna neka velika pamet (zapravo je potribna pamet al ne i gimnazija). Dilema mi je izmedu toga ocu li odma nakon gimn pocet radit da zaradin pare za zapocet neki biznis ili upisat faks cisto da zadovoljin formu (upisala bi nesto cisto da dobijen neki baza skill ili hobi tipa 2 jezika/umjetnicku akademiju...) prednosti toga su to sta bi otisla vani i stekla neka nova iskustva a velika mana to sta se nebi time bavila i pocela bi zaradivat svoju paricu 5 godina kasnije.

Navela san to da iden u privatnu gimn zato sta mi moji ipak placaju skolu od koje nema kruva pa bi vjv bilo razocarenje familiji da ne upisen faks. Btw 3.razred san.
Danas je situacija takva da skoro svi imaju diplomu i ako možeš nabavi i ti jednu. Kad-tad ćeš se naći u situaciji da ljudi oko tebe omalovažavaju poštene radnike samo zato što nemaju diplomu. To je tak! Ako planiraš ostati u Hrvatskoj onda upiši neki faks.

Raditi i zaraditi nešto za sebe možeš i uz faks.
Awakening is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 17:33   #37
Faks svakako....a ako se planiras razvijati u smjeru turizma/ugostiteljstva, razmisli o fakultetu za hotelski i turisticki menadzment u iki - opatiji...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:56   #38
Ja bi upisao faks jer mislim da je 18 god prerano za pocet radit kad cemo iovak morat do 70 radit. Kao da ce te studiranje puno kostat. Uz student servis i stipendije moze se bez problema 3,4,5,7 godina pomalo studirat. Uzivaj u zivotu, zajebavaj se, upoznavaj ljude, dok si brucos bari starije, kad ti budes stariji barit ces mladje. Razvij se kao osoba. To sto ces diplomu kad tad dobit, super, nist toliko vazno. Mozes i s 25 zapalit za njemacku, neces nista propustit. S diplomom ti mozda bude lakse.

Zapravo, to sam i napravio. I ne zalim ni za cime

Ili za ovu curu, odi iznajmljivat apartmane s 25.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 11:33   #39
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
joj neda mi se, tko je htio - shvatio je
Potpuno si upravu!
celestinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 13:27   #40
Želim na faks

Pozdrav ljudi, ovako ide moja priča.Imam 22(uskoro 23) godine i nakon završene srednje škole nisam otišao dalje na faks nego sam se zaposlio kod roditelja u firmi, no zbog nekih razloga dao sam otkaz i zaposlio se u drugu firmu.Međutim vuče me neka jaka želja da upišem faks koji me zanima, želim okušati taj studenski život, druženja raznorazne zabave itd..Više mi je dojadilo na poslu nije baš neka ekipa i puno bi rađe proveo učeći sljedeće 4 godine nego radio.Baš nekako zavidim frendovima koji su studenti, ja bi sve dao da sam na njihovom mjestu, učenje,ekipa,zabava, želim probat taj studenski život jer ako sad to propustim više nikad neću imat šansu, a posao može čekat tih 4-5 godine.Sad vidim da je puno ljepše učit nego raditŠto vi mislite, dal sam prestar i dal će me čudno gledat ako upišem redovni studij sa 23 godine, jer koliko znam na prvoj godini je većinom ekipa od 19-20 godina.
ferluccio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:45.