Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2011., 12:36   #721
znači def. livemocha, a za one kojima treba nešto "instant"; tek toliko da znaju osn., fraze...http://www.goethe-verlag.com/book2/HR/HRSV/HRSV025.HTM
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 15:46   #722
gledam stanove na www.hemnet.se
i zakljucio sam da su mnogo jeftiniji nego u Norveškoj....a da su čak i jeftiniji nego u Hrvatskoj....
npr. ovaj stan košta 83.000 EUR
http://www.hemnet.se/bostad/bostadsr...,-2-tr-2940956

da li griješim negdje u računici?

uglavnom, ako je npr. u Zagreb jedan stan od 60 m2 oko 110.00 EUR onda mi je računica jasna....
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:29   #723
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
gledam stanove na www.hemnet.se
i zakljucio sam da su mnogo jeftiniji nego u Norveškoj....a da su čak i jeftiniji nego u Hrvatskoj....
npr. ovaj stan košta 83.000 EUR
http://www.hemnet.se/bostad/bostadsr...,-2-tr-2940956

da li griješim negdje u računici?

uglavnom, ako je npr. u Zagreb jedan stan od 60 m2 oko 110.00 EUR onda mi je računica jasna....
Avgift - 5 236kr mjesecno. To je caka kod vecine stanova u Swe. Kuce s druge strane, ako su na periferiji mogu biti jeftinije
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:45   #724
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Avgift - 5 236kr mjesecno. To je caka kod vecine stanova u Swe. Kuce s druge strane, ako su na periferiji mogu biti jeftinije
a što je Avgift? jel se on ne plaća ako imaš kuću?
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 17:38   #725
pozdrav.nasao sam neku kucu tocnije stan blizu sjevera švedske 800km juznije.http://www.svenskfast.se/Templates/O...M26S7LNUV808R6

stan je sasvim ljep. 60m2 za 20 hiljada evra dali je to cijena najma ili prodaja?
mazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 18:49   #726
Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
pozdrav.nasao sam neku kucu tocnije stan blizu sjevera švedske 800km juznije.http://www.svenskfast.se/Templates/O...M26S7LNUV808R6

stan je sasvim ljep. 60m2 za 20 hiljada evra dali je to cijena najma ili prodaja?
To ti je stanarsko pravo. Jos mjesecno placas stanarinu 2578 kruna. Jako jeftino. Inace to ti je donji stan, iznad imas druge stanare.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 18:50   #727
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
a što je Avgift? jel se on ne plaća ako imaš kuću?
avgift se placa kod stanarskog prava, obicno kad kupujes stan. Ako kupujes vilu, tada je to obicno vlasnistvo i ne placa se avgift
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 19:06   #728
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
To ti je stanarsko pravo. Jos mjesecno placas stanarinu 2578 kruna. Jako jeftino. Inace to ti je donji stan, iznad imas druge stanare.

koliko mjeseci se ta stanarina mora placat
mazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 19:45   #729
Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
koliko mjeseci se ta stanarina mora placat
Dokle zelis biti unutra.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 22:43   #730
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
To ti je stanarsko pravo. Jos mjesecno placas stanarinu 2578 kruna. Jako jeftino. Inace to ti je donji stan, iznad imas druge stanare.
koja je točna razlika između stanarskog prava i vlasništva? jel stanarsko pravo doživotno i nasljedno? u kojem slučaju vlasnik može prodati nekretninu na koju ti imaš stanarsko pravo?
dnhl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 23:08   #731
Avgift je nešto slično pričuvi u Hrvatskoj. Uključuje troškove održavanja zgrade, struje u stubištu, komunalne naknade, troškove djeljene praonice rublja (ako postoji) i sl. Često je u avgift uključena i voda i grijanje.
Ako se kupuje stan onda je ta zgrada naravno u djeljenom vlasništvu i plaća se avgift (firmi zaduženoj za održavanje zgrade), ako kupuješ samostojeću kuću onda si naravno sam zadužen za održavanje i nema avgifta.
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 17:52   #732
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Avgift je nešto slično pričuvi u Hrvatskoj. Uključuje troškove održavanja zgrade, struje u stubištu, komunalne naknade, troškove djeljene praonice rublja (ako postoji) i sl. Često je u avgift uključena i voda i grijanje.
Ako se kupuje stan onda je ta zgrada naravno u djeljenom vlasništvu i plaća se avgift (firmi zaduženoj za održavanje zgrade), ako kupuješ samostojeću kuću onda si naravno sam zadužen za održavanje i nema avgifta.
da, kod kuća se ne vidi avgift....a što je Driftkostnad?
google mi prevodi kao troškovi ali na što se misli?
u ovom slucaju su 33000 kruna:
http://www.hemnet.se/bostad/villa-6r...gen-71-2947775
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 18:44   #733
[QUOTE=parademann;36590079]da, kod kuća se ne vidi avgift....a što je Driftkostnad?



http://www.hemmakanalen.se/1.798156/...r_en_fastighet

ovo sam kopirala sa gore navedene stranice: Vad ingår i driftkostnaden?
- uppvärmning
- el
- vatten
- försäkring
- sophämtning/snöröjning
- vatten och avlopp
- kostnader för gemensamhetsanläggning
Znaci:grijanje, struja, voda, osiguranje, odvoz smeca, i neka zajednicka postrojenja
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 21:36   #734
Quote:
dnhl kaže: Pogledaj post
koja je točna razlika između stanarskog prava i vlasništva? jel stanarsko pravo doživotno i nasljedno? u kojem slučaju vlasnik može prodati nekretninu na koju ti imaš stanarsko pravo?
Premda to može zvučati čudno, u Kraljevini Švedskoj pojedinac ne može biti vlasnikom stana, barem ne na način na koji smo mi (i većina ostatka svijeta) navikli. Zapravo može, ali o ovoj iznimci na kraju posta.

Kada se u Švedskoj kolokvijalno govori o "kupoprodaji stanova", zapravo se radi gotovo isključivo o kupoprodaji stanarskih prava. Premda se na prvi pogled može činiti kao o jezičnoj nijansi, razlike mogu biti velike.

Vlasnikom stambene zgrade može biti ili tvrtka koja se bavi iznajmljivanjem stanova (slučaj irelevantan za ovu temu) ili stambena zadruga ("bostadsrättsförening"). Kupnjom stanarskog prava stječe se određen udio u zadruzi (podatak se navodi kao "andel" ili udio u oglasima) a time i pravo korištenja jednog od stanova na neodređeno vrijeme.

Razlike između "običnog" vlasništva nad stanovima i švedskog modela su brojne:

Vlasnik stanarskog prava ima obavezu plaćanja pristojbe ("avgift") stambenoj zadruzi. Ovo nije ekvivalent, već nadskup onoga što se u Hrvatskoj zove pričuva. Najčešće uključuje pričuvu, vodu, grijanje, kabelsku TV i Internet (struju se obično plaća posebno). Ukoliko zadruga ima kakve kredite, oni se također pokrivaju pristojbama, no bitno je napomenuti da to ne uključuje individualne kredite stanara.

Iznajmljivanje je vrlo ograničeno i mora biti unaprijed odobreno od strane uprave stambene zadruge, a stanarina ne smije biti proizvoljna.

Najzanimljiviji detalj jest da stanar može relativno lako izgubiti svoj stan (i novac) kroz bankrot njegove stambene zadruge, što se svake godine i događa.

Kao iznimka svemu gore navedenom, moderatska vlada je 2008. godine uvela i vlasničke stanove (ägarlägenheter), što je model vlasništva nad stanovima kakav je poznat i drugdje u svijetu. Model ja zasad ograničen na novogradnju i na tržištu ima prilično malo vlasničkih stanova.
spacemoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 21:45   #735
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
da, kod kuća se ne vidi avgift....a što je Driftkostnad?
google mi prevodi kao troškovi ali na što se misli?
u ovom slucaju su 33000 kruna:
http://www.hemnet.se/bostad/villa-6r...gen-71-2947775
"Avgift" je pristojba stambenoj zadruzi ("bostadsrättsförening") dok je "driftkostnad" iznos režija.

Razlika je u tome što kupnjom vile postaješ njenim vlasnikom i nitko te ne može natjerati da je prodaš i odseliš se ako primjerice nisi u stanju plaćati grijanje ili odvoz smeća (osim što ćeš, naravno, ostati bez tih usluga), dok si kao stanar dužan plaćati pristojbu stambenoj zadruzi sukladno odlukama njene uprave pod prijetnjom gubitka stanarskog prava.

Zadnje uređivanje spacemoose : 07.11.2011. at 23:13.
spacemoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 10:06   #736
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
ako kupuješ samostojeću kuću onda si naravno sam zadužen za održavanje i nema avgifta.
Još jedna razlika od Hrvatske je da plaćaš porez i na prvu nekretninu i na jedinu nekretninu i na nekretninu u kojoj imaš desetero djece, staru tetku i punicu, i ne samo pri kupnji nego svake godine.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 11:55   #737
I koliki je porez na nekretnine u Svedskoj?
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 17:53   #738
Quote:
bulthaup kaže: Pogledaj post
I koliki je porez na nekretnine u Svedskoj?
Gugl kaže 1.5% od vrijednosti nekretnine.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 17:54   #739
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Gugl kaže 1.5% od vrijednosti nekretnine.
To je puno para.

Kod nas u Engleskoj toga nema.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 18:59   #740
Quote:
bulthaup kaže: Pogledaj post
To je puno para.

Kod nas u Engleskoj toga nema.
deloitte kaže maksimum SEK 6,512 godišnje.
http://www.deloitte.com/assets/Dcom-...011_Sweden.pdf

da, u UK nema toga....a koliko vidim za 100.000 funti moze se naci npr. u glasgowu solidan dvosobni stan....
http://www.findaproperty.com/searchr...axprice=200000
što je daleko jeftinije nego u svedskoj....a kladim se da nemaju neka velika davanja kao u švedskoj? to bi nam bulthaup mogao reci....
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.