Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2010., 13:12   #201
Najlepse hvala dr_pelo. Odgovor je koliko god da ima "mozda" I "vjerovatno" ipak pomoc da krenem dalje.
"verovatno" niko nije previse paznje obratio na karotide pre op. jer je i koronarografija ukazivala na potpuno ciste krvne sudove a i color dopler karotida je bio bez plakova, tako da nije bilo razloga da se njihov put prati bas do mozga. Sve je utvrdjeno tek nakon op.jer su se tad problemi i pokazali. I kinking i koiling se nalaze pri samom mozgu tako da bi op. bila dosta komplikovana. Potrebno bi bilo da maksilofacijalni odstranjuje vilicnu kost (zaboravila sam kako to zvuci na latinskom) i pri tom jos gomila nervnih vlakana....Uglavnom, misljenja su podeljena i potpuno protiv op., i pod obavezno operacija a ja se trudim da ne poludim. Ono sto je meni licno merodavno je da ja pre op.na srcu nisam imala nikakve probleme izuzev samog srca koje je naglo popustilo. Sve krece nakon toga tako da smatram da sve jeste posledica same op. I sami ti ispadi vida vise nisu svakodnevni, da li zato sto se embolusi od EKC-a gube ili zato sto antikoagulant pokusavam da drzim na 2.5 i vise,nemam pojma. Kod neurologa sam zakazana tek krajem maja a color dopler kontrolni cu uraditi krajem meseca pa ako pritisak u toj pseudoanuerizmi izmedju dva kolena raste, mislim da mi nema druge nego op. a u medjuvremenu...pa drzite mi palceve.
U svakom slucaju se javljam cim bude nekih novosti - to je mogucnost da svi nesto naucimo
sanjka62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 16:27   #202
Kako se odredi anestezija za pacijente koji nemaj pregled prije,nego su na op. po hitnom postupku,npr. iz prometne,hitni carski i slično?
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 14:42   #203
Budni pod anestezijom!!!

Ne znam da li je ova tema već bila, ali nisam našla!!

Da li je netko doživio da je pod općom anestezijom bio i dalje budan (čuo i osjetio sve), ali se nije moga micati ni govoriti???

Čitala sam o takvim ljudima i kažu da im je to bilo najgore iskustvo kao noćna mora..
i da dosta dugo vremena nisu mogli normalno spavati..
Izjavili su da su se molili da umru jer je bol postajala sve teža i veća!!!
Tolika bol!! Grozno zvuči!
Sad se potpuno bojim operacije pod općom anestezijom.

Htjela bih čuti vaše komentare i iskustva ljudi koji su to doživjeli.
**Cherie :)** is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 14:46   #204
zapravo sad sam našla temu...UPS!!!
**Cherie :)** is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 15:10   #205
sad sam malo pročitala onu sličnu temu, ali tamo baš i nema iskustva kakva ja tražim...
Pa bih htjela da onda ljudi komentiraju ovo i daju svoja iskustva ako im se to dogodilo!!!

Hvala!!
**Cherie :)** is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:42   #206
Nemoj previše vjerovati glupim pričama
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:46   #207
Može se dogoditi ali to je jako, jako, jako rijetko uglavnom kod posebnih slučajeva di se moralo koristiti nestandarne metode anestezije iz ovih ili onih razloga...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 13:15   #208
O tome ti bas i pise na ovoj temi,ja sam je pokrenila jer nisam ni ja prije nikad cula za to,a onda sam jedan put u oprah vidila "stvarne zrtve" sa npr.operacije srca koja je trajala po 6 sati.....Yedwy to je vrlo vrlo vrlo vrlo rijetko,ali je moguce. vejrojatno mogucnost ove pojave ipak odreduju neki faktori,npr.pregledi prije operacije da su obavljeni,da se pacijent pridrzava uputa,da anesteziolog nije specijalizant koji ce falit dozui sl. Cherie,ti ljudi ustvari pate od ptsp-a,ne mogu spavat,imaju more,a jebemu,kako i ne bi.ja sam se prije isto vise bojala lokalne,nekako mi je bilo jeza da gledam instumente,cujem sve,a i mami mi nije lokalna dobro djelovala za vadenje krajnika paje imala ruzno iskustvo.i uvik sam razmisljala najbolje je sve prespavat.a onda cujem za ovo i jos sam gledala,taj film,awake,di je on budan i boli ga a paraliziran je.....jeza jeza.ne zelim se ni ja vise uspavat tako lako,ali da je neka situacija,nema biranja,ipak treba vjerovat doktoru,znaju sta rade.
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 13:38   #209
mogućnost budnosti pod operacijom u kombinaciji sa paralizom bez analgezije je vrlo mala, a da ne govorim ev brzo prepoznavanje iste. Parametri će vrlo brzo pokazat da je osoba pod stresom, tj da ju boli. A ti slučajevi su uglanvom u SAD-u, i to ne slučajno, ili zato što oni imaju bolji uvid u takva stanja, već ja bih rekao zbog njihovog zdravstvenog sustava. Naime, radi uštede novca i širenja primjene anestezije u ruralnija područja u njih postoji tzv mid level anesthesia providers, to su CRNA i AA. u biti su to medicinske sestre sa visom zdravstvenom skolom, koje rade ili pod nadzorom anesteziologa ili samostalno. i politicki su vrlo aktivne, trazeci sebi sto vecu slobodu (poradi novcxa naravno) i time izravno ugrozavaju zivote pacijenata.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 13:58   #210
Haha znaci onda te sestre mogu same davat anesteziju??????uzas,jer ta mi visoka njihova skola zvuci totalno razlicito od specijalizacije anesteziologije,tako bi ja mogla ne znam,vozit vlak na svoju ruku. Ante,koja bi bila razlika anesteziologa i anestezijskog tehnicara,sta tehnicar mora znati,koje on stvari obavlja?on ustvari ne smije sam odlucit o anesteziji,nego je kao pomoc na operaciji?
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 15:02   #211
kod nas anestezioloski tehnicar, popularno zvan i anesteticar, je u biti med tehnicar koji radi kao asistent anesteziologu, nesto slicno kao instrumentarka koja pomaze kirurgu. Iako iskusni anesteticari znaju mnogo i od velike su pomoci jer unaprijed znaju sto im je ciniti u kriznim trenutcima, oni nemaju pravo odlucivati o lijecenju pacijenta. Oni pripremaju lijekove, postavljaju periferne venske kanile, monitoriraju pacijenta, pomazu kod svih manualnih hvatova na pacijentu. U pravilu su vrlo spretni u reanimacijskim postupcima.
A ovo u Americi je totalno druga stvar, kod njih se razvio taj sustav CRNA i AA koji mogu samostalno tj pod kontrolom lijecnika (bilo kojeg, u ovom slucaju kirurga) provoditi anesteziju. Vazno je spomenuti da tamosnji kirurzi nisu nista vise od nasih upoznatiji sa anestezijom. Cesto zabrljaju i tada zovu anesteziologa da ih izvlaci. Ovo cesto se ne odnosi na neke niskorizicne anestezije, kada u pravilu nema nekih neplaniranih intervencija. Tamosnji anesteziolozi tek sada uvidjaju opasnost takve prakse te ih pokusavaju nekako dovesti u realne okvire njihovih mogucnosti.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 17:00   #212
Imam anesteziologa u obitelji. Koliko shvaćam iz priče, često ih zovu kad netko nešto zabrlja......kolege s drugih odjela im redovito uvaljuju pacijente u JIL, uglavnom kad ih je prpa iole kompliciranijih slučajeva. Mislim da to dovoljno govori o kvaliteti, važnosti i odgovornosti jedne od najzahtjevnijih medicinskih struka...
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 22:17   #213
Quote:
dr_pelo kaže: Pogledaj post
Najčešće se radi o krivoj procjeni anesteziologa prilikom doziranja anestetika (hipnotika) potrebnog za održavanje odgovarajuće dubine anestezije. Ako se koristi mišićni relaksans (lijek koji paralizira sve mišiće osim srčanog i glatkih mišića crijava, krvnih žila i sl.) onda dobijemo situaciju relaksiranog bolesnika koji ne može voljno pomaknuti niti jedan mišić, a budan je i sve čuje. Stresna situacija za bolesnika. Ako je bolesnik dobio dovoljno analgetikka (jaki opijati) onda ne osjeća bol, no ako ni doza analgetika nije dostatna onda ga i boli i to je grozna situacija za samog bolesnika, a nakon anestezije i za anesteziologa. Razlozi zbog kojih se to može dogoditi su: 1)"štedljiv" anesteziolog koji štedi na "anesteticima" i pri tome ne prati tijek anestezije i operacije i ne odgovara pravovremeno na promjenu trenutnog stanja ili zaboravi ponoviti dozu anestetika (greška anesteziologa i takve anesteziologe izbjegvati u širokom luku); 2) neki bolesnici brzo metaboliziraju lijekove pa ih nikako zasititi anesteticima (pogotovo alkoholičari te bolesnici na kroničnoj terapiji čija jetra razgrađuje lijekove puno brže nego kod ostalih); 3) bolesnikovo opće stanje prije anestezije (ptr. teška iskrvarenja, traume, stari i iscrpljeni bolesnici - u startu zhtjevaju puno niže doze anestetik kako bi se osigurala adekvatna anestezija, a ipak održale zadovoljavajuće životne funkcije) ili nagle promjene općeg stanja tijekom anestezije povezane s operacijskim zahvatom (veliki gubitak krvi koji zahtjeva obilnu nadoknadu krvi i tekućine tako da se anestetici,moglo bi se reći, ispiru iz tijela) koje zahtijevaju brzo prilagođavanje doze anestetika i gdje je odgovor na primjenjeni anestetik uvijek različit i ne siguran. 4) Tehnička greška anesteziološke opreme i sl.
Kao što se vidi posao anesteziologa je dinamičan i složen i zahtijeva pažljivo praćenje bolesnikovog stanja i pravovremeno reagiranje. Iako većina ljudi misli da nije bitno tko ih anestezira, već tko ih operira, ne shvaćaju da svoj život povjeravaju u ruke čovjeka o kojem ništa ne znaju (i to bukvalno, jer u njegove ruke povjeravaju svoju svijest i što je bitnije svoje DISANJE) i misle da nije toliko bitan.
Carski rez: 1)ako se ide na opću anesteziju: žena najčešće dobije jednu dozu hipnotika i relaksansa, a anestezija se produbljuje i dodaju se analgetici tek nakon vađenja bebe. Ako ginekolozi ne uspiju izvaditi bebu dovoljno brzo moguće su svakave situacije, najčešće buđenje i osjećaj boli.
2)ako se ide na regionalnu anesteziju (spinalna ili epiduralna): bolesnica je budna, no donji dio trbuha i noge su joj oduzete te ne može micati nogama i ne osjeća bol. To omogućuje izvođenje operacije, a mama odmah može vidjeti bebu i staviti je na prsa. Prilikom davanja lokalnog anestetika i dok anestezija "ne uhvati" ljudi osjećaju toplinu, mravinjanje, trnce u nogama i donjem dijelu tijela. To nije kriva doza nego uglavnom normalna reakcija prilikom širenja anestetika. Može se naravno dogoditi da anestetik "ne uhvati", da širenje anestetika ne bude adekvatno ili je zbog nekog razloga ne moguće izvesti regionalnu anesteziju tada se prelazi na opću anesteziju.
Izbor opća ili regionalna anestezija ovisi o hitnoći, stanju trudnice i bebe, iskustvu anesteziologa i dogovoru između rodilje, anesteziologa i ginekologa.
Toliko o tome, ukratko
Glavno da gospoda kirurzi pokupe svu slavu.
I jos nesto, cuvajte se anesteziologa u KBC Pula...
brakobaldo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 21:19   #214
Moje loše iskustvo

Bolnica Sv.duh.
Dogovorena operacija nosa.
Obavila sve tražene pretrage.
Uvode me u salu/trebaju me uspavati...
I onda me pitaju da li imam kakvih zdrav.problema
Niti kirurg niti anestiez.nisu pročitali moje papire.
Ja im kažem nemam štitnjaču.
Oni začuđeno gledaju mada imaju sve papire. Znaći nitko ih nije ni pogledao
Odjednom pogledaju nalaze i shvate da sam u stalnoj hiper.
Niti jedno ne želi garanitirati za mene.
To traje sve zajedno nekih 45 minuta.
Daj ti reci, daj ti reci..
Na kraju me otpuštaju iz bolnice, anest. mi određuje novu terapiju nadomjesnih hormona (to inače radi moj endokrinolog) i da dođem za 6 tjedana sa svim novim nalazima...
Ma ljudi moji, ja sam bila na bolovanju, ležala u bolnici, pikali me, davali nekakve ružne tablete noć prije operacije da se opustim od kojih mi je bilo zlo (propisao anesteziol.) i da nitko nije pročitao sve moje nalaze????????
Pobjegla sam glavom bez obzira.
Katastrofa, jad i bjeda....
I sada neka ja imam povjerenja u njih???
miamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 00:58   #215
hm, svakako nepohvalna situacija, posebice jer su ti oduzeli previse vremena ni za sto....
btw, taj sto si ga pisala sa kraticama se zove anesteziolog

nadam se da ces imati bolje iskustvo sljedeci put, ali i ovo je donekle dobro, nisu isli na rizik, nego je anesteziolog ocito procjenio situaciju i prilagodio medikaciju tvojim novim tjelesnim zahtjevima (operaciji)

sretno
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 22:16   #216
Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Ja sam imala slicno iskustvo, upravo tijekom carskog reza, paraliziraju ti donji dio tijela, noge, stomak i slicno, i to je prestrasan osjecaj. Mislim da mi anesteziolog nije pogodio dozu jer sam imala uzasan osjecaj u nogama, trnu, bride, a ne mogu ih pomaknuti, ne mogu nista s njima a zelim se pomaci, a nije da nemas osjecaj.. cujes doktore i sve a nemocan si...
niko ti nije ništa kirvo dao,to se zove spinalna ili ti epiduralna anestezija i daje se u donji dio leđa al sigurna sam da ti to nisu dali a da se prije toga nisu s tobom konzultirali oko toga. i ja sam jedan carski imala na taj način i osječaj je fantastičan jer si svjestan svega a neboli te i odmah vidiš svoju bebu i puno je laki oporavak nego nakon opće anesteziju u slučaju carskog reza.
jasmine is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 22:13   #217
Ah... pravi anesteziolog koristi samo tiopental, sukcinilkolin i pavulon, vadi tubus van sa zadnjim šavom, na fentanilu štedi kao milinović na jajnim stanicama, a 2 narančaste braunile su mu dosta za transplantaciju jetre
__________________
I said no to drugs, but they didn't listen
Gerontius is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 18:21   #218
osim ovog pavulon i sukcinilkolin, nije tu baš štediša
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 20:09   #219
Quote:
Gerontius kaže: Pogledaj post
Ah... pravi anesteziolog koristi samo tiopental, sukcinilkolin i pavulon, vadi tubus van sa zadnjim šavom, na fentanilu štedi kao milinović na jajnim stanicama, a 2 narančaste braunile su mu dosta za transplantaciju jetre
Znam par takvih...jedino ih žulja to što se sukcinilkolin više ne koristi niti ga ima za nabaviti...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 21:23   #220
ima ga još, koristi se, možda ne učestalo, jer nemamo američke anesteziologe, ali ga ima, dobar je suksametonij, dobar.
ali sad šalu na stranu, suludo bi bilo mislit da anesteziolog bi štedio na lijekovima, posebice na fentanilu, ali i svakom drugom zapravo
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.