Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2003., 21:37   #201
meni je mountain dew ok. tipa 7up i sprite...
ali dr.pepper nemogu smislit.

s povijesti na cugu... samo hrvati. a sve je počelo kad je legion izbrijo "birtijašku teoriju" postanka hrvatskog grba kao takvog...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 08.01.2003., 00:35   #202
Pa svi tu kao nešto mali ili nimalo piju.
Slafko duboko si me razočarao.

Ajde, nisam ni ja neki pijanac, ali kad je prilika.......

A i volim uživati u aperitivu prije ručka, ili u finom vinu kasnije.
Volim koktele.
1. Mud slide
2. Ratle Snake
3. Toasted Almond

Vina:
1. Iločki traminac
2. Rajnski rizling-Kutjevo
3. Zlatna Vrbnička Žlahtina

Žeste.
1. Nemogu vjerovat da neznaš kaj je popularno zvan Jeger-ili ti Jagermeister. Amerikanec-trk u najbliži dućan
2. Martell
3. Metaxa

Pivo.
1. Bitt Burger
2. Laško
3. I neko čudo koje toće u pivnici Flek u Pragu

A fakat sam zabrijo. Za sve je kriv ovaj Amerikanec-jebal te vrak.
Jenostavna pitalica a ti ju morao zakomplicirat.
A ne piješ kao često
Ma kakvi, samo imaš doma pecaru.
Kaj si skužio da ti je jeftinije doma radit cugu?

Zadnje uređivanje Legion : 08.01.2003. at 10:34.
Legion is offline  
Old 08.01.2003., 00:45   #203
O, Legion, nije u pitanju cijena niti lova, nego gust. I da ucinim ono sto sam naumio. A nije lose ni gubiti vrijeme gledajuci kako kaplje. Valjda... vidjecemo uskoro.

Za Jeger su pogledati. Podhitno.
Ame®icano is offline  
Old 08.01.2003., 07:09   #204
Svi alkoholičari osim Slafka, njemu je očito uzor kapetan Miki .
U svezi sa onim pitanjem o igrama u Rimu , sve je to moguće pa čak i te perverzne ideje jer bilo je bitno udovoljiti raji, a i danas ti se sve svodi na ono kruha i igara (malo smo se kao civilizirali). Kužiš kada se slavi 3 mjeseca treba izmislit svaki dan nešto novo. Izvodila su se uprizorenja morskih bitaka.
Ne znam jeste li znali, Dioklecijanov nasljednik Galerije se u mladosti borio u areni, navodno je bio samo takva mrcina pa su ga zvali "govedar", pobjedio je navodno i tadašnjeg prvaka Vandala Liosa (doduše ne znam da li mu je to sredio "gazda" ).
Pozdrav
SPQR is offline  
Old 08.01.2003., 09:31   #205
To nisam znala, samo sam citala da su Dioklecijana zvali da se vrati u Rim i ponovo preuzme vlast jer mu nasljednik nije bio neki i sve je krenulo nizbrdo, a on odgovorio:"Da vidite moj vrt, nikad vam ne bi palo na pamet da me zovete natrag."
Covjek je u penziji uzgajao povrce...
Gospon Pes is offline  
Old 08.01.2003., 10:47   #206
Nego Gospodična Pes i SPQR nismo čuli koja su vama omiljena pića?

Americano-da ti odmah kažem, da nebi bilo poslije nismo znali.
Jeger ti je gorkasti biljni "liker" ako se likerom može nazvati nekaj kaj ima 35%. Ma u svakom slučaju kupi ga-barem neku najmanju flašicu jer znam neke ljude koji nemogu smisliti gorkasta pića a Jeger im je mrak.
Nego SPQR nakon tako dugog godišnjeg sam očekivao neki duuuuuži post od tebe.

Pitanje za sekirića. Koji ti je najdraži lovac iz WW2. Nemoj mi samo potezati Me262. Daj neki drugi. Vjerovatno ti je FW-190? Jesam li u pravu? No dobro ajde ti kao stručnjak (da te sad vidimo) o LUftwaffeu napiši koji je bio naj Njem. lovac i zašto. Me 262 zaboravi.

Meni je općenito možda najdraži, ali to je saveznički, Mustang
P-51 a zašto, to ću reči nakon kaj ti napišeš.
A Njem. e tu ima više toga. FW189-ali to nije lovac, te Tank Busting Stuka Ju 87-G1, Me 163 Komet. Jeste znali da je tom avionu max domet bio oko 100 km.

Pitanjce-na kojem avionu je letio najodlikovaniji njem. pilot i naravno kako mu je ime?
Legion is offline  
Old 08.01.2003., 11:02   #207
Gusti sok, caj od metvice.

Kutjevacka Grasevina (rijetko), votka-tonic (nisam pila bar 10 godina).

Ovo s avionom i pilotom... Mota mi se "Crveni barun Richthofen" po glavi, ali to ne moze biti, on je iz prvog svjetskog... Ili si ipak njega mislio? A koju krntiju je letio, nemam pojma, znam samo da je bila crvena.
Gospon Pes is offline  
Old 08.01.2003., 11:43   #208
Manfred von Richthofen je letio u prvom ratu, na crvenom Fokkeru, neznam koji tip, uglavnom trokrilac. ali ni on nije najodlikovaniji... u prvom ratu je najodlikovaniji jedan od ove dvojice: Max Immelman ili Oswald Boelcke... budem pogledal...

kaj se tiče drugog rata, to nemam blage... ali ptičica u glavi mi govori da je možda letio na me-109.. da li je ptičica u pravu?

meni je najdraži lovac FW 190, 1st runner up je japanski Zero...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 08.01.2003., 11:44   #209
Pa dobro, di sam ja to zašo? Noć me snašla u tuđini.
Kaj je ovo klub liječenih alkoholićara ili neka sekta antipijanaca?
Nisi pila već 10 god.? jel konkretno votku tonik ili misliš općenito na alkohol? Nije valjda to?

Old Manfred je bio najbolji pilot u WW1-koju krntiju je tocno vozio neznam, morao bi to potražiti. Budem ovih dana napisao nekaj više o Crvenom Barunu.

Kad smo već na starom Rimu ajmo se pravit pametni pa bacit koju poslovicu. Eto nekoliko mome srcu dragih:

Homo est animal bipes rationale-Čovjek je dvonožna razumna životinja.
Aut mors, aut victoria-Ili smrt, ili pobjeda.
Optimum medicamentum quies est-Odmor je najbolji lijek.
Genus est mortis male vivere-Zli ljudi kao da ni ne žive

i za kraj dva o ratu i miru:
Audi, vide, tace, si vis vivere in pace-Slušaj, gledaj i šuti, želiš li živjeti u miru.
Si vis pacem, para bellum-Želiš li mir, spremaj se za rat

Neprijatelj nikad ne spava, a mi smo uvijek budni

Nego SPQR kaj znaš o rimskim opsadnim spravama?
Ja neznam puno pa koristim priliku.

Eh, da zaboravio sam spomenut Apsint. Jel netko od vas to možda pio? LUUUUUUDA stvar. Baudelaire (inaće moj omiljeni pjesnik) je za Apsint rekao: "nakon prve čašice Apsinta svijet ti izgleda kakav nije. Nakon druge čašice svijet vidiš kakav stvarno je, a nakon treće kakav bi mogao biti"
Probajte to ljudi. 70% alkohola-al ŽEŽE, i neki spoj-kemijski vrlo slićan THC-u, zbog kojeg je to piće i zabranjeno gotovo u cijelom svijetu.
Legion is offline  
Old 08.01.2003., 11:48   #210
Eto Slafko zna, ali bez obzira napisat ću nekaj o Manfredu. Imam ćak negdje i knjižicu koju je on izdao (skinuto sa neta) pa kad ju iskopam objavit ću link.
A ono o najodlikovanijem neću za sada niš govoriti jer ćekam sekiriča-kao velikog stručnjaka za Luftwaffe da ga provjerim.
Ostali nek se slobodno ukljuće.
Legion is offline  
Old 08.01.2003., 11:58   #211
Quote:
Legion kaže:
Nisi pila već 10 god.? jel konkretno votku tonik ili misliš općenito na alkohol? Nije valjda to?
Konkretno votku tonic. Popijem nekad casu-dvije bijelog vina, ali zaista rijetko. Ponekad prodje vise mjeseci da ni kapi. Da imam Grasevine, mozda bih cesce. Imam par boca u podrumu, ali ljubomorno ih cuvam.
Morat cu napuniti vinski podrum, ali nikako se sjetiti kad sam u HR.

A latinski...

Pa najdraza mi je:
Cave canem !
Gospon Pes is offline  
Old 08.01.2003., 13:39   #212
Eto ga, znao sam da cete od mene napraviti alkoholicara. Idem se sad iz protesta nalit ko majka... u stvari, ne mogu trenutno, posto imam nesto posla za zavrsit, ali prvom prilikom.

I ako ponekad zapalim joint, nemojte mi priljepiti da sam "drug dealer".

O avionime bih volio malo pisati, ali stvarno nemam vremena, niti imam pristup svojim slicicama, pa ne bih da vas ostetim. Hogar, ovaj Legion je spomenuo Mustanga... e to je bila makina. Al' rekoh vec, nemam vremena za uspavanke.
Ame®icano is offline  
Old 08.01.2003., 13:49   #213
Moje najdraže piće je voda, stvarno bez ikakva glumatanja najveći mi je gušt napit se vode kad sam žedan. Onako iz šminke znam popit koji koktel, u zadnje vrime samo bezalkoholne
Što se tiče onih tvojih pitanja Legion to će morati malo sačekati jer nemam baš vremena , ipak sam bio odsutan sa posla 3 tjedna pa sada moram rješiti zaostatke.

Pozdrav svima

TKO PIJE TAJ UMRIJE, TKO NE PIJE JOŠ I PRIJE!
SPQR is offline  
Old 08.01.2003., 19:43   #214
Sorry što me moraš čekati ,ali znaš zašto je to tako.
Postavio si dosta pitanja na koja ti mogu reći samo svoje mišljenje. Primjerice teško je govoriti o najboljem njemačkom pilotu objektivno. Uvijek se tu isprepliču i drugi faktori koje se jednostavno ne smije izostaviti. Recimo da ću ti, s obzirom da imam manjih problema s netom (stalno me baca van) probati ukratko odgovoriti na pitanje najboljeg pilota.
Prvo se postavlja pitanje gdje je pilot letio?
Pa tako imamo asove koji su obarali iznad 200 aviona( podatak je iz glave pa ako sam krivo napisao ime ne zamjeraj):
HERMANN GRAFF - Me109, 212 srušena ali mahom ruska
WALTER NOWOTNY- Me109, 258+, isto mahom rusija
ANTON HACKL-Me109,200+ rusija, poljska,francuska
JOSEF PRILLER-200+, Fw190a, sj Afrika,rusija, njemačka

Nadalje nije za zanemariti ni kriterij godine proizvodnje aviona.Pa
tako imamo:
KURT WELTER- Me262,56 ali mahom unutar prva dva mjeseca 45.
HERBERT IHLEFIELD- Me162 78 nad niskozemskom ali je imao svega!!!!!!!!! 130 letova
GALLAND ADOLF- 190 d9- 24 od toga 23 iznad Normandije u lipnju 44.
Nadalje imamo maratonce letače sa po nekoliko tisuća letova kao WOLFGANG TONNE ili apsolutne brojčane šampione kao što je
ERICH HARTMANN- 352.
Potpuno je drugačije suprotstaviti se Lavočkinu, MiGu,Yakovljevu ili (HEHEHEHEHE-HAHAHAHAHA) Polikarpovu nego P38 , Spitfire XV, XIV , P47, P51, METEOR i slično.Drugačije je pratiti letove Me i njegovih pilota i uspoređivati s puno manje letova Me262 ili d9. Na kraju samo zbroji podatke o oborenim avionima i uvidjet ćeš da su samo ovih par pilota oborili priličnu sumu. Hoću reći da se uvijek treba ograditi od takvih podataka podložnih "povijesnim promjenama".
Ako me pitaš za mojeg favorita ponovit ću: Fw190d9.........zašto?
Zato što su piloti najradije letjeli na tom avionu..................
msekiric is offline  
Old 09.01.2003., 13:07   #215
O rimskim opsadnim strojevima:

Prve poznate kamene zidine su one iz Jerihoa čija se starost datira na preko 9000 godina. Ljudi su svoje naseobine ograđivali već i prije toga , u početku drvenom ogradom, a zatim kamenom.
Prvo su postojali samo zidovi na koje su onda dodane rampe za kretanje branitelja po zidovima, a na kraju su se razvile kule.
Sama pojava zidina (posebno kad su dodane rampe) stavljala je u povoljniji položaj branitelja nego napadača (osim u slučaju da branitelja nema dovoljno da pokriju kompletne zidine, a napadači su brojni) pa se dugo vremena opsada uglavnom vodila blokadom kako bi se stanovništvu uskratila voda i hrana, te ga na taj način prisililo na predaju. Prva poznata upotreba ljestava je iz 13. stoljeća B.C. kod egipatskog napada na hetitski grad Dapour, a prva poznata upotreba ovna iz 9.stoljeća B.C. ( Asirci).
Kod napada na utvrđeni grad napadač je morao voditi računa o sljedećem:
1.Onemogućiti opskrbu branitelja blokirajući sve moguće puteve i vrata koja vode u grad
2. Onemogućiti da glasnici ulaze i izlaze iz grada
3. Pripremiti se na iznenadne napade branitelja ( poduzimani su kako bi se uništile opsadne sprave i zalihe napadače, te podigao moral stanovništva)
4. Spriječiti da braniteljima stigne pojačanje

Napadač je znao da je vrijeme na strani branitelja i da opsadu treba okončati što prije , a za to su mu trebali veliki ljudski i materijalni resursi. Prvi problem bila je hrana, jer ukoliko nije imao redovitu opskrbu ili velika skladišta ovisio je o pljački, a kad opljačkaš okolna polja moraš ići sve dalje i dalje. Nadalje ako se vojska sastoji od plaćenika oni uz hranu zahtjevaju i redovitu plaću inače imaš pobunu za vratom. Ako ti se pak vojska sastoji od seljaka oni u glavi imaju stalno ideju da se moraju vratiti kući što prije kako bi prehranili obitelj, pa nakon određenog vremena dolazi do pada morala, dezerterstva i zanemarivanja dužnosti što sve ide na ruku branitelju.
Sve ovo Rimljani su uzeli u obzir stvorivši najmoćniju vojnu mašineriju u obliku legija koja je po prvi put prednost sa branitelja prebacila na napadača. Legionar je u biti bio specijalist za opsadu i to ga uz njegovu iznimnu disciplinu izdizalo iznad drugih vojnika.
SPQR is offline  
Old 09.01.2003., 14:50   #216
S posla jucer jurnem do prodavnice da pokupujem "sitnice" koje mi je zena izdiktirala preko telefona. I tako frajer ispred mene vadi karticu na kojoj pise Marko Kraljevic.

I dodjem kuci, pretrpim desetak minuta vriske koja je neizbjezna kad zeni nesto nije po volji, pa pogledam tekmu na TV i sjetim se Marka. Ali ne onog iz prodavnice, nego onog, sto je kazu vojevao sa Kesom Musadzijom.

I nikako ne mogu da se sjetim, kada je Marko poginuo ili umro. I gdje? Pa eto, Legion, my virtual friend, ne reci da nisam nista pit'o.
Ame®icano is offline  
Old 09.01.2003., 16:12   #217
kasno Marko na Kosovo stiže .
E pa Marko nikada nije ni stigao na Kosovo-jeli zato kaj je i on doma imao pecaru pa se malo zaigro, ili iz nekih drugih razloga nije mi poznato.
Inaće nisam neki stručnjak za to područje pa ti i nemogu puno napisati o Marku. Neznam di niti kada je toćno poginuo ali znam da se to desilo negdje u Maloj Aziji kao turski vazal.
SPQR-prije svega hvala na velikom i dugačkom odgovoru, ali ja sam te konkretno pitao za opsadne sptave-baliste, katapulte i ko zna što sve još ne? Znaš li nešto, konkretno baš o tome?
A i zanima me koliko je imao domet neki luk i stijela. Recimo u Rimsko doba i onaj poznati Welški luk koji je tolike brige zadavao Francuzima a i Škotima? Znaš li nekaj o tome?

Sekiriću ti si se raspiso a da nisi prije toga dobro pročitao pitanje. Ja sam te pitao za Najodlikovanijeg pilota-a ne koji je najviše oborio aviona. E pa najodlikovaniji (već sam pisao nekaj o njemu ali davno i još na starom forumu) Njem. pilot je bio Hans-Ulrich Rudel. Čovijek je bio genijalac.
Letio je na FW-190 i uspio je oboriti 11 aviona. Nad Engl. i Franc.
Nakon toga se prebacio na Stuke i tek tu poćinje njegova "karijera". Da skratim priču-čovjek je uništio apsolutno sve kaj leti, puže i gmiže, te plovi. A to je:
1 Bojni brod, 2 krstarice, 1 razarać, zatim oko 150 komada artiljeriskog oružja, 519 tenkova, 1000 komada raznih drugih vozila. Ratovao je na ili iznad svih bojišta osim u Africi. Toliko je zadavao štete prvenstveno Crvenoj Armiji da je Staljin raspisao nagradu od 100.000 rubalja za njegovu glavu.
Više puta je obaran i prilikom jednog ranjavanja je izgubio nogu. Željeli su ga nakon toga prebaciti na obućavanje mladih pilota, ali on nije pristao. Njegov direktno nadređeni mu je naredio da nesmije više ići na front, ali je on pobjegao iz bolnice prije nego se potpuno oporavio i pridružio se svojoj staroj eskadrili.
Eto jednog njegovog citata. "Lost are only those, who abandon themselves".
Preživio je kraj rata i umro 1982.
Eh da, najviše odlikovanje, koje je samo on primio, te je štoviše i bilo izmišljeno samo za njega - Viteški križ sa zlatnim hrastovim lišćem, mačevima i dijamantima.
Mogao bi još puno pisati o njemu ali eto samo jedne kratke crtice.
U ožujku 44 je jedna Štuka iz njegove eskadrile oborena ali je posada ostala živa. Hans se odlučio spustiti i spasiti svoje kolege sa neprijateljskog teritorija, no nije mogao ponovo uzletiti zbog nepodognog terena, dalje su morali bježati pješice pred Rusima koji su ih naganjali i tom prilikom su bili prisiljeni preplivati rijeku Dnjestar u širini od preko 600 metara. Brrrr.

Nego Amerikanec bio si u dućanu a nisi kupio Jeger
Legion is offline  
Old 09.01.2003., 16:31   #218
welški luk je mislim bio izrađen od brezovine. spada u klasu dugih lukova, oni kažu longbow. mrcina je bila dugačka, ili visoka - ovisi kako gledaš, oko 2m mislim. domet, ogroman. probojna moć, luda do jaja.
zablistao je u bitci kod Agincourta, francuska. engleski strijelci su se morali povlačiti pred franačkim vitezovima. naravno da su ih mrcine na konjima stizale. englezi se odlučili za "last stand" opciju, popeli se na brdo, postavili drvene kolce, šiljke tako da konjica ne može izvesti svoj smrtonostni charge. sad počinje zabava, budući da su na brdu engleski archeri su imalj još veći domet od uobičajenog koji je sam po sebi ogroman, konjica dolazi, englezi raspale. toliko su oslabili francuze dok su se ovi popeli do njih da to nije humano...

kaj se tiče starog doba, BC najpopznatiji su bili babilonski strijelci kralja nabukodonosora ili nekojeg. na njima se temeljila vojna moć babilona onda. tu su bili i Parti, nomadski narod (iran, irak, pakistan kvrt, čini mi se). jašući na konjima, bježe od potjere, a mogli su se okrenut prema potjeri i gađat ih lukom i strijelom... onda, egipćani su prvi napravili kompozitini luk, sastavljen od ljepljenih dijelova nekog drveća - isto opake mrcine s velikom probojnom moći... kaj još.. hmmmm... da. domet se povećao upotrebom "palčanom prstena", prsten je imal malu kvačicu s kojom si zatezao tetivu luka. šema je bila da se to moglo zategnut debelo iza uha i zato je povećan domet..

sad nek mi netko kaže da nisam nikaj naučio igrajući Age of Empires.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 09.01.2003., 18:44   #219
Dobro si naučil nema šta.
Ali mene zanima konkretan podatak o nekom prosječnom dometu takvog oružja. Jel to bilo 150, 200, 300 ili kolko metara? Ok. sve ovisi o terenu, atmosferskim prilikama, stupnju oklopne zaštite mete i o još milion stvari, ali zanima me koliko je u idealnim uvjetima jedan dobar luk mogao dobaciti?

Baš su welški strijelci zajebali škote u onoj poznatoj bitci kod Falkirka di je zarobljen W. Wallace.
Mada su oni skoro Englezima došli glave. Uz takve prijatelje.....
Edward II je prije Škotske pokorio Wels, i na kaznenoj expediciji-doslovno bi se mogla tako nazvati jer di su Englezi i Welšani prošli tu trava više nije rasla-su se pojedini odredi Engl. vojske više puta pomlatili sa Welšanima i sam Edward je morao uredovati i okrutno kažnjavati i jedne i druge da mu vojska uopće dođe do Falkirka. To je porimilo takve razmjere da jedan kronićar kaže da se više Engleza i Welšana međusobno pobilo nego kaj ih je palo u samoj bitci sa Škotima.
A kaj češ? Kad se male ruke složeeee, sve se može, sve se možeee
Legion is offline  
Old 09.01.2003., 19:05   #220
Ako se strpiš dobit ćeš odgovor koji si tražio, moram pisat u nastavcima jer nemam baš vrimena na bacanje, pokušat ću ti sutra napisati ostatak.
Što se tiče Hansa Rudela - zagriženi nacist.
Slafko i ja sam igrao AOE, posebno 2.

Pozdrav
SPQR is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.