Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2007., 19:23   #1
Smile Islam - 114 pitanja, 114 odgovora (part II)

Euzu billahi mine šejtani radžim.
BISMILLAH er RAHMANI er RAHIM.
Essalatu vesselamu alla sejidina ve nebijjina Muhammedin, ve alla alihi ve sahbihi edžmain.

Na ovoj temi, mi forumski muslimani, odgovarat ćemo na pitanja o ISLAMU.
Odgovori će biti Hanefijske pravne škole. Odgovore neke druge škole trebalo bi naglasiti.

Ova tema pokrenuta je u suglasnosti sa većinom forumskih muslimana i dogovorom sa poštovanim moderatorima na čemu im zahvaljujemo kao i vlasniku ovog foruma.
Meni osobno, samo je pripala čast, da je pokrenem na čemu sam zahvalan mome Stvoritelju Allahu dž.š.

Uzvišeni Allah je htio da otvorimo ovu novu temu, a ovdje je link na staru temu.

Cijenjeni forumaši, nemojte se ustručavati da pitate bilo šta u vezi Islama. Jedino vas molimo da se pokušate suzdržati od komentara jer time se guši prirodan tijek ove teme.

Selam alejkum i pozdrav.
Musliman.hr is offline  
Old 07.11.2007., 19:57   #2
Ko postavi prvo pitanje dobije nagradu
Derviš is offline  
Old 07.11.2007., 20:11   #3
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Ko postavi prvo pitanje dobije nagradu
Kakvu nagradu?

Pitanje:
Znam da muslimani imaju par zabrana o konzumiranju odredenih vrsta mesa pa me zanima sto mislite o konzumiranju umjetno uzgojenog mesa (http://en.wikipedia.org/wiki/In_vitro_meat) zabranjenih zivotinja.
satori@sanitarium is offline  
Old 07.11.2007., 20:20   #4
Postovani molim odgovor u svezi sljedeceg pitanja.Musliman ne moze zivjeti i carsiji gdje nema djamije.Ako nisam tocno naveo pitanje,molim ispriku.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 20:22   #5
Quote:
satori@sanitarium; kaže:
Kakvu nagradu?

Pitanje:
Znam da muslimani imaju par zabrana o konzumiranju odredenih vrsta mesa pa me zanima sto mislite o konzumiranju umjetno uzgojenog mesa (http://en.wikipedia.org/wiki/In_vitro_meat) zabranjenih zivotinja.
Quote:
006:118. Zato jedite ono pri čijem klanju je spomenuto Allahovo ime, ako vjerujete u Njegove ajete.
Obzirom da se spomenuto meso ne može zaklati jer nikad nije bilo dijelom živuće životinje, rekao bih da je to meso zabranjeno. Obzirom da je to sasvm novi slučaj u životu nas muslimana, očekujemo da će naši prvaci uskoro izdati fetvu po tom pitanju. Do tada od mene ovaj skromni odgovor.

Eh da, evo i nagrada
Derviš is offline  
Old 07.11.2007., 20:24   #6
Quote:
kokobill; kaže:
Postovani molim odgovor u svezi sljedeceg pitanja.Musliman ne moze zivjeti i carsiji gdje nema djamije.Ako nisam tocno naveo pitanje,molim ispriku.
To je točno. Ne može, ustvari, ne smije.
Derviš is offline  
Old 07.11.2007., 20:54   #7
Zašto se muslimani klanjaju meteoru (al-Hajar-ul-Aswad) i ljube ga?
PIPBoy 2000 is offline  
Old 07.11.2007., 21:18   #8
Quote:
PIPBoy 2000; kaže:
Zašto se muslimani klanjaju meteoru (al-Hajar-ul-Aswad) i ljube ga?
Ne klanjamo se, samo ga ljubimo. Ljubimo ga zato što ga je ljubio i Poslanik Islama. Mada ne znamo točnu svrhu toga. Ipak, tim činom iskazujemo pokornost jer nam je naređeno da slijedimo našeg voljenog Poslanika.

Mada, postoji objašnjenje i toga i nalazi se kod sufija. Ako ga uspijem pronaći, ili netko od braće i sestara naći ćeš ga ovdje.
Derviš is offline  
Old 07.11.2007., 21:21   #9
pohvala za temu
jajoglavac is offline  
Old 07.11.2007., 21:28   #10
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Ipak, tim činom iskazujemo pokornost jer nam je naređeno da slijedimo našeg voljenog Poslanika.
Znači li to da ga slijedite u svakom činu koji je on radio, kao npr. da bi bojili bradu kanom? (nadam se da je primjer točan tj. da je Muhamed bojio bradu kanom)

Zašto ga slijedite u činu ljubljenja meteora?
PIPBoy 2000 is offline  
Old 07.11.2007., 21:29   #11
Quote:
jajoglavac; kaže:
pohvala za temu
Hvala u ie svih muslimana. Trudit ćemo se da budemo što akademskiji. Naravno, ona prava pitanja i odgovori naših znalaca tek dolaze. Ja samo utirem stazu za njih.
Derviš is offline  
Old 07.11.2007., 22:04   #12
Ako mi musliman dodje u goste iz postovanja njegove religije necu na trpezu iznjeti nist od svinjskog mesa.Kad dodjem kod njega u goste dal je duzan mene ugostiti sa svinjskim mesom s obzirom da isto konzumiram.
Ako nije,kako dalje razvijati ravnopravno goscenje da nitko ne bude podredjen?Hvala.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 22:17   #13
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Ako mi musliman dodje u goste iz postovanja njegove religije necu na trpezu iznjeti nist od svinjskog mesa.Kad dodjem kod njega u goste dal je duzan mene ugostiti sa svinjskim mesom s obzirom da isto konzumiram.
Ako nije,kako dalje razvijati ravnopravno goscenje da nitko ne bude podredjen?Hvala.
Muslimanu je zabranjeno jesti svinjetinu a tebi nije NAREDJENO da moras uvijek jesti svinjsko meso. Tako da ne vidim razloga zasto tebi musliman u svojoj kuci mora napraviti svinjske papke u sosu od sampinjona da bi se ti osjecao ugodno.
Zar nije jednostavnije da ti napravi dobru pitu?!
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Old 07.11.2007., 22:20   #14
Quote:
kokobill; kaže:
Ako mi musliman dodje u goste iz postovanja njegove religije necu na trpezu iznjeti nist od svinjskog mesa.Kad dodjem kod njega u goste dal je duzan mene ugostiti sa svinjskim mesom s obzirom da isto konzumiram.
Ako nije,kako dalje razvijati ravnopravno goscenje da nitko ne bude podredjen?Hvala.
Mislim da to nije ispravan reciprocitet.

To je logika lisice i rode. Negativna u startu. Naime, ti na taj način tražiš od nas da vjerski griješimo a mi od tebe tražimo da sebe uskratiš užitka. Mi ti možemo nadomjestiti taj užitak boljim. Mladom janjetinom i baklavom poslije

Dok ti nama ničim ne možeš nadomjestiti naš vjerski grijeh.
Derviš is offline  
Old 07.11.2007., 22:25   #15
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Mislim da to nije ispravan reciprocitet.

To je logika lisice i rode. Negativna u startu. Naime, ti na taj način tražiš od nas da vjerski griješimo a mi od tebe tražimo da sebe uskratiš užitka. Mi ti možemo nadomjestiti taj užitak boljim. Mladom janjetinom i baklavom poslije

Dok ti nama ničim ne možeš nadomjestiti naš vjerski grijeh.
Nisam mislio nist losega.Znaci,ako krscanin zeli daljnje medjusobne posjete mora izbaciti svinjetnu.U vjeri nema prisile,jel tak?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 22:27   #16
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Mislis na burek sa svinjskim mesom?Cekam da mi Dervis odgovori.
svaka je pita pitica a burek je pitac. da sam mislio rec burek rekao bi burek. pa nisam lud da na tebe trosim meso
mozes dobit krompirusu ili maksimalno zeljanicu
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Old 07.11.2007., 22:27   #17
Quote:
Znaci,ako krscanin zeli daljnje medjusobne posjete mora izbaciti svinjetnu.
Je*ote odricanja!
Zamisli.
igod is offline  
Old 07.11.2007., 22:27   #18
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Kobi, malo pretjeruješ. Jasno mi je da si napadan...Međutim ova tema ti je poput safa.
Izbjegavajmo akidu i svi možemo zaraditi sevapa odgovarajući na pitanja. Ja ću se truditi da izbjegavam davati sufijske odgovore a očekujem i od drugih da ulože trud. Kobi mi smo muslimani, ne odvajaj se od nas.
Samo vi odgovarajte, ja nemam dovoljno znanja a i sta god kazem i potvrdim dokazima za neke je to 'vehabizam', malo im i ajet i hadis! Stoga, ne pretjerujem! Odgovore ne znam ali zato imam pravo da pitam, posto me ubrajate u ostale (ne ti, nego neki), onda vi odgovarajte a ja cu samo citati, sta mi ne bude jasno, pitati!!! Uz dokaze, vecina islamskih ucenjaka (velika vecina) smatra da je zabranjeno odgovarati ako ne znas dokaz!!! Zato, bujrum!!

(mada ce i ovo neko pogresno shvatiti i etikirati, ali ja samo trazim argument uz to)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Received Infraction
Old 07.11.2007., 22:29   #19
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Ako mi musliman dodje u goste iz postovanja njegove religije necu na trpezu iznjeti nist od svinjskog mesa.Kad dodjem kod njega u goste dal je duzan mene ugostiti sa svinjskim mesom s obzirom da isto konzumiram.
Ako nije,kako dalje razvijati ravnopravno goscenje da nitko ne bude podredjen?Hvala.
Da li bi u domu vegetarijanaca insistirao da ti iznesu zapečenog praščića?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 07.11.2007., 22:31   #20
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Samo vi odgovarajte, ja nemam dovoljno znanja a i sta god kazem i potvrdim dokazima za neke je to 'vehabizam', malo im i ajet i hadis! Stoga, ne pretjerujem! Odgovore ne znam ali zato imam pravo da pitam, posto me ubrajate u ostale (ne ti, nego neki), onda vi odgovarajte a ja cu samo citati, sta mi ne bude jasno, pitati!!! Uz dokaze, vecina islamskih ucenjaka (velika vecina) smatra da je zabranjeno odgovarati ako ne znas dokaz!!! Zato, bujrum!!

(mada ce i ovo neko pogresno shvatiti i etikirati, ali ja samo trazim argument uz to)
Čuj, ako si odlučio da učestvuješ na topiku samo u formi postavljača pitanja, onda otvarači topika imaju od tebe pravo zahtijevati da poštuješ kućni red.
Kao što se to traži i od nemuslimana.
A red je da pitanje postaviš, sačekaš odgovor, i nakon što ga dobiješ ne raspravljaš o njemu.
Za raspravu su predviđene druge teme.
To bi nekako bilo fer, zar ne?

EDIT, s tim da bih naglasila kako se ne slažem s tim da bi ijedan musliman trebao bojkotovati ovu temu, svako ima pravo da ponudi odgovor na pitanje o njegovoj vjeri, i da ponudi svoju percepciju iste.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:51.