Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2024., 13:19   #1
Dilema Ford vs Fiat

Trebam kupiti 2 auta, jedno za sebe i jedbo za zenu.

Za sebe gledam kompakt Fiat Bravo 1.6 jtd ili Ford Focus 1.6 tdci.

Zena hoce nesti manje pa je dilema Fiat Punto Evo 1.3 jtd ili Ford Fiesta 1.6 tdci.

Naravno, trazim polovno sa cca 200 tisuca km jer nisam financijski potkovan za kupnju novih prometala.

Zanima me misljenje forumasa na tu temu. Naime, ovdje se pisalo o tome da je Ford generalno kvalitetniji od Fiata, cak je i Mirko Rasic rekao da su Fordovi vrlo kvalitetni. Samo je pitanje skupoce dijelova. Za Fiata s druge strane ljudi govore da malo cesce crkava, tj. da su JTD motori kvalitetni, ali da crkava elektronika, podvozje, svasta nesto samo sto su dijelovi jeftini.

Ima li istine u tim napisima ili su to neki mitovi i stereotipi? Sto biste vi odlucili na mojem mjestu.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 13:34   #2
Fiestu teško da budeš našel s 1.6 dizelom pa se prebaci na 1.4 tdci koji su dost izdržljivi makar ak gledaš auto s 200tkm tu svega može biti.
Neznam na koju godinu ciljaš al pazi da ni trul a s bošarom kak budeš imal sreće
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 13:49   #3
Quote:
werdas kaže: Pogledaj post
Fiestu teško da budeš našel s 1.6 dizelom pa se prebaci na 1.4 tdci koji su dost izdržljivi makar ak gledaš auto s 200tkm tu svega može biti.
Neznam na koju godinu ciljaš al pazi da ni trul a s bošarom kak budeš imal sreće
1.4 tdci mi se cini slab. Gledao sam na Autoscout i Mobile, tamo se nadje 1.6 tdci od 90 i 95 konja. Taj mi se cini optimalan.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 15:13   #4
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
1.4 tdci mi se cini slab. Gledao sam na Autoscout i Mobile, tamo se nadje 1.6 tdci od 90 i 95 konja. Taj mi se cini optimalan.
A čuj, ako se gospođa misli utrkivati, onda bogme je slab.
Također, ako voli izlijetati sa Stopa, odnosno oduzimati prednost i ako joj je uzbudljivo uletavati u škarice, onda je to definitivno preslab motor za nju.

Ja sam sa tim motorom u Fiesti išel tri put na more, 400 km u jednom smjeru. Nije za jurcanje, ali 125-130 drži na autocesti.
Za kaj gospođi treba auto, koja će namjena biti autu?

Koja uopće godišta gledaš, mislim na fordove, jer su se ti motori i kod Focusa i Fieste ugrađivali u više generacija.
__________________
Procedura je provedena u cijelosti sukladno važećoj regulativi
Managarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 16:12   #5
GP Evo za ženu ...
Intel_85 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 16:53   #6
Da sam ja kupac, bio bi Fiat! 1.6 ili 1.9 JTD.
Sad koliko ti to pomaže, ne znam.
off roader is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 17:02   #7
Quote:
Managarium kaže: Pogledaj post
A čuj, ako se gospođa misli utrkivati, onda bogme je slab.
Također, ako voli izlijetati sa Stopa, odnosno oduzimati prednost i ako joj je uzbudljivo uletavati u škarice, onda je to definitivno preslab motor za nju.

Ja sam sa tim motorom u Fiesti išel tri put na more, 400 km u jednom smjeru. Nije za jurcanje, ali 125-130 drži na autocesti.
Za kaj gospođi treba auto, koja će namjena biti autu?

Koja uopće godišta gledaš, mislim na fordove, jer su se ti motori i kod Focusa i Fieste ugrađivali u više generacija.
Voli ona nagaziti, a ponekad bi i ja vozio to prometalo. Zato mi igra snaga.

Gledam godiste cca 2010-2012 jer za novije nisam financijski potkovan. Da li ta generacija focusa i fieste ima francuske HDI motore?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 17:11   #8
Quote:
off roader kaže: Pogledaj post
Da sam ja kupac, bio bi Fiat! 1.6 ili 1.9 JTD.
Sad koliko ti to pomaže, ne znam.
Smatras li da je 1.3 jtd losije kvalitete? Vidim da su dijelovi za 1.3 jeftiniji, ali ako je motor neki drek onda je mozda bolje uzeti 1.6. Sto se tice 1.9 to nije opcija ako se uzima iz vani jer je visok co2 i treba puno poreza platiti. Za 1.9 bi trebalo traziti u Hrvatskoj.

1.6 jtd je rijedak u Puntima pa ne znam hoce li biti tesko naci dobar primjerak. Ako se ide na 1.6 onda bi trebalo traziti Fiat Bravo ili Alfa MiTo.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 17:27   #9
Imaš fiat punto evo s 1.6 multijet od 120ks, ali njega treba tražiti dosta. 1.3 multijeta sam vozio i ne bi bio moj izbor. Znam da su dijelovi jeftiniji, ali komocija 1.6 multijeta u vožnji u autu te karoserije je next level. Isto tako bravo 2 1.6 multijet sam vozio par puta i odlična mjera. Osobno sam bio vlasnik 1.9 multijet gp-a od 160ks. Fun sjećanja lakoće vožnje zbog hrpe momenta. 1.3 multijet je bio lijen nakon toga... i to jako, skroz dva različita vozila.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 17:48   #10
Forda neću komentirat jer nemam pojma. Ne znam od kud ta fama o problemu s elektronikom na Fiatima. Dosad imali 4 u obitelji i nije bilo problema s tim. Vlasnik sam bio Brava Sport 1.9 16v i jedini kvar elektronike je bila dioda alternatora i dalje je u familiji i nema greške. Mijenjalo se oko ovjesa i redovni servisi.
Moj izbor bi bio ovim redoslijedom: 1.9 8v 120ks, 1.6 svi, 2.0 165, 1.9 16v

1.9 16v na zadnjem mjestu samo zbog swirl klapni, ista stvar i sa 2.0 16v. Najbolje odmah ili počupat van ili ih softverski ostaviti otvorene zajedno sa egr off.
Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 18:00   #11
Quote:
Mairon kaže: Pogledaj post
Imaš fiat punto evo s 1.6 multijet od 120ks, ali njega treba tražiti dosta. 1.3 multijeta sam vozio i ne bi bio moj izbor. Znam da su dijelovi jeftiniji, ali komocija 1.6 multijeta u vožnji u autu te karoserije je next level. Isto tako bravo 2 1.6 multijet sam vozio par puta i odlična mjera. Osobno sam bio vlasnik 1.9 multijet gp-a od 160ks. Fun sjećanja lakoće vožnje zbog hrpe momenta. 1.3 multijet je bio lijen nakon toga... i to jako, skroz dva različita vozila.
Znam da je 1.3 od 75 konja prespor. Ali ne znam kakvi su 1.3 od 84, 90 i 95 konja? S tim da ovi 90 i 95 konja su rijetki u Puntu, cesci su kod Alfe Mito.

Naime vidim da se prodaju power boxevi za 1.3 84 HP koji navodno podizu na 100-110 hp. Samo je pitanje da li to funkcionira dobro ili 1.3 ima preslabu turbinu za takav chip.

Naime, 1.3 (vecina verzija) imaju jednomaseni zamasnjak, imaju lanac umjesto zupcastog pa to duze traje do velikog servisa, imaju jeftiniji dpf (160 eura za 1.3 ili 400 eura za 1.6) itd... Ali sve je to uzalud ako je vozilo presporo bez mogucnosti chipa i ako je motor skloniji crkavanju.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 18:03   #12
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Voli ona nagaziti, a ponekad bi i ja vozio to prometalo. Zato mi igra snaga.

Gledam godiste cca 2010-2012 jer za novije nisam financijski potkovan. Da li ta generacija focusa i fieste ima francuske HDI motore?
Znači utrkivalje i izletavanje drugima igra ulogu, pa treba jači... OK kužim...
Taj 1.4 je sasvim dovoljan za svakodnevnu gradsku i magistralnu vožnju. Manje je podložan kvarovima, nego 1.6. Imam kolegu koji sa Fiestom sa 1.4 dizelom, svaki dan po podravskoj magistrali ide na posao, 35 km u jednom smjeru. Može se s njim prestizati, ali onda treba prebaciti u nižu brzinu, ali jebiga, bude onda mrvicu više potrošil goriva...

Ta generacija Fiesta i Focusa koristi iste PSA/Ford dizelske motore, koji imaju TDCi oznaku kod Forda, HDi Citroen/Peugeot, CD kod Mazde i D kod Volva
__________________
Procedura je provedena u cijelosti sukladno važećoj regulativi
Managarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 18:10   #13
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Naravno, trazim polovno sa cca 200 tisuca km jer nisam financijski potkovan za kupnju novih prometala.
Pa, zasto uopce trebas dizele? Mali, stari dizel, to vise nema smisla ako ne radis ne znam koliko km...

Stari (moderniji) dizeli su sigurno skuplji za odrzavanje, pa to sto manje trose lijepo nadoknade sa skupljim kvarovima...

Fiat je vjerojatno najpovoljniji auto za odrzavanje.
xxzzxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 18:18   #14
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Znam da je 1.3 od 75 konja prespor. Ali ne znam kakvi su 1.3 od 84, 90 i 95 konja? S tim da ovi 90 i 95 konja su rijetki u Puntu, cesci su kod Alfe Mito.

Naime vidim da se prodaju power boxevi za 1.3 84 HP koji navodno podizu na 100-110 hp. Samo je pitanje da li to funkcionira dobro ili 1.3 ima preslabu turbinu za takav chip.

Naime, 1.3 (vecina verzija) imaju jednomaseni zamasnjak, imaju lanac umjesto zupcastog pa to duze traje do velikog servisa, imaju jeftiniji dpf (160 eura za 1.3 ili 400 eura za 1.6) itd... Ali sve je to uzalud ako je vozilo presporo bez mogucnosti chipa i ako je motor skloniji crkavanju.
Znam da su mi govorili da je 1.3 od 85 ks problematičniji radi dizni?

Uglavnom, 1.3 75 ks je najdugovječniji, ovaj od 90 ks ima 6 brzinsku getribu i ima dvomaseni.

Da mi treba auto poput tog punta, možda bi gledao 1.4 benzince, onaj od 95 ks s 6 brzinskom.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 18:40   #15
Quote:
xxzzxx kaže: Pogledaj post
Pa, zasto uopce trebas dizele? Mali, stari dizel, to vise nema smisla ako ne radis ne znam koliko km...

Stari (moderniji) dizeli su sigurno skuplji za odrzavanje, pa to sto manje trose lijepo nadoknade sa skupljim kvarovima...

Fiat je vjerojatno najpovoljniji auto za odrzavanje.
Navikao sam na dizela. Ima bolji zvuk, osjecas svaki takt, elasticniji, bolja medjuubrzanja, benzinca moras tjerati u visoke okretaje, a dizel vuce iz podruma. Znam da s dizelom moze biti veselja ako se razdrkaju dizne, egr, dpf, usisna grana, ode zamajac... Ali nisam prelomio u sebi da predjem na benzinjaru.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 18:45   #16
ovo ima bolji zvuk... Pa nije da se vozi 3.0 tdi, makar niti on nema bolji zvuk od 3.0 benz Turbo benzinca ne treba tjerati u visoke okretaje. Samo treba znati kupiti pravi auto. Napisao sam danas da me astra 1.4 turbo 150 iznenadila, vukla je iz podruma, i razvijala je snagu kao da se radi o blizu 180 ks.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 18:58   #17
Quote:
Mairon kaže: Pogledaj post
ovo ima bolji zvuk... Pa nije da se vozi 3.0 tdi, makar niti on nema bolji zvuk od 3.0 benz Turbo benzinca ne treba tjerati u visoke okretaje. Samo treba znati kupiti pravi auto. Napisao sam danas da me astra 1.4 turbo 150 iznenadila, vukla je iz podruma, i razvijala je snagu kao da se radi o blizu 180 ks.
Eee, turbo benzinac je druga prica. Mislio sam da se govori o Puntu atmosfercu. Ali Punto ili Bravo T-Jet nije toliko jeftin za odrzavanje kao Punto 1.2, skuplji je za kupiti od atmosferca i od dizela, a potrosnja leti u nebo ako ga pricepis posteno.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 19:03   #18
Ovisi koliko km prelaziš, ali da, svaki motor se može dobro iskoristiti, samo treba biti u području maksimalnog momenta pri ubrzanju. Kod NA je to obično od 3500 do 4000 i nešto, tu starta, kod turbo benzinaca je to dosta nisko, dizelaški rang. Nije jeftiniji tjet za održavati od fire, ali nudi daleko više. Sve ima svoje prednosti i mane, pa treba izvagati što kome odgovara. Samo sam htio reći da mi je bio gušt voziti punta od 160 konja, jer je rezerva snage bila golema po potrebi. A uzbrijeg jaki je auto nastavio ubrzavati.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 19:10   #19
Imaš čudne izbore
Stari mali turbo dizeli s hrpom godina i km i sa tko zna koliko vlasnika su moguće rupe bez dna po pitanju održavanja.
Nigdje ne pišeš koliko km i u kojim uvjetima ti i tvoja miss namjeravate raditi godišnje
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 19:15   #20
Tako je, neka malo detaljnije pojasni, pa da se vidi koji auto bi bio optimalan.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.