Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2011., 14:58   #2001
EEG

Srednjevoltažna osnovna cerebralna aktivnost je alfa frekvencije 8-10 Hz.
Reakcija vizualnog blokiranja je dobro izražena.
Interponiraju se rijetki spori viševoltažni valovi 5-6 Hz.do 75 mV
Asimetrija i paroksizama nema.
Na metode provokacije (HV i IFS) analogno.

Zaključal: nalaz je graničan, nespecifičan.

....... jel mi može neko nešto reći na ovo?
eram.f is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 15:09   #2002
Quote:
eram.f kaže: Pogledaj post
EEG

Srednjevoltažna osnovna cerebralna aktivnost je alfa frekvencije 8-10 Hz.
Reakcija vizualnog blokiranja je dobro izražena.
Interponiraju se rijetki spori viševoltažni valovi 5-6 Hz.do 75 mV
Asimetrija i paroksizama nema.
Na metode provokacije (HV i IFS) analogno.

Zaključal: nalaz je graničan, nespecifičan.

....... jel mi može neko nešto reći na ovo?
Zbog čega je rađen EEG?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 15:11   #2003
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Zbog čega je rađen EEG?
vrtoglavice, nestabilnost..
eram.f is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 15:16   #2004
Quote:
eram.f kaže: Pogledaj post
vrtoglavice, nestabilnost..
Trebate se javiti neurologu. Nalaz nije patološki. Trebaga tumačiti neurolog u skladu s neurološkim stanjem inače nije specifično,kao ovdje.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 19:39   #2005
Meni je dijagnosticirana mononukleoza . Pored ovih redovnih nalaza vadio sam neki poseban nalaz koji sam cekao 20 dana , nisam ni skontao za sta , pa ako bi mi neko mogao da protumaci sljedece rezultate (kontrola mi je tek za 10ak dana pa da ne cekam) :
VIDAS EBV VCA IgM (Biomerieux) - pozitivan
VIDAS EBV/EA VCA IgG (Biomerieux) - pozitivan
VIDAS EBV EBNA IgG (Biomerieux) - negativan
Anti-CMV IgM (Abbot Architect i2000sr) - negativan
Anti-CMV IgG (Abbot Architect i200sr) - negativan

Unaprijed hvala
Suhiii is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 22:29   #2006
Quote:
Suhiii kaže: Pogledaj post
Meni je dijagnosticirana mononukleoza . Pored ovih redovnih nalaza vadio sam neki poseban nalaz koji sam cekao 20 dana , nisam ni skontao za sta , pa ako bi mi neko mogao da protumaci sljedece rezultate (kontrola mi je tek za 10ak dana pa da ne cekam) :
VIDAS EBV VCA IgM (Biomerieux) - pozitivan
VIDAS EBV/EA VCA IgG (Biomerieux) - pozitivan
VIDAS EBV EBNA IgG (Biomerieux) - negativan
Anti-CMV IgM (Abbot Architect i2000sr) - negativan
Anti-CMV IgG (Abbot Architect i200sr) - negativan

Unaprijed hvala
Poštovani,

Iz Vašeg nalaza može se iščitati sljedeće:

1. Da, imate infektivnu mononukleozu, liječnici su Vam postavili točnu dijagnozu.

2. Radi se o akutnoj ("svježoj"/novonastaloj) infekciji. To se zaključuje iz pozitivnih nalaza protutijela na tzv. rane antigene.

3. Infekcija je uzrokovana Epstein-Barrovim virusom (EBV). Naime, sliku infektivne mononukleoze može dati još jedan virus, citomegalovirus, ali je on kod Vas negativan.

Nalazi su "školski primjer" osobe s akutnom infekcijom EBV i slikom infektivne mononukleoze.

Slijedite savjete svojih liječnika (mirovanje, dobra hidracija, zabrana konzumacije alkohola itd.).

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 14:50   #2007
ANA pozitivna u titru 1 : 40960

koliko sam shvatila ovo je jako visoko i šta može biti jer sam naručena za 10 dana zbog toga u bolnicu na daljnje pretrage, konkretno na imunologiju
marta111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 16:10   #2008
Krvna slika, trudnoća 15 tj.

Eritrociti 3.84 (3.86-5.08)
Hematokrit 0.345 (0.356-0.470)
RDW 16.7 (9.0-15.0)
Trombociti 156 (158-424)
Glukoza 3.3 (4.40-6.40)

Sve ostale u redu, Hb 119.

Doktor kaže da imam anemiju, potrebno piti folnu kiselinu, ali ja mislim da nije tako jer Hb u redu, od početka trudnoće pijem vitamini sa 800mkg folne kiseline, to je dnevna norma trudnice. Rekla sam to doktoru i on kaže onda više ništa, ali nalaz nije normalan.
Jedem normalno, često i svašta, ali težina ne raste već mjesec dana, a do toga samo padala.
Htjela bi uznati alternativno mišljenje.
Breljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 17:00   #2009
Quote:
marta111 kaže: Pogledaj post
ANA pozitivna u titru 1 : 40960

koliko sam shvatila ovo je jako visoko i šta može biti jer sam naručena za 10 dana zbog toga u bolnicu na daljnje pretrage, konkretno na imunologiju

A zbog čega si vadila ANA? Kakve simptome imaš?

Ovo je dosta visoko.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 17:43   #2010
imam raynauldov sindrom jako izražen, i za sada dijagnozu sjogrenovog sindroma koji nije bio nešto jako izražen nalazima, ali izgleda da se sada nešto pokrenulo inače su mi prije 1 godine ss a i ss b bili granični, ANA ok, jedino su mi slinovnice uvećane i pune cisti, ruke me užasno bole. Bila sam na medrolu 4mg, sad mi je povisila na 20 dok ne obavim druge pretrage.
marta111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 18:06   #2011
Quote:
marta111 kaže: Pogledaj post
imam raynauldov sindrom jako izražen, i za sada dijagnozu sjogrenovog sindroma koji nije bio nešto jako izražen nalazima, ali izgleda da se sada nešto pokrenulo inače su mi prije 1 godine ss a i ss b bili granični, ANA ok, jedino su mi slinovnice uvećane i pune cisti, ruke me užasno bole. Bila sam na medrolu 4mg, sad mi je povisila na 20 dok ne obavim druge pretrage.

Uh, ti imaš istu kombinaciju ko i ja . Ja ti pišem na ovoj temi: Sistemski lupus eritematosus (SLE) - vol. 2 jer dosta cura u sklopu ove bolesti imaju poteškoća i sa ovim bolestima pa ako te nešto zanima više slobodno pitaj tamo.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 19:44   #2012
nadam se da mogu ovdje pitati da ne otvaram novu temu..

moze li se na CT-u mozga (CT-kompjuterizirana tomografija, uputna dijagnoza: TIA) vidjeti radi li se o znakovima Alzheimerove bolesti? mislim na oštećenja tzv. bazalne jezgre koja se nalazi u moždanom deblu, sto sam procitala na netu da ta bolest stvara..

naime, moj otac ide na taj pregled za par dana i posto necu biti prisutna, necu biti u stanju za to se raspitati kod doktora..
a i procitala sam da tu prvu fazu kod ispitavanja pacijenta, doktor dosta cesto ne primijeti jer jos je sve u redu..

na tom pregledu smo mi kao obitelj inzistirali jer smo ga prije mj.dana nasli u rano jutro da lupa sa stvarima, kada smo ga posjeli znao je sve podatke o sebi i nama..no kao da je mjesecario. secerni je bolesnik i odmah smo izmjerili secer i imao je 26..na hitnoj su rekli da je sve u redu, ostao je samo dok se secer nije unormalio pomocu brzodjelujuceg inzulina i da je uzrok secer (svjesni smo toga jer se dva dana prije toga nije uopce pridrzavao pravila, a i odbio je inzulin nedavno, jos uvijek je na tabletama, ali doktori preporucuju inzulin jer je rizicni bolesnik - srce, secer, tlak, zgrusavanje krvi). toga jutra, sve dok nije dosao kuci i odspavao, se ne sjeca, i objasnjenje je bilo hiperglikemija. vec sam i cula da je to kod nekih rizicnih secerasa dosta uobicajeno..tako je ostalo. sada se pridrzavamo pravila i sve redovito provjeravamo..
mene je strah, jer su kruzile price da to moze biti i kao pred mozdani udar..i toga smo svjesni jer ako se nece pridrzavati, i to je mogucnost s obzirom da je rizicni bolesnik.
tata ima 62 godine. a za alzheimerovu bolest se ja osobno zelim raspitati, jer tu i tamo neke sitnice zaboravlja. nista veliko, kao sto sam citala pod simptomima, sva sreca, ali me to brine zbog te noci kada se dogodila hiperglikemija. ima li to kakve veze? moze li to biti povezano ili ostaje razlog secer kao sto doktori kazu?
__________________
When life gives you a lemon get salt and drink a tequila!
GoodLuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 22:39   #2013
Quote:
marta111 kaže: Pogledaj post
ANA pozitivna u titru 1 : 40960

koliko sam shvatila ovo je jako visoko i šta može biti jer sam naručena za 10 dana zbog toga u bolnicu na daljnje pretrage, konkretno na imunologiju
Poštovana,

Postojanje ANA protutijela u ovako velikom titru treba pobuditi ozbiljnu sumnju u postojanje neke autoimune bolesti. Međutim, samo ovaj nalaz ne govori o kojoj je dijagnozi (bolesti) riječ.

Kako ste naveli, kod Vas je već dijagnosticirana jedna takva bolest, Sjögrenov sindrom. Ponekad se i u bolesnika s ovom bolešću nađe visoki titar ANA protutijela.

Međutim, kako Sjögrenov sindrom može biti udružen i s nekom drugom autoimunom bolešću (između ostalog, sistemskim eritemskim lupusom, reumatoidnim artritisom, miješanom bolešću vezivnog tkiva, itd.), potrebno je napraviti dodatne pretrage (između ostalog antitijela na dsDNA, Sm, U1-RNP, SS-A, SS-B, Scl-70 itd.) kako bi se pokušala, u korelaciji s Vašim tegobama, iskristalizirati točna dijagnoza.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 23:06   #2014
Quote:
Breljanka kaže: Pogledaj post
Krvna slika, trudnoća 15 tj.

Eritrociti 3.84 (3.86-5.08)
Hematokrit 0.345 (0.356-0.470)
RDW 16.7 (9.0-15.0)
Trombociti 156 (158-424)
Glukoza 3.3 (4.40-6.40)

Sve ostale u redu, Hb 119.

Doktor kaže da imam anemiju, potrebno piti folnu kiselinu, ali ja mislim da nije tako jer Hb u redu, od početka trudnoće pijem vitamini sa 800mkg folne kiseline, to je dnevna norma trudnice. Rekla sam to doktoru i on kaže onda više ništa, ali nalaz nije normalan.
Jedem normalno, često i svašta, ali težina ne raste već mjesec dana, a do toga samo padala.
Htjela bi uznati alternativno mišljenje.
Poštovana,

Uvidom u navedene laboratorijske nalaze, može se zaključiti sljedeće:

1. Eritrociti - u trudnoći uobičajeno dolazi do pada broja eritrocita, čija vrijednost u zadnjem tromjesečju trudnoće može pasti i do 3,8 x 10^12/L. Prema tome, proizlazi da se vrijednost eritrocita kod Vas još može smatrati urednom, ali već sada doseže donju granicu o čemu treba voditi računa!

2. Hematokrit - vrijednosti hematokrita se također snizuju u trudnoći, a najniže vrijednosti koje se još smatraju urednima (fiziološkim) se kreću oko 0,31. Prema tome, i ova parametar se kod Vas može smatrati urednim.

3. Hemoglobin - u trudnoći također pada (obično do 32./34. tjedna), i najniža vrijednost koju fiziološki doseže obično iznosi oko 110 g/L. Mislim da se vrijednost u Vašem nalazu također može smatrati urednom.

Iz navedenog pod točkama 1, 2 i 3 proizlazi zaključak kakav ste i sami donijeli: za sada nema elemenata za anemiju. Ponavljam, za sada.

S obzirom da se do 32./34. tjedna očekuje pad/sniženje navedenih parametara, moguće je da će doći do anemije.

Bilo bi važno saznati i kakvo je serumsko željezo i feritin da bi se ocijenile zalihe željeza u organizmu. Smatra se da je razina željeza ispod 12 µmol/l pokazatelj nedostatka željeza u trudnoći.

Anemiju zbog manjka folne kiseline karakterizira, između ostalog, povećanje MCV-a. Pretpostavljam da je taj nalaz rađen, ali je uredan?

Ne znam odakle je Vaš liječnik izvukao takav zaključak?

Nadalje:

4. Trombociti - u trudnoći se nešto smanjuje broj trombocita, ali ne značajno. Kod Vas je taj broj još uvijek zadovoljavajući, ali je potrebno praćenje.

5. Glukoza u krvi dosta je niska te bi na to trebalo obratiti pozornost.

Zaključno bih rekao sljedeće: u Vašim nalazima zasad ne vidim elemenata za anemiju, ali je broj eritrocita zaista na donjoj granici. Trebalo bi odrediti (ako Već niste) željezo i feritin. Nadalje, trebalo bi pratiti šećer u krvi i kontrolirati trombocite.

O ovim nalazima, kao i o drugim tegobama i sumnjama (navodite da težina ne raste već mjesec dana!) obvezatno se konzultirajte sa svojim liječnicima. Ako niste zadovoljni sadašnjim ginekologom, potražite drugo mišljenje.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 23:57   #2015
Quote:
GoodLuck kaže: Pogledaj post
nadam se da mogu ovdje pitati da ne otvaram novu temu..

moze li se na CT-u mozga (CT-kompjuterizirana tomografija, uputna dijagnoza: TIA) vidjeti radi li se o znakovima Alzheimerove bolesti?
Poštovana,

Što se dijagnoze Alzheimerove demencije i CT-a tiče, u općenitom se može reći da CT ili MR treba učiniti kod prve procjene demencije ili kod bilo koje promjene u mentalnom statusu. Uloga ovih metoda (CT i MR) je suportivna, što znači da ove tehnike čine samo jednu kariku u lancu, do postavljanja dijagnoze.

CT može u slučaju postojanja demencije pokazati atrofiju mozga (smanjenje veličine). Međutim, strukturne promjene mozga ne moraju se uočiti sve dok bolest ne prijeđe u viši stadij. S druge, pak, strane, osobe koje nemaju demenciju mogu razviti atrofiju mozga kao posljedicu starenja, tako da često dolazi do preklapanja između ovih skupina.

Zato su u postavljanju dijagnoze bitni pregled, određeni testovi i uzimanje točnih podataka od bolesnika i njegove pratnje.

Quote:
na tom pregledu smo mi kao obitelj inzistirali jer smo ga prije mj.dana nasli u rano jutro da lupa sa stvarima, kada smo ga posjeli znao je sve podatke o sebi i nama..no kao da je mjesecario. secerni je bolesnik i odmah smo izmjerili secer i imao je 26..

tata ima 62 godine. a za alzheimerovu bolest se ja osobno zelim raspitati, jer tu i tamo neke sitnice zaboravlja. nista veliko, kao sto sam citala pod simptomima, sva sreca, ali me to brine zbog te noci kada se dogodila hiperglikemija. ima li to kakve veze? moze li to biti povezano ili ostaje razlog secer kao sto doktori kazu?
Što se tiče uzroka promjene ponašanja, svijesti i mentalnog statusa Vašeg oca, treba napraviti neurološku obradu kako bi se utvrdilo o čemu se točno radi.

Moguće je da su oscilacije u razini glukoze dovele do takvih smetnji, ali u podlozi mogu biti i drugi razlozi, pogotovo jer kod osoba sa šećernom bolešću dolazi do promjena na krvnim žilama, između ostalog, i na krvnim žilama mozga.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 00:22   #2016
Quote:
GoodLuck kaže: Pogledaj post

moze li se na CT-u mozga (CT-kompjuterizirana tomografija, uputna dijagnoza: TIA) vidjeti radi li se o znakovima Alzheimerove bolesti? mislim na oštećenja tzv. bazalne jezgre koja se nalazi u moždanom deblu, sto sam procitala na netu da ta bolest stvara..

boldani dio se definitivno neće moći vidjeti.
Nažalost ni CT, niti MR ne mogu zasada ukazati na neke promjene koje bi bile specifične za Alzheimerovu bolest, postoje određene promjene koje se mogu utvrditi MR spektroskopijom, ali ni one nisu specifične baš za Alzheimera, a i uočavaju se tek u razvijenoj fazi bolesti.

jedino što se može vidjeti, a da upućuje na Alzheimera je atrofija temporalnih režnjeva i hipokampalne regije i proširenje temporalnih rogova (dok "obična" atrofija vezana uz starenje više manje jednako zahvaća cijeli mozak ).
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 23:34   #2017
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Zaključno bih rekao sljedeće: u Vašim nalazima zasad ne vidim elemenata za anemiju, ali je broj eritrocita zaista na donjoj granici. Trebalo bi odrediti (ako Već niste) željezo i feritin. Nadalje, trebalo bi pratiti šećer u krvi i kontrolirati trombocite.

O ovim nalazima, kao i o drugim tegobama i sumnjama (navodite da težina ne raste već mjesec dana!) obvezatno se konzultirajte sa svojim liječnicima. Ako niste zadovoljni sadašnjim ginekologom, potražite drugo mišljenje.

Lijepi pozdrav.
Hvala vama puno
Mišljenje je bilo doktora obće prakse jer to je bilo jednostavnije i brže, sad ču ići do ginekologa i napraviti još željezo i feritin.
Breljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 22:13   #2018
LEUKOCITI 12,2 (3,4 - 9,7)
LIM % 48,5 (20 - 46)
MON % 9,3 (2 - 19)
GRA % 42,2 (44 - 72)

ENZIMI
AST (GOT) 21 (8 - 30)
ALT (GPT) 39 (10 - 26)
ALP 98 (54 - 119)

PROTEINI
CRP 1,3 (<5)

Hvala unaprijed!

Zadnje uređivanje Zoe_ : 01.10.2011. at 23:22.
Zoe_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 22:37   #2019
Zoe, napiši referentne vrijednosti. Lakše će ti ljudi odgovoriti sa referentnim vrijednostima šta ne štima, a i nema svaki lab jednake vrijednosti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 18:53   #2020
Povremeno povišena alkalna fosfataza u krvi

Rezultat je 148, normalne vrijednosti 60-142. Muška osoba od 28 godina.
Svi ostali nalazi krvi su u redu.
Prije 5-6 godina je isto tako bilo, dva vađenja krvi u nekoliko mjeseci, a onda je dulje vrijeme nalaz bio u granicama normale.
Antialkoholičar, nepušač, čovjek se nije nikada drogirao.
Navodno nekoliko postotaka zdravih ljudi ima povišenu vrijednost ALP, zašto, ne zna se.
Doktori molim vaše mišljenje.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:02.