Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2007., 20:44   #1
Rade li muzeji u Hrvatskoj svoj posao kako treba tj. rade li ga uopće. Što mislite?

Recimo, u jednom drugom topicu već spomenuta izložba "Insert" (najsveobuhvatnija retrospektiva hrvatskog videa), bila je pred godinu dana valjda, a još nije izašao niti katalog.

Trebaju li muzeji organizirati 'male' i 'kratke' izložbe kojima popunjavaju program, tek da izgleda da se svašta kod njih dešava, a koje se od danas do sutra zaborave, jer i nisu ostavile značajniji trag u društvu? Sjetite se projekta "Pilot" u MSU. Ne mislim da su to loši radovi i loši umjetnici, ali je li muzej tu odradio posao dobro?

Muzej - institucija - postoji sa jasno određenom svrhom: on je spona između umjetnika i publike, mjesto izlaganja, prezentacije i kontekstualizacije umjetničkih djela, kao i edukacije publike te zadovoljenja njene gladi za umjetnošću; sve to, dakako, temeljeno na visokokvalitativnoj selekciji.

Vidite li te sve funkcije kod naših muzeja?

Meni se naši muzeji prečesto čine prilično samodostatni. Postoje radi samih sebe. Javno djelovanje je svedeno na minimum. O velikim projektima i angažmanima da ne pričam. To me uvijek začudi, jer, muzeji su ipak pogoni u kojima radi puno stručnih ljudi, koji svakodnevno dolaze na posao u 8, a odlaze s njega u 16 sati, i kad se svi ti sati, dani, mjeseci zbroje - trebalo bi nešto izaći na svjetlo dana. Ne samo organizacija neke izložbe - jer to je najmanji posao, nego nešto će dati smisao postojanju muzeja, kustosa, umjetničkog djela...

Zadnje uređivanje darin : 09.01.2007. at 15:19.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 22:30   #2
Quote:
:Kosjenka: kaže:
tema o kojoj često razmišljam jest - rade li muzeji u Hrvatskoj svoj posao kako treba tj. rade li ga uopće. Što mislite?
Kako koji. Nisam stručnjak, ali iz laičke perspektive jedini muzej koji po mojem mišljenju radi svoj posao u onom smislu koji navodiš je Muzej primjenjene umjetnosti u Zagrebu.

Mene, recimo smeta što Tehnički muzej nije prisutniji u javnosti. Po svojoj koncepciji to je vrlo moderni muzej, ali nekako kao da je začahuren u sebe, a trebao bi takoreći letjeti zrakom i juriti ulicama.

Da su pravi, recimo, bili bi postavili na Jelačić-placu Teslin transformator prilikom njegove nedavne obljetnice i ispucavati one fantastične iskre od dva metra pred ljudima. Dati ljudima do znanja što se sve u njih skriva.

Ili Školski muzej. Neki dan sam prelistavao školske svjedodžbe pokojnog oca, od pučke škole do fakulteta. Zapanjio sam se kako bogatu sliku jednog života one mogu dati. Našao sam u tih petnestak papira 'štofa' bar za pripovjetku, a netko vještiji možda bi imao i osnove romana. A kad ste čuli da je školski muzej išta javno napravio?

Ako jest, ja za to nisam čuo, a držim da sam bar prosječno dobro informiran.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 23:37   #3
Quote:
:Kosjenka: kaže:

Proširena tema:
Ja sam pisala samo o organizaciji izložbe, jer je to bilo pitanje, ali tema o kojoj često razmišljam jest - rade li muzeji u Hrvatskoj svoj posao kako treba tj. rade li ga uopće. Što mislite?
uh, otvorila si jako široku i škakljivu temu....

ja bih probao krenuti s definicijom muzeja, kao neprofitne ustanove, koja prikuplja, obrađuje, čuva i prezentira predmete kulturne i društvene baštine, s ciljem da posluži uvećanju i kvaliteti znanja (u statutu ICOM-a, definicija se stalno razvija da bi odgovorila dinamici stvarnosti)...
(ipak, definicije imaju pragmatične namjene, dobro ih je znati, ali poznavati definicije daleko je od razumijevanja ideje muzeja).
dakle, po toj definiciji, procijeni rade li naši muzeji dobro svoj posao! (khmm, zagrcnut ću se!)

Quote:

Recimo, u jednom drugom topicu već spomenuta izložba "Insert" (najsveobuhvatnija retrospektiva hrvatskog videa), bila je pred godinu dana valjda, a još nije izašao niti katalog.
ne znam za to, ali je fakat sramota da jedna retrospektivna izložba nema svoj katalog! ali, to jako puno košta, a nema se (vječito se kuka da se nema para, no ipak se pisalo jako puno o tome - Kontura, Zarez..., no to nije katalog!) dakle, sramota!!!

Quote:

Trebaju li muzeji organizirati 'male' i 'kratke' izložbe kojima popunjavaju program, tek da izgleda da se svašta kod njih dešava, a koje se od danas do sutra zaborave, jer i nisu ostavile značajniji trag u društvu? Sjetite se projekta "Pilot" u MSU. Ne mislim da su to loši radovi i loši umjetnici, ali je li muzej tu odradio posao dobro?
mislim da trebaju, jer uloga muzeja u društvu jest da sačuva i osnaži identitet, da zajednici u kojoj djeluje bude korektiv.
mislim da je, jer je njegov cilj bio pružiti šansu mladim, ali i etabliranim umjetnicima da izlažu! kvantiteta nije nužno i kvaliteta, ali budući je projekt trajao godinu dana, našlo se tu i ponešto lošijih radova. ali, mislim da je tu muzej ispunio svoju najvažniju funkciju, a ta je da je aktivno komunicirao sa zajednicom.

Quote:

Muzej - institucija - postoji sa jasno određenom svrhom: on je spona između umjetnika i publike, mjesto izlaganja, prezentacije i kontekstualizacije umjetničkih djela, kao i edukacije publike te zadovoljenja njene gladi za umjetnošću; sve to, dakako, temeljeno na visokokvalitativnoj selekciji.

Vidite li te sve funkcije kod naših muzeja?
slažem se s tvojim mislima, ali mislim da je problem puno kompleksniji... no, prije nego krenem dalje, ukazat ću na jednu činjenicu koja će te možda zaprepastiti: jesi li svjesna da Zagreb, kao glavni grad jedne države nema zgradu koja je građena da bude muzej!!! sve su to adaptirane, preinačene i prenamijenjene zgrade, kazališta, samostani, palače...prepravljene da budu muzeji, a kako adaptirana zgrada ne može pružiti sve ono što može i pravi muzej (depoi su najveći problem!), jer previše novca odlazi na stalna preuređivanja, a premalo se vremena i novca odvaja na ono čemu muzej i služi, tako da niti naši muzeji ne funkcioniraju najbolje. bolje bi bilo reći da životare...

Quote:

To me uvijek začudi, jer, muzeji su ipak pogoni u kojima radi puno stručnih ljudi, koji svakodnevno dolaze na posao u 8, a odlaze s njega u 16 sati, i kad se svi ti sati, dani, mjeseci zbroje - trebalo bi nešto izaći na svjetlo dana. Ne samo organizacija neke izložbe - jer to je najmanji posao, nego nešto će dati smisao postojanju muzeja, kustosa, umjetničkog djela...
luda aktivnost rijetko će dati kvalitetu. čini mi se da naši muzeji uzaludno troše energiju ne nudeći nam (korisnicima/posjetiteljima/publici) ništa važno. zato nam muzeji i zjape prazni! a kao što sam već i spomenuo, funkcija muzeja jest aktivna razmjena s korisnikom, a ona će biti ispunjena ako iz njega izađemo plemenitiji, mudriji, tolerantniji...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 23:56   #4
Quote:
Emericzy kaže:
Kako koji. Nisam stručnjak, ali iz laičke perspektive jedini muzej koji po mojem mišljenju radi svoj posao u onom smislu koji navodiš je Muzej primjenjene umjetnosti u Zagrebu.
misliš na MUO? zbog onih velikih izložbi?

Quote:

Mene, recimo smeta što Tehnički muzej nije prisutniji u javnosti. Po svojoj koncepciji to je vrlo moderni muzej, ali nekako kao da je začahuren u sebe, a trebao bi takoreći letjeti zrakom i juriti ulicama.
po svojoj koncepciji on je tehnički muzej u pravom smislu riječi, u njemu rade inženjeri (što i nije loše), ali koncepciju bih mu odmah promijenio!
kaj meni laiku za aute, znači gomilu tehničkih i tvorničkih podataka na legendi: 4 cilindra, 100 konja, četverotaktni motor... bolje bi bilo kad bi ga stavili u neki kontekst: primjerice, iza auta staviti neku fototapetu toga ili sličnog auta, uslikan u nekom dijelu grada s nekim ponosnim vlasnikom, neku zgodu vezanu uz auto, a ne šturi tehnički podaci!
ili, ispod tramvaja postavitit one stare kocke (kaj su još na zapadnom kolodvoru ili kvatriću) sa prugom (stoje uz južni zid muzeja kao smeće!!!) i dati mu neko značenje - tak su nekad u zagrebu izgledale tram pruge...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 21:10   #5
Quote:
Emericzy:

Kako koji. Nisam stručnjak, ali iz laičke perspektive jedini muzej koji po mojem mišljenju radi svoj posao u onom smislu koji navodiš je Muzej primjenjene umjetnosti u Zagrebu.
MUO možda producira najveće izložbe, i ima najbolji marketing. Svaka njihova izložba je popraćena reklamama, čak i nagradnim igrama, i to privlači posjetitelje. Hvalevrijedno.

Quote:
Mene, recimo smeta što Tehnički muzej nije prisutniji u javnosti. Po svojoj koncepciji to je vrlo moderni muzej, ali nekako kao da je začahuren u sebe, a trebao bi takoreći letjeti zrakom i juriti ulicama.
Misliš, njegov sadržaj je uglavnom iz modernog (suvremenog) doba? Jer, po meni taj muzej nije moderan kao muzej, mada ima fantastične predispozicije.
Palo mi je na pamet, nedavno sam bila u jednom muzeju u kojem se izlažu umjetnički radovi koji 'koriste' suvremenu tehnologiju, i koji se ostvaruju uz pomoć kompjutora, i gotovo svi su interaktivni, dakle traže sudjelovanje gledatelja. Na ulazu svake prostorije tog muzeja stoji nekoliko educiranih ljudi, koji uz već postojeće pisane upute o radovima, ljude upućuju u to kako da 'koriste' te radove, kako da ih pokrenu i postanu aktivni promatrači.
Naravno, ne trebam spominjati da je sve radilo besprijekorno, da je postav odličan ( i permanentno se mijenja) i vrlo edukativan, i da je taj muzej jako izmijenio moju percepciju te vrste umjetnosti jer sam dobila puno informacija i kvalitetne informacije.


Quote:
Ili Školski muzej.
...A kad ste čuli da je školski muzej išta javno napravio?

Ako jest, ja za to nisam čuo, a držim da sam bar prosječno dobro informiran.
Oni postoje? Nikad bila...
Sad vidim na netu da su prilično neaktivni http://www.hrskolski-muzej.hr/hrv/index.asp Website i fotke koje predstavjaju te rijetke izložbe neću komentirati.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 21:44   #6
Quote:
BargeldB:
ja bih probao krenuti s definicijom muzeja, kao neprofitne ustanove, koja prikuplja, obrađuje, čuva i prezentira predmete kulturne i društvene baštine, s ciljem da posluži uvećanju i kvaliteti znanja (u statutu ICOM-a, definicija se stalno razvija da bi odgovorila dinamici stvarnosti)...
Ovu definiciju treba revidirati. Ovaj dio o 'neprofitnosti' se, čini mi se, ne uklapa u stvarnost, barem ne u tendenciju da i muzeji nastoje biti profitni, jer na taj način mogu bolje skrbiti o svom fundusu i raditi nova istraživanja i projekte. Možda sam u krivu, a i ne baratam provjerenim podacima (i ne da mi ih se tražiti) ali - zapadnoeuropski muzeji ostvaruju značajan profit od prodanih ulaznica, i ta ih tržišna orjentacija i tjera na to da rade dobre i - time - posjećene izložbe.

Quote:
ne znam za to, ali je fakat sramota da jedna retrospektivna izložba nema svoj katalog! ali, to jako puno košta, a nema se (vječito se kuka da se nema para, no ipak se pisalo jako puno o tome - Kontura, Zarez..., no to nije katalog!) dakle, sramota!!!
Ja sam za to da ako se nema love - neka se ne rade izložbe. Sve manje vidim smisla u polovično odrađenim stvarima....
Na samoj izložbi Insert kada sam bila - trećina radova i projektora nije radila...koma.



Quote:
mislim da je, jer je njegov cilj bio pružiti šansu mladim, ali i etabliranim umjetnicima da izlažu! kvantiteta nije nužno i kvaliteta, ali budući je projekt trajao godinu dana, našlo se tu i ponešto lošijih radova. ali, mislim da je tu muzej ispunio svoju najvažniju funkciju, a ta je da je aktivno komunicirao sa zajednicom.
Ja mislim da ima dovoljno galerija u kojima se mladim umjetnicima može i treba pružiti šansa da izlažu, no od muzeja - ukoliko želi izlagati mlade umjetnike - očekujem nešto relevantnije: neku 'kartografiju' (ako mogu tako reći) scene, prepoznavanje tendencija i fenomena na suvremenoj mladoj sceni, prezentaciju tih umjetnika izvan granica naše zemlje itd. (Umorna sam sad, pa mi ne ide razrada.)


Quote:
...ukazat ću na jednu činjenicu koja će te možda zaprepastiti: jesi li svjesna da Zagreb, kao glavni grad jedne države nema zgradu koja je građena da bude muzej!!!
Znam. Žalosno.
Što misliš, je li se s novom zgradom MSU-a iskoristila šansa da napravimo muzej koji će arhitektonski i sadržajno biti izuzetan, prepoznatljiv itd?

Quote:
čini mi se da naši muzeji uzaludno troše energiju ne nudeći nam (korisnicima/posjetiteljima/publici) ništa važno. zato nam muzeji i zjape prazni! a kao što sam već i spomenuo, funkcija muzeja jest aktivna razmjena s korisnikom, a ona će biti ispunjena ako iz njega izađemo plemenitiji, mudriji, tolerantniji...
Mda.
No, osim samog sadržaja, vrlo je važan i način njegove prezentacije. Pogotovo u današnje doba kad je svaki prosječni Hrvat, koji ima neki prosječni mobitel, tehnološki napredniji od prosječnog hrvatskog muzeja.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 21:55   #7
Quote:
BargeldB:
po svojoj koncepciji on je tehnički muzej u pravom smislu riječi, u njemu rade inženjeri (što i nije loše), ali koncepciju bih mu odmah promijenio!
kaj meni laiku za aute, znači gomilu tehničkih i tvorničkih podataka na legendi: 4 cilindra, 100 konja, četverotaktni motor... bolje bi bilo kad bi ga stavili u neki kontekst: primjerice, iza auta staviti neku fototapetu toga ili sličnog auta, uslikan u nekom dijelu grada s nekim ponosnim vlasnikom, neku zgodu vezanu uz auto, a ne šturi tehnički podaci!
ili, ispod tramvaja postavitit one stare kocke (kaj su još na zapadnom kolodvoru ili kvatriću) sa prugom (stoje uz južni zid muzeja kao smeće!!!) i dati mu neko značenje - tak su nekad u zagrebu izgledale tram pruge...
Slažem se. Treba ga (auto) staviti u neki prostorni i vremenski kontekst. Mislim da bi ti čak i takvi tehnički podaci bili zanimljiviji da su recimo prezentirani u obliku kratkih filmova koji prikazuju što taj auto zapravo na cesti je i u čemu je njegova vrijednost (npr, čak i nešto poput onih priloga u emisijama o automobilima).
Inače, zadnji put kad sam bila u Tehničkom...djelovao mi je prilično zapušteno.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 22:42   #8
Quote:
:Kosjenka: kaže:

Znam. Žalosno.
Što misliš, je li se s novom zgradom MSU-a iskoristila šansa da napravimo muzej koji će arhitektonski i sadržajno biti izuzetan, prepoznatljiv itd?
ne znam, spore se mnogi stručnjaci, od muzeologa, arhitekata, povjesničara umjetnosti... čitam ih i svatko ima svoje argumente i protuargumente, ali svi se slažu u jednome - da je potpuni promašaj što nije bio međunarodni natječaj. time bi sigurno dobili na kvaliteti, ali bi takvo nešto sigurno i povećalo ionako skupe troškove ovakvoga projekta. ali, kol'ko para, tol'ko i muzike!
pogledaj slučaj guggenheima u bilbaou - u godinu dana vratili su uloženo!!!! to je svjetski fenomen - koji su čak i ekonomski stručnjaci analizirali - da jedna muzejska ustanova ostvari takvu dobit, odnosno uložena sredstva vrati u tako kratkom roku.

o arhitekturi našeg MSU-a se može rasparavljati, nisam stručnjak, ali onako po nacrtima ima neku osobnost, no hoće li biti prepoznatljiv - tko zna!?!? gledajući ga onakvog pod skelama, on jadan još ne zna što će se u njemu od fundusa naći, jer opet sporovi koji se nesmiljeno vode - maković vs pintarić - tko je stručniji, što ide u postav a što ne... neće na dobro izaći - zgrada će jednom biti gotova, a što će se u njemu nalaziti još će se dugo raspravljati i polemizirati!
no njegova me lokacija još više brine! blizu je rijeka sava, uz današnje klimatske nepogode može doći do velikih poplava, iako je zg napravio dobre nasipe, no s prirodom nikad ne znaš... ali opet, maknuvši ga iz centra zagreba, omogućen mu je veliki parkirni prostor, prilaz kamionima za prijevoz izložaka itd... ima puno pluseva i minusa.

sigurno je da će zagreb s njim dobiti na kulturnoj mapi evrope... koliko, vrijeme će pokazati...

Quote:
No, osim samog sadržaja, vrlo je važan i način njegove prezentacije.
da, slažem se... na neka pitanja muzej mora odgovoriti da bi u konačnici bio uspješan muzej - ČIJE vrijednosti predstavlja, KOGA uslužuje, s KOJOM namjerom i KAKO to čini. pravi odgovori znače uspjeh.
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 16:48   #9
Quote:
BargeldB:
ne znam, spore se mnogi stručnjaci, od muzeologa, arhitekata, povjesničara umjetnosti... čitam ih i svatko ima svoje argumente i protuargumente, ali svi se slažu u jednome - da je potpuni promašaj što nije bio međunarodni natječaj. time bi sigurno dobili na kvaliteti, ali bi takvo nešto sigurno i povećalo ionako skupe troškove ovakvoga projekta. ali, kol'ko para, tol'ko i muzike!
Ono što ponekad naizgled djeluje kao jeftinije - nije uvijek i zapravo jeftinije.

Mogli su se napraviti proračuni i elaborati - što bi značilo imati međunarodni natječaj i možda neko izvanredno arhitektonsko ostvarenje koje će privući publiku, tj koje bi bile prednosti domaćeg natječaja i prosječne zgrade.
Velika je lova u pitanju, u oba slučaja, a takav je poduhvat zaslužio temeljitiju pripremu.


Quote:
pogledaj slučaj guggenheima u bilbaou - u godinu dana vratili su uloženo!!!! to je svjetski fenomen - koji su čak i ekonomski stručnjaci analizirali - da jedna muzejska ustanova ostvari takvu dobit, odnosno uložena sredstva vrati u tako kratkom roku.
Guggenheim je visokorangirani brand među muzejima.
Taj u Bilbaou nisam na žalost vidjela u živo, ali na fotkama djeluje fascinantno.

Quote:
o arhitekturi našeg MSU-a se može rasparavljati, nisam stručnjak, ali onako po nacrtima ima neku osobnost, no hoće li biti prepoznatljiv - tko zna!?!?
Nisam ni ja stručna, ali ovo je forum.
Meni je ta zgrada previše slična oblicima ostalih par stotitna zgrada u Novom Zagrebu. Već kao projekt mi je bila prebezlična. Sad pogotovo.


Quote:
gledajući ga onakvog pod skelama, on jadan još ne zna što će se u njemu od fundusa naći, jer opet sporovi koji se nesmiljeno vode - maković vs pintarić - tko je stručniji, što ide u postav a što ne... neće na dobro izaći - zgrada će jednom biti gotova, a što će se u njemu nalaziti još će se dugo raspravljati i polemizirati!
Ja sam se pogubila u tim sporovima. Ne pratim redovno što se piše o tome... Koji je posljednji zaključak o fundusu i stalnom postavu i kustosu?

Inače, mislim da je - prije svega - odabir vanjskog suradnika za autora kompletnog stalnog postava ovog muzeja, uz tolike kustose koji tamo rade - prava pljuska kustosima i stručnjacima tog muzeja jer ih se time proglašava nedovoljno kompetentnima. Uostalom, oni bi trebali najbolje poznavati što u fundusu imaju, jer ga oni i stvaraju i obrađuju i skrbe o njemu.

Ok, znam da to ponekad zna biti praksa i u svijetu - ali mogli su Makoviću dodijeliti jedan dio zbirke - npr slikarstvo izmedju 2 svjetska rata - a ostali neka rade prema svom području rada i interesa. Nisam baš sigurna koliko Maković zna o videu ili performanceu - nikad, baš nikad ga nisam vidjela ni na jednom prefrormanceu niti video projekciji.
[/QUOTE]
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 20:20   #10
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Nisam ni ja stručna, ali ovo je forum.
Meni je ta zgrada previše slična oblicima ostalih par stotitna zgrada u Novom Zagrebu. Već kao projekt mi je bila prebezlična. Sad pogotovo.
ne podsjeća li te njezin profil (gledajući s av. v. holjevca) na kniferov meandar?!

Quote:

Ja sam se pogubila u tim sporovima. Ne pratim redovno što se piše o tome... Koji je posljednji zaključak o fundusu i stalnom postavu i kustosu?
zapravo je sad nekakav status quo, na ministru je da riješi stvar oko poštivanja ugovora!


Quote:
Inače, mislim da je - prije svega - odabir vanjskog suradnika za autora kompletnog stalnog postava ovog muzeja, uz tolike kustose koji tamo rade - prava pljuska kustosima i stručnjacima tog muzeja jer ih se time proglašava nedovoljno kompetentnima. Uostalom, oni bi trebali najbolje poznavati što u fundusu imaju, jer ga oni i stvaraju i obrađuju i skrbe o njemu.
pa, ne bih baš rekao da je to pljuska kustosima! maković jest stručnjak u svome području, a jednako tako on surađuje i s ostalim kustosima, ali ne o fundusu, već o samome postavu! i tu je problem nastao, (uz dakako ugovorne zavrzlame) zašto ne angažirati teoretičara i stručnjaka za umjetnost 20. stoljeća i suvremenu umjetnost, čovjeka koji ima više postavljenih izložaba od nekih kustosa u MSU, da svojim stručnim savjetima, selekcijom i konačno odabirom izložaka pomogne unaprijediti i bolje koncipirati stalni postav!

Quote:

Ok, znam da to ponekad zna biti praksa i u svijetu - ali mogli su Makoviću dodijeliti jedan dio zbirke - npr slikarstvo izmedju 2 svjetska rata - a ostali neka rade prema svom području rada i interesa. Nisam baš sigurna koliko Maković zna o videu ili performanceu - nikad, baš nikad ga nisam vidjela ni na jednom prefrormanceu niti video projekciji.
khmm, zna on malo više od međuratnog slikarstva, a isto tako zna i o video artu i o suvremenim autorima, pa čak i mlađe generacije! (bijah na ispitu ) a, vjeruj mi, nekima čak i piše predgovore za izložbe!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:39   #11
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Misliš, njegov sadržaj je uglavnom iz modernog (suvremenog) doba? Jer, po meni taj muzej nije moderan kao muzej, mada ima fantastične predispozicije.
Ne, sad je taj muzej kao i svaki drugi, ali zamišljen je moderno, kao muzej-doživljaj, sa 'živim' eksponatima koji rade, u koje ulaziš i uživljavaš se itd. Ništa statično i 'muzejski'. To je bilo jako davno. U međuvremenu se pretvorio u muzej fosila, kao i svaki drugi. Sanjam o tome da u taj muzej uđe netko kao onaj direktor zagrebačkog zoološkog vrta, koji je od smrdljivog zatvora za životinje u desetak godina napravio mjesto koje je pravi doživljaj, u kojemu je posjetitelju lijepo i u kojemu životinje ne djeluju poniženo. Gdje čak i žohare smatraju za hvalevrijedan eksponat i posvećuju im dužnu (i duhovitu) pažnju.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 23:10   #12
Quote:
Emericzy kaže:
Ne, sad je taj muzej kao i svaki drugi, ali zamišljen je moderno, kao muzej-doživljaj, sa 'živim' eksponatima koji rade, u koje ulaziš i uživljavaš se itd. Ništa statično i 'muzejski'. To je bilo jako davno.
bio sam u njemu početkom desetog mjeseca prošle godine - jedina "živost" su zvuk s tramvaja i nekakva interaktivna ploča - ispred samoborčeka - na kojoj postoji gumb koji kad stisneš, oglasi se fičuk... i dakako teslino "jaje" koje se valjda uvijek vrti...

za ostalo si u pravu!

ali, zato je odlazak u muzej grada zagreba odličan doživljaj i zabava, koja može potrajati i do dva sata!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 23:23   #13
Quote:
BargeldB kaže:
ali, zato je odlazak u muzej grada zagreba odličan doživljaj i zabava, koja može potrajati i do dva sata!
Nisam bio otkad je preuređen! Ali se 'brusim' na to već par godina. Morat ću odvojiti jednu subotu prijepodne za to. s obitelji. A onda ručak kod Kamanja, par metara dalje.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 23:36   #14
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Rade li muzeji u Hrvatskoj svoj posao kako treba tj. rade li ga uopće. Što mislite?

Recimo, u jednom drugom topicu već spomenuta izložba "Insert" (najsveobuhvatnija retrospektiva hrvatskog videa), bila je pred godinu dana valjda, a još nije izašao niti katalog.

Trebaju li muzeji organizirati 'male' i 'kratke' izložbe kojima popunjavaju program, tek da izgleda da se svašta kod njih dešava, a koje se od danas do sutra zaborave, jer i nisu ostavile značajniji trag u društvu? Sjetite se projekta "Pilot" u MSU. Ne mislim da su to loši radovi i loši umjetnici, ali je li muzej tu odradio posao dobro?

Muzej - institucija - postoji sa jasno određenom svrhom: on je spona između umjetnika i publike, mjesto izlaganja, prezentacije i kontekstualizacije umjetničkih djela, kao i edukacije publike te zadovoljenja njene gladi za umjetnošću; sve to, dakako, temeljeno na visokokvalitativnoj selekciji.

Vidite li te sve funkcije kod naših muzeja?

Meni se naši muzeji prečesto čine prilično samodostatni. Postoje radi samih sebe. Javno djelovanje je svedeno na minimum. O velikim projektima i angažmanima da ne pričam. To me uvijek začudi, jer, muzeji su ipak pogoni u kojima radi puno stručnih ljudi, koji svakodnevno dolaze na posao u 8, a odlaze s njega u 16 sati, i kad se svi ti sati, dani, mjeseci zbroje - trebalo bi nešto izaći na svjetlo dana. Ne samo organizacija neke izložbe - jer to je najmanji posao, nego nešto će dati smisao postojanju muzeja, kustosa, umjetničkog djela...
A gle da li rade svoj posao to je uiptno sudeći po onoj krađi eksponata u 11 ili 12 mjesecu prošle godine.

Zadnja izložba koje se sjećam i koju sam htijela ići pogledati je secesija u Hrvatskoj nažalost nisam mogla iz određenih razloga.
Primjetlia sam da spominješ vezu između umjetnika i publike.
Mislim da to kod nas još ne postoji odnosno postoji veza između umjetnika i stručne publike(Profesri u likovnoj školi,razni stručnjci,povjesničari umjetnoti itd)

Inače živim u malom mjestu gdje je i dvorac u kojem se nekoliko godina pokušava uredtiti zavičajna zbirka ali to ide puževim koracima.
Također se u dvorcu upriličuju nekakva kulturna ljeta koja privuku značajan broj bivših profesora i slične svite u mjesto.
Moram prizanti da baš nisam previše kompetentna ali osobno ne volim ići previš po takvim događanjima jer te svi gledaju onako Što ti radiš ovdje.
A velikih događaja kod nas praktički i nema već kao nadomjestak se nude klanja pijetla u podrumima klovićevih dvora,čišćenje sfingi po Dioklecijanovoj palači i sl.
Mislim da je za naše muzeje bitno to da se otvore široj javnosti.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 23:51   #15
Quote:
Emericzy kaže:
Nisam bio otkad je preuređen! Ali se 'brusim' na to već par godina. Morat ću odvojiti jednu subotu prijepodne za to. s obitelji. A onda ručak kod Kamanja, par metara dalje.
hehehe... to je potpun doživljaj, jer nakon "muzejskog umora" dobro dođe okrijepa!

izvrstan je muzej, iako imam zamjerki na određene dijelove postava (pogotovo nakon drugog svjetskog rata i još nekih), u cjelini je ispunio ono što čovjek od njega i očekuje!

(kad odeš, možemo više o njemu)
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 00:02   #16
Quote:
spaljena kaže:

Zadnja izložba koje se sjećam i koju sam htijela ići pogledati je secesija u Hrvatskoj nažalost nisam mogla iz određenih razloga.
zaboga, pa trajala je jaaaaako dugo!!!!


Quote:
Moram prizanti da baš nisam previše kompetentna ali osobno ne volim ići previš po takvim događanjima jer te svi gledaju onako Što ti radiš ovdje.
pa, najbolje je onda otići sutradan, dan nakon otvorenja i u miru pogledati izložbu, zar ne?

Quote:
A velikih događaja kod nas praktički i nema već kao nadomjestak se nude klanja pijetla u podrumima klovićevih dvora,čišćenje sfingi po Dioklecijanovoj palači i sl.
khm, kako nema?! molim, informirati se! to isto vrijedi i za vlastu delimar i performere... za sfinge - ne znam...

odavno već izložba nije samo slika, skulptura, predmet...

Quote:
Mislim da je za naše muzeje bitno to da se otvore široj javnosti.
mislim da znam na što ciljaš, ali daj molim te preciziraj, da ne lutamo...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 00:50   #17
Quote:
BargeldB:
ne podsjeća li te njezin profil (gledajući s av. v. holjevca) na kniferov meandar?!
Podsjeća. To i je inspirirano Kniferovim meandrima, ako se ne varam.
Ali, to još uvijek ne znači da je meni projekt dobar.

Quote:
pa, ne bih baš rekao da je to pljuska kustosima! maković jest stručnjak u svome području, a jednako tako on surađuje i s ostalim kustosima, ali ne o fundusu, već o samome postavu! i tu je problem nastao, (uz dakako ugovorne zavrzlame) zašto ne angažirati teoretičara i stručnjaka za umjetnost 20. stoljeća i suvremenu umjetnost, čovjeka koji ima više postavljenih izložaba od nekih kustosa u MSU, da svojim stručnim savjetima, selekcijom i konačno odabirom izložaka pomogne unaprijediti i bolje koncipirati stalni postav!
Malo si me krivo 'uzeo'. Ja nisam namjeravala tematizirati odabir nekog određenog čovjeka (Makovića), već sam se osvrnula na angažiranje vanjskog suradnika za kustosa stalnog postava.
Meni tu ipak nešto ne štima i dalje.
Ako neki kustosi nemaju dovoljno znanja i iskustva, a rade tamo 20 ili više godina - zašto su i dalje zaposleni u toj ustanovi? Ako ne znaju raditi svoj posao, nego taj posao bolje radi netko tko uopće ne radi u muzeju nego na faksu (a izložbe radi 'fakultativno' i u 'slobodno vrijeme'), onda ih treba zamijeniti jer ne rade svoj posao.

Kao što rekoh, da, praksa je angažirati nekoga tko surađuje na velikim izložbama, stalnim postavima i sl - ali meni ne izgleda uredu da je samo jedan čovjek, i to vanjski suradnik jedini autor prvog i jedinog stalnog postava suvremene umjetnosti u hrvatskoj- uz tolike kustose koji u tom muzeju rade. Jedan čovjek ne može biti posve kompetentan i stručan za baš sva područja vizualne umjetnosti.

Quote:
khmm, zna on malo više od međuratnog slikarstva, a isto tako zna i o video artu i o suvremenim autorima, pa čak i mlađe generacije! (bijah na ispitu ) a, vjeruj mi, nekima čak i piše predgovore za izložbe!
Znam, to je bila pošalica.
Ali, kako god da okreneš - kustos MSU-a je radio retrospektivu hrvatskog videa. Ne vidim razloga da isti taj kustos ne radi i postav video radova iz fundusa MSU-a za novi muzej. Vidiš li ti?
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 15:28   #18

mislim da znam na što ciljaš, ali daj molim te preciziraj, da ne lutamo...

Ciljam na to da izložbu ili događaj dađe pogledati i ostala javnost ona obična koja radi u dućanim itd.A ne da izložba ili performans privuku samo stručnjake i ostale umjetnike.
Da secesija je trajala dugo i sada slične izložbe s istom nivom organizacije neće biti idućih 20 godina
Recimo pogledaj koliko je običnih ljudi došlo vidjeti apoksiomena.Koliko je znam došlo je pregršt stručnjaka profesora itd što je dobro jer im je to dio posla ali vrlo malo običnih ljudi .
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 17:23   #19
Quote:
Sanjam o tome da u taj muzej uđe netko kao onaj direktor zagrebačkog zoološkog vrta, koji je od smrdljivog zatvora za životinje u desetak godina napravio mjesto koje je pravi doživljaj, u kojemu je posjetitelju lijepo i u kojemu životinje ne djeluju poniženo.
Takvu je preobrazbu doživjela Glipoteka koja je do pred par godina bila zapuštena i nefunkcionalna (mada, strašno me se dojmilo kada sam se po prvi puta našla u živo među odljevima antičkih skulptura, u toj tada neposjećivanoj i začudnoj zgradi - ne znam je li taj postav danas dostupan, ali ja ga nisam vidjela puno godina). Uglavnom, danas je Gliptoteka respektabilan, velik i funkcionalan izložbeni prostor, jedan od rijetkih u gradu.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 17:37   #20
Quote:
spaljena:

Primjetlia sam da spominješ vezu između umjetnika i publike.
Mislim da to kod nas još ne postoji odnosno postoji veza između umjetnika i stručne publike(Profesri u likovnoj školi,razni stručnjci,povjesničari umjetnoti itd)
Veza između umjetnika i publike bi trebala biti izložba.
Kako za stručnu publiku tako i za manje stručnu ili nestručnu.
Ja mislim da se u našim muzejima premalo nudi svekolikoj publici, samo to onda stručna publika možda uspije nadoknaditi svojim znanjem i iskustvom, a nestručna ostane kratkih rukava.


Quote:
Inače živim u malom mjestu gdje je i dvorac u kojem se nekoliko godina pokušava uredtiti zavičajna zbirka ali to ide puževim koracima.
Također se u dvorcu upriličuju nekakva kulturna ljeta koja privuku značajan broj bivših profesora i slične svite u mjesto.
Moram prizanti da baš nisam previše kompetentna ali osobno ne volim ići previš po takvim događanjima jer te svi gledaju onako Što ti radiš ovdje.
Mislim da te ne bi trebalo smetati što ta 'svita' dolazi na izložbe i kulturne manifestacije jer to nema utjecaja na tvoju recepciju umjetnosti.
Što se njih tiče - ako su jedini koji posjećuju kulturne događaje - normalno je da su si umislili da su elita, no mene to ne bi smetalo.

Quote:
A velikih događaja kod nas praktički i nema već kao nadomjestak se nude klanja pijetla u podrumima klovićevih dvora,čišćenje sfingi po Dioklecijanovoj palači i sl.
Mislim da je za naše muzeje bitno to da se otvore široj javnosti.
Ne bih se složila s tobom - ima izložbi, i nisu sve u Zagrebu, ali nema navike ni potrebe za odlascima u muzeje i galerije. Jedva posjetimo ono kraj čega svakodnevno prolazimo, a o nekom putovanju (u npr. Dubrovnik, Split, Rijeku)skoro da nema ni riječi...

Naši muzeji jesu otvoreni široj javnosti, ali to je uglavnom sve što oni jesu: otvoreni javnosti. U tome i jest najveći problem. Samo otvorena vrata - nisu dovoljna.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.