Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2009., 19:35   #601
Pozdrav - Selam!

Može li mi ko objasniti zašto je,po Islamu,slušanje glasne muzike kufr?
 
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 19:39   #602
Quote:
melin kaže: Pogledaj post
Pozdrav - Selam!

Može li mi ko objasniti zašto je,po Islamu,slušanje glasne muzike kufr?
selam.

je li to zbog onog: 'smaaaanji too, pun mi je kuf(e)r tebe i tih tvojih sejtana'?

salu na stranu, ima tema 'muzika u islamu', pa dodji do svog misljenja o njoj

https://www.forum.hr/showthread.php?t=28525
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 20:08   #603
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ne, to nije filozofija. To je vjera.
Filozofija je nešto nedovršeno, ljudsko, čista potencija, nedozrelo...... Kad bi to bila filozofija, tada bi osporila pravo da čovjek bude istovremeno i pripadnik islamske kulture i ateista. Filozofija je sumnja, djelovanje koje se događa kada unaprijed razmotriš sve činjenice, nemir. Vjera bi bila kada djeluješ jer vjeruješ da je to ispravno. To je stanje tvog duha. Kao kad prođeš kroz zeleno svjetlo na semaforu vjerujući da će se drugi koji su na cesti koja se križa s tvojom zaustaviti na crveno svjetlo.
Uostalom, postoje li ateisti u islamskom svijetu?
Jah, sta reci do u pravu si, sa svaku rijec.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 20:46   #604
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
a šta je vjera ako nije filozofski pogled na svijet?
Kako objasniti?
Možda može pomoći Džalal Al-Din Rumi?

Ovo je filozofija:

"Znaj da je vanjski oblik prolazan,
a da je neprolazan svijet istinske zbilje.
Dokle ćeš igru ljubavi igrati s oblikom vrča?
Okani se vrča, i kreni u potragu za vodom!"
Masnavi II: 1020-1

A ovo vjera:

"Sva se tjeskoba pretvorila u vjernost,
sav mutež u čistoću!
Svojstva ljudske naravi poništena su,
Božija su svojstva nastupila!"
Divan-I Šams 8076

Filozofija i vjera nisu u sukobu. Samo onda kada ih netko pretvori u ideologiju.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 00:20   #605
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Shady, Rip me zamolio da ti javim kako želi da pobrišeš veći dio njegovih postova.
Što sve neće Smjeskica izmisliti samo da izbjegne pravo pitanje koje sam postavio (na NJEN zahtjev): zašto Islam ne obaveže vjernike da paze da pokrivanje žena ne bude toliko da im ugrozi zdravlje? Jer pretjerano izbjegavanje sunčanja kože vodi do zdravstvenih problema kao na pr. rahitis. Zato je sigurno pretjerano pokrivanje svega osim šaka i lica, a to navodno zahtijeva Islam kad je žena van kuće. Ili ne?
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 02:00   #606
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Kako objasniti?
Možda može pomoći Džalal Al-Din Rumi?

Ovo je filozofija:

"Znaj da je vanjski oblik prolazan,
a da je neprolazan svijet istinske zbilje.
Dokle ćeš igru ljubavi igrati s oblikom vrča?
Okani se vrča, i kreni u potragu za vodom!"
Masnavi II: 1020-1

A ovo vjera:

"Sva se tjeskoba pretvorila u vjernost,
sav mutež u čistoću!
Svojstva ljudske naravi poništena su,
Božija su svojstva nastupila!"
Divan-I Šams 8076

Filozofija i vjera nisu u sukobu. Samo onda kada ih netko pretvori u ideologiju.
Znaj da ne odabireš ti put, put odabire tebe
Iz ljubavi prema tebi,
On tu tajnu krije.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 07:53   #607
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
Što sve neće Smjeskica izmisliti samo da izbjegne pravo pitanje koje sam postavio (na NJEN zahtjev): zašto Islam ne obaveže vjernike da paze da pokrivanje žena ne bude toliko da im ugrozi zdravlje? Jer pretjerano izbjegavanje sunčanja kože vodi do zdravstvenih problema kao na pr. rahitis. Zato je sigurno pretjerano pokrivanje svega osim šaka i lica, a to navodno zahtijeva Islam kad je žena van kuće. Ili ne?
doktore, u kom zivotnom dobu moze nastati rahitis?
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 08:42   #608
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
doktore, u kom zivotnom dobu moze nastati rahitis?
Primarijuse, vjerojatno aludirate na to da rahitis, kao što piše na pr. ovdje: http://hr.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D ,
"U odraslih se javlja rijetko". Ali nigdje ne piše da nakon završetka rasta organizam ne treba više vitamin D, pa čak ni da ga treba rijetko. Uvijek ga trebamo, a da ga naš organizam sam tj. prirodno stvori, treba nam sunce na koži. Kako onda opravdati tako veliko pokrivanje žena?
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 08:59   #609
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
Primarijuse, vjerojatno aludirate na to da rahitis, kao što piše na pr. ovdje: http://hr.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D ,
"U odraslih se javlja rijetko". Ali nigdje ne piše da nakon završetka rasta organizam ne treba više vitamin D, pa čak ni da ga treba rijetko. Uvijek ga trebamo, a da ga naš organizam sam tj. prirodno stvori, treba nam sunce na koži. Kako onda opravdati tako veliko pokrivanje žena?
a sta tijelu treba u tim rijetkim slucajevima rahitisa kod odraslih zena, vitamin D ili sunce na kozi?
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 09:42   #610
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
a sta tijelu treba u tim rijetkim slucajevima rahitisa kod odraslih zena, vitamin D ili sunce na kozi?
Aha, aluzija na to da se vitamin D može uzimati umjetno, terapijski, dakle kao lijek
Svakako promašena aluzija, jer
1.) to je moguće tek relativno odnedavno, od 20og stoljeća. A i to ako ne spadaš u onaj poveliki dio čovječanstva koji živi u bijedi i nema te pogodnosti.
2.) priznaješ dakle da je takav vjerski propis nezdrav, jer onda ZBOG NJEGA moraš uzimati terapiju, lijek.

I ne zaboravi da je rahitis samo jedna posljedica nedostatka vitamina D, organizam ga uvijek treba.
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 10:15   #611
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
Aha, aluzija na to da se vitamin D može uzimati umjetno, terapijski, dakle kao lijek
Svakako promašena aluzija, jer
1.) to je moguće tek relativno odnedavno, od 20og stoljeća. A i to ako ne spadaš u onaj poveliki dio čovječanstva koji živi u bijedi i nema te pogodnosti.
2.) priznaješ dakle da je takav vjerski propis nezdrav, jer onda ZBOG NJEGA moraš uzimati terapiju, lijek.

I ne zaboravi da je rahitis samo jedna posljedica nedostatka vitamina D, organizam ga uvijek treba.
kao prvo, nedostatak vitamina D najbitniji je kod beba, i bitno je da ga kao terapiju danas konzumiraju tamo gdje prirodno nisu izlozene suncu, npr. ako se rode tokom zimskih mjeseci. vec sa par godina znacaj suncevog svjetla na pravilan razvoj djecijih kostiju je nemjerljivo manji. ergo, pojavljivanje rahitisa kod odraslih, pa jos usljed nedostatka izlozenosti suncu, je anomalija. dakle, statisticki potpuno nerelevantno, tako da si vec tu, u startu, potpuno sustinski promasio.
drugo, na linku hrvatske wikipedije eksplicite pise sljedece:
Quote:
Rahitis je naziv za skupinu bolesti koja nastaje zbog poremećaja mineralizacije (ulaganje kalcija u hrskavičnu tvar) metafiza kosti koje su u fazi rasta (rahitis imaju samo djeca koja još rastu).
trece, uzroci rahitisa mogu biti sljedeci, a koji su ili mogu biti nezavisni od izlozenosti suncu:
Quote:
Rahitis mogu uzrokovati nasljedni poremećaji enzima potrebnih za sintezu vitamina D, te razne bolesti bubrega, bolesti probavnog sustava i lijekovi koji uzrokuju smanjenje kalcija ili fosfata u tijelu.
i prilicno sam siguran, iako jos nisam primarijus, a ti s nekim od njih slobodno provjeri- da se rijetki slucajevi rahitisa koji prema tvom linku nastaju kod odraslih (a prema ovom drugom ni ne postoje) vezu za neke od ovih uzroka, a nikako za kolicinu izlozenosti suncu, koja prevashodno ima smisla dok su kosti u razvoju, dakle-kod djece.
cetvrto, iz kategoricnosti ovog tvog posta, gdje nisi ostavio prostora za alternative, je jasno da ti pojma nemas o tom da se vitamin D u tijelo unosi putem svakodnevne hrane kakva su jaja, mlijeko i mlijecni proizvodi, riblje ulje, riblje meso...
peto, provjeri koje su kolicine koje vitamina D koje odrasli trebaju.
sesto, mogu se sloziti s tobom da biti pokrivena u javnosti u odredjenoj mjeri smanjuje izlozenost suncu u odnosu na nepokrivene. medjutim, logicki je netacan i smijesan je zakljucak da je javnost jedini prostor gdje sunce grije . jos smo u domenu logike i teoretskog. a tek praksa-tu tvoja teorija pada u vodu.
sedmo, hvala ti na brizi i njenoj iskrenosti, te da se doktor za tebe jos iskrenije, ako se to uopce moze, pobrine kad mu nekad odes
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:25   #612
Quote:
Tamica kaže: Pogledaj post
Je li istina da je Muhamed rekao, da u paklu ima najvise zena i kada su ga pitali zasto, on je rekao, zato sto su nezahvalne muzevima?

I je li istina da zenu proklinju svi meleci, ako odbije muza u postelji?

Tamice, ne bavi se paklom!

čovjek ne kraju dobije ono s čim se bavi
bavi se radije rajem.

poverovati da će neko kad umere sigurno u pakao je opasno...
ne mogu reći da takva osoba odriče Bogu njegovu savršenost ali je takvo razmišljanje na tvoju štetu.

Bog nas je svakako zadužio više nego što mi možemo Njemu uzvratiti pa je bolje razmišljati o tome kako da pokažemo makar dobru volju.

pusti ti pakao bavi se rajem
i uzdaje se u njega

na krjau m i z da obave odnos i kd se okupaju svaka ona kapčjica koja spadne se stvori u meleka koji ze tebe traži oprosta od Gospodara.

eto vidiš u islamu je seks dobar- čak poželjan

naravno na sa svakim i ne svakakav
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:31   #613
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
kao prvo, nedostatak vitamina D najbitniji je kod beba, i bitno je da ga kao terapiju danas konzumiraju tamo gdje prirodno nisu izlozene suncu, npr. ako se rode tokom zimskih mjeseci. vec sa par godina znacaj suncevog svjetla na pravilan razvoj djecijih kostiju je nemjerljivo manji. ergo, pojavljivanje rahitisa kod odraslih, pa jos usljed nedostatka izlozenosti suncu, je anomalija. dakle, statisticki potpuno nerelevantno, tako da si vec tu, u startu, potpuno sustinski promasio.
drugo, na linku hrvatske wikipedije eksplicite pise sljedece:

trece, uzroci rahitisa mogu biti sljedeci, a koji su ili mogu biti nezavisni od izlozenosti suncu:
i prilicno sam siguran, iako jos nisam primarijus, a ti s nekim od njih slobodno provjeri- da se rijetki slucajevi rahitisa koji prema tvom linku nastaju kod odraslih (a prema ovom drugom ni ne postoje) vezu za neke od ovih uzroka, a nikako za kolicinu izlozenosti suncu, koja prevashodno ima smisla dok su kosti u razvoju, dakle-kod djece.
cetvrto, iz kategoricnosti ovog tvog posta, gdje nisi ostavio prostora za alternative, je jasno da ti pojma nemas o tom da se vitamin D u tijelo unosi putem svakodnevne hrane kakva su jaja, mlijeko i mlijecni proizvodi, riblje ulje, riblje meso...
peto, provjeri koje su kolicine koje vitamina D koje odrasli trebaju.
sesto, mogu se sloziti s tobom da biti pokrivena u javnosti u odredjenoj mjeri smanjuje izlozenost suncu u odnosu na nepokrivene. medjutim, logicki je netacan i smijesan je zakljucak da je javnost jedini prostor gdje sunce grije . jos smo u domenu logike i teoretskog. a tek praksa-tu tvoja teorija pada u vodu.
sedmo, hvala ti na brizi i njenoj iskrenosti, te da se doktor za tebe jos iskrenije, ako se to uopce moze, pobrine kad mu nekad odes
ma sve to rješava jedna porcija ćevapa


i to petica najmanja
dr. gorčin preporučuje redovno uzimanje jednom sedmično
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:36   #614
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ma sve to rješava jedna porcija ćevapa


i to petica najmanja
dr. gorčin preporučuje redovno uzimanje jednom sedmično
Šta ćeš od petice,pa bez petnaestice(15) nema ništa!?

Selam.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:37   #615
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ma sve to rješava jedna porcija ćevapa


i to petica najmanja
dr. gorčin preporučuje redovno uzimanje jednom sedmično

kad ih gledam ....
eto mene u sarajevo u srijedu pa se malo.... popravim

idem "kod Faruka"

sarajevski ćevapi a samo 4,5 KM
desetka u cijelu
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:39   #616
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Šta ćeš od petice,pa bez petnaestice(15) nema ništa!?

Selam.
ma petica ništa to te samo ražesti
a petneska je već previše
Poslanik je prenio da ne valja pretjerivati a cener je ovako od oka baš umjeren
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:40   #617
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
kad ih gledam ....
eto mene u sarajevo u srijedu pa se malo.... popravim

idem "kod Faruka"

sarajevski ćevapi a samo 4,5 KM
desetka u cijelu
I u 'Ilidžanci' su dobri nemoj zezat.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:44   #618
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
I u 'Ilidžanci' su dobri nemoj zezat.
ma ne sporim to! ali da su od suha znata sedam maraka je ipak previše
a na ove kod faruka idu samo sarajevski čaršijaneri i plus halal

još popiješ jednu mirindu za kraj 1,5 KM

vi'ćeš sad kad nas shady otrese

mada su meni halal cevapi ( i jos samo 4,5 KM) sasvim kompatibilni sa ovom temom
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 22:09   #619
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ma ne sporim to! ali da su od suha znata sedam maraka je ipak previše
a na ove kod faruka idu samo sarajevski čaršijaneri i plus halal

još popiješ jednu mirindu za kraj 1,5 KM

vi'ćeš sad kad nas shady otrese

mada su meni halal cevapi ( i jos samo 4,5 KM) sasvim kompatibilni sa ovom temom
U ilidžanci je desetka također 4,5 km nije 7 km ,jedino ako ne misliš na veću porciju!?

A vjerovao ti meni ili ne-najbolje ćevape sam jeo u Zenici u nekom restorančiću kojem ni imena danas ne znam.Ja sam se zaprepastio,kad sam ih probao.Ne znaš šta je ukusnije,natopljen somun,kajmak,ili sami ćevapi.

A sad što se tiče halal/haram mesa,to je svakako interesantno pitanje.
Koliko se uopšte danas u ovakvim uslovima može uticati na isto?
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 22:23   #620
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
U ilidžanci je desetka također 4,5 km nije 7 km ,jedino ako ne misliš na veću porciju!?

A vjerovao ti meni ili ne-najbolje ćevape sam jeo u Zenici u nekom restorančiću kojem ni imena danas ne znam.Ja sam se zaprepastio,kad sam ih probao.Ne znaš šta je ukusnije,natopljen somun,kajmak,ili sami ćevapi.

A sad što se tiče halal/haram mesa,to je svakako interesantno pitanje.
Koliko se uopšte danas u ovakvim uslovima može uticati na isto?
Samo ti reci Bismillah pa jedi
asad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:39.