Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2016., 18:23   #7441
Quote:
lanciano kaže: Pogledaj post
imam pitanje, tiče se legalizacije već postojećeg objekta koji je sagrađen prije prolaska kamere na jednom zemljištu koje nije građevinsko

dakle ovako, objekt je legaliziran , poslije je naknadno izgrađen i kat koji treba još naknadno legalizirati.donja etaža nije mogla biti iskorištena za stanovanje zbog ukopanosti u zemlju(takva je konfiguracija terena).zato se htio izgraditi kat, za koji se zatražila dozvola ali je odbijeno.radi se o velikoj obitelji koja nema drugo stambeno rješenje i odlučili su izgraditi, useliti i pa pokušati legalizirati.

imaju li šanse pokušati tako ili imate kakav drugi savjet?
ako nije mogla građevinska ne može se to ni sada "legalizirati" u redovnom postupku. (osim ako nije došlo do izmjene prostornog plana ukoliko je to bio razlog odbijanja zahtjeva)
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 14:29   #7442
PITANJE u vezi legaliziranja montažne kučice:
imam jednoetažni montažni objekt dimenzija 5x12m koji nije legaliziran.
sada sam u pokušaju legalizacije no međutim odbili su me, a kao razlog su naveli da se radi o konteneru ,a ne kući sa čime se ja nikako ne slažem jer se dobro zna šta je kontener.
također znam više ljudi koji su već prije bez problema legalizirali istu takvu montažnu kučicu.
Šta sada da radim i kome da se žalim, imam rok od 15 dana?
nemam sada slika ali radi se o ovakvoj kučici samo naravno u potpuno urednom stanju.
http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/mo...oglas-17954082
geler is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 18:26   #7443
nije kontejner nego je preciznije baraka koju nije moguće legalizirati budući da nije na trajan način povezana s tlom i nije od materijala koji jamči trajnost u uporabi.
Najviše ovisi o procjeni onoga tko vodi legalizaciju

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 18:43   #7444
Quote:
Marko13 kaže: Pogledaj post
nije kontejner nego je preciznije baraka koju nije moguće legalizirati budući da nije na trajan način povezana s tlom i nije od materijala koji jamči trajnost u uporabi.
Najviše ovisi o procjeni onoga tko vodi legalizaciju

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

ako je tome tako koja bi onda bila točno definicija montažne kuče i da li je onda uopće moguće legalizirati bilo kakvu montažnu kuću budući da samo ime govori da se može raskopat i premjestit?

pitam jer također u mjestu di ljetujem postoji cijelo jedno naselje od nekih 50-ak kuća koje su napravljene na isti način samo drugih dimenzija.
također u gradu karlovcu postoje 2 identična objekta kao moja koji služe kao svlačionice i jedan u lokalnom selu u vlasništvu DVD društva koji su također legalizirani što bi značilo da se može i zato sam došao ovdje da pitam ako je netko imao sličan problem?
trenutno sam u fazi nabavke dokumenata o legalizaciji gore navedenih objekata pa ću i to priložiti uz žalbu.

u svakom slučaju hvala na odgovoru, svaki odgovor je dobrodošao
geler is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 19:25   #7445
ovo je dvojbeno i kako ti je napisao Marko13 podložno je tumačenju i procjeni referenta upravnog odjela.

Članak 5. stavak 4. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama:

(4) Odredbe ovoga Zakona ne odnose se na sklop trajno povezan s tlom (kamp-kućica, kontejner i sl.), odnosno izgrađen na način i od materijala kojima se ne osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja (baraka i sl.).

Prema onim fotografijama sumnjam da će ti proći žalba na ministarstvu, a argument da su i drugima tako nešto legalizirali ti nije osnova za žalbu. u svakom slučaju, javi nam kako je prošlo.
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 18:11   #7446
Odgoda plaćanja komunalnog doprinosa

Molim Vas odgovor, dosta mi je HITNO!
Je li se netko našao u situaciji da je dobio od općine/grada RJEŠENJE o plaćanju komunalnog doprinosa pa tražio ODGODU plaćanja?
To pravo bi proizlazilo iz Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, čl.25. st.5 glasi: Rješenjem o utvrđivanju komunalnog doprinosa i vodnog doprinosa odobrava se odgoda plaćanja doprinosa, odnosno odgoda početka njegova plaćanja u slučaju obročne otplate, za godinu dana od dana izvršnosti rješenja, ako to zatraži podnositelj zahtjeva,odnosno vlasnik zgrade.
Na moju molbu iz općine kažu da nemam pravo. Kažu da nema pravo onaj tko plaća odjednom cijeli iznos. Vaša iskustva??
jerry-42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 19:00   #7447
Jesi sastavila žalbu pozivajući se na taj članak (inače je čl. 22, a ne 25)?

Malo je vjerojatno da će netko imati iskustva s time kad svaka JLS (a ima ih more) to regulira na svoj način.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 19:12   #7448
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Jesi sastavila žalbu pozivajući se na taj članak (inače je čl. 22, a ne 25)?

Malo je vjerojatno da će netko imati iskustva s time kad svaka JLS (a ima ih more) to regulira na svoj način.
Da, mislila sam na članak 22., lapsus.
A nisam sigurna je li trebalo možda zahtjev za odgodu podnijeti prije? Nas je arhitekt uputio da se odgoda traži nakon što oni donesu rješenje i bude poznat iznos.
Pisala sam općini molbu na što su oni zvali telefonski, rekli da po navedenom članku nema tog prava i sad razmišljam da pišem žalbu. Ne znam kako se tumači tj. primjenjuje taj članak u praksi..
jerry-42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 13:57   #7449
Za JLS ne znam, ali znam 100% da Hrvatske vode bez problema daju odgodu na godinu dana.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 14:39   #7450
u JLS gdje sam radila komunalni doprinos se nakon rješenja mogao odgoditi samo uz zahtjev stranke (vezan na rješenje) sa suvislim obrazloženjem, i to socijalno ugrožena obitelj, nedostatna primanja i sl. , trebalo je uz to nekakvu dokumentaciju priložiti.....
takvih je primjera bilo jako malo.....i u tom slučaju ako je išla odgoda plaćanja nije bilo mogućnosti popusta od 25 % koji se koristi na jednokratno plaćanje u roku od mjesec dana od primitka rješenja......nego cijela suma.....
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 14:40   #7451
hrvatske vode daju godinu dana odgode, da....
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 19:38   #7452
Kuća ima gradjevinsku i lokacijsku,legalizirana je ali nije završena. Izgradjeno je samo prizemlje. Mi sad zavrsavamo po projektu (tavanski prostor i krov). Moje pitanje je:
Da li treba legalizirati ovo što sada gradimo (tavan i krov)
Da li možemo nasloniti na kuću montaznu terasu?
Da li za tu terasu treba kakva dozvola ako je pripojena uz kuću?
Ili da ju odmaknemo 40 cm od kuće (može li proci kao nadstrešnica s obzirom da neće biti veća od 15 m2)?
Finlandgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 08:04   #7453
Quote:
Finlandgirl kaže: Pogledaj post
Kuća ima gradjevinsku i lokacijsku,legalizirana je ali nije završena. Izgradjeno je samo prizemlje. Mi sad zavrsavamo po projektu (tavanski prostor i krov). Moje pitanje je:
Da li treba legalizirati ovo što sada gradimo (tavan i krov)
Da li možemo nasloniti na kuću montaznu terasu?
Da li za tu terasu treba kakva dozvola ako je pripojena uz kuću?
Ili da ju odmaknemo 40 cm od kuće (može li proci kao nadstrešnica s obzirom da neće biti veća od 15 m2)?
Ozakonili ste kuću kao nedovršenu ili gradite u skladu s građevinskom dozvolom?
Ako gradite u skladu sa dozvolom onda ne treba ništa "legalizirati" već samo nakon dovršetka gradnje ishodite uporabnu dozvolu, pretpostavljam onu do 01.10.2007. godine kad velite da imate lokacijsku i građevinsku dozvolu.

Za terasu dajte link da se vidi kako ste zamislili, ali ako je terasa onda nije nadstrešnica, ne? Nadstrešnice do 15 m2 se mogu graditi i slobodnostojeće i konstruktivno vezane uz osnovni objekt.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:20   #7454
Bila bi to terasa koja bi stojala na 4 stuba, i naslonjena na kuću. A na katu imamo vrata kroz koja bi izlazili na tu terasu.Da li za ozakonjenje treba nova gradjevinska i nacrt za cijelu kuću ili samo za terasu?
Šta ako mi nju izgradimo nakon ishodovanja uporabne dozvole?
Finlandgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 14:53   #7455
To je onda zahvat za građevinsku dozvolu.
Ne vidim smisla građenja nakon uporabne dozvole jer će vam opet ostati nelegalna zgrada na parceli.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 19:48   #7456
Hvala na odgovoru. Trebamo uporabnu da bi dobili prikljucak struje i vodu. A taj balkon bi naknadno izgradili i legalizirali. E sad mene zanima da li treba mijenjati kompletnu dokumentaciju od kuce da bi se balkon legalizirao, ili ?
Finlandgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 20:34   #7457
Ne možete "naknadno legalizirati". Legalizirati možete samo ono što je sagrađeno do 6.2011.

Za tu dogradnju (naime, nije nadstrešnica ako se po tom može i hodati) trebate građevinsku dozvolu, legalnog izvođača, nadzor, projekte i na kraju opet uporabnu.
To je najnepovoljnija dogradnja jer mijenjate tlocrtne dimenzije zgrade.

Ili odustanite potpuno ili napravite zaista samo nadstrešnicu do 15m2 (dakle, po njoj se ne smije moći hodati) jer za takav zahvat ne treba dozvola.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 21:26   #7458
Ok. A izmjene na krovu ako ne izlazimo iz gabarita (visina , sirina ostaju iste) znaci samo stavljamo otvore za vrata umjesto krovnih prozora, da li to spada u izmjenu kompletne papirologije za kucu?
Finlandgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 21:42   #7459
Ne kužim kakve otvore za vrata na mjesto krovnih prozora

Ako mislite izvesti krovne kućice treba vam (samo) glavni projekt.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 08:20   #7460
Pao sam u administrativno blato iz kojega ne mogu izači...
Momentalno stanje:
Tri parcele : A , B i C
Parcela A je kuća , parcela B je URUŠENA kuća zadnjih 25-30 godina , parcela C su stepenice za OBJE kuće.
A - uređeno vlasništvo,
B - vlasnici umrle osobe ( momentalnno se "ćisti" od umrlih (od strane novoga kupca))
C- 1/2 vlasnik umrla osoba, a 1/2 novi vlasnik koji sada čisti i parc B.

U doba pokretanja legalizacije bila je čista samo A , a BiC nije tada još bila prodana.
za pokretanje legalizacije uvjetovano/objašnjeno mi je da kuća MORA imati stepenice za ulaz u pojedinu etažu.
Legalizacija pokrenuta za kuću A i stepenice C ( kao da je sve jedna gradnja).
Legalizacija završena, sve plaćeno.
Problem:
Kako sada kuću A povećanu za stepenice C upisati u katastar i ZK ?
NIKAKO jer novi vlasnik 1/2 stepenica ne želi prodati svojih pola udjela.
Same stepenice su 1/2 njegove u katastru, a u ZK su u općinskom vlasništvu !

EVO PRAVOGA PITANJA - može li se:

Napraviti neka izjava (od mene ) temeljem koje bi se u ZK upisala samo kuća A ( u legaliziranoj površini - ta parc je čist i postoji u kat i ZK),
a BEZ stepenica C ( koje postoje kao posebna parcela u kat. ,ali ne u ZK) ?

KAKO to izvesti?


Predmet je nerješiv jer ne mogu dokupiti 1/2 stepenica ( za jednu polovinu će biti riješeno).
Toliko od državne pomoći: leglizacija odmah, a imovinsko pravno poslije...
OPET će biti ne rješeno daljnih 100 godina..


POMOĆ !
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.