Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2005., 19:07   #1
Književni 5W (lektire, seminari, opća pitanja i informacije o književnosti)

Pošto mi lektire baš ne idu molim ljude dobre volje da mi pomognu,dakle trebam obradit drugu scenu prvog čina(likovi i sadržaj),ovo ostalo se valjda odnosi na čitavu knjigu a to jednos sličnosti i razlika između Hamleta i duha hamletovog oca,hamletov odnos prema majci i djevojci Ofeliji,karakteristike hamletovih prijatelja Rosencrantza i Guiledensterna,treba obratit pažnju na tzv predstavu u predstavi(scena mišolovke kada Hamlet poziva glumce na dvor,i na kraju po čemu je Hamlet čovjek renesanse?Unaprijed hvala
__________________
zuki_3
zuki_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 19:54   #2
moooraš pročitati hamleta, štatije. pa to je...to je.....moraš!


jebiga, hamleta nisam čitala, gledala sam ga. i, mogu ti reći, da za to nema riječi, samo osjećaji






jebiga
 
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 21:05   #3
ah jebi ga
__________________
zuki_3
zuki_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 21:07   #4
www.sparknotes.com
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 00:43   #5
E, a za 5+ objasni razredu zasto je Grobar covjek manirizma.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 03:19   #6
Evo stvarno sam ti imala najbolju namjeru pomoći, ali kad sam pročitala sva pitanja...pa zaboga, tko će ti na sve to odgovarati

Nadam se da ti engleski ide dobro -
http://www.sparknotes.com/shakespeare/hamlet/
http://search.sparknotes.com/?query=hamlet&x=0&y=0

I stvarno ti nisam htjela soliti pamet o tome da trebaš pročitati Hamleta, ali daj pročitaj Hamleta

Nije dosadno (dapače), nije dugo (tako da ti to nije isprika), značajno je djelo i...znat ćeš otkud su neki od slavnih citata kao što je "Nešto je trulo (u državi Danskoj)" pa ti se neće dešavati npr ovo -

"Većina slabije obrazovanih Amerikanaca (oba spola) koji se dobrovoljno prijavljuju u vojnu službu u pristupnim upitnicima...Istodobno obvezno testiranje općeg znanja pokazalo je sljedeće: na upit tko je Hamlet, ispitanici misle da je to »onaj praščić iz crtanog filma«, a William Shakespeare je prepoznat kao »prodavač hot-doga« ili kao »netko iz povijesti koji je ubijen prije 400 godina«.
Na upit jeste li čuli za izraz »nešto je trulo u državi Danskoj« gotovo nitko od budućih profesionalnih vojnika ne odgovara ništa.
Jedan se, ipak, dosjetio: »To je kada moja susjeda u stranu 3C (ona je iz Danske ili Njemačke) kuha meso i kupus«"

http://www.vjesnik.hr/html/2005/01/1....asp?r=kom&c=1

Ili daj bar pogledaj film. Evo ovo je dobra ekranizacija - http://www.imdb.com/title/tt0116477/
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 05:24   #7
Moram ovo prepričati, a nemam gdje. Glavni su likovi jedan mladi novinar (JMN) i urednik (U). Ne, ne bave se kulturom.

U: Jesi kad čitao Shakespearea?
JMN: Ne, boli me ona stvar što je Shakespeare najznačajniji pisac 20. stoljeća.
U: Molim?!
JMN: Dobro, dvadeset prvog.

stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 05:31   #8
Re: Hamlet lektira.Pomoć!!!

Quote:
zuki_3 kaže:
i na kraju po čemu je Hamlet čovjek renesanse?
Na stranu ostalo, ali ovo je teška zvizdarija. Hamlet nije renesansni čovjek. Osim ako ideal nije metiljavi hoću-neću slabić koji se premišlja bi li osvetio očevu smrt ili ne bi.

Takvo je pitanje mogao postaviti samo idiot koji nikad nije zavirio u, recimo, Machiavellijeva Vladara. Gdje je tu snaga? Gdje je hrabrost? Gdje su nove spoznaje i novo shvaćanje svijeta? Gdje je vrlina? I, ponajprije, gdje je individualnost?

Čitanke i dalje, vidim, pišu najobičniji tikvani.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 18:59   #9
hamlet je, kao i njegova sustinska dilema, vrlo suvremen covjek...svevremensko i vrlo aktualno stivo, koje nam puno moze reci i o nama samima..
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 20:10   #10
Aha, ali to ne znači i da je renesansni.

Pogledaj ondašnje ljude i koncept univerzalnog čovjeka, nastao u firentinskim glavama: čime se god netko bavio, bio trgovac, kondotijer ili stočar, znao je - ili pokušavao znati - sve o umjetnosti, znanosti, arhitekturi... Bio je slobodan i neovisan o crkvenim i srednjovjekovnim dogmama. Bio je netko tko uvijek iznova propitkuje sebe i svijet oko sebe.

Ono je bio ideal čovjeka za koji se isplati boriti. Nasuprot njemu, suvremeni je čovjek bijedan, ugodno zavaljen u naslonjač, ispred televizora. Potpuno nezainteresiran za sve oko sebe. I prestrašen, ponajviše.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 20:13   #11
Quote:
stitch kaže:
Ono je bio ideal čovjeka za koji se isplati boriti. Nasuprot njemu, suvremeni je čovjek bijedan, ugodno zavaljen u naslonjač, ispred televizora. Potpuno nezainteresiran za sve oko sebe. I prestrašen, ponajviše.
svako od nas moze govoriti samo o sebi. ja sebe recimo vidim kao renesansnog covjeka
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 20:16   #12
Aha, kako da ne. Zato toliko radiš na sebi, po nekoliko sati dnevno. Na IMF-u.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 20:21   #13
evo, da pojasnim zasto smatram da je hamlet vrlo suvremen, dajem citat sa stranica kazalista ulysses, koje je ovog ljeta postavilo hamleta na brionima:


Uprizorenjem Shakespeareovog "Hamleta" Kazalište Ulysses propituje pitanja pravde i krivnje, života i smrti, osvete i praštanja, vjernosti i izdaje, ljubavi i mržnje, istine i laži, ukratko – životnu i umjetničku zbilju koja progovara kroz sudbinu danskog kraljevića. Tragičnost ovog lika je u preosjetljivosti i sumnji u smisao života i moralnu okomicu čovjeka. U stanju bogatih misaonih i osjećajnih poticaja on jasno izgovara svoje dvojbe koje njegov problem izdižu na općeljudsku i svevremensku razinu. Njegova sumnja u moralne i sve druge vrijednosti čini ga likom koji spada u svaku, pa i našu suvremenost. Hamletova osobna osveta tako prestaje biti čin osobne časti i postaje razotkrivanje općeg zločina i truleži društva u kojem se humanistički duh sukobljuje s materijalnom stvarnošcu.

Hamletovo pitanje o smislu postojanja, iskazano u znamenitoj sintagmi "biti ili ne biti", redateljica Lenka Udovički propituje smještajuci njegovu sudbinu u zakonitosti našeg vremena, suočavajuci ga s društvenim kodeksima koji su, jednako kao i u šekspirijansko doba, težak i neprihvatljiv teret za svaki slobodan duh.

http://www.ulysses.hr/html/index.php?a=hamlet&s=1

to je, naravno, samo jedno vidjenje hamleta
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 20:26   #14
Quote:
stitch kaže:
Aha, ali to ne znači i da je renesansni.

Pogledaj ondašnje ljude i koncept univerzalnog čovjeka, nastao u firentinskim glavama: čime se god netko bavio, bio trgovac, kondotijer ili stočar, znao je - ili pokušavao znati - sve o umjetnosti, znanosti, arhitekturi... Bio je slobodan i neovisan o crkvenim i srednjovjekovnim dogmama. Bio je netko tko uvijek iznova propitkuje sebe i svijet oko sebe.

Ono je bio ideal čovjeka za koji se isplati boriti. Nasuprot njemu, suvremeni je čovjek bijedan, ugodno zavaljen u naslonjač, ispred televizora. Potpuno nezainteresiran za sve oko sebe. I prestrašen, ponajviše.
Da, to je bio ideal kojemu se težilo u doba renesanse i takvo je što svakako bolje od sklonosti suvremenog čovjeka da se ponosi svojom izolacijom (zove je "privatnošću") i neznanjem (zove je "jednostavnošću").

S druge strane, nisam baš sigurna da su ljudi u doba renesanse doista i živjeli taj renesansni ideal. Shakespeare je, pak, kao svaki veliki umjetnik opisao ljudsko stanje kakvo jest, bez obzira na trenutačnu zanesenost idealima i sliku koju pojedinac nastoji projicirati o sebi.

No kako god okreneš, nisam nikad mislila da je Hamlet "renesansni čovjek", bilo da je riječ o utjelovljenju renesansnih ideala, bilo da je "tamna strana medalje" renesansne zanesenosti. Prije bih rekla da je Hamlet utjelovljenje Shakespeareove vizije čovjeka, bez obzira na doba u kojem živi.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 20:30   #15
Quote:
Cyn kaže:

No kako god okreneš, nisam nikad mislila da je Hamlet "renesansni čovjek", bilo da je riječ o utjelovljenju renesansnih ideala, bilo da je "tamna strana medalje" renesansne zanesenosti. Prije bih rekla da je Hamlet utjelovljenje Shakespeareove vizije čovjeka, bez obzira na doba u kojem živi.
Aha, slažem se. No, kako god okreneš, stari nas William nije osobito dobroćudno oslikao. Katkad sam sklon prozvati ga cinikom.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 04:40   #16
Quote:
stitch kaže:
Aha, slažem se. No, kako god okreneš, stari nas William nije osobito dobroćudno oslikao. Katkad sam sklon prozvati ga cinikom.
Ah, ali što ti je cinik nego razočarani, stari romantičar?!
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 20:54   #17
PITANJA VEZANA UZ PROUČAVANJE KNJIŽEVNOSTI, LEKTIRU, SEMINARE, ŠKOLU, FAKS...

radim rad o kamovu..na faxu sam u becu i bas i nema literature..bar ne novije..zanimaju me pojedinosti vezane o tzv. "cudnim i intrigantnim" stvarima vezanim uz njega i uz njega...dora maar i sl.
hvala
lulalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 04:30   #18
moja sestra ima neki seminar o njemu pa cu ju obavijestit...javim se jos
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 13:39   #19
POMOĆ - Jean Anouilh

Pišem seminar na temu usporedbe njegove i Sofoklove Antigone, ali užasno je teško nać njegovu verziju, a ja nemam pojma o čemu da pišem. Ako neko zna neki link ili bar osnovne informacije o razlikama između ta dva djela, please napišite jer ne znam na čemu da se baziram. Hvala
__________________
For me, it was purely about the music, I was never a fan in the regular sense, it was all about the music.
Nothing_But_You is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 21:23   #20
imaš na internetu...dora maar je kaže bila njegova sestra,,,da je njegov otac napravio dijete pralji jednoj..šta ja znam..ima na netu o tome..imaš na
http://free-sb.htnet.hr/tkdBROD/
__________________
a bože moj
Shipyard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.