Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2013., 13:33   #9001
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
Stvarno nisi nikakav problem opisao, a mozda ga ni nemas.

Ali evo kako je meni bilo lani dok je kuca bila gladna, bez izolacije. Dakle pumpa kruga grijanja je radila gotovo stalno i bila je u 1. brzini a ltc u 3. Mis ventil rucni otvoren 1/3 prema radijatorima. Spremnik nije spojen kao slijepo crijevo i Ltc je morao biti u 3. brzini inace bi vise odnjela pumpa grijanja nego bi ova Ltc- dopremila u spremnik.
A to da ti je temperatura kotla uvijek ista bez obzira na kojoj je brzini pumpa stvarno nema smisla.

Zapravo i nije neki problem, više tema za diskusiju.

Ja imam kotao snage 25kW iz koga ESBE LTC 100 NE MOŽE izvući punu snagu pa se pitam koji je smisao postavljanja kotla veće snage?

ESBE u 3. brzini ne može rashladiti kotao zagrijan na 95°C. Kotao se čak baš i ne trudi previše.
Hladno osigurava maximalnu snagu koju ESBE može izvući iz njega. Mislim da bi i kotao od 20kW bez problema održavao temperaturu pri maximalnoj brzini pumpe.

Poanta je ta da je i snaga kotla od 25kW predimenzionirana za ESBE pumpu s podizanjem temp. povrata na 60°C.
Truly is offline  
Old 28.01.2013., 13:36   #9002
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Nešto si debelo pobrkao , brzina kojom se vrti pumpa nema nikakve veze sa snagom kotla
Kako ne? Što se brže vrti, brže "hladi" kotao. A moja pumpa ni pri max. brzini ne može postići to da se kotao od 25kW barem pomuči zagrijati taj protok na 95°C (mjereno u kotlu) što je max. razlika temperature od ulaza u kotao.
Dakle max. brzina protoka plus max. razlika temperatura i opet kotao od 25kW to odradi bez da i zaurla.


Moj zaključak iz ovih premisa (ako su sve ispravne i na broju):

Pumpa ESBE LTS 100 s podizanjem povrata na 60°C ne može izvući više od 20kW iz kotla, ako i toliko.

Zadnje uređivanje Truly : 28.01.2013. at 13:42.
Truly is offline  
Old 28.01.2013., 13:41   #9003
Quote:
Truly kaže: Pogledaj post
Kako ne? Što se brže vrti, brže "hladi" kotao. A moja pumpa ni pri max. brzini ne može postići to da se kotao od 25kW barem pomuči zagrijati taj protok na 95°C što je max. razlika temperature od ulaza u kotao.
Dakle max. brzina protoka plus max. razlika temperatura i opet kotao od 25kW to odradi bez da i zaurla.
Stvarno mi se neda ponovno po deseti put opisivati što radi LTC odnosno Laddomat, ali ako ti kažem da je nešto plavo , a ti vidiš crveno, vjeruj mi da je plavo , kad tad budeš to shvatio.

samo friška hladna voda koja ulazi u kotao a to je par sto litara vode na sat , hladi kotao , i samo ta voda koja izađe van kotla daje energiju prema van, a pumpa unutar kotla vrti jednu te istu vodu i to par tona na sat.
ramzay is offline  
Old 28.01.2013., 13:48   #9004
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Stvarno mi se neda ponovno po deseti put opisivati što radi LTC odnosno Laddomat, ali ako ti kažem da je nešto plavo , a ti vidiš crveno, vjeruj mi da je plavo , kad tad budeš to shvatio.

samo friška hladna voda koja ulazi u kotao a to je par sto litara vode na sat , hladi kotao , i samo ta voda koja izađe van kotla daje energiju prema van, a pumpa unutar kotla vrti jednu te istu vodu i to par tona na sat.

Jasno, ali snaga koju pumpa preuzima iz kotla, ako su protok i temp. kotla konstantni, je uvijek ista bez obzira je li u pumpu ulazi voda od 0°C ili 50°C.

Jer ako ulazi manja temp. manje će vode ugrijati na veću razliku temp, a ako ulazi veća, više će vode ugrijati na manju razliku temp.
Truly is offline  
Old 28.01.2013., 16:08   #9005
Quote:
IJaVolimBosch kaže: Pogledaj post
E VALA ,SVAKA TI JE ZLATNA, SAMO SAM CEKALA OVAKAV ODGOVOR, CUDI ME DA NIJE PRIJE.A STO SE TICE INOKS CEVI MISLILA SAM NA INOKS IZOLIRANI DIMNJAK KAO STO TI IMAS NA ONOJ FOTKI STO LEPO DIMI.
ALI NJEGOV PROBLEM JE U KOTLOVNICI USRED KUCE I PROKLINJACE DAN STA GOD STAVI.
ma u pravu ste vi. naglasio sam na pocetku da sam apsolutni pocetnik. znam samo toliko da ste u pravu. ja sam planirao staviti pec u dnevni za pocetak ali sam morao staviti cijevi u pod i onda mi je ispala spajza kao prilika za kotao jer sam skuzio da cu sa peci imati problema sa grijanjem ovog spavaceg dijela. u svoj gradnji grijanje sam mislio napraviti kasnije sa kotlovnicom. ali ispalo je ovako. e sad nadji uvik naglasavam najmanje lose rjesenje. sto je tu je. e sad u tom izbrljanom treba nesto srediti.
domsar is offline  
Old 28.01.2013., 16:20   #9006
Znači izbrljao sam odnosno sve je to ispalo tako kako je odnosno prilagođavao sam se situaciji a trebao sam sebi prilagoditi situaciji. Manevarskog prostora više nemam (čitaj novaca). Znači sad u toj situaciji moram birati kotao koji najmanje dimi i koji može sa dimnjakom od 5 metara (fi 180 schiedel). Sto je još bitno za ovu moju izbrljanu situaciju?
domsar is offline  
Old 28.01.2013., 16:22   #9007
Znam da vam se ne da uopće pričati o ovim gusanim i rješenjima koja su polovična i nikakva, ali eto spasite početnika od daljnih grešaka. Što napraviti ramzay i ostali
domsar is offline  
Old 28.01.2013., 19:38   #9008
Quote:
denis1977 kaže: Pogledaj post
Ja imam Bosch Solid 2000B SW61 24Kw,prezadovoljan sam,za tvoju kvadraturu bi ti odgovarao isti kotao,u Peny-ju za gotovinu -5% kosta 1377km,kotao je namjenjen samo za ugalj,zbog nacina na koji su postavljene promaje(komore)zahtjeva duzi dimnjak nemora to biti Schiedel moze i obicni dimnjak sa ciglanim sentovima,zbog svog nacina rada(trajnozareci)kotao iskoristi gasove u kotlu tako da u dimnjak dodju gasovi manje zagrijani samo je potreban dobar cug da bi izvukao gasove kroz sve promaje,neka moja procjena potrosnje za tu kvadraturu je oko 1200km(600€)za jednu zimu ali to cemo sumirati na kraju zime.Kotao nema problem s katranom,jedno punjenje traje do 12 sati s tim da svakih 5-6 sati treba 10-ak puta prodrmati polugu za izbacivanje pepela,ovo vazi za ugalj Banovici.
Ako zelis grijanje ugalj+drva tada uzmi neki drugi kotao jer ovaj je tjesan i nije namjenjen za drva.
Znaš pošto sam dosada živjeo u stanu nemam nikakva iskustva sa CG tako da su mi svi savjeti dobro došli, po mišljenju prodavača u trgovini u kojoj sam ga vidjeo koatao je solidan iako ima za naše podneblje malo drugačije ložište i loženje, pa me interesira dali ima ikakvih problema sa odlaganjem i izgaranjem, mislio sa čak da uzmem onaj od 27 KW zbog većih dimenziija ložišta, pa bi samim time imao i veće intervale između punjenja. Planiram također što prije i ubaciti spremnik vode. Ako ima netko da predloži možda neko bolje riješenje , spreman sam čuti svaki savjet.
zika1977 is offline  
Old 28.01.2013., 19:46   #9009
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ako napraviš sve po shemama koje sam dao na forumu možeš biti bez brige za svoj pod , temperatura vode koja ide u podno i u radijatore nema veze sa onom temperaturom u kotlu, to ti je valjda jasno ??
Da kolega to mie sada jasno naučio sam nešto čitajući vaše postove tako da se vaš trud i trud ostalih znalaca ipak isplati. Kako će mi sve poslove obavljati kolega koji ipak neko majstor u svemu tome znam da me neće preveslati, ali ipak ću shemu staviti na forum da čujem mišljenje svih meštara od zanat u slučaju da on nešto previd
zika1977 is offline  
Old 28.01.2013., 20:28   #9010
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post

Usput ovako bi trebao izgledati svaki neuređeni tavan.
ajme meni nije mu dobro , jeste li Vi ikad vidjeli što sve ima na našim tavanima - bolje da niste
plus is offline  
Old 28.01.2013., 20:54   #9011
ovak, sad sam u nabavci zaštite kotla, dobio sam ponudu od petrokova za esbe ltc 141 60c za 1626 kn, i od ferotema laddomat 21 za 1998 kn. sta mi je po vama bolje uzeti. vidim da esbe pusta 60 c pa sam misljenja da ce mi on brze puniti spremnik od ladomata... molim vas vaše mišljenje
crusader85 is offline  
Old 28.01.2013., 20:55   #9012
Quote:
zika1977 kaže: Pogledaj post
Znaš pošto sam dosada živjeo u stanu nemam nikakva iskustva sa CG tako da su mi svi savjeti dobro došli, po mišljenju prodavača u trgovini u kojoj sam ga vidjeo koatao je solidan iako ima za naše podneblje malo drugačije ložište i loženje, pa me interesira dali ima ikakvih problema sa odlaganjem i izgaranjem, mislio sa čak da uzmem onaj od 27 KW zbog većih dimenziija ložišta, pa bi samim time imao i veće intervale između punjenja. Planiram također što prije i ubaciti spremnik vode. Ako ima netko da predloži možda neko bolje riješenje , spreman sam čuti svaki savjet.
Odloziti vatru u Solid 2000B je teze od drugih kotlova,treba malo vremena dok ne steknes iskustvo.Pomoglo bi ako bi podigao kotao za 20 cm na betonsku podlogu,imao bi bolji pristup.
Veci kotao,sve zavisi sta ces loziti,ako je ugalj u pitanju to znaci vecu potrosnju bez potrebe a isti interval,ako je u pitanju drvo tada je bolje veci jer drvo nema kaloricnost uglja.
Što se tice majstora,ne ugovaraj posao sa semama vec trazi da ti pokaze neki svoj rad,fotografisi i to postavi na furum,prema njegovom radu moze se vidjeti kakav je majstor,ja sam nasjeo na price kako je radio u Unis energetici pa tu je koristenje Njemacke terminologije forlauf i riklauf,ja sam skontao da je to majstorcina a on jadnik nezna kudelju namotati tj.sve sto je namotao navoji istjeraju vani a izmedju neostane nista,platio sam nismo bili isprobali zato sto sam ja morao na put,dogovor je bio da ce on doci taj dan kad se ja vratim s puta,kada sam se vratio njega nema,vec mi se zgadio njegov nacin rada,nisam ga ni zvao vec sam pustio vodu u kotao,na 2 spoja pusta vodu,na ventilu i na exp.posudi,sta god sam tom majstoru predlozio da uradi on je odgovorio da to nikad nije radio pa kontam sta je on radio u tom Unisu,nosao cijevi i radiatore ? na prespajanje kotla sa vec postojecom instalacijom potrosio je 3,5 koluta kalaja,3 kutije paste,2 patrona gasa za let lampu,ja sam kupio sve to i odletovao svaki njegov spoj,zaletovao kako sam zelio i potrosio 1 kolut kalaja,1 pastu i 2 patrona plina,a da negovorim o kradji materijala u lokalnoj prodavnici gdje sam zbog 2 MS-a strijepio hoce li me trgovac zaustaviti na izlazu,kradji mojih fitinga itd...Ovakvih naivnih i izvaranih je pun ovaj forum,zato od sada kad mi zatrebaju usluge nekog majstora trazicu referencu pa onda moze raditi.
denis1977 is offline  
Old 28.01.2013., 21:14   #9013
Quote:
domsar kaže: Pogledaj post
Znači izbrljao sam odnosno sve je to ispalo tako kako je odnosno prilagođavao sam se situaciji a trebao sam sebi prilagoditi situaciji. Manevarskog prostora više nemam (čitaj novaca). Znači sad u toj situaciji moram birati kotao koji najmanje dimi i koji može sa dimnjakom od 5 metara (fi 180 schiedel). Sto je još bitno za ovu moju izbrljanu situaciju?
DOMSAR nemoj se disperat, naci ce se neko resenje.Posto si ti moj kum za moj NICK /I JA VOLIM BOSCH, A KUM NIJE DUGME, PA SE NE MOZE OSTAVITI NA CEDILU.Evo palo mi je na pamet jedna varijanta.Zasto ne bi razmotrio i etazne kotlove.Oni po svojoj nameni odgovaraju upravo tvojoj situaciji.Snaga kotla, dimnjak ,cena, i mesto postavljanja, a to je stambeni prostor.....evo nekoliko predloga....ALFA PLAM..central..23/na drva 21 kw,
dimnjak ..145 mm visina 635 mm/nemoj da te to zbuni jer je tvoj malo siri pa moze biti kraci/PUBLIKO BEZ KOMENTARA/ Imas ga u BRODOMERKURU Poljicka cesta 35 SPLIT/ah kako volim pogled na Marjan i kupanja na ciovskim plazama/izvinite malo sete::SLEDECI....CONCEPT 2 mini novi etazni kotlovi po pristupacnoj ceni...6129..kn mislim da je tehno dom RIJEKA. ......TRECI...KOTAO RADIJATOR ETAZ 20..........Ovoliko od mene to sam uguglala a ti sad kopaj , trazi, raspituj se a na forumima o etaznim kotlovima ces se dodatno informirati.A verovatno ti je i tamo RAMZAJpa sad sretno.
IJaVolimBosch is offline  
Old 28.01.2013., 21:33   #9014
Quote:
domsar kaže: Pogledaj post
Znači izbrljao sam odnosno sve je to ispalo tako kako je odnosno prilagođavao sam se situaciji a trebao sam sebi prilagoditi situaciji. Manevarskog prostora više nemam (čitaj novaca). Znači sad u toj situaciji moram birati kotao koji najmanje dimi i koji može sa dimnjakom od 5 metara (fi 180 schiedel). Sto je još bitno za ovu moju izbrljanu situaciju?
Evo nasla sam cenu za KOTAO RADIJATOR ETAZ 20 ......KOD NAS OKO 500 E BEZ PDV.
IJaVolimBosch is offline  
Old 28.01.2013., 21:47   #9015
Quote:
IJaVolimBosch kaže: Pogledaj post
DOMSAR nemoj se disperat, naci ce se neko resenje.Posto si ti moj kum za moj NICK /I JA VOLIM BOSCH, A KUM NIJE DUGME, PA SE NE MOZE OSTAVITI NA CEDILU.Evo palo mi je na pamet jedna varijanta.Zasto ne bi razmotrio i etazne kotlove.Oni po svojoj nameni odgovaraju upravo tvojoj situaciji.Snaga kotla, dimnjak ,cena, i mesto postavljanja, a to je stambeni prostor.....evo nekoliko predloga....ALFA PLAM..central..23/na drva 21 kw,
dimnjak ..145 mm visina 635 mm/nemoj da te to zbuni jer je tvoj malo siri pa moze biti kraci/PUBLIKO BEZ KOMENTARA/ Imas ga u BRODOMERKURU Poljicka cesta 35 SPLIT/ah kako volim pogled na Marjan i kupanja na ciovskim plazama/izvinite malo sete::SLEDECI....CONCEPT 2 mini novi etazni kotlovi po pristupacnoj ceni...6129..kn mislim da je tehno dom RIJEKA. ......TRECI...KOTAO RADIJATOR ETAZ 20..........Ovoliko od mene to sam uguglala a ti sad kopaj , trazi, raspituj se a na forumima o etaznim kotlovima ces se dodatno informirati.A verovatno ti je i tamo RAMZAJpa sad sretno.
Hvala na novim spoznajama. Sad moram provjeriti što su to etažni kotlovi, ali u svakom slučaju moram tražiti dalje i probati opet ne zabrljati kao što sam dosada. Nažalost do sada sam pratio forume vezane za gradnju, zidove, crijep, pločice, parkete itd. Prevario sam se u tome da centralno dolazi na kraju, a to počinje sa u biti sa gradnjom dimnjaka odnosno prije ploče i krova. Što ćeš čovik uči dok je živ. Barem da sam na ovaj forum došao prije
domsar is offline  
Old 28.01.2013., 21:54   #9016
Ovi etažni kotlovi mi se ne sviđaju ramzayu koliko se sjećam jer imaju malu moć izgaranja pa njih nisam uzimaju u obzir. Nije mi ni bitno da mi griju tu špajzu. Moram još ova tri proučiti
domsar is offline  
Old 28.01.2013., 22:03   #9017
Da provjerio sam. To su u biti peći koje su namijenjene za stajanje u kuhinji i grijanje iste, a po mogućnosti da to bude i kotao. Ja bi ipak radije kotao koliko ja kužim jer mi je dimnjak u špajzi i grijanje iste nema smisla. Meni je bitno da mi ugrije ove ostale prostorije
domsar is offline  
Old 28.01.2013., 22:41   #9018
Quote:
IJaVolimBosch kaže: Pogledaj post
/nemoj da te to zbuni jer je tvoj malo siri pa moze biti kraci/PUBLIKO BEZ KOMENTARA/
Vala mislio sam da znam sve o ženama, ali vidim da moram sve učit ispočetka.

Dakle kod dimnjaka, a i inače, je dužina važnija od debljine. Pisao sam o tome , sada samo da skontam na kom postu.

Zadnje uređivanje ramzay : 28.01.2013. at 23:08.
ramzay is offline  
Old 28.01.2013., 22:47   #9019
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Vala mislio sam da znam sve o ženama, ali vidim da moram sve učit ispočetka.

Dakle kod dimnjaka, a i inače je dužina važnija od debljine
Znači i kod dimnjaka! Onda sam opet u govnima. Napokon ramzay. Pomagaj. Što ti misliš o ovom mom problemu? Što bi mi sad preporučio?
domsar is offline  
Old 28.01.2013., 23:40   #9020
Quote:
domsar kaže: Pogledaj post
Da provjerio sam. To su u biti peći koje su namijenjene za stajanje u kuhinji i grijanje iste, a po mogućnosti da to bude i kotao. Ja bi ipak radije kotao koliko ja kužim jer mi je dimnjak u špajzi i grijanje iste nema smisla. Meni je bitno da mi ugrije ove ostale prostorije
ONOLIKO KOLIKO TI GRIJE TAJ KOTAO SPAJZU, VALA I BOSCHICA BI TE DOBRO UGRIJALA U TOM PROSTORU ,....MOJ BOSCH MENE LEPO GREJE U PODRUMU I PORED OTVORENOG PROZORA, A NEKAD ZNAM KRCKAT ARAMBASE NA NJEMU
IJaVolimBosch is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:24.