Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2007., 15:35   #61
[QUOTE=Nemruth Dagi]A kaži mi kako misliš da bi tebi IŠLO?
To pitam. (nemoj vikati)

[QUOTE =Kandela]Rekla si da citas Bibliju, Biblija je proslost, sadasnjost i buducnost, stavi svoj zivot u rijeci iz Biblije i shvatit ces polako dosta toga
Možda sam samo nestrpljiva.

[QUOTE=Vojnik Gorčin]gdje si dosad tražila???
Na puno mjesta, po svim izborima.
Quote:
ja Rabbi podari Betty Kevser!
Ovo si mi sigurno poželio nešto dobro. Može li prijevod.
betti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 15:45   #62
[QUOTE=betti;8348174]
Quote:
To pitam.
Dobiti ćeš odgovor kad ga ne očekuješ i kad budeš za njego dovoljno zrela.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 16:17   #63
[QUOTE=Nemruth Dagi;8348326]
Quote:
betti kaže: Pogledaj post
Dobiti ćeš odgovor kad ga ne očekuješ i kad budeš za njego dovoljno zrela.
Pod ovim misliš: Da sam nezrela ili da nije došlo vrijeme?
betti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 16:29   #64
[QUOTE=betti;8348938]
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Pod ovim misliš: Da sam nezrela ili da nije došlo vrijeme?
Tko to zna...?
Možda je u pitanje i nešto treće.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 20:00   #65
Bog nama daje ono sto nam je potrebno, ako ga molimo, ali najcesce ne u obliku u kojem mi trezimo, ipak je on nas Otac i bolje zna sto je za nas dobro.

Nikad ne znas mozda si nasla, a nisi svjestna.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 21:35   #66
Quote:
betti kaže: Pogledaj post
Pokaži mi put kojim trebam ići! Nisam ga još pronašla.
http://www.garmin.com

Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 11:25   #67
[QUOTE=Nemruth Dagi;8349149]
Quote:
betti kaže: Pogledaj post

Tko to zna...?
Možda je u pitanje i nešto treće.
betti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 11:30   #68
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Bog nama daje ono sto nam je potrebno, ako ga molimo, ali najcesce ne u obliku u kojem mi trezimo, ipak je on nas Otac i bolje zna sto je za nas dobro.

Nikad ne znas mozda si nasla, a nisi svjestna.
Može biti. Čekam još taj "klik".
betti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 11:31   #69
Quote:
Hello Operator kaže: Pogledaj post
Imam nešto slično.
Može drugi prijedlog, ako imaš, ne materijalni.
betti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:07   #70
Quote:
betti kaže: Pogledaj post

Npr. ako je istina da je Isus bio biće s svim osobinama i potrebama, zašto to ne reći. Naravno i dodati da je imao sve ostale izvanredne sposobnosti. Moje je mišljenje da bi tada bilo puno više iskrenih vjernika, nego sada s svim ovim misterijama. Iz ovakvih današnjih tumačenja se javlja dosta nepovjerenja i stalno smo u nekakvim kontradiktornostima.
3:45.
A kada meleki rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovome i na onome svijetu i jedan od Allahu bliskih;

3:55.
I kada Allah reče: "O Isa, dušu će ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do Smaka svijeta.

4:157.
i zbog riječi njihovih: “Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika!” A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo. Oni koji su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili,

4:171.
Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog - hvaljen neka je On! - zar On da ima dijete?!

5:75.
Mesih, sin Merjemin, samo je poslanik - i prije njega su dolazili i odlazili poslanici - a majka njegova je uvijek istinu govorila; i oboje su hranu jeli.
5:116.
A kada Allah rekne: "O Isa, sine Merjemin, jesi li ti govorio ljudima: ’Prihvatite mene i majku moju kao dva boga uz Allaha!’" - on će reći: "Hvaljen neka si Ti! Meni nije priličilo da govorim ono što nemam pravo. Ako sam ja to govorio, Ti to već znaš; Ti znaš šta ja znam, a ja ne znam šta Ti znaš; Samo Ti jedini sve što je skriveno znaš.

61:6.
A kada Isa, sin Merjemin, reče: "O sinovi Israilovi, ja sam vam Allahov poslanik da vam potvrdim prije mene objavljeni Tevrat i da vam donesem radosnu vijest o poslaniku čije je ime Ahmed,* koji će poslije mene doći" - i kad im je on donio jasne dokaze, oni rekoše: "Ovo je prava vradžbina!"
__________________
.
Im Islam leben und sterben wir alle!" - Goethe
Jews for Allah
Jail
benjamin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:25   #71
Quote:
benjamin kaže: Pogledaj post
4:171.
Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog - hvaljen neka je On! - zar On da ima dijete?!
Ljubljeni,
ne vjerujte svakom duhu,
nego provjeravajte duhove jesu li od Boga,
jer su mnogi lažni proroci izišli u svijet.
(Iv 4, 1)

Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze k vama u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivi. Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. (Mt 7, 15-16)

Ustat će mnogi lažni proroci i mnoge zavesti. Razmahat će se bezakonje i ohladnjeti ljubav mnogih. Ali tko ustraje do svršetka, bit će spašen. (Mt 24, 11-13)

Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:39   #72
Quote:
3:55.
I kada Allah reče: "O Isa, dušu će ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do Smaka svijeta.
Molim te, ako možeš pojasni mi ovo. To nerazumijem "spasit ću te od nevjernika..."
betti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:54   #73
Quote:
betti kaže: Pogledaj post
Bogić svima!
Javljam da se još nisam pronašla. Dobila sam toliko dobrih savjeta, a meni ne ide, pa ne ide.
Daj mi, Gospodine, da znam i razumijem da li te prije treba zazivati ili hvaliti, da li prije poznavati ili zazivati. Ali tko će te zazivati a da ne zna za te? Mogao bi nešto drugo mjesto tebe zazivati u neznanju. Ili možda te zazivamo da te upoznamo? Ali kako će zazivati onoga u koga ne povjerovaše? Ili kako će povjerovati bez propovjednika? (Rim 10,14) I hvalit će Gospodina oni koji ga traže (Ps 22,27). Jer koji ga traže, naći će ga, a koji ga nađu, hvalit će ga.
Daj da te tražim, Gospodine, zazivajući te, i da te zazivam vjerujući u te: propovjedali su nam, naime, o tebi.
(Augustin, Ispovijesti)

Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:58   #74
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Daj mi, Gospodine, da znam i razumijem da li te prije treba zazivati ili hvaliti, da li prije poznavati ili zazivati. Ali tko će te zazivati a da ne zna za te? Mogao bi nešto drugo mjesto tebe zazivati u neznanju. Ili možda te zazivamo da te upoznamo? Ali kako će zazivati onoga u koga ne povjerovaše? Ili kako će povjerovati bez propovjednika? (Rim 10,14) I hvalit će Gospodina oni koji ga traže (Ps 22,27). Jer koji ga traže, naći će ga, a koji ga nađu, hvalit će ga.
Daj da te tražim, Gospodine, zazivajući te, i da te zazivam vjerujući u te: propovjedali su nam, naime, o tebi.
(Augustin, Ispovijesti)
Mogu samo dodati: Molim te gospodine usliši moju molitvu!
betti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:59   #75
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post

Ustat će mnogi lažni proroci i mnoge zavesti.
Istina. Biblija daje uputstvo vjernicima kako da razlikuju prvog od laznih poslanika:

"Podignut ću im proroka između njihove braće, kao što si ti. Staviću Svoje riječi u njegova usta, da im kaže sve što im zapovijedim". (Ponovljeni zakon 18:18)

Bog se obraca Mojsiju. Krscani misle da se stih odnosi na casnog Isusa. Medjutim, ne odnosi se na njega vec na Muhammeda a.s.
Kljucni izrazi u gornjem citatu:
- braca
- kao ti
- Svoje rijeci u njegova usta

braca - Braca Jevreja kao naroda su Arapi a ne Jevreji (prvi poticu od Ishaka a drugi od Ismaila, obojica sinovi Ibrahima a.s.)

kao ti - uporediti zivotni put i misiju ova tri Poslanika, Mojsije ima vise dodirnih tacaka sa Muhamedom nego sa Isusom

Svoje rijeci u njegova usta - Biblija je prepricana Bozija rijec koja sadrzi Isusove rijeci, dakle, nije u pitanju stavljanje Njegovih rijeci u Isusova usta dok u Kur'anu nigdje nema Muhamedovog obracanja vec je cijeli Kur'an pisan kao autenticna Bozija rijec koju je Muhammed prenosio drugima - Bozija rijec u Muhamedovim ustima.

__________________
.
Im Islam leben und sterben wir alle!" - Goethe
Jews for Allah
Jail
benjamin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 13:23   #76
Quote:
betti kaže: Pogledaj post
Molim te, ako možeš pojasni mi ovo. To nerazumijem "spasit ću te od nevjernika..."
U komentaru Kur'ana on Ibn Kesira se javljaju dva izraza: spasiti i ocistiti. Na osnovu toga se moze zakljuciti da se originalni arapski izraz moze na oba nacina prevesti. Spasiti znaci upravo to, spasiti ga od nepijatelja koji su ga zeljeli ubiti. Kur'an tvrdi da Isus nije ubijen vec da ga je "Allah uzdigao sebi". Ocistiti znaci ocistiti Isusovo ucenje od tudjih ideja. Kur'an tvrdi da je originalna Isusova poruka vremenom zamucena te objasnjava sustinu njegovog poslanstva. Za opsirnije objasnjenje pogledaj Tefsir sure Ali-Imran od Ibn Kesira, strane 15, 16 i 17.
__________________
.
Im Islam leben und sterben wir alle!" - Goethe
Jews for Allah
Jail
benjamin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 13:24   #77
Quote:
benjamin kaže: Pogledaj post
Istina. Biblija daje uputstvo vjernicima kako da razlikuju prvog od laznih poslanika:
Zanimljivo, ti si n-ti musliman kojeg vidim da citira taj odlomak iz Pnz.

Međutim, Biblija donosi i mnoštvo toga što se ni na koji način ne može spojiti s učenjem vašeg Muhameda. (Kojemu naravno ni najmanje ne vjerujem da Kuran nije produkt njegove mudre glavice.)

Shvaćaš li ti to, prijatelju? Ili je "Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik" ili je "Jedinorođenac - Bog" (Iv 1, 18)

Vi vjerujete da je prvo, mi kršćani vjerujemo da je drugo, a drugi opet vjeruju da je samo čovjek ili pak da uopće nije postojao.

A samo je jedna istina.
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 13:34   #78
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post

A samo je jedna istina.
Naravno. Jedna je istina a ja nisam ovdje da bih se sa nekim ubjedjivao oko te istine. Djevojka je pitala, ja sam pokusao pomoci u pronalazenju odgovora. Neka ona sama razmislja o onome sto cita i neka donosi odluke. Svako je odgovoran za sebe. Ja razumijem i tvoju reakciju. Normalno je da se u ovakvim razgovorima poneko sa strane pocne cesati. Kad zavrbi covjek mora da se pocese.
__________________
.
Im Islam leben und sterben wir alle!" - Goethe
Jews for Allah
Jail
benjamin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 13:38   #79
Quote:
benjamin kaže: Pogledaj post
U komentaru Kur'ana on Ibn Kesira se javljaju dva izraza: spasiti i ocistiti. Na osnovu toga se moze zakljuciti da se originalni arapski izraz moze na oba nacina prevesti. Spasiti znaci upravo to, spasiti ga od nepijatelja koji su ga zeljeli ubiti. Kur'an tvrdi da Isus nije ubijen vec da ga je "Allah uzdigao sebi". Ocistiti znaci ocistiti Isusovo ucenje od tudjih ideja. Kur'an tvrdi da je originalna Isusova poruka vremenom zamucena te objasnjava sustinu njegovog poslanstva. Za opsirnije objasnjenje pogledaj Tefsir sure Ali-Imran od Ibn Kesira, strane 15, 16 i 17.
Ovo me muči cijeli život. Ne kaže samo Kur'an da je Isusova poruka, kako ti kažeš zamućena. To se svako malo podastire s toga mi nije jasno zašto se šuti. Kome je u interesu da se živi u ne istini?
betti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 14:11   #80
Quote:
betti kaže: Pogledaj post
Kome je u interesu da se živi u ne istini?
Pa, nije nikome u interesu da zivi u neistini. Ja mislim da se radi se o tome da ljudi mnogo ne razmisljaju i ne optercuju sebe ovim pitanjima te stoga nije nikakvo cudo da zive u takvom stanju. Sa druge strane, imas i one koji razmisljaju ali u tom svom razmisljanju nemaju dovoljno snage da prihvate cinjenice koje im pobijaju ubjedjenja. Nije to jednostavno. Valja promijeniti zivot iz temelja. Iz ispovijesti nekih konvertita je jasno koliko je to tesko, rizikujes da ostanes bez svojih najmilijih, bez prijatelja. Doduse, to nekima ne pada mnogo tesko jer su svjesni da se od njih moraju kad tad rastati a susret sa Bogom ga svakako ocekuje. A tu je i nada da ce taj put slijediti i ostali clanovi porodice sto se kod mnogih i desilo. Jusuf Islam (ranije Cat Stevens) je jedan takav primjer.
__________________
.
Im Islam leben und sterben wir alle!" - Goethe
Jews for Allah
Jail
benjamin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.