Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2007., 12:08   #61
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Raj je bio "inkubator"!
Eva (duša , intuicija) kuša plod spoznaje, daje "jabuku" Adamu (duh , razum) na to ih potiče Zmija (materija). Nema nikakvog grijeha to je najveličanstveniji trenutak čovječanstva tog dana je Bog bio itekako zadovoljan!
Koji kurac to znaci prijatelju?
Sta to tebi znaci... malo filozofiras jel? Meni ovo lici na lupetanje koje nema nikava uporista u stvarnosti koju vidim oko sebe. To je tvoj "umjetnicki" izraz: ahhh, intuicija daje jabucetinu razumu a sve ih potice zmijetina materija. A sad molim lijepo da se to razlozi tako da ispadne KONKRETNO?


Ljudi koji su to pisali sigurno su imali nesto konkretno pred ocima pa su to pretocili u simboliku, sto su konkretno imali? Sta je to vidio pisac price, pripadnik tamo nekog plemena? Po tebi imali su intuiciju kako seta okolo sa zmijom u gacama i dijeli jabucetine razumnima.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:12   #62
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
[One more time, koja je to bajka o zmiji?
Sve je ista bajka: odnosno ljudi Adama i Evu dozivljavaju kao nesto bajkovito, ali to je stvarnost: nasa stvarnost - ovdje i sad opipljiva: pa se uhvate "zmije" iz te bajke pa o njoj vode polemike, a men se cini da Zidovi vele da uopce nema zmije u bajci, a ni jabuke bogme.



Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Neznam o cemu pricas. Sto je to komplicirano i neshvatljivo?
Kako ne znas: pa procitaj cijeli topic i pogledaj kako ljudi filozofiraju oko banalne price, samo da ne bi vidili da je to prakticna prica, opipljiva i danas, te da Adam i danas pada sa svakim litrom nafte koji sutnemo u atmosferu.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:20   #63
Pa napisi svoje vidjenje Adama i Eve, izgona iz raja, zmije, drveta... Svojim rijecima.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:20   #64
Quote:
mimimi kaže: Pogledaj post
U bibliji piše da je bog protjerao adama i evu iz raja da ne bi još jednom uzeli plod sa stabla spoznaje dobra i zla jer bi onda postali besmrtni kao i bog. Znači li to da mi ipak nismo besmrtni, tj. da nema zagrobnog života ili se to jednostavno odnosi na našu fizičku smrtnost i kako "dupla doza" spoznaje dobra i zla omogućuje besmrtnost?

Quote:
krshcanin kaže: Pogledaj post
Pazi...

Postojala su dva drveta, jedno je bilo 'drvo života' i ono je simboliziralo Krista i Adam i Eva su jeli s tog stabla i tako su održavali besmrtnost.

Quote:
krshcanin kaže: Pogledaj post

Čovjek je i u raju bio samo uvjetno besmrtan, dakle pod uvjetom da ne jede s 'drveta dobra i zla' Kad je prekršio tu naredbu čovjek je izgubio besmrtnost i može je ponovo zadobiti jedino Kristovom zaslugom.


Quote:
mimimi kaže: Pogledaj post
Hvala na ovim iscrpnim odgovorima ali mene doslovno zanima kako dva ploda sa stabla spoznaje dobra i zla omogućuju besmrtnost. Ako jedan plod sa stabla omogućuje čovjeku spoznaju dobra i zla, dakle promijeni se nešto u ljudskom načinu razmišljanja, omogućuje nove spoznaje, da li to znači da je besmrtnost samo neka nova spoznaja, da se do nje može doći razmišljanjem. Naravno ako se pretpostavi da bi čovjek kad tad došao do spoznaje dobra i zla, i bez sotonine pomoći.
Quote:
krshcanin kaže: Pogledaj post
Ti izgleda uopće nisi pročitao/la ono što sam ja napisao. Besmrtnost su dobivali jedući sa 'drveta života' koje u stvari simbolizira Isusa a još dublje samog Jehovu što znači da su besmrtnost imali samo zahvaljujući poslušnosti svom Izvoru.

Besmrtnost se ponovo može zadobiti poslušnošću Bogu i Njegovom Zakonu samo preko Krista. Svaki drugi pokušaj je prevara.

Jeli ti sad jasno ronine - samuraju bez gospodara?

Pogledaj ti samo ovo gore. Jos bi navodio postove sa ovoga topica da dobijes potpunu sliku bajkovitosti ljudskog shvacanja... jadni malisani: oni bi besmrtnost.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:22   #65
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Pa napisi svoje vidjenje Adama i Eve, izgona iz raja, zmije, drveta... Svojim rijecima.
Evo ti gore, ja se 100% slazem sa onom pricom koju sam ti napisao. Zelis da je skratim i prepricam, ahhh, puno muke je to: a i ovako je divno napisana, a to sam mislio i prije nego sam procitao.... tj. NASLUCIVAO SAM. A onda sam nasao u covjeka koji je sve to divno uokvirio u rijeci. On je pisac, on slaze rijeci, a ne ja. Ja sam uzgajivac koza.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:26   #66
Jasno mi je da ljudi imaju misljenja koja su njihova ili nametnuta, odnosno kroz iskustvo stecena ili bez preispitivanja preuzeta. Tvoje jos nisam procitao pa ako nemas nista protiv podijeli svoje misljenje.

Btw, govoris o besmrtnosti sa podsmjehom a u sigu imas citat Black Elk-a.. Zanimljivo. Sa Lakotama nisam imao dodira ali zato sam kroz price Shawnee indijanaca iz prve ruke slusao o njihovoj "vjecnosti". Zasto imas taj sig?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:37   #67
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da ljudi imaju svoja misljenja koja su njihova ili nametnuta, odnosno kroz iskustvo stecena ili bez istrazivanja preuzeta. Tvoje jos nisam procitao pa ako nemas nista protiv podijeli svoje misljenje.

Btw, govoris o besmrtnosti sa podsmjehom a u sigu imas citat Black Elk-a.. Zanimljivo. Sa Lakotama nisam imao dodira ali zato sam kroz price Shawnee indijanaca iz prve ruke slusao o njihovoj "vjecnosti". Zasto imas taj sig?
Pa evo ti par postova unatrag veliku pricu iz knjige Ishmael iz koje sam dio citirao. Ajd procitaj, 5-6- postova unatrag. Pa komentiraj.


Da, besmrtnosti na koju ciljaju ovi ovdje, besmrtnosti kojom se "trguje", koju ti nudi Krist i sl. Mozda ima zivota nakon zivota ali time se uopce ne treba baviti jer ionako ce doci, SAD I OVDJE je bitno. Ovdje je nas raj, nasa vjecnost, nas zivot. Ovdje je drvo spoznaje dobra i zla i drvo zivota, i nikad to necemo pronaci ako budemo mastali o drugim svjetovima.


Sviđa mi se ta misao od Crnog Soba.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 14:06   #68
Quote:
islandjanin kaže: Pogledaj post
Pa zar ti nemas i previse svojih greha, ja imam! Neces ispastati zbog tudjih, ali zbog svojih hoces itekako ako se ne pokajes!
kada govorim o tome, mislim primarno na tzv. istocni grijeh...
sto se tice mojih grijeha, ostavi ih meni... od 17-18. stoljeca imamo sekularnu eu, pa se od tada tudje brojanje njegovih grijeha smatra nepristojnim
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 14:09   #69
Quote:
(dar)(vuk) kaže: Pogledaj post
Nemoj mi o magiji, najezim se kad pođu sa tim glupostima. Covjek zivi u neboderu na 10-om katu, zivi potrosacki nacin zivota i bavi se pazi "magijom", magijom prastarih naroda koji su imali sasvim drugaciji pogled na svijet. Magija je magija je magija je magija je magija je magija je NACIN ZIVOTA. Aha, jeste: magija je NACIN ZIVOTA:

Evo, pricaju tu bajke o zmiji, Lilith, Adamu i Evi... a ja sam ti gore napisao sasvim logicno rjesenje cijele te price. Ali ne, sada ce ljudi poceti opet svoje: kriptirane trisestice u "Postanku", pa dekodirana prica o Adamu i Evi.... Sto bi bilo Jednostavno kad moze Komplicirano i Neshvatljivo, jelda? Nitko se nije usudio iskomentirati ovo gore iz knjige, navod koji sam dao. Ajmo, pokusajte?
tesko da ces od mnogih dobiti zadovoljavajuce odgovore...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 14:12   #70
Quote:
(dar)(vuk) kaže: Pogledaj post
Pa evo ti par postova unatrag veliku pricu iz knjige Ishmael iz koje sam dio citirao. Ajd procitaj, 5-6- postova unatrag. Pa komentiraj.


Da, besmrtnosti na koju ciljaju ovi ovdje, besmrtnosti kojom se "trguje", koju ti nudi Krist i sl. Mozda ima zivota nakon zivota ali time se uopce ne treba baviti jer ionako ce doci, SAD I OVDJE je bitno. Ovdje je nas raj, nasa vjecnost, nas zivot. Ovdje je drvo spoznaje dobra i zla i drvo zivota, i nikad to necemo pronaci ako budemo mastali o drugim svjetovima.


Sviđa mi se ta misao od Crnog Soba.

tocno..
ako postoji neko zlo, onda je ono vrlo pametno (a ja drzim da je)...
jedan od uspjeha jest to sto je biblija izokrenuta(odnosno Isus, jer gro biblije je diskutabilno)...

uspjelo se uciniti da covjek vise ne zivi u sadasnjosti, nego zivi u nekoj buducnosti...
vise ne vjeruje svojem umu, nego pokusava shvatiti sve iz neke knjige... dakle, vise niti sebi ne vjeruje...
a zlo se prikazuje kao nesto sto djeluje kroz druge... dakle, niti drugima ne trebamo vjerovati..

ti bokca, kaki krasan zatvor..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 14:38   #71
Covjek je besmrtan i ovako i onako. Ako bude dobar zivjet ce vjecno u raju, a ako bude los prijeti mu vjecni pakao. I jedna i druga tvrdnja govore kako je covjek (ili dusa) besmrtan.

Sonam
sonam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 17:16   #72
Quote:
(dar)(vuk) kaže: Pogledaj post
Koji kurac to znaci prijatelju?
Sta to tebi znaci... malo filozofiras jel? Meni ovo lici na lupetanje koje nema nikava uporista u stvarnosti koju vidim oko sebe. To je tvoj "umjetnicki" izraz: ahhh, intuicija daje jabucetinu razumu a sve ih potice zmijetina materija. A sad molim lijepo da se to razlozi tako da ispadne KONKRETNO?


Ljudi koji su to pisali sigurno su imali nesto konkretno pred ocima pa su to pretocili u simboliku, sto su konkretno imali? Sta je to vidio pisac price, pripadnik tamo nekog plemena? Po tebi imali su intuiciju kako seta okolo sa zmijom u gacama i dijeli jabucetine razumnima.
Ti si ovdje prilično konkretan tako da nema potrebe da bilo što dodam!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:34   #73
Premda među ljudima postoji ustaljeno mišljenje kako je Sotona/zlo jako inteligentan, ipak je sva njegova inteligencija ništavna pred Božjim Sinom Isusom.

Podlac i zavodnik koji je svojom ludošću samog sebe osudio na vječni pakao, nije i ne može biti inteligentan. On se protiv Krista ne može boriti. Njegova je "inteligencija" najobičnija svjetovana oholost koja proizvodi kaos među ljudima.
Ona nije i ne može biti dostojna nikakvog divljenja. Od nje je moćnija i mudrija i veća svaka sekunda ponizne šutnje pred Bogom.
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:06.