Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2008., 18:45   #41
Quote:
schtakor kaže: Pogledaj post
Pa tko ih je tjerao,Tuđman je explicite pozivao preko svih glasila sve srbe da ostanu,ali oni su dragovoljno otišli.
Evo ti dokaza da je F.T., želeo da protera Srbe:
http://www.youtube.com/watch?v=3OWROWvMh-0

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:32.
sapke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:48   #42
Malo si pobrkao tijek događanja. Srbi su se pobunili prije nego je ustav promijenjen.[/QUOTE]
To su bili ekscesi. Toga je bilo i na severu Vojvodine (Mađari su tražili da sever Vojvodine ode Mađarskoj).
SAO Krajina je proglašena posle ustavnih promena.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:32.
sapke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:53   #43
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Franjo Tuđman nije protjerao ni jednog jedinog Srbina.

On je bio nalogodavac proterivanja.
Nisu valjda Srbi sami otišli iz Hrvatske u Srbiju u kojoj će da žive u kartonskim kućama, a svoje kuće u HR dali Hrvatima da ih oni zapale? Nisu mazohisti.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:33.
sapke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:54   #44
Bilo bi pošteno da beograd plati odštetu, ali to se neće dogoditi.
HR je samostalna od 08.10.1991.g., a to što su joj drugi dali za pravo u siječnju 1992.g. je nebitno, HR nije samostalna od priznanja, nego od proglašenja, priznanje je samo baš kako i zvuči, vlastito priznanje drugih država da HR smatraju državom. Dakle, dvajau joj za pravo.

I bez obzira na taj datum, jasno je da je jedna vojna sila JNA nastupila protiv cijelog jednog naroda, uzurpirajući svoju obavezu da služi narodu.
JNA zakletva glasi "Služimo narodu", na neki način su i služili samo jednom narodu. Beograd je radio na prekrajanju SFRJ od 80-ih, ratu u HR je prethodilo prilično poteza Beograda kojim je krenuo putem agresije prema ostatku države. JNA je izgubila legitimnost podržavajući samo jednu republiku. Nije na JNA da granatira gradove, protjeruje civile i radi ratne zločine nad HRvatima. JNa je imala smao pravo da bude neutralna ili da razoruža velikosrpske pobunjenike kad su postavili balvane i još se na ljeto 90.g. otcijepili od HR.
Mi smo morali ići u samostalnost da to poništimo, da je nismo proglasili tko zna kakvim bi manevrom Beograd i JNA nas doveli pred svršen čin.
Bilo je jako jako nezgodno,provukli smo se kroz iglene uši.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:57   #45
Kexx:

HR je proglasila samostalnost temeljem referenduma, a na referendumu se golema većina građana odlučila za nezavisnost. Nisu se Hrvati odcijepili, nego su građani HR odlučili na referendumu da će HR biti samostalna.
Svi su građani ravnopravni, nema Srba i Hrvata, već samo glasački listić.

Dakle, nadam se da ti je jasno, da onaj postotak Srba koji su bili u Hrvatskoj nije imao legitimno pravo da ide mimo većine.

(17.V.1991.) Prema rezultatima popisa stanovništva, Hrvatska je imala 4.784.265 stanovnika; 3.736.356 Hrvata (78,1 %), 581.663 Srba (12,2 %), 104.041 Jugoslavena (2,2 %), 22.355 Mađara (0,5 %), 21.303 Talijana (0,4 %) itd.

(19.V.1991.) Na referendum o budućem statusu RH izašlo je 83,56 % građana (od 3.652.225 s pravom glasa); 93,24 % (2.845.521) građana koji su glasovali izjasnilo se za samostalnost i suverenost Hrvatske, a protiv ostanka u Jugoslaviji bilo je 92,18 % glasača.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:29.
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:57   #46
Quote:
sapke kaže: Pogledaj post

On je bio nalogodavac proterivanja.
Nisu valjda Srbi sami otišli iz Hrvatske u Srbiju u kojoj će da žive u kartonskim kućama, a svoje kuće u HR dali Hrvatima da ih oni zapale? Nisu mazohisti.
Kako nisu mazohisti?
Zar nije mazohizam započeti rat?
Ne samo da su mazohisti već su i sadisti, jer su se sadistički iživljavali nad Hrvatima koji su imali nesreću da se nađu na teritoriju pod kontrolom velikosrpske vojske.

Naravno da nije bio ni nalogodavac protjerivanja, izgubili ste rat i otišli ste jer ste uveli takva pravila igre, da tko izgubi mora otići. Mi smo gubili u 91.g. i morali smo ići, a vi ste 95.g. samo poštovali pravila igre koja ste sami pisali.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:33.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:00   #47
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
HR je proglasila samostalnost temeljem referenduma, a na referendumu se golema većina građana odlučila za nezavisnost. Nisu se Hrvati odcijepili, nego su građani HR odlučili na referendumu da će HR biti samostalna.
Svi su građani ravnopravni, nema Srba i Hrvata, već samo glasački listić.


Osim toga, Srbi nisu ni bili konstitutivni u HR ni po jednom Ustavu, pojam konstitutivnosti nije postojao.
A sve i da su bili konstitutivni HR Sabor ima mandat mijenjati Ustav kako ga god volja. Sabori inače imaju mandat mijenjati Ustav.

Jednostavno nisi u pravu.
Po ustavu Srbi su bili konstitutivni a konstitutivnost Srba su samo i samo Srbi mogli ukunuti.
Kad je neko konstitutivan to znači da on ima sva prava i da se ne može doneti odluka protiv njegove volje. Konstitutivno telo ima pravo veta na sva pitanja.
Toliko o tvom (ne)znanju međunarodnog prava i prava u SFRJ i SRH.
No, vratimo se na temu.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:29.
sapke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:05   #48
Da ponovim, možete da tužite Srbiju ali optužica će vam doživeti fijasko isto kao i BIH optužnica.
Ne kažem da nisu bili zločini ali sud ćete izgubiti to je činjenica, isto kao što su BIH-ovci izgubili.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:29.
sapke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:10   #49
Antone sam si rekao su oko 86% glasača izašli na referendum. Poznato je da su Srbi bojkotovali referendume o nezavisnosti BJR-ova.
Vi HR nacionalisti sami sebi skačete u stomak. Ovo bi moglo značiti i da je Srba u HR bilo više od 20%.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:29.
sapke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:11   #50
Quote:
sapke kaže: Pogledaj post

Jednostavno nisi u pravu.
Po ustavu Srbi su bili konstitutivni a konstitutivnost Srba su samo i samo Srbi mogli ukunuti.
Kad je neko konstitutivan to znači da on ima sva prava i da se ne može doneti odluka protiv njegove volje. Konstitutivno telo ima pravo veta na sva pitanja.
Toliko o tvom (ne)znanju međunarodnog prava i prava u SFRJ i SRH.
No, vratimo se na temu.

Srbi nisu bili konstitutivni.
Nađi negdje u SRH i SFRJ ustavu pojam konstitutivnosti.
Nađi neko tijelo konstitutivnosti.
Koje tijelo je zastupalo Srbe?
Samo jedno, Sabor. Pa kako Sabor odluči.


Je li postojao dom naroda?
Nije.

Je li postojao Sabor za Srbe i drugi Sabor za HRvate pa da oba Sabora moraju potvrđivati zakone ili promjene ustava?
Nije.

Daj neki mehanizam kojim bi Srbi mogli staviti veto?

Daj neki zakon koji to regulira.

Daj bilo što.


Srbi nisu bili konstitutivni.

Nisu ni HRvati, Sabor ne odlučuje u ime HRvata ili Srba nego u ime građana.
Na referendum nisu imali pravoizaći samo Hrvati nego svi građani, pa tako i Albanci u HR, a ii Srbi u HR.

Uostalom, tko kaže da Srbi nisu glasali, osobno poznajem Srbina koji mi je odmah nakon referenduma rekao da j glasao za samostalnost jer kako je rekao" bolje bi se živjelo bez YU". Za HR je govorio "mi".

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:33.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:22   #51
Čoveče, sledeći narodi su bili konstitutivni na teritoriji cele SFRJ pa tako i u HR:
Srbi
Hrvati
Slovenci
Makedonci
Crnogorci

Vratite se na temu, ovo nema više smisla. Ova rasprava o Srbima...

Znači Hrvati neće dobiti tužbu, to sam objasnio na ovoj temi.
Pročitajte moj potpis, napuštam vas na ovoj temi.
sapke is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.01.2008., 19:27   #52
Quote:
sapke kaže: Pogledaj post
Čoveče, sledeći narodi su bili konstitutivni na teritoriji cele SFRJ pa tako i u HR:
Srbi
Hrvati
Slovenci
Makedonci
Crnogorci

Vratite se na temu, ovo nema više smisla. Ova rasprava o Srbima...

Znači Hrvati neće dobiti tužbu, to sam objasnio na ovoj temi.
Pročitajte moj potpis, napuštam vas na ovoj temi.

Zapravo su samo komunisti bili konstitutivni do prvih izbora.

Konstitutivnosti nije bilo, kad nešto nije regulirano onda ne postoji.
Nema konstitutivnosti bez mehanizma njena provođenja.
A nije ga bilo.
Niti je igdje konstitutivnost i spomenuta.
Suverenost su imale republike, one su sačinjavale SFRJ, a ne narodi.
One su temlje te tvorevine.

Nije bilo posebnog sabora u HR za svaku etničku skupinu pa da treba jedna ratificirati ili ne odluke one druge. Odluke Sabora su obvezujuće za sve građane, pa tako i Hrvate, kojima se također ne sviđa svaka odluka.
Evo, meni se ne sviđa odluka 0 promila, ali sam je obavezan poštovati.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:28   #53
Quote:
sapke kaže: Pogledaj post
Čoveče, sledeći narodi su bili konstitutivni na teritoriji cele SFRJ pa tako i u HR:
Srbi
Hrvati
Slovenci
Makedonci
Crnogorci

Vratite se na temu, ovo nema više smisla. Ova rasprava o Srbima...

Znači Hrvati neće dobiti tužbu, to sam objasnio na ovoj temi.
Pročitajte moj potpis, napuštam vas na ovoj temi.

Zapravo su samo komunisti bili konstitutivni do prvih izbora.

Konstitutivnosti nije bilo, kad nešto nije regulirano onda ne postoji.
Nema konstitutivnosti bez mehanizma njena provođenja.
A nije ga bilo.
Niti je igdje konstitutivnost i spomenuta.
Suverenost su imale republike, one su sačinjavale SFRJ, a ne narodi.
One su temlje te tvorevine.

Nije bilo posebnog sabora u HR za svaku etničku skupinu pa da treba jedna ratificirati ili ne odluke one druge. Odluke Sabora su obvezujuće za sve građane, pa tako i Hrvate, kojima se također ne sviđa svaka odluka.
Evo, meni se ne sviđa odluka 0 promila, ali sam je obavezan poštovati.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:33   #54
Quote:
sapke kaže: Pogledaj post
Čoveče, sledeći narodi su bili konstitutivni na teritoriji cele SFRJ pa tako i u HR:
Srbi
Hrvati
Slovenci
Makedonci
Crnogorci

Vratite se na temu, ovo nema više smisla. Ova rasprava o Srbima...

Znači Hrvati neće dobiti tužbu, to sam objasnio na ovoj temi.
Pročitajte moj potpis, napuštam vas na ovoj temi.
Idemo raspravljati tvojom "konstitutivnom retorikom".

Zašto se Srbi nisu pobunili u Makedoniji i Sloveniji?Zašto tamo nije bilo nikakvih problema?

Zašto su se samo Srbi osjećali ugroženo, i to samo u Hrvatskoj i BiH( svaka sličnost sa Velikom Srbijom je isključena ).

Šta je sa Slovencima, Bosancima, Makedoncima u Hrvatskoj?Kako oni nisu pravili probleme niti se osjećali ugroženo?

Naravno, ne treba komentirati uopće ove gluposti o konstitutivnosti, kada ti je Kexx rekao da daš argumente za svoje izjave, povlačiš se.Kada nemaš ni šta reći.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:38   #55
Quote:
sapke kaže: Pogledaj post
Hrvatska se po ustavu iz 1974. mogla odcepiti samo i samo ako se i Srbi iz Hrvatske slože sa tim kao konstitutivan narod.
Franjo Tuđman je protiv pravno ukinuo Srbima pravo na konstitutivnost i to je dovelo do sukoba u federalnoj jedinici Hrvatska. Srbi su na to odgovorili formiranjem SAO Krajina-e.
Šapko dete, pa nisam ja "slobovidan". Hajde ti sada ovdje lijepo cut+paste ustav iz 1974. i onda može neka rasprava. Ovo sa velikim i još većim slovima ne vodi nikuda.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 28.01.2008. at 05:30.
Korto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:40.