Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2012., 22:19   #1201
Lijep pozdrav!
Da li govorite o Hijeni koji je na ovoj slici desno? Ovo je inace snimljeno u Odžaku.
http://www.josicjulien.com/forum/dow...=952&mode=view
Joee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 23:36   #1202
Quote:
Joee kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!
Da li govorite o Hijeni koji je na ovoj slici desno? Ovo je inace snimljeno u Odžaku.
http://i39.tinypic.com/5oi7us.jpg
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 06:41   #1203
Pozdrav svima. Hijena (Josić Julien), objavio je nekoliko knjiga na mađarskom.Ovdje je madarsko web stranice.

http://www.josicjulien.com/forum/vie...php?f=42&t=193

On -u njegove knjigu -detaljni opisi sto mu se dogodilo u DR.

http://www.josicjulien.com/forum/vie....php?f=27&t=26
program01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 18:03   #1204
Quote:
program01 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Hijena (Josić Julien), objavio je nekoliko knjiga na mađarskom.Ovdje je madarsko web stranice.
Hijena je bio zaista hrabar i tajanstven čovjek. Govorim o Odžaku 92 (ranije i kasnije ga nikada više nisam sreo). Bio je na tom dijelu možda mjesec dana. Imao je i čudnu ekipu oko sebe, možda cca 15-20 ljudi, bili su hrabri ali ih je dosta zanimao i novac. Nisu se plašili odraditi nešto ako je unaprijed dogovorena cijena.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 22:13   #1205
@sb323ar
Vidim da ste htjeli odgovoriti na moje pitanje, ali ste samo sliku quoteali.

Hijena je prije par godina bio dosta aktivan na mađarskim forumima. Steta sto ne pise i ovdje, bilo bi zanimljivo. Inace mi se cini po njegovim pisanjima da je dobrocudan i realan covjek. Napisao je dvije zanimljive knjige u svome sudjelovanju u Domovinskome ratu. On je prije rata godinama bio u legiji stranaca. 91-e je bio u HOSu u Vinkovcima, a kasnije je ratovao u BiH pa je nazalost stao na minu i izgubio jednu nogu. Bio je diverzant i vojni instruktor.
Joee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 22:54   #1206
Quote:
Joee kaže: Pogledaj post
Vidim da ste htjeli odgovoriti na moje pitanje, ali ste samo sliku quoteali.
Mislio sam da ćeš shvatiti da je taj sa slike "hijena".

Quote:
Joee kaže: Pogledaj post
Hijena je prije par godina bio dosta aktivan na mađarskim forumima. Steta sto ne pise i ovdje, bilo bi zanimljivo. Inace mi se cini po njegovim pisanjima da je dobrocudan i realan covjek. Napisao je dvije zanimljive knjige u svome sudjelovanju u Domovinskome ratu. On je prije rata godinama bio u legiji stranaca. 91-e je bio u HOSu u Vinkovcima, a kasnije je ratovao u BiH pa je nazalost stao na minu i izgubio jednu nogu. Bio je diverzant i vojni instruktor.
Kao što sam već rekao, viđao sam ga u Odžaku, odrađivali smo nešto kao susjedi, bio je zaista hrabar i ulivao je strahopoštovanje svojom pojavom i načinom ulaska u borbu. Izgledom je odudarao od ostalih, pogotovo zbog mantila koji ima i na slici, ali je imao muda kao kuća velika. Imam jednu priču o njemu, interesantna je ali nije u redu da sve dam javnosti na uvid jer radim na nečemu. Znam da je bio aktivan na mađarskom forumu, znam i da je odlikovan više puta, mislim da ima i čin bojnika, cijenim ga kao ratnika, ali ima i prljavih stvari oko njegovih ljudi na području Odžaka.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 00:57   #1207
Quote:
Joee kaže: Pogledaj post
Vidim da ste htjeli odgovoriti na moje pitanje, ali ste samo sliku quoteali.
Da, i na toj slici pored "hijene" je Š.Č., domaći dječak iz jednog sela pored Odžaka.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 15:54   #1208
Ako sam dobro shvatio ,on je bio nekakav plačenik ?,ima zanimljiv nadimak.Dali se njegova jedinica sastojala od domaćih dečki ili su sve bili stranci
lika 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 23:10   #1209
Quote:
lika 01 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio ,on je bio nekakav plačenik ?,ima zanimljiv nadimak.Dali se njegova jedinica sastojala od domaćih dečki ili su sve bili stranci
On je bio pripadnik HOS-a (govorim u vrijeme kad je došao u Odžak), ja ne znam uopće je li bilo tko bio plaćenik u HR (a svi smo imali plaće i dnevnice kad smo na terenu bili), ali znam da su njegovi ljudi tražili novac da odrade nešto na Modriči. Ja ne znam je li on sudjelovao u tome, ali to je bila njegova ekipa. Proguglajte malo i možda vam upadne u oči neki od njegovih ljudi, baš na Odžaku koji su bili, čudna je to ekipa bila. Neću otkriti ključne riječi za google, potrudite se malo.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 23:42   #1210
Bivši legionar.
lika 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 19:41   #1211
Quote:
richardwagner kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
vod za "izviđanje i napadanje", dali je taj vod sudjelovao u izviđanju u i oko Okućana(?) Gradiška(?), kada su imali "susret" s neprijateljem, skladište municije, dvojca iz osiguranja pobjegla, 1 ranjen, izvlačenje. (neželim pisat imena i puni tijek događaja), postoji bloger koji je opisao taj događaj.
Tko je (najčešće) išao u akcije tog voda, tko je zapovjedao vodom?
Šta je s tim ljudima danas?
Pozdrav
Pozdrav i tebi.Da,neki dečki iz tog voda.Nije skladište municije već hangar sa hranom(jna).Najčešće zap.satnije(pok.) Z.Degmečić,ostali po potrebi,ja dosta često.Ne bih ni ja imena bez dopuštenja suboraca.Znali smo napravit dosta štete drugoj strani(na nekim spomenicima u r.srpskoj ima našeg potpisa).Pad B.P.dočekali desetkovani i tu se ratni put voda završava.Neki dečki prelaze u 3.i u 5.gbr.A ranjeni su u mirovini.Gdje postoji opis događaja koji si naveo?
108maš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 11:23   #1212
Quote:
108maš kaže: Pogledaj post
Nije skladište municije već hangar sa hranom(jna).
U šumi iza tog skladišta su nas jednom prilikom poklopili artiljerijom da je prosto nevjerovatno da od nas petorice niko nije bio niti ogreban. Iznosili smo mrtvog suborca sa kote (Alar) i vjerovatno su nas primijetili te nas poklopili sa tridesetak projektila velikog kalibra. Iverje i geleri su letjeli na sve strane a tukli su desetak metara oko nas.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 15:20   #1213
stipini sokolovi

Pozdravljam sve na ovoj temi koja je koliko vidim jedna od rijetkih gdje se mogu pronaci ljudi koji znaju ili su bili prisutni u Modrici i okolici 1992.

Sjecam se da je negdje polovinom maja u Modricu pristigla neka jedinica koja se zvala "Stipini sokolovi" mislim iz Orahovca u HR ili Osijeka.
Tada su Srbi vec dosli do raskrsnice puta koji vodi prema Tarevcima i Koprivni. Pokusali su neki proboj na tom dijelu ali bez veceg uspjeha. Zna li neko nesto vise o tome ili o kojoj je jedinici rijec?
MDSA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 21:41   #1214
Da opet dam malo materijala za razmišljanje i shvaćanje borbe u Posavini, čuđenja mnogih kako se Orašje održalo a veći dio je izgubljen itd itd...

Orašje i Orašane poštujem i cijenim i kao ljude i kao ratnike. Učili su na našim greškama i ispravili su greške koje smo mi na drugom dijelu konstantno radili i nismo izvukli nikakvu pouku iz njih. I preostali dijelovi vojske koja je izgubila svoj teritorij su takođe mnogo doprinijeli opstanku, jer su ipak tu bili provjereni ratnici.

Postaviću dio originalne kodne karte "Munja", iz koje i laik može mnogo toga naučiti i shvatiti. Ovo je bila moja ratna karta, dao sam samo jedan dio nje na uvid svima vama. Ovo je karta slobodnog dijela oraško-šamačke bojišnice. Iz karte je vidljivo da je čitava bojišnica podijeljena na sektore. Svaki sektor je već bio izračunat kao mogući cilj, svaki kvadratni metar je bio predviđen i pokriven oruđima. U potrebnom trenutku, mogao sam zatražiti podršku na svakom dijelu bojišta i u roku od minut do dva (jer su ljudi stalno bili spremni na vatrenim položajima) svaki sektor bi bio preoran.

Ovo je samo jedan dio organizacije u Orašju, a bilo je jako puno poboljšanja i na drugim dijelovima odbrane od fortifikacijskog zaprečavanja do mobilizacijskih poslova itd. Napomenuću i da se na Orašju nije vodila ofenzivna strategija (izuzev par sela koja smo zajedno odradili) nego se stalno radilo na odsudnoj obrani.

Na dnu karte vidite x,z,s,y te Vam je vjerovatno jasna uloga tih slova. Za one kojima nije jasna svrha tih slova reći ću da se svaki sektor dijelio na 4 dijela.

http://i44.tinypic.com/2hhdmrp.jpg
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 22:32   #1215
pozdrav za sve na ovoj stranici a poseban poz za bojovnika iz 102 brigade.moram priznati da sam slucajno naisao na ovu stranicu i da sam je procitao od prve do posljednje stranice,takodje mi je bilo za to potrebno 2 dana..kao sudionik domovinskog rata priznati cu da nisam mnogo stvari znao o ratu i padu posavine iako sam od prvoga dana bio kao dragovoljac u hr vojsci zatim u svom rodno mjestu do pada Modrice,pa onda na derventskom ratistu i na kraju sam zvrsio na oraskom ratistu gdje sa docekao i taj famozni dejtonski sporazum.na ovoj sam stranici procitao svakakvih sudbina,desavanja,dogadjaja itd.medjtim iako nisam neko ko voli pricati o ratu ipak me potaklo to da se nekada neke stvari nesmiju zaboraviti..dakle da skratim pricu citajuci pozorno sta pise bojovnik iz 102 brigade uocio sam da pise istinu o nekim desavanjima u posavini a da sam siguran u to uvjerilo me to sto poznajem dosta ljudi koje on spominje ovdje a tice se borbeni aktivnosti.takodje sam uocio da slabije poznaje modricko ratiste govorm o selim modrickog ratista ali vidim da poznaje dobro brodsko,derventsko, i orasko ratiste.ali u svakom slucaju zelim ga pozdrviti jos jednom,moram priznati da su me dirnule njegovi dozivjaji iz rata jel znam sta znaci izgubiti prave prijatelje i izgubiti bitku i cilj zasto se silno boris.dost informacija znam iz ovih desavanja i pitanja od pojedinaca a tkodje bi mogao dosta toga reci o modrickom ratistu i okolini.da jos dodam neko je pitao uvezi HIJENE gdje sta radi itd mogu samo reci da sam neki dan bio snjim na kavi i da je dobro samo sto vise nenosi mantil i ima sjedu kosu.toliko za sada drago mi je dasam naletio na ovu strnicu da mogu postaviti neka pitanja i dati nekakav odgovor.pozz za sve a opet bojovniku iz 102 poseban........

Zadnje uređivanje Lav73 : 05.03.2012. at 23:16.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 23:41   #1216
Quote:
Lav73 kaže: Pogledaj post
pozdrav za sve na ovoj stranici a poseban poz za bojovnika iz 102 brigade.moram priznati da sam slucajno naisao na ovu stranicu i da sam je procitao od prve do posljednje stranice,takodje mi je bilo za to potrebno 2 dana..kao sudionik domovinskog rata priznati cu da nisam mnogo stvari znao o ratu i padu posavine iako sam od prvoga dana bio kao dragovoljac u hr vojsci zatim u svom rodno mjestu do pada Modrice,pa onda na derventskom ratistu i na kraju sam zvrsio na oraskom ratistu gdje sa docekao i taj famozni dejtonski sporazum.na ovoj sam stranici procitao svakakvih sudbina,desavanja,dogadjaja itd.medjtim iako nisam neko ko voli pricati o ratu ipak me potaklo to da se nekada neke stvari nesmiju zaboraviti..dakle da skratim pricu citajuci pozorno sta pise bojovnik iz 102 brigade uocio sam da pise istinu o nekim desavanjima u posavini a da sam siguran u to uvjerilo me to sto poznajem dosta ljudi koje on spominje ovdje a tice se borbeni aktivnosti.takodje sam uocio da slabije poznaje modricko ratiste govorm o selim modrickog ratista ali vidim da poznaje dobro brodsko,derventsko, i orasko ratiste.ali u svakom slucaju zelim ga pozdrviti jos jednom,moram priznati da su me dirnule njegovi dozivjaji iz rata jel znam sta znaci izgubiti prave prijatelje i izgubiti bitku i cilj zasto se silno boris.dost informacija znam iz ovih desavanja i pitanja od pojedinaca a tkodje bi mogao dosta toga reci o modrickom ratistu i okolini.da jos dodam neko je pitao uvezi HIJENE gdje sta radi itd mogu samo reci da sam neki dan bio snjim na kavi i da je dobro samo sto vise nenosi mantil i ima sjedu kosu.toliko za sada drago mi je dasam naletio na ovu strnicu da mogu postaviti neka pitanja i dati nekakav odgovor.pozz za sve a opet bojovniku iz 102 poseban........

Lav73 pozdrav i za tebe.
Drago mi je da se jos neko prikljucio ovoj temi,pogotovo sto si sa moga kraja.
Cinjenica je da se vrlo malo zna o ratistima Modrice i Odzaka cak i mi koji smo u to vrijeme bili dole neznamo puno sta se desavalo u susjednim selima.Ja sam nesto pisao za Jakes dobro bi bilo da nam das neku informaciju o tvom mjestu.
Mislim da i jeste cilj ovog foruma da sto vise dobijemo informacija iz prve ruke.
A sto se tice sb323ar on ti je "ziva enciklopedija" covjek zna puno i sve to prenosi u orginalu.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 13:46   #1217
Quote:
Lav73 kaže: Pogledaj post
takodje sam uocio da slabije poznaje modricko ratiste govorm o selim modrickog ratista ali vidim da poznaje dobro brodsko,derventsko, i orasko ratiste.
Na Modriči sam učestvovao dva puta prilikom preuzimanja iste s naše strane. Jednom smo imali intervenciju mislim u selu Koprivna (nisam siguran za točan naziv sela), gdje smo u rovu pronašli ubijene civile (koji su kopali rovove) a jedan od njih je ubijen ašovom (štihačom). Možda ti je poznat taj detalj.

O Modriči ne znam puno iz razloga što smo mi imali svoju zonu odgovornosti i jedino što mogu pisati je o dijelu na kojem sam zajedno sa svojima bio.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 16:50   #1218
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Na Modriči sam učestvovao dva puta prilikom preuzimanja iste s naše strane. Jednom smo imali intervenciju mislim u selu Koprivna (nisam siguran za točan naziv sela), gdje smo u rovu pronašli ubijene civile (koji su kopali rovove) a jedan od njih je ubijen ašovom (štihačom). Možda ti je poznat taj detalj.

O Modriči ne znam puno iz razloga što smo mi imali svoju zonu odgovornosti i jedino što mogu pisati je o dijelu na kojem sam zajedno sa svojima bio.
prijatelju ja nisam rekao u svome izlaganju da ti nisi bio na Modrickom ratistu i u osvajanju Modrice.ali sam citajuci stranice primjetio da nisi bas dobro poznavo pravu situaciju sto se tice odbrane i polozaja crta a pogotovu kad su crte prema
Gradaccu u pitanju,mislim da znas o kojem djelu pisem.citajuci sve sto si napisao nije bilo tesko zakljuciti u kakvoj si formaciji bio i kakve ja tvoja zadaca bila u Modrici.dakle ja cu napisati nesto o obrani tog djela bojista kao npr zapovjednike,desavanja,polozaje,ali necu stavljati imena tih ljudi koji su bili kao odgovorni na tom djelu uraditi cu to sa inicijalima zbog toga sto ipak smatram da to nije uredu neki ljudi i danas zive u rs pa da nebi dolazili u nezgodnu situaciju a mislim da ces mnoge u mome izlaganj prepoznati,jel si ih vec pominjao u svome desavanju.pozdravljam i dobor kulu koji mi se obratio sinoc.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 19:57   #1219
.......RAT NA OPCINI MODRICA MOJE VIDJENJE I SUDJELOVANJE U TOME........da sad nepisem kako je sve pocelo i gdje to se vec sve zna,ali sto se tice crte i odrane mogu samo reci da smo dobro prosli kakvu smo organizaciju i odbranu imali,a mislim najlosiju u BOS POSAVINI<necu nikoga napadati nije mi to cilj<pa stoga i kazem hvala dragom bogu dobro smo i prosli,kaze se nista nije vrjedno kao ljudski zivot ali ipak kada se pogleda sve, ljudski zivot nije nista pogotovu kada se neko drugi poigrava snjime.tamo gdje sam ja bio tjekom rata drzala se je crta<kornica,cardak filomena zivkovo polje,kladari gornji pustara itd sve do modrice.ali prije toga vazno je napomenuti da je u samom pocetku rata dok se jos nisu bile formirale crte dolazilo do nekakvi pregovora izmedju srpske strane skugrica,zatim vojske tzv jna i lokalni ljudi hrvata cardaka i zivkovog polja u jednom mjestu u zivkovom polju kod jednoga uglednoga covjeka iz tog sela<zasto ovo pisem jer je vrlo vazno neko je naveo na ovim stranicama da se ja cardak cak razmisljao predati i biti lojalan srbima iz skugrica sto nije tacno<dakle razgovor tece u sljedecem smjeru,nekakav kapetan tzv jna kaze sljedece<ja cu dovesti svoju vojsku u skolu u podpolje, srpsko je selo ali je skola zajednicka hrvata i srba ali se nalazi u srpskom selu kao i sve ostalo sto je bilo vaznije,morao sam ovo napisati jer ce biti posle vrlo vazno u mom drugom izlaganju,i kaze kapetan oni ce biti tu ako nas neko napadne da nas brane,ali sto je jos vaznije govori sljedece<AKO MOM JEDNOM VOJNIKU BUDE FALILA DLAKA SA GLAVE JA CU OVO SELO SRAVNITI SA ZEMLOM<nasto svi sute i nepostavlja mu niko nikakvo pitnje niti mu sta govore,pratim razgovor i sutim uglavnom su tu ljudi koji su eto bili nekakvi ugledni komunisti ovoga kraja.vracamo se na pocetak rata dakle formirane su crte kako sam ih opisao ali cardacani zauzimaju crtu u rjeci tolisi dok su recimo zivkoljani skroz naprjed sami a ovi su im iza ledja 300 metara i niko niskim ne komunicira.sve to traje par dana dok nije cuo doticni P.S. KASNIJE ZAP BRIGADE 105 koji se ovdje vise puta spominje.dolazi on i kaze ....sta vi radite ovdje u ovom kanalu zasto niste tamo naprjed sa ovim iz zivkova polja nasto mu pojedinci odg da nece ici tamo da ce oni tu postaviti crtu odbrane,a kada bi tako bilo kako oni govore citavo jedno selo hrvatsko bi ostalo prazno i odma na pocetku fakticki ostavito srbima,tu pocine svadja i galama P.S.tera ih da izlaze i da idu naprjed sa zivkoljanima oce nece i neko mu postavi jedno vrlo vazno pitnje ko je on i sta je on'na sto mu ovaj odgovara da je on zapovjednik a na pitanje tko ga je postavio on odgovara HDZ<moram ovo navesti a pogotovo zbog <DOBOR KULE< koji je na ovom forumu i koji je upitao nesto uvezi rafinerije ulja u modrici ako bude ovo cito vidjece sta ce se posle dogadjati.dakle postavlja ga HDZ odn M.Z i njegovo uze rukovodstvo a ovaj ce mu se zahvaliti time sto ce njega postaviti kao zap vojne policije,,znas ono trebati ces ti meni kada se docepamo rafinerije uja trebaju nam tu nasi ljudi od povjerenja da bi mogli lakse zauzeti rafineriju imamo mi tu puno posla jebes rat.a da je istina ovo sto pisem uvjeriti cu se posle par god kada mi u oci rece zap 4 op zone gospodin Đ M.i nekako se pomjerismo naprjed ali sad nema tko da postavi crtu trebalo bi je nekako ispraviti ali se nezna kako,posto ovdje neme niko da poznaje nesto imalo o ratu pa cak ni P.S obecano nam je da ce doci sutra nekakvi ljudi iz hr vojske i da ce nam postaviti crtu.doduse i dosli su crta je se postavila ali nece ni oni nista uraditi a da im se nesto malo nedadne,doduse primjetise da nas je malo pa pitaju gdje su toliki ljudi a pojedinci jedva docekase da kazu da su mnogi pobjegli a oni ce to znati iskoristiti,uzeti ce 2 auta od dvojice ljudi u tom selu koji nisu bili tu koji su bili u HR,i odvesti ce auta u SL BROD gdje cu ih poslje vidjeti.mozda je ovo sto pisem i bezveze ali da bi sve mogao opisati o obrani tog djela morao sam ici ovako usiroko..................
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 00:46   #1220
..nastavljam sa dogadjajima o tom djelu crte, da je crta obrane vrlo,vrlo vazna vidjeti cete kasnije.ustvari ta je crta bila toliko vazna jer tu je se probio koridor i spojili se istocni i zapadni korpusi vrs,a ne samo to vec i prije 2 dana probijanja koridora tu ce cetnici popusili tenk i izgubili dost ljudstva kao sto je naveo i general simic u svojoj knizi i brojnim izjavama o probijanju koridora.ako se uzme u obzir da smo bili nikako organizirani kao sto sam naveo u svom prvom opisivanju i jos gore naurazani onda se moze reci da smo super dobro prosli.e sad krecem sa dokazima sta smo imali i kako smo bili organizirani.prvi napad ako se moze tako reci traje cjelu noc,to ustvari nije niti bio napad vise bi rekao da se pucalo iz straha,i das se vidi koliko sta ko ima i cega,naravno prvi pocinju srbi jel nasi nece da pucaju jos uvjek neki pojedinci vjeruju da im dojucerasnje komsije nece nista, ali kada je krenulo od 6 navece do 6 ujutro nije vatra prekidana gorila je zemlja od pucanja naravno sve onako u prazno ali za svaki slucaj i da se malo strah ubije,od tog pucanja istopise se dvije cjevi u pusaka al jebes to biva nam jedan covjek ranjen I .J sad je pitanje kud sa covjekom i sa cime ga odvesti nekako se nadje nekakvo auto jugo i odvezose covjeka ali kud niko nezna, kud da ga voze.nisu daleko ni stigli vec je vozac sletio u kanal i polupao auto,taj ce auto i ostati tu do pada vjerovatno su ga cetnici nasli kada su usli u to selo.dakle bit ove moje price nije jugo i pucanje u prazno vec ovako vazna crta a od nje sanitet najblizi 7 km.dolazi ujutro izvrsni P.S govori da je cuo da su srbi napali ovi mu govore da je svo streljivo potrosito on klima glavom vice dobro je bar ste odbili napad a napada nigdje,napad je kad se neprijatelj krece sa zivom silom i tehnikom a ne kada se puca iz rovova,ali je obecao da cemo dobiti popunu sa streljivom kao sto smo i dobili,samo pjesacko jer drugo nista nismo niti imali.na moju upit njemu tada stacemo ako budemo imali ranjene i kako da ih vozimo do saniteta on je odgovorio da ce se naci i zato rjesenje,kako od tada pa sve do pada 26 6 je sve isto nismo nikada niti dobili sanitet niti bilo kakvo vozilo,sto znaci da smo bili bez ijednoga auta na toj crti dugackoj od 2 km.vidjevsi mnogi ljudi i seoski mangupi<ja cu ih tako nazvati<da se ovdje vrlo lako moze poginutu pocinju polako preko noci nestajti,odn bjezati,,ja ih nista zato necu niti kriviti svako ima pravo da sam odluci sta kud gdje,,nastaje pravi haos ljudi je malo, rovovi su prazni vodeci ljudi koji su bili tu otisli su,ostalo je gotovo nista sve sami starci,upoznaje se sa tom situacijom i P.S i zbog takve situacije dobijamo par hosovaca koji su bili tu sa nama do kraja kako su oni dosli ljudima se je vratila nekakva volja,primjeto sam da je kod ljudi nestao strah,za njih su oni bili bogovi,korektni ljudi koji nisu niti jabuke nicije uzeli,zauzeli su odmah najvazniji dio crte i ja im se zahvaljujem necu im to nikada zaboraviti a za njihove poginule kolege mogu samo reci-neka im je laka crna zemlja.nisu oni snikim od nas imali nekakav poseban kontakt ljudi su imali svoj rov ali su nam itekeko dobro pomogli jel da nije bilo njih tu, nasih bi bilo pola poubijano ipak su cetnici culi da su nam stigli hosovci.ali su tako isto zaprjetili da nesmimo bjezati jel su oni bili na naj isturenijem mjestu tako da nebi ostali opkoliti u slucaju napada,ukoliko dodje do bjezanja oni ce pucati u svakoga od nas,sto ce se i dogoditi prilikom pada 26.6 gdje su ostali sami i imali tesko ranjene kolege-ali o tome cu nesto kasnije.moram jos i ovo dodati da neznam ko je ih doveo i za koju lovu tu kod nas.tako prolaze dani za danom mogu reci da tu nije niti bilo nekakvih zezcih napada kao na drugim djelovima bojista.na kompletnoj crti obrane nismo imali nista jace od m 53 to je bilo najace a da negovorimo o mino bacacima ili recimo rpg,pkt itd,imali su hosovci par zolja.polako dolazi period kada se ljudi pocinju svetiti jednin drugima nocu se idu kuce pljackaju situacija je sad idealna za to,plackaju se i onima koji su na crti pa nece niti oni na crtu svako sjedi na svom pragu opet pada moral,meni dolazi jedan tip iz garevca M.T.i daje mi eksploziv da mu ja dignem kucu od rodjenog rodjaka,. i kaze jebi mu mater sto je pobjego,kazem mu ucini ti to ti si mu preči,on mi kaže bi rado al neznam ja sa ovim rukovati ti znaš smijem se i odlazim od njega.na cijeloj crti nalazi se par motorola odprilike svaki treci rov a siguran sam da su nas srbi citavo vrjeme prisluskivali,dakle veza komuniciranja nula.cak pojedinci nisu na zavrsili sa rovovima do pada crte a crta je bila oko 2,5 mjeseca.izmoreni,umorni neispavani prljavi<struje nije bilo tu gdje je bila crta<ljudi se polako pocinju sami ranjavati kako bi napustili crte,jel su vidjeli da drugacije nece vidjeti HR<dozvola se ovdje nije mogla dobiti da se ide malo na odmor dok su pojedinci koji nisu ni bili na crtama imali neogranicene dozvole za kretanja po HR.ja nisam imao taj problem jel sam imao HR iskaznicu,ali ovdje nikada nije dosla nikakva smjena ljudi za 2,5 mjeseca.mislim da ce ovdje biti jos dost stvari interesnti,nepisem ovo radi sebe vec radi ljudi koji su bili tu,i zbog vaznosti ove crte najuzeg djela koridora,koja je bila najlošija na čitavom bojistu OZ IP.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.