Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2009., 16:56   #541
CECELIA AHERN U ZAGREBU!!

Stiže nam veeelika književan poslastica iz Irske! Predstavljanje novog budućeg bestellera "Hvala ti na uspomenama" i mlada Dublinčanka osobno!!!Nemože bolje!!!!Ako sam off topic sry!!!!Al oprostite zbog velike uzbuđenosti!


http://www.booksa.hr/vijesti/proza/1691/
__________________
cherryfied*
daydream_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 05:44   #542
Ej. Ma ok je necu sad za samo jedno pitanje uzimat citanke al hvala na savjetu, pronasao sam na internetu sve, ostatak u svojoj knjizi. Hvala za trud ^-^. A da, vidis, bas mi je sad zao sta sam iso u strukovnu . Al evo sad imam sve, sad treba samo sjest i naucit, tak da se odoh primit posla.
Tool is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 11:23   #543
CECELIA U PROFILU

evo linkovi (za one koje zanima kako je predivna Dublinčanka zasjala i marljivo potpisivala knjižice...da,da)


http://picfront.de/d/huKVwinJ1/DSC00183.JPG
http://picfront.de/d/VCXKcaxBYYQ/DSC00182.JPG
__________________
cherryfied*
daydream_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 18:43   #544
Moze li mi netko preporuciti knjige/eseje O Dostojevskom? Neke biografije, tumacenja, analize njegovih dijela ili licnosti i slicno? Hvala
techno mania is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 21:30   #545
Question Pjesma za 7.r.

Trebao bih neku pjesmicu koja uključuje
vizualna,olfaktivna,auditivna i taktilna osjetila.
Hvala!
142LukaP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 22:02   #546
Quote:
142LukaP kaže: Pogledaj post
Trebao bih neku pjesmicu koja uključuje
vizualna,olfaktivna,auditivna i taktilna osjetila.
Hvala!
Evo, malac:

JESENJA PJESMA

Nepoznat Netko donio je Jesen
u Sjevernu Sobu.
O, sada,
kad sve je boja, berba i miris vina,
i kad se čuje pjesma Stvari i Živina,
i kad mrtvaci viču od čežnje u grobu,
Nepoznat Netko donio je Jesen
na srebrnom pladnju
u sobu:
grožđe i kruške, jabuke i smokve.

A vani se puše sunčanog soka lokve,
i čuje se kroz prozor
gdje u svili dana
pjeva negdje žena

I cvrkuću ptice.



(Miroslav Krleža)


I reci onom tko god da ti je dao taj zadatak da prestane gnjaviti djecu štreberskim pitanjima. Ili mu/joj napiši ovakvu pjesmicu:

Ovaj zadatak

glupo zvuči
smrdi
ružan je
i
ljigav.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:00   #547
Imam jedno kratko pitanje,pa ako mi netko moze pomoci...

15.09. izlazi nova knjiga Dan Browna - The Lost Symbol - pa me zanima da li tada dolazi i u Hrvatsku ili treba pricekati neko vrijeme?
Mago de Umago is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 00:03   #548
traži se pomoć oko književne analize Gospodara prstenova? što kako itd... u natuknicama ideje nekakve molim thx na pomoći
croaticus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 18:27   #549
Unhappy Nemogu se sjetiti naslova knjige

Roman, cca 300 stranica, ne starije od 20-30g. Na koricama je pisalo da je kjiga osvojila 5 prestižnih književnih nagrada.

Radnja:

Glavna junakinja Matt (skraćeno od Mattilda ili tako nešto) živi sa ocem i 3 sestre na farmi negdje u Americi. Od smrti majke preuzima važnu ulogu u odgoju sestara. Na početku knjige, Matt dobiva od gošće hotela, u kojem je preko ljeta radila, svežanj ljubavnih pisama. Ta gošća će biti slijedeći dan pronađena mrtva. Kroz cijeli roman sa raspliće priča oko njezine smrti.

Matt ima neobičnu naviku. Voli učiti nove riječi, i to tako da svaki dan pronađe u rječniku novu riječ i pokuša ju upotrijebiti. Nazivi poglavlja su ujedno i nove riječi koje Matt u tom poglavlju nauči.

Vjerujem da je ovo veoma upečatljivo, i da nije potrebno dalje kvariti užitak potencijalnim čitateljima.
Plexy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 18:48   #550
Jennifer Donnelly "Polarna svjetlost"
__________________
Hrvatska kao nefunkcionalna, neuspješna država je u biti upravo onakva država kakvu naši trenutno vladajući žele – paradoksalno, ali samo u takvoj nefunkcionalnoj državi oni mogu biti vlast.
fishfinder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 19:40   #551
Quote:
fishfinder kaže: Pogledaj post
Jennifer Donnelly "Polarna svjetlost"
Hvala
Plexy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 12:46   #552
Pozdrav!
Dobio sam iz HR za esej napisat usporedbu Prijana Lovre i Alfreda Kamenskog iz djela Camao. Budući da mi pisanje tih stvari nije jača strana, jel može kakva pomoć?
Hvala
VeX7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 12:56   #553
Hej, zna li netko čiju sliku nosi Julien sa sobom u romanu Crveno i crno od Stendhala?
Mixal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 19:13   #554
Stéphane Mallarmé-Poslijepodne jednog fauna

Molim vas, znate li dali postoji prijevod cijele Mallarmeove pjesme Poslijepodne jednog fauna. Sve što sam našla je ovo:

"Te nimfe, da ne odu želim.
Bijelu
Put im ćutim u tim bljescima u velu
Satkanu oda sna strasna.
Zar voljah tek sanje?"

Našla sam na engleskom cijelu no nigdje nema potpunog prijevoda na hrvatskom. Postoji li uopće ? Jer, treba mi.
Anabelle111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 21:08   #555
Utjeha kose..

Pozdravljeni!
Nego,imam zamolbu..Nemojte se ljutit na mene,ali dali možda netko zna analizirati Matoševu "Utjehu kose"?
Stvarno mi treba za školu sutra,odgovaram,a nejde mi baš ta književnost.
Hvala
balasevic-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 16:27   #556
Da ne otvaram novu temu ( neka me se slobodno premjesti ako se to moderatoru cini nuzno):

Kroz maglu se prisjecam jedne pjesme ali nisam sigurna koji je pjesnik u pitanju.

Mislim da se zove ili "Prijatelj" ili "Jesen", a autor bi mogao biti ili Pupacic, ili Sop,ili Dragojevic? Glasi otprilike ovako:

Trecega ljeta po ulasku mom u ovaj grad
dosao je sam u visokoj kisi...

U zamisljenoj ruci nosio je ...


To sam ja naime nasla u nekoj nasoj antologiji prije kojih dvadesetak godina i tada me se to jako dojmilo, no godine prolaze i ja to vise ne mogu naci, samo se tu i tamo sjetim ponekog stiha.
Guglanje nije pomoglo, a razno razne antologije i zbirke pjesama mi nisu pri ruci.
Molim za pomoc, to bi mi fakat puno znacilo
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 01:09   #557
Trenutno obrađujemo ruski romantizam, točnije Puškina i Ljermontova i trebam napisati poduži osvrt i usporedbu Puškinova Evgenija Onjegina i Ljermontova Junaka našeg doba. Gledala sam po netu, ali uglavnom mi izlaze jedni te isti podaci gdje god pogledam, pa ako netko zna neku stranicu gdje ima neka diskusija ili nešto poduže piše o tim temama ili ako se nekom tko je pročitao oba dijela slučajno da malo prokomentirati isto bila bih zahvalna da to tu stavi ili mi pošalje na pm
Emmeline is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 19:19   #558
Nokturno Miroslav Krleža

To noću biva:
očajna mrena svijesti ko vrelo prše
i stvari sve crne kao pocijepane strše,
i kad se spomeni krše,
kad predmeti lijeću ko fantomi,
o,onda se sve lomi.
O,osjeća se onda,da sve gine i sve da trune,
i mumljanje se neko onda čuje,
to zemlja sama u praznini kune,
i njena kletva bolnu dušu truje.

To noću biva,kada zemlja kune,
kada sve gine,i sve kada trune.

Može li tko obajsniti ovu pjesmu,koja su stilska izražajna sredstva,šta se u njoj događa,pjesničke slike
xfxgamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 19:46   #559
a stvarno bi mi pomoglo da netko barem nešto napiše jer inače sam gotov
xfxgamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 22:22   #560
Quote:
xfxgamer kaže: Pogledaj post
To noću biva:
očajna mrena svijesti ko vrelo prše
i stvari sve crne kao pocijepane strše,
i kad se spomeni krše,
kad predmeti lijeću ko fantomi,
o,onda se sve lomi.
O,osjeća se onda,da sve gine i sve da trune,
i mumljanje se neko onda čuje,
to zemlja sama u praznini kune,
i njena kletva bolnu dušu truje.

To noću biva,kada zemlja kune,
kada sve gine,i sve kada trune.

Može li tko obajsniti ovu pjesmu,koja su stilska izražajna sredstva,šta se u njoj događa,pjesničke slike
Vu toj pesmi se pripetuje se rat. 2. svetski, ili pervi. domovinski. život se uzdiže i hmira. Krleža je znal da je po noči snaga sviesti slabeša, a podsvjest jakša, i unda se nemani iz podsvjesti znaju zdiči na površinu, zmislimo ih se, zdrmaju nas ili nekaj drugo. Rat kak noč gda je sviest nakalemljenog ratia oslabljena, a nemani iz dubina proždiru - same sebe, i druge.

izražajnih sredstvi kolko'š, alegoriji, paraboli..kaj očeš?

to ti je ovak pjesnički opis..ak očeš nekvu glupu školsku analizu, unda postoji višeslojnost gornjeg opisa i pesme, individualna/kolektivna bla bla razina, osobna..i tak.

btw. liepa pesma v noči ponog mesca, na marokansku orientalnu muziku pustinje. malo osuši i zagreje to truljenje.

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 04.10.2009. at 22:31.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.