Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2006., 15:09   #21
mislim na to međufinanciranje kod stambenih štedionica.možda bi mi to bilo najbolje napravit ali počnu li me pitat neke podatke o meni,a ja baš nisam za laganje...
buba20340 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 07:27   #22
Quote:
buba20340 kaže:
mislim na to međufinanciranje kod stambenih štedionica.možda bi mi to bilo najbolje napravit ali počnu li me pitat neke podatke o meni,a ja baš nisam za laganje...
Čuj, ako nisi glumica, onda odi i iskreno reci za što ti treba i da ti daju neki primjer. Iako ne vjerujem da za to imaju puno kupaca, prekomplicirana je shema i nebitno (ako je uopće) jeftinija od klasičnog stambenog kredita. Jedino što dobiješ fiksnu kamatnu stopu, tu banke malko zaostaju.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 11:59   #23
thanx...otić ću pa što bude..a što je je,baš je teško izračunat to međufinanciranje...
buba20340 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 19:34   #24
Quote:
bankei_ri kaže:
Čuj, ako nisi glumica, onda odi i iskreno reci za što ti treba i da ti daju neki primjer. Iako ne vjerujem da za to imaju puno kupaca, prekomplicirana je shema i nebitno (ako je uopće) jeftinija od klasičnog stambenog kredita. Jedino što dobiješ fiksnu kamatnu stopu, tu banke malko zaostaju.
kamata je itekako povoljnija...kod PSŠ je 3,89% za euro dok traje ugovor o štednji, po isteku te štednje je 4,75% opet za euro

Zadnje uređivanje Lavica02 : 07.11.2006. at 22:34.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 07:07   #25
Quote:
Lavica02 kaže:
kamata je itekako povoljnija...kod PSŠ je 3,89% za euro dok traje ugovor o štednji, po isteku te štednje je 4,75% opet za euro
Ali... Ako ti treba 50000 eur... Banci od početka plaćaš anuitete kredita od 50000. A u stambenoj plaćaš faktički kamatu od 3,89% na 2 iznosa, iznos kredita i na iznos koji oni faktički umjesto tebe (a u tvoje ime) uplaćuju u štednju. I kad se riješiš tih uplata u štednju, onda ti povise kamatu na 4,75%. Ako pozbrojiš sve što si morao uplatiti banci i štedionici i izračunaš EKS, vidjet ćeš da razlika nije neka.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 07:22   #26
Što to oni u moje ime uplaćuju u štednju? Kad počinje faza međufinanciranja prestaje ona štednje. Ne kužim
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 11:38   #27
Quote:
Kyra kaže:
Što to oni u moje ime uplaćuju u štednju? Kad počinje faza međufinanciranja prestaje ona štednje. Ne kužim
Ovako je to meni teta u Wustenrotu prije koju godinu objasnila: da bih dobio kredit od njih, ja moram kod njih i štediti određeni broj godina. E s obzirom da hoću novce odmah, oni će mi ih i dati odmah, ali će na taj iznos sa mnom sklopiti ugovor(e) o štednji (jer samo tako mogu ostvariti pravo na kredit koji sam doduše već konzumirao). Tako da ću ja prvih par godina vraćati ratu koja pokriva ratu kredita koji sam dobio (onih 50000) i iznos koji bih trebao uplaćivati po tim stambenim ugovorima. Kad ugovori dospiju, onda će se to sve skupa prebiti i ja ću nastaviti s otplatom ostatka duga. I kad sam ja to sve pozbrojio, EKS je ispala kao ona u banci ili čak lošija, ne sjećam se više. Ali ostala je prednost fiksne kamatne stope.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:04   #28
Ako sam dobro shvatio princip medjufinanciranja je slijedeci:
treba mi 50000€ kredita za kupnju stana. Pošto nisam stedisa ja posudjujem 100000€ i na to placam kamatu prve dvije godine. Od toga sam dobio 50000 za kupnju, a 50000 stavljam u stedionicu i na to dobijem kamatu od2% i DPS. Nakon dvije godine vracam 50000 iz stedionice i otplacujem preostatak duga.
Kad se sve skupa zbroji bolje je uzeti obican kredit.
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 19:46   #29
Quote:
bankei_ri kaže:
Ovako je to meni teta u Wustenrotu prije koju godinu objasnila: da bih dobio kredit od njih, ja moram kod njih i štediti određeni broj godina. E s obzirom da hoću novce odmah, oni će mi ih i dati odmah, ali će na taj iznos sa mnom sklopiti ugovor(e) o štednji (jer samo tako mogu ostvariti pravo na kredit koji sam doduše već konzumirao). Tako da ću ja prvih par godina vraćati ratu koja pokriva ratu kredita koji sam dobio (onih 50000) i iznos koji bih trebao uplaćivati po tim stambenim ugovorima. Kad ugovori dospiju, onda će se to sve skupa prebiti i ja ću nastaviti s otplatom ostatka duga. I kad sam ja to sve pozbrojio, EKS je ispala kao ona u banci ili čak lošija, ne sjećam se više. Ali ostala je prednost fiksne kamatne stope.

Mislim da ova nova ponuda međufinanciranja (to prije par godina nije postojalo) ne ide ovako kako si napisao.

Moja situacija je sljedeća: imam 4 ugovora,svaki na ugovorenu svotu od 10500 EUR. U listopadu sljedeće godine ti ugovori dolaze do isteka, nakon pet godina uplaćivanja.
Nama novac treba ranije. Treba nam 75000 EUR. Wuestenrot nam daje mogućnost dići kredit prije listopada 2007. I to ovako: dva od četiri ugovora idu u fazu kredita i izlaze iz faze štednje, dok druga dva ostaju u fazi štednje do isteka 5.godine. E sad, na ova dva ugovora uštedili smo na svakom oko 3000 EUR bez državnih poticaja. Taj novac nam ulazi u kredit, tako da mi automatski ne dižemo 75000 EUR nego 69000 EUR. Dakle, nismo otvorili nikakvu novu štednju.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 07:12   #30
Quote:
Kyra kaže:
Mislim da ova nova ponuda međufinanciranja (to prije par godina nije postojalo) ne ide ovako kako si napisao.

Moja situacija je sljedeća: imam 4 ugovora,svaki na ugovorenu svotu od 10500 EUR. U listopadu sljedeće godine ti ugovori dolaze do isteka, nakon pet godina uplaćivanja.
Nama novac treba ranije. Treba nam 75000 EUR. Wuestenrot nam daje mogućnost dići kredit prije listopada 2007. I to ovako: dva od četiri ugovora idu u fazu kredita i izlaze iz faze štednje, dok druga dva ostaju u fazi štednje do isteka 5.godine. E sad, na ova dva ugovora uštedili smo na svakom oko 3000 EUR bez državnih poticaja. Taj novac nam ulazi u kredit, tako da mi automatski ne dižemo 75000 EUR nego 69000 EUR. Dakle, nismo otvorili nikakvu novu štednju.
Ovo je dosta drugačija situacija od ondašnje moje, ti imaš četiri ugovora skoro na isteku, ja nisam imao ništa, a htio sam kredit ODMAH, a ne za 2-3 ili više godina. U tvom slučaju se koristi mogućnost da se nakon minimalno tri godine štednje digne kredit (iako je ugovorena na pet god, tu ti stambena izlazi u susret s međufinanciranjem) i zadrže državni poticaji..

Ono prije se ustvari zvalo PREDfinanciranje, a ne MEĐUfinanciranje, tako da pričamo o dvije različite stvari. Međufinanciranje je prilika za ljude koji su uletili u stambenu štednju i htjeli bi kredit prije isteka štednje, ali za nekog ko namjerava ODMAH ići na kupovinu stana to nije rješenje i kao takvo se uopće ne da uspoređivati sa klasičnim kreditom? Griješim li?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 19:00   #31
Međufinanciranje je prilika za ljude koji su uletili u stambenu štednju i htjeli bi kredit prije isteka štednje, ali za nekog ko namjerava ODMAH ići na kupovinu stana to nije rješenje i kao takvo se uopće ne da uspoređivati sa klasičnim kreditom? Griješim li?[/QUOTE]

da griješ. to se zove lombardni kredit. ja ga digao ovih dana, nakon godinu i nešto štednje. princip je da ti danas isplate 90% tvoje ušteđene love 8dakle bez dps) a ne treba ti ni jamac ni hipoteka. ovjeriš ugovor kod bilježnika, platiš 50kn, banci 1% od kredita, i lovati sjeda kao nenamjnska na tekući, dakle ne trebaju ti ponude od izvođača radova, s njom radiš kaj hoće, možeš i koristi za kupnju auta, npr, kao učesće. ima više način otplate. ja izabrao onaj kojim mjsečno plaćam 120kn kamatu 8na ukupno 3000€)rok otplate kredita je i kad istek štednje pa ću glavnicu vratiti iz te ušeđevine. no, ova varijanta je skuplja jer kamata ide na uvijek istu glavnicu, jer otplata nije anuitetna pa se glavnica ne smanjuje, uglavnom igra će me koštati 600e na 38mj, umjesto 300e da idem anuitetno. no ja te novce nisam zapio već promjenio stolariju, dakle inestirao, pa očekujem i neku uštedu na grijanju i povrat poreza na ime računa izvođača radova. uz to nisam spojio 2 ugovora pa digao jedan kredit već 2 kredita na temelju 2 ugovora pa je kredit 2x1500€, jedina razlika je dodatnih 50kn bilježniku, a prednost, budući da namjeravam kredit otplati prije isteka (da ušparam na kta)...lakše je vratiti 1500€ u komadu, nego 3000€, pa kad nakon nekoliko mj. iplatim prvi kredit, potrudit ću se daljnjih 6-12 isplatit drugi., mogao sam ići i na anuitetnu otplatu, ali bi mi rata bila 100e a već imam kredit od 200e pa mi je to malo previše, ovak plaćam kta 120kn, dvaputa ne odem u birtiju i to je to
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 22:17   #32
Quote:
Edgar kaže:
da griješ. to se zove lombardni kredit. ja ga digao ovih dana, nakon godinu i nešto štednje. princip je da ti danas isplate 90% tvoje ušteđene
Pobrkao si lončiće ....
Tokom štednje možeš realizirati:
1. kredit za međufinanciranje ( namjenski kredit, kamata kod PSŠ-a je u prvom razdoblju 3,89% fiksna)

2. lombardni kredit (nenamjenski kredit, kamata je 6,49% ili 7,49% nisam sigurna, novce trošiš kako hoćeš)
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 17:09   #33
hej,ekipa,pomogli ste mi.ja bih u biti trebala napravit poopćeni model kredita za međufinanciranje za diplomski al je to nemoguće jer oni ne primjenjuju normalnu financijsku matematiku i kad se preračunaju svi ti kamatnjaci i anuiteti isadne da nas pljačkaju.išla sam tamo i pitala ih kako oni dobiju te izračune ali kažu da je to interna politika štedionica koja ne smije u javnost i da je to u biti kombinacija kamata jer po onom što oni kažu kad se upotrijebe formule i primjene načela financijske ekvivalentnosti kapitala ispadne da nas potkradaju.eto što je moj diplomski rad zasad otkrio.
buba20340 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 17:13   #34
Quote:
Lavica02 kaže:
Pobrkao si lončiće ....
Tokom štednje možeš realizirati:
1. kredit za međufinanciranje ( namjenski kredit, kamata kod PSŠ-a je u prvom razdoblju 3,89% fiksna)

2. lombardni kredit (nenamjenski kredit, kamata je 6,49% ili 7,49% nisam sigurna, novce trošiš kako hoćeš)

Ok ok to je tako samo ja dao repliku na komentar kad već imaš štednju (dakle godinu dvije....) pa nećeš čekati istek, nego hoćeš lovu odmah.....onda je založiš i digneš kredit.....i to se zove lombardnikredit....

kredit zameđufinan. se realizira na način da digneš kredit i sa nekim postotkom toga iznosa započneš štednju....dakle u ovom slućaju nisi u fazištednje nego je dijelom iznosa iz kredita tek započinješ...pa od te štedje dobiješ dps i kta...a na drugoj strani plaćaš kta na kredit (dakle ukupan iznos...onaj koji ti se isplaćuje + onaj koji si uložio u štednju)........ovisno o jednoj i drugoj kta, razdoblju štednje i oplate kredita(npr štednja 5g, otplata 11) ispitaš da li ti se ova varijanta isplati, tj s obzirom na dps i rzalikom kta na kredit i štednju

kad štednja istekne imaš na hrpi neku lovu s kojom onda možeš smanjiti glavnicu kredita pa imaš manju ratu ili pak skratiš vrijeme otplate.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 11:40   #35
Quote:
Edgar kaže:
Ok ok to je tako samo ja dao repliku na komentar kad već imaš štednju (dakle godinu dvije....) pa nećeš čekati istek, nego hoćeš lovu odmah.....onda je založiš i digneš kredit.....i to se zove lombardnikredit....

kredit zameđufinan. se realizira na način da digneš kredit i sa nekim postotkom toga iznosa započneš štednju....dakle u ovom slućaju nisi u fazištednje nego je dijelom iznosa iz kredita tek započinješ...pa od te štedje dobiješ dps i kta...a na drugoj strani plaćaš kta na kredit (dakle ukupan iznos...onaj koji ti se isplaćuje + onaj koji si uložio u štednju)........ovisno o jednoj i drugoj kta, razdoblju štednje i oplate kredita(npr štednja 5g, otplata 11) ispitaš da li ti se ova varijanta isplati, tj s obzirom na dps i rzalikom kta na kredit i štednju

kad štednja istekne imaš na hrpi neku lovu s kojom onda možeš smanjiti glavnicu kredita pa imaš manju ratu ili pak skratiš vrijeme otplate.
Edgar, opet si pobrkao lončiće. Makar se meni tako čini.

Medjufinanciranje nastupa kad meni treba kredit a stambena štednja još nije dovršena. I onda mi lova ušteđena na ugovorima koji iz faze štednje idu u fazu međufinanciranja ide u iznos kredita pa ja dižem manje kredita. Npr. Imam 3000 EUR (s DPS-om) na svakom ugovoru. Dva od četiri idu u kredit, dva ostaju u fazi štednje. Treba mi 75000 EUR za stan. Na dva ugovora imam ušteđeno 6000. Dakle, dići ću 69000 EUR kredita. I tako sam ova dva ugovora zatvorila. Ostala dva čekaju istek petogodišnje štednje.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 14:18   #36
Quote:
Kyra kaže:
Edgar, opet si pobrkao lončiće. Makar se meni tako čini.

Medjufinanciranje nastupa kad meni treba kredit a stambena štednja još nije dovršena. I onda mi lova ušteđena na ugovorima koji iz faze štednje idu u fazu međufinanciranja ide u iznos kredita pa ja dižem manje kredita. Npr. Imam 3000 EUR (s DPS-om) na svakom ugovoru. Dva od četiri idu u kredit, dva ostaju u fazi štednje. Treba mi 75000 EUR za stan. Na dva ugovora imam ušteđeno 6000. Dakle, dići ću 69000 EUR kredita. I tako sam ova dva ugovora zatvorila. Ostala dva čekaju istek petogodišnje štednje.
čuj neznam, meni je trebala neka lova išao pitati za to međufin. ali su mi rekli niš od toga i uputili u ZABU. tam sam digao lombardni kredit na temelju zaloga stambene štenje. isplatitli mi 90% vlastitih sreds, rok otplate jednak roku istek štednja, plaćam mjesečnu kta (po vlastitom izboru) a glavnicu ću vratiti po isteku štednje. dotad mi je ovaj zalog u stambenoj blokiran ali uredno ide dps i kta. dakle došao sam do love ranije, uz malen trošak ali rlativno veliku kta, ali tome sam si sam kriv kad izabrao mjesečnu kta bez smanjenja glavnice a ne anuitetnu otplatu, uglavnom nema jamaca,hipoteka, integre, životnih osiguranja i drugih gluposti.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 21:23   #37
međufinancirenje može se realizirati:
- odmah kod sklapanje ugovora o štednji na način da npr. radiš kredit od 10.000 eura s time da uplatiš od tih 10.000 eura 40% (sada mislim i manje) na štednju (kamata ide kao i DPS). Oni ti daju na raspolaganje (ali namjenski ) 6.000 eura; ti oplaćuješ 10.000 eura ( kod PSŠ-a kamata 3,89% tokom štednje); kada istekne štednja (5 godina) s tom lovom smanjuješ iznos glavnice kredita; ostatak glavnice otplaćuješ po kamati 4,75%
- ili tokom razdoblja štednje (opet naravno namjenski)

Lombardni kredit je nenamjenski -> koristiš lovu kako hoćeš na rok trajanja ugovora

To su 2 različita kredita s istim instrumentom osiguranja.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 21:57   #38
[QUOTE=Lavica02]međufinancirenje može se realizirati:
- odmah kod sklapanje ugovora o štednji na način da npr. radiš kredit od 10.000 eura s time da uplatiš od tih 10.000 eura 40% (sada mislim i manje) na štednju (kamata ide kao i DPS). Oni ti daju na raspolaganje (ali namjenski ) 6.000 eura; ti oplaćuješ 10.000 eura ( kod PSŠ-a kamata 3,89% tokom štednje); kada istekne štednja (5 godina) s tom lovom smanjuješ iznos glavnice kredita; ostatak glavnice otplaćuješ po kamati 4,75%
- ili tokom razdoblja štednje (opet naravno namjenski)

Lombardni kredit je nenamjenski -> koristiš lovu kako hoćeš na rok trajanja ugovora

To su 2 različita kredita s istim instrumentom osiguranja.[/QUOTE

hm, morat ću to onda proučiti da provjerim
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 22:32   #39
hm, kažu da je tako samo ne piše kako se otplaćuje kredit. ja kod lombardnnog plaćam samo kta, glavnicu po isteku štednje
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 23:14   #40
Quote:
Edgar kaže:
hm, kažu da je tako samo ne piše kako se otplaćuje kredit. ja kod lombardnnog plaćam samo kta, glavnicu po isteku štednje
kod svih lomardnih to može, kod svih ostalih vrsta kredita ne
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.