Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2015., 11:46   #1
Bioplin

Stari mi ima mali OPG tj. mini farmu od 15 krava i nasao je neki natjecaj za razvoj postrojenja za proizvodnju bioplina iz stajskog gnojiva iz nekih europskih fondova. Stvar je sto valjda ( nije mi sve objasnio, ne razumijem ja to sve do kraja, za njega se raspitujem ) mora naci sam neku firmu koja ce mu to ugraditi. Sad, pitanje je da li se uopce isplati tj. da li ce iti jedna firma htjeti raditi neki projekt na toliko malenoj skali? Spominjao mi je proizvodnju elektricne energije, kao da bi se mozda uz to sve mogao i neki mali generator tj. agregat, stavec, ugraditi. Iz tih fondova se dobije 90% nepovratnih sredstava za taj projekt a podnositelj zahtjeva sudjeluje s tih ostalih 10%, sto nije problem. Uglavnom, glavna stavka je naci firmu koja ce biti voljna preuzeti taj projekt. Sad, da li netko zna ima li neka firma u hrvatskoj ili inozemstvu, svejedno, koja se bavi tim stvarima? I da li se stvari na toj razini isplate pokusavati uopce? Mislim za starog bi se to isplatilo, ne mora se brinuti i skladistenju gnojiva + dobio bi nesto malo plina, koliko toliko, dakle njemu se isplati koliko god malo bilo, glavna mu je briga naci nekoga tko bi bio voljan takav projekt uzeti.
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 11:59   #2
Ne isplati se sa 15 krava.
Za svaki slučaj pitaj ove:
http://www.osatina.hr/hr/index.php?o...d=44:izdvojeno
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 12:33   #3
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne isplati se sa 15 krava.
Za svaki slučaj pitaj ove:
http://www.osatina.hr/hr/index.php?o...d=44:izdvojeno
Nemam ja pojma o tome, studiram racunarstvo al sam i ja starom tako rekao, medjutim postoji hrpa ljudi koji su implementirali takva rjesenja bas na manjim farmama. Nisu to bog zna kakve kolicine ali za to malo plina sto mi stari trosi, mozda bi bilo i dovoljno, ne znam. Ako su mogli drugi, mozda bi i on mogao. Poslao sam im mail, vidicemo sta ce reci. Hvala u svakom slucaju Sve dodatne informacije su dobrodosle, ako netko slucajno nesto zna
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 12:59   #4
Brzinskim guglanjem naletio sam na neku prezentaciju i bacio oko na nju. Na nekoj farmi sa 37 krava iz bioplina dobivaju 360 kWh topline dnevno. Po nekoj analogiji tvoj bi muški predak trebao dobivat nekih 150 kWh.

Mislim da ne bi bilo loše da ovo pitanje postaviš na Prirodnim znanostima. Tamo se ipak muvaju forumaši kojima energetika nije strana.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 12:59   #5
Quote:
NESHO95 kaže: Pogledaj post
Nemam ja pojma o tome, studiram racunarstvo al sam i ja starom tako rekao, medjutim postoji hrpa ljudi koji su implementirali takva rjesenja bas na manjim farmama. Nisu to bog zna kakve kolicine ali za to malo plina sto mi stari trosi, mozda bi bilo i dovoljno, ne znam. Ako su mogli drugi, mozda bi i on mogao. Poslao sam im mail, vidicemo sta ce reci. Hvala u svakom slucaju Sve dodatne informacije su dobrodosle, ako netko slucajno nesto zna
Ne postoji hrpa ljudi koji imaju bioplinsko postrojenje, možda bi ih mogao izborajti na prste jedne ruke.
Samo postrojenje je vrlo skupo a ako nema dovoljno biomase (stajskog gnojiva) investicija jednostavno nije isplativa.
No, svakako pogledaj što navedeni nude i kažu pa procijeni sam.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 15:43   #6
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Brzinskim guglanjem naletio sam na neku prezentaciju i bacio oko na nju. Na nekoj farmi sa 37 krava iz bioplina dobivaju 360 kWh topline dnevno. Po nekoj analogiji tvoj bi muški predak trebao dobivat nekih 150 kWh.

Mislim da ne bi bilo loše da ovo pitanje postaviš na Prirodnim znanostima. Tamo se ipak muvaju forumaši kojima energetika nije strana.
Vau, pa 150 kWh uopce nije malo. Pitanje je samo koliko se konkretno struje iz toga dobije, al kad bi se 10% toga u struju pretvorilo, to bi bilo fenomenalno.

Postao sam i tamo, hvala

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne postoji hrpa ljudi koji imaju bioplinsko postrojenje, možda bi ih mogao izborajti na prste jedne ruke.
Samo postrojenje je vrlo skupo a ako nema dovoljno biomase (stajskog gnojiva) investicija jednostavno nije isplativa.
No, svakako pogledaj što navedeni nude i kažu pa procijeni sam.
Figurativno receno hrpa. Naravno da ih nema puno, mislio sam na to da sam na vise mjesta guglajuci naletio na takve slucajeve manjih postrojenja. Kao sto je pobosutljanin naveo. Kao sto rekoh, mom starom se nema sta ne isplatiti. 90% nepovratnih sredstava dobije, on plati 10% sto je sasvim fer a zauzvrat dobije plin tj. struju, kako god to vec iskoristio. Dugorocno gledano ce mu se to sigurno vratiti. Pitanje je da li bi se ijedna tvrtka htjela uopce zamarati tako malim projektom, mislim da je to glavni problem.
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 15:50   #7
Nisam strojar ni energetičar pa ne znam detalje, međutim poznato mi je da količina dobivenog bioplina ovisi o količini biomase, u tvom slučaju stajskog gnojiva.
Pokušati ću pronaći koji je minimum krava potreban.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 08:27   #8
Mislim da teško može biti nešto od toga. U njemačkoj i danskoj većina farmi proizvodi bioplin, u austriji neke čak ga koriste za centralno grijanje cijelog sela (bioplin i pilanski otpad) ali to su farme sa stotinama krava, staje na kat sa liftovima za stoku. Ne vjerujem da EU financira tako skup projekt za ekonomski neisplativu proizvodnju. Kod malih farmera u austriji nikada nisam vidio bioplinsko postrojenje a oni sve poticaje koriste puno bolje od nas.

edit: Moja saznanja su desetak godina stara, možda se sad situacija promjenila

Zadnje uređivanje meliri : 16.12.2015. at 08:29. Reason: dopuna
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 09:21   #9
@meliri je u pravu. Gledao sam četiri studije za bioplinsko postrojenje. Najmanji broj krava bio je 150.
15 krava jednostavno je premalo, imao bi postrojenje koje nebi radilo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 09:50   #10
ovo je najmanje komercijalno postrojenje koje sam našao

http://www.biolectric.be/en/
https://www.youtube.com/watch?v=gdck4udKTEI
http://www.bioenergyfarm.eu/wp-conte...SD_Belgium.pdf

11 kw, 60-80 krava, 95 000€

sumnjam da eu daje poticaje za takve male količine
naravno, možeš se kao nesvrstani igrati plastičnim bačvama

ili raditi ono što su naši preci prije tisuću godina ( a dobar dio svijeta i danas)
balegu na sunce pa u peć
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 14:33   #11
Da, sudeci po ovim brojkama iz prezentacije, tesko da nesto od toga moze biti. 11 kW od 4-8 metara kubnih gnojiva, daleko previse stvarno. Nista, cekam jos odgovor od ovih iz Osatine, mozda postoji neka opcija. U svakom slucaju hvala svima na informacijama!
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2018., 17:37   #12
Pogledajte. Možda još nije kasno Ja sam autor te stranice o bioplinu.
https://bioplin.webs.com
Puno sreće. Možete postaviti i pitanje.
digestor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2018., 17:39   #13
Bioplin

Pogledajte. Možda još nije kasno Ja sam autor te stranice o bioplinu.
https://bioplin.webs.com
Puno sreće. Možete postaviti i pitanje.
digestor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:22.