Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2011., 19:00   #21
Quote:
enchee17 kaže: Pogledaj post
Znam da nas ima svakavih i ludih, ali fakat koliko otkacen moras biti da hoces imat ovakvu macku kraj sebe... hu speechless
jos malo pa cemo i tigrove kraj sebe htjeti i lavice, kako su slatki lavovi sa svojom grivom kako nema njih u mini verziji macke da ih imamo doma kao ljubimce
Strasne su ove savanah macke, neznam sta zelite od njih. Ako vam se svidjaju sarice takve imate i kod bengalskih macaka. A ni te nisu nesto maznei ni pitome vec ih ljudi drze vani u kavezima, naprave posebnu imitiranu prasumu za njih. Dobro vidjela sam na izlozbama i pitome i mazne bengalske macke , mislim da bi vama ljubiteljima egzoticnih macaka bengalke trebale zadovoljiti, imaju sare ko tigar, ko i ova, ali su velicine normalne macke. Sve ove ""mace"" poput ove bi se trebale hraniti samo sa sirovim mesom, ma strasno nesto. Nesmijem si ni zamisliti cega ce sve postojati u zivotinjskom svijetu za 100god sto su ljudi smislili...
Potpis.
Na kraju ce lavovi uzivati u blagodatima velegrada a mi se ljuljati na lijanama u dzungli
kikica04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 00:54   #22
Exclamation Savanske mačke u RH obavezno zabraniti!

Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
Jadne mačke. To je sve što mogu reći.

Uopće mi nije jasna ta ljudska potreba da svaku živinu zatoči i posjeduje, samo zato što je krasna. I da križa ono što se u prirodi nikad ne bi križalo. Npr. pomodno križanje pasa i vukova u SAD koje je dovelo do stotina tisuća nesretnih napuštenih hibrida koje nitko ne želi kada shvate da im narav nije ko u pudlice i koji sami pate jer ne znaju prema čemu da se ravnaju - svojem divljem instinktu ili "domaćem" genu pa završe u kavezima totalno sfrustrirani i poluludi. A lijepi su, krasni. To je najbitnije da se ljudima to dopada.

Užas!
Slažem se, LinaLena!
Ako je istina da je udomljavanje savanskih mačaka dozvoljeno u HR to je odvratno i za svaku osudu. Zanima me koliko love od mita je dobila osoba koja je dozvolila udomljavanje takvog monstruma?! Pa radi se o preopasnoj i predivljoj mački, koja nikad, ali baš nikad ne može biti domaća mačka. Gledao sam ih na Youtube-u i te mačke su jednostavno preopasne. Još malo pa će se moći udomljavati križanci domaćih mačaka i afričkih lavova. Kako su to tek lijepe macice! A što divnu grivu imaju, uuuuh! Prvom prilikom je moram kupiti, umjesto mog novog auta! Dok jednog dana ne progutaju u komadu neko malo dijete! Pljuc.
gstaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 16:50   #23
malo me ova tema zaintrigirala da prenjuskam po netu...

ovdje u njemackoj savim normalno mozete kupiti i savannah i serval macice bez ikakvih problema. ljudi ih jednako tako kao i sve druge macke uzgajaju i prodavaju na "malim oglasima" kao sto je u hr. recimo njuskalo. cijena naravno zavisi od tog F broja ali krecu vec od 1000 €, a za recimo 3000-4000 € se vec moze dobiti lijep primjerak.

ovdje ljudi sami kazu da drze macke u kavezu tj. u boksu (kao sto bi drzali i velike pse), ali samo muzjake za uzgoj, jer su nekastrirani i znaju biti divlji pod navalom hormona, jednom dnevno ih setaju i nista im ne fali. doslovno kako bi i sa psom postupali.

ja osobno sam isto protiv takvih neprirodnih krizanja, jer nije se jednom dogodilo da takve zivotinje polude, sto zbog svojih divljih gena, a sto zbog nacina uzgoja (jer cesto se zna dogoditi da se zbog odrzanja gena pare i sa rodacima..), a cesto imaju i nizu inteligencijsku razinu nego prirodno stvorene vrste. sad ne govorim samo o ovoj vrsti macaka, nego o svim tako nastalim zivotinjama sto mackama, sto psima.

ali ljudi to ne rade od jucer, nego desetljecima vec, pa po meni ako bi branili ovu vrstu macka trebali bi zabraniti i devon rex, skotski fold, ragdoll, sfinks, sveta birma, ocicat, bengal, novi siam i jos mnoge...
od pasa: dobermani, buldozi, pitbuli... i jos mnogi (neznam bas puno pasmina pasa, ali i kod njih je puno tako krizanih)
ali za njih se nitko nije bunio, pa sto bi se bunili onda i za ove!

zato mislim, tko voli i ima para nek izvoli...
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 21:24   #24
da se nadovezem na gornji post...

u nekim zemljama je zabranjeno drzanje ih macaka, kao recimo u australiji, ne zbog toga kako su uzgojene i dali su divlje/opasne ili nisu, nego jer se te macke moraju hraniti sa svijezim mesom, ali zbilja svijezim, to znaci jos zivim zivotinjicama. jer neke macke od te vrste, ali ne sve, odbijaju hranu koja nije ziva. ali jednako je tako i sa mnogim reptilima, zmije, gusteri...
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 22:02   #25
Quote:
maza116 kaže: Pogledaj post
od pasa: dobermani, buldozi, pitbuli... i jos mnogi (neznam bas puno pasmina pasa, ali i kod njih je puno tako krizanih)
ali za njih se nitko nije bunio, pa sto bi se bunili onda i za ove!

zato mislim, tko voli i ima para nek izvoli...
kakva solidna šaka gluposti, oprosti na eksplicitnom izražavanju? KAKO su to točno križani dobermani, buldozi i pitbulli? I ti "još mnogi"?

vidi se da ne znaš puno pasmina, odnosno vidi se da ne znaš puno ničega o psima. mislim da si željela reći saarlos, slovakian wolfdog i još par njih, i dakako husky/malamute wolf hibridi (da, ovi poslijednji bi trebali biti zabranjeni, ali se ameri i dalje igraju).
zapravo, čini mi se da ne znaš puno ničega o ničemu, osobito zbog ovog boldanog.

Jer DOISTA ne vidim vezu između načina na koji je dobiven doberman, bulldog, pit bull i savannah mačka. (Dobro, za pit bulla možda razumijem, oni su nastali križanjem rotweillera i zlatne ribice).
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 22:18   #26
Vidjela savanah u zivo..i provela neko vrijeme s bengalcima, posjetila egipatski mau...savjetovala bi svima koje zanimaju takve mace da pogledaju ocicat pasminu, iako na netu ne izgledaju nesto posebno u zivo su fascinantne. Znam jednog koji radi trikove i hoda na uzici, forumasica ga ima. Ovo je njihov web www.harski.net .
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 22:43   #27
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Jer DOISTA ne vidim vezu između načina na koji je dobiven doberman, bulldog, pit bull i savannah mačka. (Dobro, za pit bulla možda razumijem, oni su nastali križanjem rotweillera i zlatne ribice).
u 19. st. je gospodin Friedrich Louis Dobermann prvi uzgojio jednog psa kojeg su po njemu nazvali dobermann, mijesanjem razlicitih vrsta "ostrih" pasa. jednako tako ni sve podvrste pitbulleva nisu u prirodi nastale bez ljudskog poticaja... po meni je to velika slicnost sa savannah mackama, jednako kao i ostalim vrstama macaka koje sam navela. razlika je jedino jer se radi o krizancu divlje macke, a recimo i maine coon i sibirska sumska macka su nastale od divlje macke, i zapravo su i same bile divlje macke koje su slobodno u sumi zivjele, a i dan danas se mogu pronaci u sumama, ali njih pripitomiti je bilo u redu, nikoga drugog nije u redu.

super mi je kad netko odmah pocinje s vrijedanjem necijih komentara, a i sam prica gluposti. sretno s krizanjem rottweilera i zlatne ribice...
__________________
Mercedes & Moris

Zadnje uređivanje maza116 : 04.10.2011. at 22:49.
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 23:05   #28
Micek, kod Savannah macke nastrada jako puno zivotinja dok se dodje do generacije koju je koliko toliko moguce drzati doma. Da li znas koliko normalnih macaka se rastrga u procesu parenja? Koliko ih se uspava u sljedecim generacijama jer su predivlje a nisu potrebne za uzgoj? Koliko ih ima tragicnu sudbinu?
Sto mislis sto jedu? i sto kada netko nabavi takvog ljubimca i shvati da ga ne moze hendlati, sto onda?

Ima masa siteova o tome...google is your friend.
Sibirci,norveske sumske, egipatski mau su uzete iz prirode i pripitomljene....nisu nastale krizanjem recimo risa i domace macke.
Sokoke su pokusali uzeti iz prirode i drzati u kucama, to je isto tragedija i nisu se prilagodile.


Mijesas kruske i jabuke, pit bull nije nastao krizanje vuka i psa. Pit bull je recimo kao sto je ocicat kad sam ga vec spomenula, nastao krizanjem abesinca i sijamca...

Prirodu treba pustiti prirodi..

Link koga zanima...http://bigcatrescue.org/2011/hybrid-facts/
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 23:15   #29
Quote:
Little Mermaid kaže: Pogledaj post

Prirodu treba pustiti prirodi..
a sto ja cijelo vrijeme govorim??
ja ni u jednom postu nisam napisala da to podrzavam, ne, dapace, nikako ne podrzavam jednako kao i bilo kakvo parenje razlicitih rasa pod utjecajem covjeka da bi se dobila neka nova rasa. samo sam navela koliko takvih pasmina ima, i nama su prihvatljive i danas sasvim normalne, a jednako tako je bilo svega dok se nije dobio bas takav primjerak kakvog mi danas znamo, (samo sto prije 100 godina nije bilo googla i you tubea da bi se to proculo), a to je svima bilo u redu... to ja govorim!!!

a molim da se pocita i nekoliko postova prije, prije nego se komentira...
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 23:38   #30
Quote:
maza116 kaže: Pogledaj post
u 19. st. je gospodin Friedrich Louis Dobermann prvi uzgojio jednog psa kojeg su po njemu nazvali dobermann, mijesanjem razlicitih vrsta "ostrih" pasa. jednako tako ni sve podvrste pitbulleva nisu u prirodi nastale bez ljudskog poticaja... po meni je to velika slicnost sa savannah mackama, jednako kao i ostalim vrstama macaka koje sam navela. razlika je jedino jer se radi o krizancu divlje macke, a recimo i maine coon i sibirska sumska macka su nastale od divlje macke, i zapravo su i same bile divlje macke koje su slobodno u sumi zivjele, a i dan danas se mogu pronaci u sumama, ali njih pripitomiti je bilo u redu, nikoga drugog nije u redu.

super mi je kad netko odmah pocinje s vrijedanjem necijih komentara, a i sam prica gluposti. sretno s krizanjem rottweilera i zlatne ribice...
Ne draga, Louis Dobermann nije križao VRSTE pasa, nego PASMINE pasa. Molim otvoriti riječnik. Kada otkriješ to čudo moderne znanosti (riječnik) i značenje riječi "vrsta" odnosno "pasmina", a još pronađeš i riječ "podvrsta", pronaći ćeš ključić vrata čudesnih poljana koje će razjasniti razliku postanka jednog dobermana (koji je obični domestificirani pas) i jedne savannah mačke (koja je poludivlja, poludomestificirana mačka).

Znam da u svom neinformiranom i needuciranom pisanju ciljaš na tzv. "opasne" pasmine pasa, ali te "opasne" pasmine pasa zapravo su male bebe prema križancima različitih vrsta obitelji canidae, samo ih je daleko više i atraktivniji su novinarima. I to neinformiranim novinarima kojima nije jasno da jedan SAO ili šarplaninac mogu pojesti pit bulla ili dobermana za doručak.

Kada dovršiš, pokušaj otkriti još jedno čudo ljudske civilizacije - enciklopediju! Pa ćeš doznati da su vrste "domaći pas" i "domaća mačka" domestificirane pred 30 000 i 8 000 godina respektivno (ovo su podaci iz najnovijih istraživanja koje sam našla), što je maaaaalo malo duže od postanka youtubea. Taj maaaaalo duži period domestifikacije od onog koji je prošao recimo jedan ligar ili savannah mačka čini ih maaaaaaaaaaaaaalo, mrvčicu drugačijim vrstama od hibrida i križanaca različitih vrsta životinja (ovo su također 2 riječi koje je vrijedno pogledati u prethodno spomenutom riječniku).

Nemojmo u svemu tome zaboraviti činjenicu da bi pripadnici iste vrste s guštom i bez ljudske "ruke" obavili parenje i imali bez problema zdrave mladunce, dok pripadnici različitih vrsta to u prirodi ne čine, što uzgoju takvih životinja daje još jednu malo manje prihvatljivu dimenziju.
__________________
Spasite život...

Zadnje uređivanje TurbulentFluid : 04.10.2011. at 23:50.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 23:50   #31
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Ne draga, Louis Dobermann nije križao VRSTE pasa, nego PASMINE pasa. Molim otvoriti riječnik. Kada otkriješ to čudo moderne znanosti (riječnik) i značenje riječi "vrsta" odnosno "pasmina", a još pronađeš i riječ "podvrsta", pronaći ćeš ključić vrata čudesnih poljana koje će razjasniti razliku postanka jednog dobermana (koji je obični domestificirani pas) i jedne savannah mačke (koja je poludivlja, poludomestificirana mačka).
hvala na instrukcijama iz visokog/nacitanog hrvatskog jezika... daaa, sad si sve rekao/la.

opet se ponavljam: napisala sam vec da je razlika jedino u tome sto je ovdje u igri divlja zivotinja, a kod mnogih danasnjih "pasmina" (da se sad lijepo izrazim) nije bila, ali nacin uzgoja je bio i ostao isti, i po meni jednako ne prihvatljiv, jedino sto bi prije maljem utukli zivotinje koje nisu "ispale dobro", a danas ih uspavaju spricom.
zar stvarno mislis da je i dobermann, tako demostificirani pas, od prve ispao takav kakav je danas.
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 00:06   #32
Evo, kada nije uspjelo verbalno, pokušati ću slikovnicom:

PASMINE pasa:



VRSTE pasa:









PASMINE mačaka:



VRSTE mačaka:





__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 00:11   #33
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Nemojmo u svemu tome zaboraviti činjenicu da bi pripadnici iste vrste s guštom i bez ljudske "ruke" obavili parenje i imali bez problema zdrave mladunce, dok pripadnici različitih vrsta to u prirodi ne čine, što uzgoju takvih životinja daje još jednu malo manje prihvatljivu dimenziju.
nakon sto si se tako strastveno raspisao/la na tocno gramaticnom hrvatskom o kojekakvim stvarima samo da te podsjetim... da, ima puno pasmina koje su nastale bez ljudske "ruke" i takve podrzavam i ako nastanu nove bez utjecaja ljudske "ruke", po meni je to sasvim normalno i u redu. ali bilo kakvo utjecanje na to, i namjerno parenje ne podrzavam i to je bilo sve sto sam pokusavala reci.

i pripitomljavanja divljih zivotinja isto smatram u redu ako se pri tom ne izvrsava nasilje. i zasto se jedna serval macka ne bi mogla pripitomiti kao sto su se i mnoge druge pasmine macaka. ljudi ih drze, i ne bi ih sigurno drzali da misle da ce ih na spavanju pojesti ili sto vec.
prije nekog vremena sam vidjela covjeka koji vodi pumu na uzici, ona sasvim normalno hoda pored njega, i to mogu razumjeti, ali parenje radi nove vrste, ispricavam se, pasmine, ne podrzavam nikako.
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 00:11   #34
Idemo dalje, KRIŽANCI između PASMINA:

Psi:



itd, PLUS svi psi mješanci,

i dakako:



Mačke:



PLUS sve mačke mješanke I lolcati
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 00:15   #35
u redu je...
mislim da sad zbilja pretjerujes i iskreno se nadam da ce izbisati sve ove postove, jer to ne vodi nicem.
zakacio si se na jednu moju rijec "vrsta" dok sam pri tom mislila na "pasminu", ali eto na svojem LOSEM hrvatskom sam tako napisala i doslovno se sad preseravas samnom!!

ja sam svoje rekla i time zavrsila...
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 00:15   #36
Idemo dalje, KRIŽANCI između VRSTA:

Mačke:





Psi:



__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 00:27   #37
Vidim po tvojoj replici da i dalje ništa ne razumiješ.

VRSTE su: vuk, pas, lisica, kojot
PASMINE su: njemački ovčar, rotweiller, čivava (unutar vrste domaći pas), sivi vuk, prerijski vuk, polarni vuk (unutar vrste vuk)

Križanjem PASMINA ISTE VRSTE nastaje nova PASMINA i ovo je ČESTA pojava kod određenih vrsta (domaći pas, domaća mačka...).
Križanjem RAZLIČITIH VRSTA nastaje nova VRSTA i ovo je pojava koja se u pravilu NE DOGAĐA osim uz intervenciju čovjeka.

ovo je JAKO važno.

Dakle, križanjem unutar VRSTE, križanjem različitih pasmina unutar vrste npr. domaći pas, dobiva se druga pasmina, koja je i dalje domaći pas i ima sve karakteristike domaćeg psa.

Doberman, kad je dobiven, kao i svi njegovi prethodnici, bio je ništa manje domaći pas od jednog pekinezera, bernardinca ili pudle. Možda malo "oštriji" kako ti to stručno kažeš, ali i dalje - samo domaći pas.

Karakter, nagoni koji ga pokreću, instinkti koje ima itd bilo kojeg dobermana značajno se razlikujeu od karaktera bilo koje druge vrste psa - dinga, polarnog vuka, crvene lisice - i bilo koji doberman je značajno prilagođeniji životu uz ljude (a time i manje opasan za istog) od bilo koje druge vrste psa (dinga, polarnog vuka, crvene lisice...).

Križanjem između VRSTA dobivaju se križanci (dakle, plodne životinje) ili hibridi (dakle, neplodne životinje) koje su sami nova vrsta. Križanjem psa i vuka nastaje križanac, koji je daleko manje pas od bilo kojeg domaćeg psa.
Samim time, križanac različitih vrsta pasa značajno se razlikuje od domaćeg psa u smislu karaktera, nagona, instinkata itd. koji ga "pogone", te će se značajno drugačije (čitaj: teže) uklopiti u zajednicu s ljudima.
Odnosno, biti će opasniji za ljude. To je stoga jer su u tim životinjama vrlo živi nagoni za hvatanje plijena, i oni te vide za ono što zapravo jesi: ukusan majmun (zapravo si primat, ali rečenica bombastičnije zvuči).

I da, može se dogoditi da te ubiju, i ovaj... da, i u snu.

Isto vrijedi i za mačke, dakle križanci unutar vrste "domaća mačka" su daleko više domaće mačke od bilo kojih križanaca izvan te vrste.

Tisuće godina domestifikacije su VAŽNE, odnosno životinje poput domaćeg psa su evoluirale na način da im je prirodno živjeti u suradnji s ljudima. Podivljali domaći pas ili domaća mačka može se uz dovoljno rada socijalizirati daleko uspješnije od bilo koje divlje životinje ili bilo kojeg križanca domaćeg psa ili mačke s nekom od divljih vrsta. To je stoga jer im je otupljen plijenski nagon prema ljudima, odnosno ne percipiraju čovjeka kao hranu toliko izrazito kao križanci s divljim životinjama i divlje životinje.

Dodatna stvar, parenje životinja izvan vrsta nije prirodna pojava. Parenje divlje i domaće mačke čin je (za mačke) ravan tome da se čovjek, izluđen zatočenošću i nemogućnošću zadovoljavanja spolnih nagona, spari s, ne znam, čimpanzom.
Ponekad završava fatalno; npr. kod parenja životinja bitno različite građe (lav i tigar, npr - zato postoji ligar ali ne i tion).
Rezultat toga su, vrlo često, životinje koje nisu fizički stabilne i pate od raznih bolesti (npr. ligrovi) ili nisu plodne (križanci domaćeg psa i lisice ili kojota).

Sve ovo je čista ljudska igrarija za koju nema objektivnog razloga niti opravdanja. Domaći psi i mačke (kao i domaća stoka itd) nastali su iz određenih potreba ljudskog roda, ali i potreba životinjskog roda (npr. psi su prišli ljudima kao oportunisti, i iz toga se izrodilo partnerstvo. Slično je i s mačkama.) Izgubili su svoju ekološku nišu, i nemaju druge opcije za život nego uz ljude.

Divljim životinjama je mjesto u prirodi, a umjetno stvorenim križancima i hibridima divljih i domaćih životinja nije mjesto na ovoj planeti, one su plod nečije igrarije.

A taj tip koji vodi pumu na uzici je pomodna budala koja muči životinju.

Savannah mučice su veličanstvene i doista ih je prelijepo vidjeti, no mislim da je potrebno u određenim stvarima podvući granicu.
__________________
Spasite život...

Zadnje uređivanje TurbulentFluid : 05.10.2011. at 00:44.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 00:31   #38
Quote:
a recimo i maine coon i sibirska sumska macka su nastale od divlje macke, i zapravo su i same bile divlje macke koje su slobodno u sumi zivjele, a i dan danas se mogu pronaci u sumama, ali njih pripitomiti je bilo u redu, nikoga drugog nije u redu
To je legenda, nisu nastale križanjem sa risom ili bilo kojom drugom divljom mačkom. Nastale su križanjem domaće mačke sa najvjerojatnije norveškom mačkom. Ono što se kasnije dogodilo je to da su najotpornije preživljavale i prilagođavale se surovoj hladnoj klimi u državi Maine (zbog toga imaju takvo nepropusno krzno, bujni rep, čuperke između prstiju). Nastavak (Maine) Coon je isto legenda da su nastale križanjem sa rakunom jer je dio njihovog "karaktera" da kradu i da su spretni sa prednjim šapama.

Quote:
te macke moraju hraniti sa svijezim mesom, ali zbilja svijezim, to znaci jos zivim zivotinjicama. jer neke macke od te vrste, ali ne sve, odbijaju hranu koja nije ziva
ovo je za neku drugu raspravu ali ću reći svejedno : Ako ste vegani ili što već, opravdavam vaš izbor. Ali u čemu je razlika da mačka jede sirovo meso i ti hamburger u MC Donaldsu? Ok, ti ne razmišljaš što ti je na tanjuru a ovo vidiš u pravom obliku.

Meni su Savane prekrasne ali samo ako su kao i "ozloglašene" pasmine pasa u odgovornim rukama čovjeka - kako uzgajivača tako i novog vlasnika.
wumac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.