Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2017., 10:11   #1
Brisanje sa ssd disca

Pozdrav! Imao bih jedno pitanje.Prije nekoliko vremena sam kupio ssd disc od 120 gb i na njemu instalirao originalne windows 10 home verziju.A budući da imam još jedan disc ssd od 60 gb gdje su gore instalirani windowsi 7.želio bi ih priključiti na komp ali neznam kako da obrišem podatke na njemu.Unaprijed hvala.
__________________
Jednostavno je samo joj priđeš razgovaraj malo s njom i reci joj što osječaš.To pali 100% kome god sam rekao iz razreda kod svih pali.
simeonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 10:37   #2
Spojiš ga isto kao što si spojio i ovaj i onda će ti se pojaviti u Windowsima. Nakon toga odeš u Computer i odabereš format, baš kao da formatiraš stick.

Iako bolja ideja bi bila otići u disk management, tamo izbrisati sve particije i napraviti jednu novu jer Windowsi rade svoje manje particije pri instalaciji.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 10:04   #3
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
Spojiš ga isto kao što si spojio i ovaj i onda će ti se pojaviti u Windowsima. Nakon toga odeš u Computer i odabereš format, baš kao da formatiraš stick.

Iako bolja ideja bi bila otići u disk management, tamo izbrisati sve particije i napraviti jednu novu jer Windowsi rade svoje manje particije pri instalaciji.
Hvala na odgovoru.Otišao sam u disk management i tamo obrisao sve particije i napravio samo jednu,ali sada postoji problem koji neznam riješiti.Kompjutor prepoznaje ssd kao particiju F,ali je problem u tome da prilikom pokretanja računala prvo očitava tu particiju jer je i ona označena kao primary pa nemože da podigne windowse jer je taj disc prazan.Šta sada napraviti?Kada taj disc otpojim komp se najnormalnije starta sa windowsima 10 sa ovog ssd od 120 gb
__________________
Jednostavno je samo joj priđeš razgovaraj malo s njom i reci joj što osječaš.To pali 100% kome god sam rekao iz razreda kod svih pali.
simeonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:01   #4
Ubuduće nemoj slušat takve savjete kada imaš dva diska sa windowsima koje spajaš na isti komp.

Ja taj problem rješavam sa Macrium rescue USB jer inače koristim Macrium za backup. Dakle treba instalirati na komp Macrium software i preko njega napraviti rescue USB stick. Poslije toga ga možeš koristiti za potrebu riješavanja boot problema offline. Dakle u fazi prije pokretanja Windowsa. Dovoljno je da označiš usb stick za prvo učitavanje.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:19   #5
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ubuduće nemoj slušat takve savjete kada imaš dva diska sa windowsima koje spajaš na isti komp.

Ja taj problem rješavam sa Macrium rescue USB jer inače koristim Macrium za backup. Dakle treba instalirati na komp Macrium software i preko njega napraviti rescue USB stick. Poslije toga ga možeš koristiti za potrebu riješavanja boot problema offline. Dakle u fazi prije pokretanja Windowsa. Dovoljno je da označiš usb stick za prvo učitavanje.
Bok.Neznam dali smo se dobro razumijeli.Ja ovaj drugi disc sa windowsima 7 ne želim zadržati da bude primary i da imam dva osa na kompu,već samo želim izbrisati windows 7 da imam čisti disc za drugu upotrebu.Hvala.
__________________
Jednostavno je samo joj priđeš razgovaraj malo s njom i reci joj što osječaš.To pali 100% kome god sam rekao iz razreda kod svih pali.
simeonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:34   #6
Quote:
simeonas kaže: Pogledaj post
Bok.Neznam dali smo se dobro razumijeli.Ja ovaj drugi disc sa windowsima 7 ne želim zadržati da bude primary i da imam dva osa na kompu,već samo želim izbrisati windows 7 da imam čisti disc za drugu upotrebu.Hvala.
Nema nesporazuma. Problem nastaje kada se više diskova sa Windowsima spajaju na isti komp. Ne poznajem pravilo po kojem se to dešava ali ono što znam je da se u takvim slučajevima često događaju problemi sa bootanjem bez obzira što je obrisana particija drugih windowsa. Imao sam dosta problema sa time. Najvjerovatnije je prilikom pokretanja windowsa u boot datoteku upisan i drugi windows sa drugog diska kojeg si zatim obrisao ali je ostao podatak. Bez brisanja tog podatka iz boot datoteke nema mogućnosti da se spojiš na postojeće Windowse. Zato trebaš neki program koji se nakon Biosa pokreće sa usb sticka i gdje možeš označiti disk sa kojeg će se bootati windowsi i time stari boot file zamijeniti novim.
__________________
Love Lickers

Zadnje uređivanje implosive : 03.09.2017. at 17:52.
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:53   #7
@implosive da ali ne bi trebalo biti takvih problema jer taj disk nije bio u kompjuteru sve do sad (barem koliko sam shvatio iz prvog posta)

@simeonas trebao bi u biosu podesiti da ti boota samo sa tog ssd-a od 120gb a ovog drugog skroz maknuti iz boot ordera
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 18:00   #8
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
@implosive da ali ne bi trebalo biti takvih problema jer taj disk nije bio u kompjuteru sve do sad (barem koliko sam shvatio iz prvog posta)
Nema veze što nije bio u kompjuteru. Tu se najvjerovatnije radi o mehanizmu dual boot-a koji omogućuje dva OS-a u jednom kompu koji radi probleme.

Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
@simeonas trebao bi u biosu podesiti da ti boota samo sa tog ssd-a od 120gb a ovog drugog skroz maknuti iz boot ordera
Sama činjenica da je pokrenuo željene Windowse iz kojih je izbrisao SSD na kojem su bili drugi Windowsi govori da nije problem u redosljedu očitavanja u BIOS-u.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 18:08   #9
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
@implosive da ali ne bi trebalo biti takvih problema jer taj disk nije bio u kompjuteru sve do sad (barem koliko sam shvatio iz prvog posta)

@simeonas trebao bi u biosu podesiti da ti boota samo sa tog ssd-a od 120gb a ovog drugog skroz maknuti iz boot ordera
E točno to sam napravio.U biosu sam podesio da mi se prvi bota ovaj solid state disc,a drugi je po redu corsair force dok je prije toga bilo obrnuto.Sad jedino još neznam dali moram u biosu baš obrisati ovaj drugi ssd da nebi kad ponovno došlo do greške.Puno hvala na odgovoru:klap:Za sada dobro funkcionira i bez problema se dižu windowsi 10
__________________
Jednostavno je samo joj priđeš razgovaraj malo s njom i reci joj što osječaš.To pali 100% kome god sam rekao iz razreda kod svih pali.
simeonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 18:57   #10
Quote:
simeonas kaže: Pogledaj post
E točno to sam napravio.U biosu sam podesio da mi se prvi bota ovaj solid state disc,a drugi je po redu corsair force dok je prije toga bilo obrnuto.Sad jedino još neznam dali moram u biosu baš obrisati ovaj drugi ssd da nebi kad ponovno došlo do greške.Puno hvala na odgovoru:klap:Za sada dobro funkcionira i bez problema se dižu windowsi 10

Pripremi si rescue USB stick jer ćeš nastradat očekujući ovakvo rješenje u budućnosti.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 19:45   #11
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Nema veze što nije bio u kompjuteru. Tu se najvjerovatnije radi o mehanizmu dual boot-a koji omogućuje dva OS-a u jednom kompu koji radi probleme.



Sama činjenica da je pokrenuo željene Windowse iz kojih je izbrisao SSD na kojem su bili drugi Windowsi govori da nije problem u redosljedu očitavanja u BIOS-u.
Dual boot radi kad i kako ga ti podesiš, ne radi automatizmom i ne skenira dal si ti dodao koji disk na kojem je još jedna instalacija Windowsa. Ali zna biti problema kada se prilikom instalacije u kompu nalaze dva ili više diskova, pa instalacija zna zeznuti i staviti datoteke vezane za boot na drugi disk i ako njega kasnije iskopčaš - nema boota.
Quote:
simeonas kaže: Pogledaj post
E točno to sam napravio.U biosu sam podesio da mi se prvi bota ovaj solid state disc,a drugi je po redu corsair force dok je prije toga bilo obrnuto.Sad jedino još neznam dali moram u biosu baš obrisati ovaj drugi ssd da nebi kad ponovno došlo do greške.Puno hvala na odgovoru:klap:Za sada dobro funkcionira i bez problema se dižu windowsi 10
Drugi ssd je uvijek prisutan u biosu dok je spojen, možeš ga jedino skroz maknuti iz boot liste makar nema potrebe ako sve radi kako treba.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 20:37   #12
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
Dual boot radi kad i kako ga ti podesiš, ne radi automatizmom i ne skenira dal si ti dodao koji disk na kojem je još jedna instalacija Windowsa. Ali zna biti problema kada se prilikom instalacije u kompu nalaze dva ili više diskova, pa instalacija zna zeznuti i staviti datoteke vezane za boot na drugi disk i ako njega kasnije iskopčaš - nema boota.
Očito postoji automatizam čim imaš problema bootanja kada spojiš dva diska sa Windowsima instaliranima na njima.
Automatizam se sastoji u tome da Windowsi bez tvoje kontrole postavljaju boot file na određeno mjesto da bi sebi pokazivali otkuda treba učitavati podatke.
Kada ne bi postojala mogućnost dual boota, ta datoteka ne bi imala mogućnost alternative. Uvijek bi bila kakva jeste s obzirom na odabir particije koju si izabrao za instalaciju OS-a.
Ali upravo zbog mogućnosti dual boota dozvoljava promijenu podataka i tu nastaje problem.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.