Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2012., 11:19   #1
Patrick Rothfuss - Kingkiller Chronicle

Nova neckbeardovsko-neugledno kuštravo bradata zvjezda na fantasy spisateljskom nebu, Patrick Rothfuss, piše trilogiju Kingkiller Chronicle Književna forma je kornika tj. naknadno prepričavanje događaja koji su u trenutku događanja okvirne priče već prošlost. Kronika prati dogodovštine Kvothe Kraljoubojice (Kvothe Kingkiller), briljantnog i lukavog barda i maga koji susreće svaku vrst zanmljivih peripetija na svom životnom putu potrage za osvetom nad mitskim bićima Chandrian (za koje nitko osim njega ne vjeruje da stvarno postoje). Kvothe je pripadnik Edema Ruh, lutajućih muzičara, zabavljača, kotlokrpi i staretinara (kao romantična varijanta cigana) koji izgledaju kao crvenokosi kelti. Dvije od tri knjige su napisane, The Name of the Wind (Kingkiller Chronicle: Day One) i The Fear of the Wise (Kingkiller Chronicle: Day Two), a treća je u nastajanju.

Meni su obje dosad izdane knjige fenomenalne, a trilogija me za sad podsjeća na Gene Wolfeovu Knjigu novog sunca (a Kvothe me pomalo podsjeća na Sevariana, protagonista te knjige). Kvothe počinje kao "Mary Sue", nevjerojatno nadareni, pronicavi, sposobni, vižljasti, spretni i sretni protagonist, što može biti iritantno. Međutim, kako se razvija radnja i karakteri kako Kvothea tako i drugih protagonista, počinju se pojavljivati i njegove karakterne mane (među kojima je, ne iznenađujuće, velika doza blentavosti, neodgovornosti i osjećaja vlastite superiornosti).

Knjige odišu velikom dozom novine u pristupu mitskom svijetu, bićima, i magijskim tradicijama. Magijska se tradicija dijeli na dva glavna puta: simpatičku magiju i magiju pravih imena. Od njih, prvi je put puno šire poznat, bolje društveno prihvaćen, i manje spektakularan. Drugi je put izuzetno rijedak i svojstvo "čarobnjaka iz priča i mitova" (npr. mitske figure Taborlina koji je ekvivalent Merlinu u našem svijetu, iako za sad nije jasno radi li se samo o mitu ili o stvarnoj povjesnoj osobi u Kvotheovom svijetu).

Jedna fora odlika knjige je da priču prepričava sam Kvothe, pa ona, kao i Sevarianov narativ u Knjizi novog sunca, ima svojstvo nepouzdanog pripovjedača (tj. nije garantirano da se sve predstavljeno u knjizi zaista tako i dogodilo -- što se naslućuje putem nekih nekonzistentnosti).

Jeste li čitali?
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 12:59   #2
Meni najdraži fantasy nakon A Song of Ice and Fire. Komentar Georgea Martina: "He's bloody good, this Rothfuss guy".
Kako mu i ne bi bio simpatičan, i jednom i drugom treba 100 godina da napišu knjigu, ali kad napišu, onda je genijalna.
Rothfussu je trebalo 4 godine za drugi dio serijala, a zadnja knjiga pitajboga kad će izaći.

Sjajna je fora da se prepričavanje prekida s neglamuroznim vraćanjem u sadašnjost.
Koliko god da u trenutku čitanja to djeluje pomalo iritantno jer te odvlači od glavne priče, daje neku dozu realizma.

A Elodin je. Najjači lik. Ikad.
Ajvz is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 13:22   #3
Po opisu autor sliči na Aleksandra Žiljka
SF&Finkter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 17:16   #4
BTW, jedna ispravka, drugi nastavak Kronike se zove Wise Man's Fear a ne Fear of the Wise.

Elodin je kralj Razmišljam da ako ostanem na faksu upotrijebim njegove tehnike predavanja:

"Introduction to Not Being a Stupid Jackass."
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 23:05   #5
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
BTW, jedna ispravka, drugi nastavak Kronike se zove Wise Man's Fear a ne Fear of the Wise.

Elodin je kralj Razmišljam da ako ostanem na faksu upotrijebim njegove tehnike predavanja:

"Introduction to Not Being a Stupid Jackass."
Ili još bolje, uopće ne dođeš na predavanje.
A ako slučajno i dođeš, uvijek možeš loviti maslačke ili što li je to već bilo po predavaonici.

Nego, reci kakve su to nekonzistentnosti glede pripovijedanja koje spominješ u uvodnom postu?
Ajvz is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 00:56   #6
Pa na primjer u onim prilikama kada Kvothe prepričava Kroničaru kako je njemu pričao priču neki bard u krčmi... to je previše "prepričavanja" da bi bilo sigurno da a) je te priče neki bard u krčmi baš na taj način prepričao Kvotheu, b) da Kvothe Kroničaru govori istinu.

A mislim da je i sam Rothfuss rekao da koristi tehniku pripovjedanja unreliable narrator. Mislim da ako išta, da će to doći do izražaja u kasnijem dijelu Kronike.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 12:08   #7
Neću ni prismrditi toj knjizi dok lik ne objavi posljednji nastavak. No čuo sam dosta dobrog o serijalu, pa se nadam da će se pisac požuriti.
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 14:31   #8
baš sam mislija pitat šta nije druga Wise Man's Fear
imam u pdf-u prvu knjigu, moga bi počet čitat obzirom da same pohvale na Rothfussa čujem
ronnie7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 15:00   #9
Quote:
Outmind kaže: Pogledaj post
Neću ni prismrditi toj knjizi dok lik ne objavi posljednji nastavak. No čuo sam dosta dobrog o serijalu, pa se nadam da će se pisac požuriti.
e, baš to.
innuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:10   #10
Sad sam došao do dijela gdje je Kvothe napustio Sveučilište i ušao u službu Maer Alverona. I tamo se naučio boriti kao Adem. To je negdje na pola Wise Man's Feara, stvarno je knjiga ogromna. Fora
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 21:52   #11
Obrati pozornost na Meluan Lackless, meni je tu sumnjivo nešto, zanima me da li će i tebi biti.

Za ove koji ne žele čitati dok sve ne bude gotovo - u bespućima interneta se spominje i druga trilogija.
Prva prati Kvothea i njegovu priču do sadašnjeg trenutka, a druga nastavlja u sadašnjosti. Ne znam da li je to ofišli potvrđeno.
Ajvz is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 15:10   #12
Pročitao sam Wise Man's Fear. Do sad najjača scena mi je kad Kvothe otvori konzervu nabijanja guzica nad onim sirotim lopovima koje sretne na putu iz kung-fu Kine... pardon Ademrea Čak mi je to jača scena nego ona "Taborlin the Great" scena u šumi.

I imam... a neću reć najdražeg sporednog lika, to ostaje Elodin definitivno, ali jednako toliko cool sporednog lika - Shehyn. Nju si nisam mogao pomoć a da ne zamišljam ovako (iako Ademi ne izgledaju ko žuta rasa ali ono, previše je trope-ično da bi ih ikako drukčije mogao zamišljat):




I, jel još nekog Ctaeth podsjeća na nekog dobro poznatog iz stvarnih religija?
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 19:44   #13
Quote:
Ajvz kaže: Pogledaj post
Obrati pozornost na Meluan Lackless, meni je tu sumnjivo nešto, zanima me da li će i tebi biti.
Sav sam ponosan sam na sebe kak sam hipotetizirao isto što vidim da su i troperi na TvTropes stranici od Kingkiller Chronicle (namjerno ne linkam jer je diskusija puna spojlera) sami isto "ubrali", a mislim da i ti ciljaš.

SPOILER (prevuci mišem da vidiš par paragrafa ispod ovog)


Meluan Lackless je teta od Kvothea tj. Kvothe je nasljednik kuće Lackless. Znamo da Meluan mrzi Edema Ruh jer je njezina sestra pobjegla s njima. Isto tako, Kvothe u "sadašnjem vremenu" kada priča priču, pred sam kraj Wise Man's Fear ima iz nekog razloga kovčeg koji se na sličan način otvara (ili bolje reći ne otvara) kao the Loeclos Box.

Ljudi koji raspravljaju na TvTropes stranici su iskopali još vrlo indikativnih detaljčića koji se čine da podupiru ovu teoriju.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 19:43   #14
E, da, to je to. Makar ja nisam skužila kutiju.
Na koga te podsjeća Cthaeh? Išla sam pogledati spelling.
Ajvz is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 19:51   #15
Živi na drvu, Kvothe je vidio na čas kao da nešto puže ili gmiže po tom drvu prije nego što je prišao bliže, i ono, apsolutno je zao, po definiciji. I apsolutno se trudi svakom sjebat čitav život, i prouzrokovat što je više patnje, mizerije i sranja koristeći onog tko je dovoljno glup ili hrabar da ga pita išta o budućnosti.

Sjetimo se da Bast kaže "I would rather fight all of the Chandrian together than speak 10 words with the Cthaeh".

Meni zvuči kao -- Pleased to meet you, hope you guess my name / But what's puzzling you is the nature of my game.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 12:27   #16
daj link na spojlere mos i u pvt pliz.

procitao sam to fora je pričica
__________________
KHL.hr
swoop91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 21:24   #17
Quote:
swoop91 kaže: Pogledaj post
daj link na spojlere mos i u pvt pliz.

procitao sam to fora je pričica
Sve što ste ikad htjeli znati o Kingkiller Chronicle.

Spojleri.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 01:27   #18
Evo čitam prvu.
Pitko štivo.
Taman ću se odmoriti čitanjem ovih knjiga jer ovo ljeto kupujem Forge Of Darkness, a to će naprezati moždane vijuge.
cave troll is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 09:26   #19
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Evo čitam prvu.
Pitko štivo.
Taman ću se odmoriti čitanjem ovih knjiga jer ovo ljeto kupujem Forge Of Darkness, a to će naprezati moždane vijuge.
pripremi se na fejspalmanje kad krene kvotheovo slinjenje za dennom
prva je bila OK, a druga je poprilično debilnija (adem, felurian)
ne znam kako će sve to uspjet zaključit u trećoj, osim ako ne kaže da je ovo tek prva trilogija ili slično
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 01:42   #20
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
pripremi se na fejspalmanje kad krene kvotheovo slinjenje za dennom
Kvothe je prilično retardiran u svom odnosu prema Denni ali to je dobrodošao odmak od njegove "Mary Sue" prirode, jer je u svem ostalom (barem na početku ) nečuveno i nevjerojatno dobar, nadaren i sposoban.



Zapravo, ja mislim da je poanta Kronike kraljoubice dekonstrukcija Mary Sue tropea tj. činjenica da na kraju (ovo nije spoiler jer priča i počinje "s kraja", od mjesta na kojem je Kvothe "završio" u životu) Kvothe završi prilično sjebano, nesretno, tragično i nezadovoljno samim sobom, svojim izborima u životu i načinom na koji je proživio čitavu tu avanturu.

Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
prva je bila OK, a druga je poprilično debilnija (adem, felurian)
Meni je druga bolja upravo zbog toga jer se počinju uočavati pukotine u Kvotheovoj MarySue-ovštini. A epizoda među Ademre mi je isto super, vjerojatno dijelom i zbog činejnice da Kvothe fakat nije ni blizu Ademima u vještini borbe. Općenito Kvothe mi se čini kao lik s vrlo izraženim IQom i tragično niskim EIQ, a pogotovo (što nije čudno, uzevši u obzir njegove godine i hormone vjerojatno) s nečim što bismo nazvali "životnom mudrošću".
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.

Zadnje uređivanje GnothiSeauton : 20.05.2012. at 01:48.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.