Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet > Internet biznis

Internet biznis Zarada i poslovanje na Internetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2014., 12:56   #21
A sto bi bilo sa ovom situacijom. Ja dakle, razmatram legalne nacine kako pojedinac može sam sebi pomoći da mu na koncu ostane što više od zarade.

Nešto sam razmatrao...

1. Što u slučaju ako za inozemni online/freelance posao primimo uplatu na US Payoneer karticu, i onda kupimo neki nama potreban proizvod u nekom USA online shopu koji nam pošalju doma? Je li to različita situacija od one kada u Hrvatskoj u dućanu provučem Payoneer karticu?

1.A. Potpitanje: da li netko točno zna kako ide proces nakon što se provuče Payoneer kartica negdje u Hrvatskoj npr Konzum? Mislim na transakcijski proces - konzum - neka banka u hrv ili direktno payonner banka itd itd...


2. Za dr.mrgood-a u vezi ako bi svaki dan primao uplatu i onda bi svaki doan morao popunjavati JOPPD obrasce i uplaćivati... Treba svatko za sebe pronaći rješenje da to u potpunosti eliminira. Npr. za one koji rade na freelancer i odesk itd, oni mogu držati svoju svoju zaradu u svom Balance-u svojeg account/profila na npr. freelancer.com-u. To sam ih pitao i to znam.

Dakle, kroz cijelu godinu zarađuješ i onda na kraju godine možeš sve odjednom s balance-a povući na svoju karticu. Tak kada se novci isplate na devizni račun u HRV - tek tada se može registrirati da si ti primio uplatu. I onda naravno ispunjavaš JOPPD obrazac i uplačuješ doprinose i porez samo jednom i to je to.

Naravo - netko živi samo od online poslova i nemože čekati cijelu godinu da si isplati novac.

Ali i tada si može isplanirati da povlači samo 1 mjesečno ili svaka 2,3,4 mjeseca - kako svakome najbolje odgovara.

Za one kojima poslodavac ne isplačuje na Payoneer, nego na Paypal, njima Paypal automatski withdrawa svu nakupljenu zaradu svakog 1. u mjesecu na Visu, tj. devizni račun. To je znači samo 1 JOPPD obrazac mjesečno.

2.A.

VAŽNO - ovo također može sve jako olakšati!
Iz dokumenta: "Oporezivanje drugog dohotka - Porezne obveze i obvezni doprinosi"
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...ugiDohodak.pdf
slijedi sljedeće (citiram):

Iznimno, oni su obvezni podnijeti godišnju poreznu prijavu za ostvareni drugi dohodak u narednim slučajevima:
1. ako su kao rezidenti Republike Hrvatske ostvarili drugi dohodak izravno iz inozemstva,
pri čemu od tog dohotka nisu u tuzemstvu plaćeni predujmovi poreza
na dohodak, ili su u tuzemstvu plaćeni u iznosu manjem od iznosa koji bi se
obračunao prema odredbama Zakona o porezu na dohodak,
2. ako isplatitelj primitka (ili sam porezni obveznik, ako je to dužan učiniti) nije
obračunao, obustavio i uplatio predujam poreza na drugi dohodak i prireza
porezu na dohodak.

DAKLE, ako ja ovo dobro tumačim, onda znači da se tokom jedne godine niti ne moraju obračunavati i uplačivati porezi na isplate (tj. predujmovi poreza) - već se sve može riješiti Godišnjom poreznom prijavom na kraju tekuće godine, tj. do veljače iduće godine.
Nadam se da sam u pravu?
Ali za ovaj način ovdje ne spominju doprinose, pa sad neznam što s tim...?


3. OVO BI TREBALO DOBRO i detaljno razmotriti. Mogućnost da ti poslodavac pošalje preko Paypala - Send Payment i označi "I'm sending money to family or friends". Dakle to neće biti da on plaća tvoju uslugu ili proizvod. To je u biti kao GIFT - novčani dar. A prema Zakonu o porezu na dohodak - darovi se ne smatraju dohodkom! Ali našao sam da se po nekoj drugoj osnovi za sve novčane darove plaća porez od 5% (osim ako ti ne daruje uža obitelj).
Naravno, nije uvijek moguće ovo dogovoriti sa inozemnim poslodavcem.
Ima li netko konkretna iskustva s ovim?

4. Ako imaš bilo koga u obitelji (ili prijatelja od povjerenja) koji je u penziji i prima mirovinu, prema Zakonu ako takva osoba prima drugi dohodak, onda je ona oslobođena uplaćivanja doprinosa od 20%. Plaća samo porez od 25%. To je vrlo vrlo značajna stvar.
Dakle, sve radiš legalno, tj. ta osoba sve uplate prima na svoj osobni devizni račun i ako treba otvori i Paypal i sve potrebno. A ti normalno odrađuješ svoje poslove.
Neznam jel ima možda tu neka dodatna caka?
marko1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 16:24   #22
Quote:
marko1977 kaže: Pogledaj post
Iznimno, oni su obvezni podnijeti godišnju poreznu prijavu za ostvareni drugi dohodak u narednim slučajevima:
1. ako su kao rezidenti Republike Hrvatske ostvarili drugi dohodak izravno iz inozemstva,
pri čemu od tog dohotka nisu u tuzemstvu plaćeni predujmovi poreza
na dohodak, ili su u tuzemstvu plaćeni u iznosu manjem od iznosa koji bi se
obračunao prema odredbama Zakona o porezu na dohodak
,
2. ako isplatitelj primitka (ili sam porezni obveznik, ako je to dužan učiniti) nije
obračunao, obustavio i uplatio predujam poreza na drugi dohodak i prireza
porezu na dohodak.

DAKLE, ako ja ovo dobro tumačim, onda znači da se tokom jedne godine niti ne moraju obračunavati i uplačivati porezi na isplate (tj. predujmovi poreza) - već se sve može riješiti Godišnjom poreznom prijavom na kraju tekuće godine, tj. do veljače iduće godine.
Nadam se da sam u pravu?
Ali za ovaj način ovdje ne spominju doprinose, pa sad neznam što s tim...?
ne znam odgovore na ovo ostalo ali ovo sto si izvadio se upravo slaze sa onim mojim gore napisanim :-) osim tvog zakljucka da se ne moranist uplacivati :-)
bitno je
1.- uplatiti unutar zakonskog roka ( od kad je sjelo na racun)
2.- obracunati taj porez i prirez a onda na kraju godine u godisnjoj prijavi
se sve sravnjava i mirovinsko i zdravstveno i porez i prirez.. koliko treba a
koliko je

ono prvo je zanimljiva postavka da dobijes lovu ali s njom platis neku robu vani preko neta ..i nikad nije lova ugazila u nas bankarski sustav..stvarno ne vidim kako bi to nasa porezna mogla vidjeti
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 09:04   #23
Quote:
vrageczg kaže: Pogledaj post
ono prvo je zanimljiva postavka da dobijes lovu ali s njom platis neku robu vani preko neta ..i nikad nije lova ugazila u nas bankarski sustav..stvarno ne vidim kako bi to nasa porezna mogla vidjeti
Da,da. Jer po zakonu točno piše da se porez i doprinos plaća prilikom *primanja* uplate. Dakle, onda kada ti uplata *sjedne* na tvoj *račun (devizni) u HRV*. A pošto ovdje ništa ne sjeda na tvoj devizni, nego na Payoneer u US i ako kupiš nešto u US - tada nikakva transakcija ne prolazi kroz bilo koji naš domaći sustav.

Ovo je barem teoretski sve točno i ispravno. ALI - trebali bi i nači potvrdu za ovo... od nekog tko zna ..?

OK, vrageczg - ako išta novo saznaš.. slobodno postaj ovdje.. i ja ću...
pozdrav
marko1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 11:01   #24
Quote:
marko1977 kaže: Pogledaj post
Npr. za one koji rade na freelancer i odesk itd, oni mogu držati svoju svoju zaradu u svom Balance-u svojeg account/profila na npr. freelancer.com-u. To sam ih pitao i to znam.
Le oDesk automatski isplacuje cim predjes $1,000 na accountu.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 11:11   #25
well .. prijaviti porez ali ga platiti što je moguće manje ,
kroz legalne mogućnosti to je osnov kapitalizma :-)

evo jednog podatka :
a-strana Konzum i njegov promet od 13 milijardi kuna godisnje

b-strana 200.000 zaposlenih sa svojom prosjećnom plaćom
na godišnjem nivou 13 milijardi kuna

..na istu lovu Konzum plati 110 miliona kuna poreza na dobit
a zaposlenici iz plaće plate 1,04 milijarde kuna poreza iz plaće ( i prirez)
dakle odnos je 1/10
jasno je ko bolje prolazi zar ne?
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 17:49   #26
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post

4) Ostalo vam je 302,30 kn koje možete slobodno potrošiti kako god želite)
možda na hreliću kako god želi, u suprotnom će 25% PDV-a platit
BijedniVitez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 00:23   #27
Na koji način prijaviti netto dobitak? Več sam u par topica pisao o tome, ali nitko nezna. Npr. zaradim 1000 USD mjesečno. 100 ode na pisce, 15 na host, 50ak na nove domene, 50ak na renew domena, 35 na raznorazne grafičke usluge. To je već 1000-250, a porez se mora platiti na 1000. Hmm?
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 00:36   #28
razlika je u tome da li si registriran ..da li si poslovni subjekt
ili si privatna osoba
ako si privatna osoba ne možeš klejmat troškove tj mogu ti priznati 30% troškova ako oni hoće ..
ali sav prihod je tvoj drugi dohodak jer ne obavljas prijavljenu djelatnost

kad bi registrirao jdoo a da ne ulazis u sustav pdv..
( troskovi mjesecni su ti cca 1000 kn) u onda bi mogao svaku isplatu za koju možeš ispostaviti račun
uplatni ili isplatni, uvesti u trošak a ti sam u tom jdoo ne moras sebi isplacivati plaću ako si zaposlen negdje drugdje .
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 18:10   #29
nakon šta sam predao papire za dječji doplatak.. danas mi dolazi od porezne da imam u 2013 zabilježene prihode i kao da bi trebao njima dostaviti potvrdu o tim primanjima.. pošto nisam imao nikakva primanja u 2013 nego što sam prodao neke stavri preko aukcija dali je moguće da se o tom radi? sutra moram nazvati pa pitati o čemu se točno radi , a nije mi jasno ako sam na aukcije morao dati svoj oib i oni imaju podatak znači koliko sam ja od te prodaje zardio zašto onda treba dostavljati opet neke potvrde o primitku i od kud meni opet takva potvrda.. Ne znam uopće čemu služi taj oib.. ako oni imaju podatak da sam ja imao prihode u 2013 zašto onda ja njima moram slati potvrdu ako oni već znaju koliki sam ja prihod ostavrio.. a bolje da i ne spominjem o kakvom se prihodu radi
ajeto1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 03:07   #30
recimo da podigneš zarađeni novac na internetu:
1. platiš porez za podizanje
2. novac ti sjedne, platiš porez
3. Inozemna kartica i bilo gdje da kupuješ ili dižeš novac na bankomatu, platiš porez
4. sve to prijaviš poreznoj i platiš porez
5. platiš prirez
treba pobječ odavde
payme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 03:10   #31
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ovo je dobar opis kako se to treba izvesti:


Kako ćete to izvesti?
Taj dan kada dobijete recimo ček na 100$ (preračunate po srednjem tečaju HNB-a = 536 kn) odete u banku i napravite sljedeće:
1) tražit ćete da vam isplate tu lovu na vaš DEVIZNI ŽIRO račun ako si želite ostaviti devize ili na kunski ŽIRO račun. Možda može i isplata u gotovini, nije važno.

2) Sami ćete kao dobar građanin uplatiti 20% doprinosa za vašu mirovinu (ako ste mlađi od 40 godina uplatit ćete 15% u 1 stup i 5% u drugi stup.)
Znači dobili smo 536 kn, 20% od 536 je 107,20 kn (80,40 1. stup + 26,40 2.stup)

Za prvi stup ćete uplatiti lovu (80,40 kn) na broj računa
Državni proračun 1001005-1863000160, a poziv na broj 22 8290-vašJMBG-broj RSm (tri broja koja ću poslije objasniti 701,702 itd.)

Za drugi stup (26,40 kn) uplatite na
Doprinos za 2.stup 1001005-1700036001, a poziv na broj 22 2194-vašJMBG-Rsm(tri broja koja ću poslije objasniti 701,702 itd. )

2.1) Nakon što ste uplatili novac za mirovinu potrebno je o tome i obavijestiti Regos koji ima šalter u FINI (financijskoj agenciji) Zašto? Zato jer svi uplaćuju na isti račun, a onda oni to raspoređuju onom fondu koji ste izabrali (Azfond, Erste plavi, itd.), a osim toga moraju imati neki papir da se vidi što je to zar ne? Obavijestit ćete ih tako da si isprintate famozni RSm obrazac i to STRANU A i STRANU B Kako ćete to popuniti? Ja sam popunio jedan primjerak za ovaj moj primjer (primjer Rsm obrasca Strana A, Strana B). Ono što je ključno je taj identifikator obrasca. Za prvi RSm obrazac koji popunjavate u 2007 godini taj broj će biti 701, za drugi 702 tid. U 2008g. brojevi kreću od početka znači 801, 802, itd. itd. Taj broj morate upisati gore u poziv na broj gdje piše broj RSm-a da bi se mogle povezati uplate. Nakon što ste ga popunili isti dan ga nosite u FINU (a možete i zakasniti koji dan )



3) Trebate platiti POREZ i PRIREZ. Krenuli smo sa 536 kn i oduzeli 107,20 za mirovinu. Ostalo nam je 428,80 kn. Na to plaćamo 25% poreza. 25% od 428,80 iznosi=107,20 kn (isti iznos kao i za doprinose)

Na tih 107,20 kn plaćamo i prirez od 18% (ako živite u Zagrebu). 18% od 107,20 kn je 19,30 kn.
Ukupno porez i prirez = 107,20 + 19,30 = 126,50 kn

Tih 126,50 kn uplaćujemo na žiro račun Grada/Mjesta gdje živimo. Broj ćete pronaći (hmm u nekim NN, evo ga 154/05 odite do 3.2. i kliknite na tabelu)
Grad Zagreb 1001005-1713312009, a poziv na broj 22 1813-vašJMBG (za autorske honorare je broj 1465 umjesto 1813)

3.1.) Osim što ste državi platili porez i nju morate o tome PAPIRNATO obavijestiti jer kako bi inače ona znala od kuda lova na računu i temljem čega? U tu svrhu koristite IDD obrazac (nisam ga našao na netu za sada, ali evo mog primjera Popunjeni IDD) Taj obrazac predajete na svojoj poreznoj općini ovisno o mjestu stanovanja i to do 15-tog u mjesecu za prošli mjesec. Znači danas je 05.07. i danas ste platili porez i prirez, taj obrazac trebate predati najkasnije do 15.08.

4) Ostalo vam je 302,30 kn koje možete slobodno potrošiti kako god želite)
Ovo je zastarijelo. Vrijedilo je do ove godine. Sada je od obrazaca, samo IDD obrazac, a ne više Rsm obrazac
Salix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 03:14   #32
Opis na prvoj strani je: "primjer dolje odnosi na osobe u radnom odnosu, jer oni nisu obavezni na prihode sa Interneta plaćati doprinose, mirovinsko i zdrastveno"

Ja nisam u radnom odnosu trenutno pa trebam plaćati doprinose. Mirovinsko 100%, a da li i zdravstveno? Najvjerojatnije da, ali recimo u opisu iznad ovog mog posta, koji je objavila diabolica ne spominje se obračun za zdravstveno pa me to zbunjuje.
Salix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 03:27   #33
Quote:
Salix kaže: Pogledaj post
Opis na prvoj strani je: "primjer dolje odnosi na osobe u radnom odnosu, jer oni nisu obavezni na prihode sa Interneta plaćati doprinose, mirovinsko i zdrastveno"

Ja nisam u radnom odnosu trenutno pa trebam plaćati doprinose. Mirovinsko 100%, a da li i zdravstveno? Najvjerojatnije da, ali recimo u opisu iznad ovog mog posta, koji je objavila diabolica ne spominje se obračun za zdravstveno pa me to zbunjuje.
Sad sam pogledao:
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...ugiDohodak.pdf

i po tome ne treba platiti doprinos za zdravsteno ako fizička osoba dobije primitak iz inozemstva, koji se vodi kao drugi dohodak. stranica 32 na toj web stranici
Salix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 11:00   #34
Mrvicu off-topic opaska glede 30% izdataka

Primam uplate iz inozemstva, ali za autorski honorar, pa definitivno imam pravo na 30% za izdatke u obračunu... ALI OPREZ!!

Kad ne bih pri svakoj primljenoj uplati u roku od 8 dana obračunala i uplatila porez i prirez i predala vražji JOPPD u roku od 24 sata od uplate, nego kad bih umjesto toga čekala godišnji obračun, onda bih izgubila pravo na tih 30% izdataka.

Dakle, ako uplatim odmah imam pravo na 30%, ako ne uplatim nego čekam godišnji obračun, mogu se pozdraviti s tih 30% za izdatke.

A osim toga su mi u poreznoj rekli da ustvari po novom više zakonski ne smijemo ne uplatiti porez i prirez, jer se svatko tko prima uplate iz inozemstva navodno mora prijaviti u registar - iako nije ni slobodno zanimanje, ni obrt ni firma - i MORA plaćati obveze u tom famoznom roku od 8 dana.

E sad, s obzirom da svaka teta na poreznoj svoju priču priča, a često je odgovor na sva pitanja i "Ja vam to ne znam.", pitanje je koliko je taj podatak o obveznoj uplati odmah istinit. Ali ovo za 30% stoji još i od prije. Tako da oprez svi koji imaju pravo na izdatke, a razmišljaju da čekaju godišnji obračun.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 04:25   #35
Quote:
ajeto1 kaže: Pogledaj post
nakon šta sam predao papire za dječji doplatak.. danas mi dolazi od porezne da imam u 2013 zabilježene prihode i kao da bi trebao njima dostaviti potvrdu o tim primanjima.. pošto nisam imao nikakva primanja u 2013 nego što sam prodao neke stavri preko aukcija dali je moguće da se o tom radi?
ajeto;
je vrlo moguce da ti je to izvor prihoda na koji oni misle..
To je u stvari , kao i sve vezano za internet poslovanje i placanje najsivlja zona u hr poreznom sustavu.. Nitko nista ne zna i svi sve znaju .
recimo taj OIB je mene ubio u pojam.
Kad sam kupovao domenu za moj site morao sam dati OIB.. tj trazili me hebi ga ... trebao sam tu domenu i nisam se htio svadjati .
I onda sam kopao po netu i po zakonima i po misljenjima i za sad je
odgovor ovakav.
SAMO REGISTRIRANE POREZNI OBVEZNICI MORAJU DATI SVOJ OIB DRUGOJ TVRTKI POREZNOM OBVEZNIKU ..... A OBICNI GRADJANI MORAJU DATI SVOJ OIB KAD VRŠE TRANSAKCIJU SA DRZAVNIM USTANOVAMA I TVRTKAMA.

prema tome. sve tvrtke privatne koje traze oib u stvari nemaju na to pravo .
E sad aukcije, bilo je jedno misljenje gdje privatne osobe moraju dati svoj OIB ako prodaju nesto preko aukcije odnosno tako su aukcije.hr to protumacile.
Cilj ovog je da porezna vidi ako netko češće prodaje preko aukcije.. onda to postaje djelatnost...

al sta da velis o tim poreznim strucnjacima koji sjede na drzavnim placama
kad u istoj recenici spomenu pej pall, pall mal i druge " novotarije" ..
( tim rijecima )..
Kad si oni mogu dozvoliti pokazati na taj nacin koliko pojma nemaju onda je sasvim jasno zasto je ovakav sustav fiskalizacije napravljen.. kao da je radjen za 90-e kad su dial-up veze od 56 kb bile zakon a promet je funkcionirao prebacajem keša iz ruke u ruku
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:19   #36
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Kad ne bih pri svakoj primljenoj uplati u roku od 8 dana obračunala i uplatila porez i prirez i predala vražji JOPPD u roku od 24 sata od uplate, nego kad bih umjesto toga čekala godišnji obračun, onda bih izgubila pravo na tih 30% izdataka.
.
Tu piše u roku od 8 dana:

http://www.porezna-uprava.hr/obrazac...%28FAQ%29.aspx
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:29   #37
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Ooo, hvala!
Početkom godine nisam naišla na ovu specifikaciju, a na poreznoj su inzistirali na tih 24 sata.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:54   #38
Kod nas se ne zna tko pije tko placa ;-)
FilipH is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 00:54   #39
Quote:
FilipH kaže: Pogledaj post
Kod nas se ne zna tko pije tko placa ;-)
vrlo tocna i vrlo tuzna cinjenica ..

evo moje pitanje koje postavljam poreznjacima vec 6 mjeseci .. jos uvijek nema sluzbeni odgovor.. o fiskalizaciji racuna preko interneta dali sa jir ili bez

svi vele da ce pitati dalje ( a pitam stvarno samo porezne savjetnike i sluzbenike) ..ali da oni sam i nisu ziher.
pa ko ce znat ako nece oni ?

na kraju sam sam zakljucio da no way da trebam JIR online
al tek mi vjerojatno predstoji uvjeravanje kad jednom porezna dodje
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 17:45   #40
Quote:
reporterzg kaže: Pogledaj post
6.1. Oznaka stjecatelja osiguranika: 4001
6.2. Oznaka primitka/obveze doprinosa: 4025
Pitanje u vezi ovoga, na linku ovdje ima primjer popunjavanja joppd-a prema autorskom ogovoru:

https://www.google.hr/#q=joppd+primjer+autorski+ugovor

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...4gvx60WT7IAa8A

i ovdje po 6.2 piše 4001, a ne 4025.

Zanima me što je ispravno?

Zadnje uređivanje atoni : 03.06.2014. at 17:53.
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.