Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2011., 15:34   #1
Mirrorless fotići (MILC, EVIL, DSLM, ...)

Ova tema je krenula kao tema o micro four thirds fotićima, ali je ime teme promijenjeno da reflektira sadašnju situaciju.


Smisao bi bio ponajprije stavljat fotke (sa orginal objektivima) pogotovo prisvojenih puten adaptiranja, invalidnih objektiva kojima fali AF.

Pozeljno bi bili odmah napisat i podatke koristenoj opremi, kao i podatci o blendi, brzini, ISO itd.

Zadnje uređivanje mljac1 : 30.12.2013. at 18:07.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 16:17   #2
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Smisao bi bio ponajprije stavljat fotke (sa orginal objektivima) pogotovo prisvojenih puten adaptiranja, invalidnih objektiva kojima fali AF.
Zašto stari objektivi? Pa šta fali original m43 objektivima?
susko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 16:54   #3
Quote:
susko kaže: Pogledaj post
Zašto stari objektivi? Pa šta fali original m43 objektivima?
Nisam napiso da je zabranjeno, samo ne vidim da ima nekog smisla, ak se bas nekaj ne smisli.
Zato sto se fotke sa orginalima moze i izguglat. A niko ni ne sumnjici da za ono kaj se plati da se za tu lovu to i dobije.
Ja sam guglo da vidim manualce kakve fotke daju tijelima m43, nema bas puno ili su male.
Po onom kaj sam mogo zakljucit da su nikoni dosta mekani, dok imam dojam da stare konike daju pristojne fotke.
Problem je da ak i nades neku fotku onda su velicine 800x600, a i nije svejedno jel na 1.8 ili na 4.5 fotkano. A to nemres skuzit ak neko bas ne napise.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 17:07   #4
Van rangefinder objektiva, to je sve već i prije bilo moguće sa 4/3rds sustavom i/li Pentax K ili Nikon F mountom.

Ti legacy objektivi imaju malo smisla na modernim senzorima, pogotovo na m43 zbog toga što se dosta cropaju i kvaliteta im nije neka, a m43 ima svoj set kvalitetnih objektiva.

Uglavnom, u 90% slučajeva ljudi uzimaju 50icu kao portretni (jer je relativno jeftin legacy objektiv), a sad kad olympus ima modernu 45-icu koja je optički bolja od svih tih 50-ica i ne košta previše te ima AF i automatiku, pitanje je koliko to više ima smisla.

Skuplji, širi legacy objektivi su vrlo skupi i nevaljaju na m43 jer daju 2x uži kut, eventualno za Nex jer njima fali objektiva
susko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 17:52   #5
Quote:
susko kaže: Pogledaj post
Uglavnom, u 90% slučajeva ljudi uzimaju 50icu kao portretni (jer je relativno jeftin legacy objektiv), a sad kad olympus ima modernu 45-icu koja je optički bolja od svih tih 50-ica i ne košta previše te ima AF i automatiku, pitanje je koliko to više ima smisla.
Pa onda to vazi samo za tih 90%, ta vecina 10% koji si kupuju 45-ticu. Nisu prisiljeni sudjelovat il nek stavljaju fotke od 45-tice
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 19:04   #6
hm, s obzirom da je senzor praktički isti u m43 kao u 43 sistemu, ja obično sve testiram na E3 gdje imam bolje tražilo i focus confirm. Nisam još došao do objektiva koji je primjetljivo različit na penu 1 nego na E3
Oću reć da imam gro fotki isprobavanja objektiva za naljepit koje su sa E3 ili E450
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 21:50   #7
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
hm, s obzirom da je senzor praktički isti u m43 kao u 43 sistemu, ja obično sve testiram na E3 gdje imam bolje tražilo i focus confirm. Nisam još došao do objektiva koji je primjetljivo različit na penu 1 nego na E3
Oću reć da imam gro fotki isprobavanja objektiva za naljepit koje su sa E3 ili E450
Zakaj komplicirat, pa ljepis te i pises da su m43 i stvar rijesena.
Ja na ovom GF1 sad kak se malo privikavam ostrit na monitoru, bas najprakticnije smatram lupu za manuelno izostravanje izostris u milimetar, confirm da mi se pali samo bi me smetalo a i nisi nikad 100% ziher.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 15:16   #8
Sad nisam ni ja bas vise siguran, mozda je tema trebala ic vise kako je MK predlozio mirrorless tema općenito. Mozda m43 i ostali mirrorles ili penovi.
U smislu sto manji fotic tim bolje, moje misljenje je da vidim vecu buducnost u penovima pogotovo m43 nego u nekim DSLR entry-level.

Par fotki, za sad imam samo MD adapter
GF1 sa panasonik 20/1.7: ISO 200, 1/250, f 1.7

izrez na 100%

Minolta MD 50mm 3.5 macro: ISO 200, f 6.7 metz ct-60 indirektno

Minolta MD 250mm 5.6 spigel: ISO 200 1/500, da ne pliva okinuto sa stativa, posto nemam daljinski okinuto sa vuricom od aparata.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 17:08   #9
Iskreno, tema mi se čini bezveze, jer ima tema Manualni objektivi gdje stavljamo slike sa tim legacy objektivima, tako da je ovo čisto višak... Al to je moje mišljenje, a opet, za Olympus (isti senzor ko i Panasonic) imaš temu koja nije ograničena samo na DSLR aparate, već je i za m4/3...
__________________
Capture every day. There will never be another like today.
angelus984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 18:58   #10
Moj cilj je bio, otvorit temu koja ce zapravo izbacit DSLR.

Ima tu hrpa bezveznih tema koje su otvarane pa se niko nije bunio. Mozes si prelistat da ne nabrajam.
To sto kazes ima tema Manuelni objektivi, koliko sam vidio ima [ograničen budžet] Manualni objektivi , onda je trebalo pisat samo Manuelni objektivi posto Manuelni objektivi mogu kostat i par tisuca ojro. Zakaj provocirat.

al mi se cini da je tema ili preuranjena koju godinu, dok se ekipa ne izgustira na DSLR-ovima ili sam naletio na gnijezdo picajzli kojim svaka dlaka smeta
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 23:24   #11
hm, idem sad spavat, ali sutra spemam sa panaleicom na EP1
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 23:31   #12
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
hm, idem sad spavat, ali sutra spemam sa panaleicom na EP1
nije spem al nek se vidi - EP1 sa panasonic leica 25mm summiluxom za normalni 43:



crop:

__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 09:48   #13
..ovo je samo tangencijalno povezano sa temom...ali BH photo ima finu akciju na Panasonice GH2 do 17.12, 200$ sniženje na verziju sa kitom i 300$ sniženje na verziju sa 14-140 video kitom. Meni se 700$ za GH2 čini fakin bagatelom, kad vidiš što dobivaš za te novce kod canikony konkurencije....
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 17:56   #14
Taj GH2 je super deal, da bar imam koga da mi donese iz USA

Nego, evo jedan nabrzaka test između 14-42mm (kit objektiva za E-PL1) i 14-42mm MSC II R objektiva na E-PL3.







susko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 18:02   #15
Još jedna zanimljivost je da E-PL3 sa 14-35mm i E-5 s istim objektivom ne daju istu ekspoziciju.

Slika sam 2 slike na istim postavkama i slika od E-5 je svjetlija za kojih 1/3EV.
susko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 19:43   #16
Ja jos kitu nisam ni isprobo(kad se bude imalo malo vise vremena), posto mi ova 20- tako mali a ostar objektiv. Za fotkanje cak bi rade uzo jos dva tijela kad su vec tako jeftini. Na jednom 20-tica na drugom 45-tica a 12mm 2.0 oly ak ti bas zatreba nesto vise sirca. I sve skupa mozda nema ni jednu kilu.
Evo jos par sa tom 20-ticom: f4, 1/25, JPG iz kamere i 0 obrade

100% cropano

Jedna u boji: f2.2 i 1/30


Isprobo sam jos MD 50/1.2 , al i na 2.0 jos uvijek meni prejaka CA

Gledam ovaj GF3, posto na mom moram rucno prebacivat sa M na AF dok noviji modeli imaju mogucnost stalne manuelne korekcije a GF3 ima jos za izostravanje sliku u slici. To mi se cini zanimljivo. Al mislim da GF3 nema mogucnost stavljanje dodatnog trazila li grijesim?
@djuro, jel to na 1.4, malo mi se cini mekan
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 20:35   #17
Quote:
susko kaže: Pogledaj post
Taj GH2 je super deal, da bar imam koga da mi donese iz USA

Nego, evo jedan nabrzaka test između 14-42mm (kit objektiva za E-PL1) i 14-42mm MSC II R objektiva na E-PL3.





ja bas i ne vidim razliku.....!




ja bas i ne vidim neku razliku....
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 20:49   #18
1. verzija je bolja u centru, a ova druga verzija je bolja na rubovima
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 21:28   #19
Quote:
Red Dwarf kaže: Pogledaj post
1. verzija je bolja u centru, a ova druga verzija je bolja na rubovima
To je toliko mala razlika da je potpuno zanemariva, a k tome još treba uzeti u obzir tzv. "sample variation".
fotomc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 21:41   #20
bila bi potpuno zanemariva kad nebi skužio u čemu je razlika inače jasno se primjeti na recimo zelenim griljama itd
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:45.