Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2017., 18:46   #5961
veliki je problem što za bolje poslove (čitaj ->poslove sa 2x ili 3x većom plaćom od prosjeka) moraš pjevati njemački, ter provesti stanovito vrijeme tamo da možeš kužiti ko, kako i koga....
Dakle, kako znam da moja generacija relativno slabo priča njemački, baš me zanima koji to profili idu tamo počinjati od nule primjerice u 30-ima...


fensi poslove (ikakvog menadžiranja kompleksnije okoline) gdje ovisiš o vrhunskom korištenju jezika, dobar dio naših ljudi tamo nikako ne može imati...
ili se varam...

Dobivaju li naši ljudi tamo takve poslove iako natucaju njemački?
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 15.08.2017., 18:59   #5962
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post

Dobivaju li naši ljudi tamo takve poslove iako natucaju njemački?
Naši ljudi su u većini slučajeva tamo zaposleni kao balkanska sirotinja na dead end poslovima za plaću koja se vrti oko minimalca ili malo iznad. Sa druge pak strane, svakako je onda bolje biti sirotinja u inozemstvu za 10 tisuća kuna mjesečno uz poštivanje svih radnih prava, nego biti sirotinja za 3 tisuće kuna ovdje uz kršenje svih mogućih radničkih prava.
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 15.08.2017., 19:07   #5963
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
moja slobodna procjena koja ne mora biti niti blizu točna, ali s obzirom na broj hrvata koji su odselili iz moje bliže okoline samo u njemačku, a ovi što su ostali austrija će im doći kao kec na desetku baš zbog blizine
Da su otvorili u isto vrijeme kao njemci bi po meni tvoja procjena bila tocna. Ako vec je dio ljudi otišao, i osoba koja iz Njemačke ide u Austriju jer joj je bliže doma se ne broji. ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 15.08.2017., 20:26   #5964
Da znam njemački potražio bi zbog čega se razlikuju brojke bamfa i destatisa.

Međedino?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 15.08.2017., 22:28   #5965
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Da su otvorili u isto vrijeme kao njemci bi po meni tvoja procjena bila tocna. Ako vec je dio ljudi otišao, i osoba koja iz Njemačke ide u Austriju jer joj je bliže doma se ne broji. ;-)
Budemo tek saznali za dvije godine kakav će egzodus biti jer nisam ni za Njemačku očekivao ovoliki egzodus kakav je ovih dana, a još manje za Irsku

Ove što će se povući iz njemačke za Austriju ne brojim.

Zanimljivost ovih dana mi je što su iz Slavonije neki moji poznanici sa svojim firmama u određenim branšama poslovanje preselili u Mađarsku
homosapiens is online now  
Old 15.08.2017., 23:34   #5966
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
veliki je problem što za bolje poslove (čitaj ->poslove sa 2x ili 3x većom plaćom od prosjeka) moraš pjevati njemački, ter provesti stanovito vrijeme tamo da možeš kužiti ko, kako i koga....
Dakle, kako znam da moja generacija relativno slabo priča njemački, baš me zanima koji to profili idu tamo počinjati od nule primjerice u 30-ima...


fensi poslove (ikakvog menadžiranja kompleksnije okoline) gdje ovisiš o vrhunskom korištenju jezika, dobar dio naših ljudi tamo nikako ne može imati...
ili se varam...

Dobivaju li naši ljudi tamo takve poslove iako natucaju njemački?
Znam za par slučajeva gdje njemački nije bio nužan (posao na engleskom) - završen FER i ekonomija, dok je npr. u znanstvenom kontekstu (fizika, kemija, biologija...) apsolutno nebitan...
z_k is offline  
Old 15.08.2017., 23:38   #5967
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
veliki je problem što za bolje poslove (čitaj ->poslove sa 2x ili 3x većom plaćom od prosjeka) moraš pjevati njemački, ter provesti stanovito vrijeme tamo da možeš kužiti ko, kako i koga....
Dakle, kako znam da moja generacija relativno slabo priča njemački, baš me zanima koji to profili idu tamo počinjati od nule primjerice u 30-ima...

fensi poslove (ikakvog menadžiranja kompleksnije okoline) gdje ovisiš o vrhunskom korištenju jezika, dobar dio naših ljudi tamo nikako ne može imati...
ili se varam...

Dobivaju li naši ljudi tamo takve poslove iako natucaju njemački?
Za inženjerske poslove u nekim austrijskim firmama dovoljan je i samo engleski.
Znam dvoje inženjera koji su u Austriji. Jedan je sa 43 bez iti jedne riječi njemačkoga sada zaposlen tamo na inženjerskom poslu u međunarodnoj firmi a drugi je sa slabim znanjem (dakle samo osnovno korištenje) isto zaposlen u drugoj firmi.
Je, bez njemačkog je teže naći posao ali je moguće. Svi zaboravljaju da je svijet danas malo mjesto i da su sve veće korporacije zapravo multinacionalne i multikulturalne. Engleski je tamo obavezan i ujedno službeni jezik komunikacije. A svaki inženjer sa iskustvom danas zna engleski jer je to obavezno ako želiš iole napredovati. Tako je i u mojoj firmi ovdje u HR. Austrijanci i njemci jesu malo zatvoreni što se tiče jezika ali ni oni ne mogu izbjeći trendove.
Tako da za stručnjaka u inženjerskim zanimanjima znanje njemačkog i nije problem. Problem je za društvenjake, ekonomiste i poslove srednje stručne spreme gdje se mora komunicirati na njemačkom.
Kerefek76 is offline  
Old 16.08.2017., 01:02   #5968
Ali ideš živjeti i raditi barem na par godina u Njemačko govorno podrucje i teško ti je se potruditi naučiti jezik?
Pa što je to, nego biti ljen?
Pa ne ideš na 3 mjeseca ili kao prija da si imao boravak samo za 1-3 godine pa si još imao izpriku za biti ljen.
Živjeti ćeš tu, pa makar ako ti ne treba za posao, olakšava ti svakodnevni život.
Možeš pitati sve svakako a ne moraš tražiti nekog zemljaka da ti prevodi.
Poznajem njemaca koji ima 10-15 godina samo za godišnji dolazu u Hrvatsku i išli su naučiti koliko toliko hrvatski.
Ja nebi zaposlila nikoga tko je već 1-2 godine u Njemačkoj i intervju na njemačkom ne može tečno savladati. A i nebi napredovala nekoga tko ne pokaže volju učenja jezika jer je to nekako i odbijanje napredka makar bio odličan radnik ali kako će on druge učiti ako netko možda nezna toliko dobro engleski ili nema zemljaka koji može prevoditi taj dan tu.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 16.08.2017., 01:03   #5969
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Tako da za stručnjaka u inženjerskim zanimanjima znanje njemačkog i nije problem. Problem je za društvenjake, ekonomiste i poslove srednje stručne spreme gdje se mora komunicirati na njemačkom.
Inače se slažem s tvojim postovima, ali stalno pišeš ove stvari za društvenjake jer očito nemaš pojma ni čime se točno bave sve ekonomisti. To je okej, nije to veliki problem, samo prestani pisat pizdarije o kojima naprosto ne znaš. Ja recimo nemam pojma o inženjerima građevine i iako sam i sam znao takva zanimanja komentirat, okvirno, nisam ponavljao iste pizdarije konstantno ako me netko ukorio da ne govorim istinu.

Po čemu točno bi nekom tko se bavi računovodstvom (a tipični računovodstveni programi su tipa SAP i Oracle gdje imaš jezik po želji) ili financijama i slično trebao znati njemački ? Tj. treba, austrijanci vole čuvat svoje za jače pozicije i to čine upravo na taj način. Čak ću javno dati i firmu koja često ima otvorene pozicije za poslove bez znanja njemačkog-Raifeissen banka u Beču. Imam još jednu( u Beču ih ima sigurno par desetaka, ali ovo je ono što znam iz glave i što sam nedavno promatrao= di sam se javio i di sam već danas pozvan na assessment centar, ali radije ju ne bi podijelio dok mi isti ne završi.
Daleko od toga da je lako dobiti posao, ja o tome nemam pojma, ali mi pričamo o mogućnostima.

Ako ti nije bed, čisto da te pitam jer konstantno to pišeš, što konkretno misliš kakvo je to zanimanje ekonomista i čime se mi bavimo- generalno ? Da li znaš uopće diplomiranog ekonomista koji radi kao ekonomist jer da ti pravo kažem-ja ne znam . Znam revizore, računovođe, financije, bankare, ljude u prodaji/nabavi/logistici....al ne znam brat bratu nijednog ekonomista.

I usput već danas za visokoobrazovane koji žele radit u korporacijama (to su prije svega IT, strojari koji žele radit u tvornicama mega firmi i upravo ekonomisti) postoje sasvim realne mogućnosti da dobe posao u Austriji. Ja već sad imam kolegicu koja je iz kraja otkud ja dolazim, radila u investicijskoj banci u Mađarskoj i danas je u Grazu isto u jakoj firmi (ne zna zucnut njemački btw).

Korporacijama je najmanji problem srediti nekome radnu dozvolu čak i u zemljama poput Austrije koje imaju stanovite probleme sa nezaposlenošću.
Makar da me se krivo ne shvati, postoje korporacije koje se s time ne žele zajebavat.
Manjim firmama je puno teže kao i u svemu. One i da žele uzet nekog, prvo moraju provjerit burzu rada. Korporacijama/velikim firmama se tu masovno gleda kroz prste. Ovo ne tvrdim sa potpunom sigurnošću, ali znam da je takav slučaj u mnogo zemalja .

I usput da me netko krivo neš krivo ne shvati. Bez obzira da li za posao treba/ne treba njemački, po meni ga dugoročno treba. Neću reć da se nemre desit, ali sumnjam da i IT-evac može puno napredovati ako u 5 godina i dalje ne zna zucnut njemački. Mislim realno jebeš firmu koja bi ga promovirala, a nije se potrudio naučit minimalno jezika koji je koristan/relativno lagan/izuzetno bitan na menadžerskim pozicijama počevši od supervisora. Ne kažem da se ne desi i takav slučaj, ja samo kažem da ne naučiti njemački i živiti dulji niz godina u Njemačkoj i Austriji je i pitanje inteligencije. Imam u rodbini čovjeka koji je 20 godina u Stuttgartu i čovjek i dalje ne zna njemački. Uz dužno poštovanje, wtf ? Ne govorimo o nuklearnoj fizici, govorimo o jeziku koji je najsličniji engleskom jeziku na svijetu, a da nije engleski.Znam da je sranje sa njihovim dijalektima, i sam sam ga iskusio na vlastitoj koži u Berlinu gdje Nijemci stvarno očajno pričaju njemački( Turci daleko bolje ) , ali generalno u poslovnom svijetu vjerujem da je tog dijalekta ipak znatno manje i da je nebitan.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 16.08.2017., 01:18   #5970
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Znam za par slučajeva gdje njemački nije bio nužan (posao na engleskom) - završen FER i ekonomija, dok je npr. u znanstvenom kontekstu (fizika, kemija, biologija...) apsolutno nebitan...
Evo to je otprilike to.

Ali isto tak pogledaj što je kolega napisao. Napisao je 2 do 3x veća plaća od prosjeka. To su plaće 4 do 6 000 eura neto, 14 plaća godišnje. Ne znam tvoje slučajeve, ali nemojmo se lagat nemaju baš toliku plaću, a i kolega nije baš daš dao zgodan primjer jer 2 do 3x veću plaću od prosjeka je vjerojatno čak lakše imati i u Hrvatskoj(gdje brojke kažu da nije baš lagano) nego u Austriji. Ako u Hrvatskoj znamo da 3 puta veću plaću od prosjeka(to je oko 2000 eura) ima 30tak tisuća zaposlenika, u Austriji to nemre bit više od 60-70 000 ljudi sa 6 soma eura plaćom.

Realno je i kolega Sanchez rekao na vrlo fin način. Većina naših neće ići ni za 2 do 3x puta većom plaćom. Neće ići ni za prosječnom plaćom koja je oko 2000 eura (teško reć konkretno jer imaju 14 plaća), tj. oko 42 000 eura bruto godišnje je prosjek ako se ne varam....
Nego će se žicarit da rade pomoćne poslove u nekom bircu za minimalac ili tako nešto.

A sasvim realno i to ću odmah preporučat svima- tko se misli žicarit za minimalac- Beč je grozan izbor i s minimalcem se može jedino preživljavat. Jasno da su Hrvati talenti preživljavanja što je i normalno kad živiš sa 3000 kuna, ali život sa 9, 10 000 kuna u Beču stvarno nije highlife. Iskreno ako ignoriramo faktore poput samostalnosti(jer većina ljudi sa 3000 kuna živi kod roditelja), učenje jezika, nada (perspektive nema baš u dead-
end jobovima) za boljem sutra.....nisam čak siguran da se nekome i za te novce isplati seliti financijski.
U Austriji mislim da čak nemaju ni reguliran minimalac.
Dakle ekipa koja bi u Austriju išla na minimalac će ili ići u Graz (posebno Zagorci, Međimurje, Varaždin) ili je već otišla.

I bit će egzodusa u Austriju, ali mislim da će dobar dio tog egzodusa bit premještaj iz EU zemlje koja nije Hrvatska.
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ali ideš živjeti i raditi barem na par godina u Njemačko govorno podrucje i teško ti je se potruditi naučiti jezik?
Pa što je to, nego biti ljen?
Pa ne ideš na 3 mjeseca ili kao prija da si imao boravak samo za 1-3 godine pa si još imao izpriku za biti ljen.
Živjeti ćeš tu, pa makar ako ti ne treba za posao, olakšava ti svakodnevni život.
Možeš pitati sve svakako a ne moraš tražiti nekog zemljaka da ti prevodi.
Poznajem njemaca koji ima 10-15 godina samo za godišnji dolazu u Hrvatsku i išli su naučiti koliko toliko hrvatski.
Ja nebi zaposlila nikoga tko je već 1-2 godine u Njemačkoj i intervju na njemačkom ne može tečno savladati. A i nebi napredovala nekoga tko ne pokaže volju učenja jezika jer je to nekako i odbijanje napredka makar bio odličan radnik ali kako će on druge učiti ako netko možda nezna toliko dobro engleski ili nema zemljaka koji može prevoditi taj dan tu.
Ne znam koliko je to točno jer sad već dugo nisam bio u Austriji, ali u Austriji je čak navodno i problem da ne znaju baš svi ni engleski koliko u Njemačkoj. Nemam dokaza za ovu tvrdnju i lako moguće da sam rekao glupost , pa nek me netko slobodno ispravi .

A ovo da ne bi nikog zaposlila nakon 1-2 godine u Njemačkoj je normalna stvar . Ono što sam i ja iznad rekao, ne govorimo o kineskom, nego o njemačkom jeziku. Taj jezik dobro dođe i van Austrije i Njemačke itekako. Čak bi rekao da u nekim zemljama i bolje nego tamo.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 16.08.2017. at 01:29.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 16.08.2017., 03:32   #5971
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
veliki je problem što za bolje poslove (čitaj ->poslove sa 2x ili 3x većom plaćom od prosjeka) moraš pjevati njemački, ter provesti stanovito vrijeme tamo da možeš kužiti ko, kako i koga....
Dakle, kako znam da moja generacija relativno slabo priča njemački, baš me zanima koji to profili idu tamo počinjati od nule primjerice u 30-ima...


fensi poslove (ikakvog menadžiranja kompleksnije okoline) gdje ovisiš o vrhunskom korištenju jezika, dobar dio naših ljudi tamo nikako ne može imati...
ili se varam...

Dobivaju li naši ljudi tamo takve poslove iako natucaju njemački?
pretpostavljam da se tu radi o ekipi iz međimurja većinom i zagorja možda, jer kod njih je njemački bio prvi jezik, imam par frendova od gore koji samo njemački govore, i kad su došli na faks u zg im je to bio problem
za posao, u njemačkoj recimo u Hami gdje imam nekoga, ne ne trebaš znati njemački jer ga većina u uredu ne govori, radi se o menađerskim pozicijama, valjda ima takvih firmi i u Austriji
ista osoba ga zna sada,ali je to ipak kako je gore pisano, bio utjecaj jednostavno boravka i društvenog života
KILLERDOG is offline  
Old 16.08.2017., 03:56   #5972
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Evo to je otprilike to.

Ali isto tak pogledaj što je kolega napisao. Napisao je 2 do 3x veća plaća od prosjeka. To su plaće 4 do 6 000 eura neto, 14 plaća godišnje. Ne znam tvoje slučajeve, ali nemojmo se lagat nemaju baš toliku plaću, a i kolega nije baš daš dao zgodan primjer jer 2 do 3x veću plaću od prosjeka je vjerojatno čak lakše imati i u Hrvatskoj(gdje brojke kažu da nije baš lagano) nego u Austriji. Ako u Hrvatskoj znamo da 3 puta veću plaću od prosjeka(to je oko 2000 eura) ima 30tak tisuća zaposlenika, u Austriji to nemre bit više od 60-70 000 ljudi sa 6 soma eura plaćom.

Realno je i kolega Sanchez rekao na vrlo fin način. Većina naših neće ići ni za 2 do 3x puta većom plaćom. Neće ići ni za prosječnom plaćom koja je oko 2000 eura (teško reć konkretno jer imaju 14 plaća), tj. oko 42 000 eura bruto godišnje je prosjek ako se ne varam....
Nego će se žicarit da rade pomoćne poslove u nekom bircu za minimalac ili tako nešto.

A sasvim realno i to ću odmah preporučat svima- tko se misli žicarit za minimalac- Beč je grozan izbor i s minimalcem se može jedino preživljavat. Jasno da su Hrvati talenti preživljavanja što je i normalno kad živiš sa 3000 kuna, ali život sa 9, 10 000 kuna u Beču stvarno nije highlife. Iskreno ako ignoriramo faktore poput samostalnosti(jer većina ljudi sa 3000 kuna živi kod roditelja), učenje jezika, nada (perspektive nema baš u dead-
end jobovima) za boljem sutra.....nisam čak siguran da se nekome i za te novce isplati seliti financijski.
U Austriji mislim da čak nemaju ni reguliran minimalac.
Dakle ekipa koja bi u Austriju išla na minimalac će ili ići u Graz (posebno Zagorci, Međimurje, Varaždin) ili je već otišla.

I bit će egzodusa u Austriju, ali mislim da će dobar dio tog egzodusa bit premještaj iz EU zemlje koja nije Hrvatska.


Ne znam koliko je to točno jer sad već dugo nisam bio u Austriji, ali u Austriji je čak navodno i problem da ne znaju baš svi ni engleski koliko u Njemačkoj. Nemam dokaza za ovu tvrdnju i lako moguće da sam rekao glupost , pa nek me netko slobodno ispravi .

A ovo da ne bi nikog zaposlila nakon 1-2 godine u Njemačkoj je normalna stvar . Ono što sam i ja iznad rekao, ne govorimo o kineskom, nego o njemačkom jeziku. Taj jezik dobro dođe i van Austrije i Njemačke itekako. Čak bi rekao da u nekim zemljama i bolje nego tamo.
Pa koliki broj blagajnica u Konzumu zna engleski? Tako ti je i u Njemačkoj.
Imaš osobe sa manje škole i koje ne koriste taj jezik i s tim ga zaborave.

Što se tiče managera je sve pitanje u kojoj poziciji i da li se poduzeće vidi kao regionalno ili svjetsko.
Znači da negdje nema veze da li znaš njemački ili ne za tu poziciju jer firma radi i misli isključivo globalno, valjda imaju i dio proizvidnje u Aziji itd. Ako je obiteljska i regijska firma, sa ponosom na svoje korijene će ti možda oprostiti ići na kraju imena ali ne znanje jezika neće.

Ne znam uopće čemu ova vielika diskusija i borba nekih protiv jezika, pa da znaš govoriti bilo koji jezik to neće štetiti nikada, nego ti jedino može biti korisno.

Pa netko tko ima dobru poziciju u Hrvatskoj ne napušta tu jer je gladan sa svojih 15.000kn (i rješenim stambenim pitanjem) nego zato jer hoće napredovati, jer su mu mogućnosti u malom tržištu ograničene i sada će ta više obrazovana osoba limitirati sebi u izboru jer mu se ne da ili nemoze učiti njemački?

Pa kako je stigla do višeg obrazovanja?
Pa o čemu mi uopće pričamo?

To je po meni isto kuda ideš 20. U mjesecu sa svojih zadnji 1000kn u kladionicu nadajući se da ako dobiješ ćeš lakše proći do sljedece plaće? Naravno može uspjeti ali koliko je to pametno?

Ja sam ne koristeći jezike koje sam učila većinu jezika dosta zaboravila ali iman položene ispite na osnovu kojih sam nekada dobila i bolju plaću. A ovdje se govori o jeziku države u koju ideš živjeti.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 16.08.2017., 13:49   #5973
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
veliki je problem što za bolje poslove (čitaj ->poslove sa 2x ili 3x većom plaćom od prosjeka) moraš pjevati njemački, ter provesti stanovito vrijeme tamo da možeš kužiti ko, kako i koga....
Dakle, kako znam da moja generacija relativno slabo priča njemački, baš me zanima koji to profili idu tamo počinjati od nule primjerice u 30-ima...


fensi poslove (ikakvog menadžiranja kompleksnije okoline) gdje ovisiš o vrhunskom korištenju jezika, dobar dio naših ljudi tamo nikako ne može imati...
ili se varam...

Dobivaju li naši ljudi tamo takve poslove iako natucaju njemački?
Pa dobro, mislis li da smo svi na razini DHL raznosaca paketa?
Moze se uspjeti. Uspjeh je trenutno na razini 150 - 200 somova eura netto godisnje. Nisi miljarder, ali gledas sve male Svabe von oben. Ako ti je manje od 40 i nisi ozenjen...to je vrlo lijep zivot. Sve je doduse skupo, ali s takvim prihodima mozes i reinvestirati i dostupan ti je kapital za nove poslovne poduhvate. Ja sam preselio s 37. Doduse, cilj mi je bio samostalni rad, biti vlasnik kapitala.
pesdewschegg is offline  
Old 17.08.2017., 11:43   #5974
Nije sve u flipanju burgera ili managerskim pozicijama. Postoji citav svijet izmedju i tu je vecina.

Ja sam otisao sa 37 godina van i poceo prakticki iz pocetka kao network engineer. Hrvatska jos nije bila u EU, a meni se i nije cekalo da udje. Tako znam jos dosta ljudi, pa i jos vise ljudi iz Srbije i Bosne koje nisu u EU pa eto ih gore.
Povjesnicara Hrvatske umjetnosti i slicna zvanja s kojima se finu zivi u Hrvatskoj (ako dobijes posao) bas i ne trebaju, ali informaticare, programere, strojare, kemicare, svakako trebaju.

Znanje Engleskog ili Njemackog jezika je neka normala. Nizozemski smo naucili koliko kome treba i koliko je tko ulozio truda i vremena.

Place od 4-5K eura bruto su nam normala. Ostane ti 2,5-3K eura neto i 13a placa za troskove godisnjeg. Vecina porodica (muz, zene i 2-3 djece) zivi od jedne place.
U zadnjih 15 godina sam sjeo vani na pivu, koliko bi puta u Zagrebu sjeo u mjesec dana, ali to mozda dodje i sa godinama.
NenadX is offline  
Old 17.08.2017., 12:33   #5975
Ma nije Kafić dio društva i poslovnog zivota ja u 4-6 tjedana u Splitu sam približno u kafićima i restoranima kao ostali 46-48 tjedana u njemackoj. I to svejedno da li sam i Splitu za odmor ili poslovno.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 17.08.2017., 12:47   #5976
Quote:
pesdewschegg kaže: Pogledaj post
Pa dobro, mislis li da smo svi na razini DHL raznosaca paketa?
Moze se uspjeti. Uspjeh je trenutno na razini 150 - 200 somova eura netto godisnje. Nisi miljarder, ali gledas sve male Svabe von oben. Ako ti je manje od 40 i nisi ozenjen...to je vrlo lijep zivot. Sve je doduse skupo, ali s takvim prihodima mozes i reinvestirati i dostupan ti je kapital za nove poslovne poduhvate. Ja sam preselio s 37. Doduse, cilj mi je bio samostalni rad, biti vlasnik kapitala.
Sto ti vidiš kao skupo ako imaš 150-200k € netto. U cemu ti je tu novcani problem?
Kupnja stana na top lokacijama mozda jos ako isti mora imati vise od 100m2?

Ali daleko od toga da si uspio kada ti je zadovoljstvo "gledati male svabe von oben". Nisi se jos nasao u zivotu i imas na tome jos raditi. ;-)

Uspjeh je da si sretan s time sto imas, pa to bilo 20k netto ili 500k netto.
Ako imas zadovoljstvo u svom radu, projekte koje gustas raditi, ili evo ako možes na vrijeme kuci i posvetiti se obitelji ili tebi drugim vaznim stvarima koje ti daju zadovoljstvo.

Par koji je bio u Hrvatskoj na minimalcu i sada nek su i njemackoj oboj malo iznad njega je isto uspio nesto. Ima ciljeve namjestiti stan, auto, viditi nesto svijeta i mozda doci do nekretnine. Zasto nebi to mogli sa malo skromnosti i sa skupa netto 30-40k € ?
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 17.08.2017., 15:10   #5977
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Sto ti vidiš kao skupo ako imaš 150-200k € netto. U cemu ti je tu novcani problem?
Kupnja stana na top lokacijama mozda jos ako isti mora imati vise od 100m2?
Upravo to. Zelim biti najbolji. Dok disem, tezit cu boljemu - to je u prirodi poduzetnistva.

Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ali daleko od toga da si uspio kada ti je zadovoljstvo "gledati male svabe von oben". Nisi se jos nasao u zivotu i imas na tome jos raditi. ;-)
Fali tebi testosterona.

Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post

Uspjeh je da si sretan s time sto imas, pa to bilo 20k netto ili 500k netto.
Ako imas zadovoljstvo u svom radu, projekte koje gustas raditi, ili evo ako možes na vrijeme kuci i posvetiti se obitelji ili tebi drugim vaznim stvarima koje ti daju zadovoljstvo.
Uspjeh je zacrtavati nove ciljeve i ostvarivati ih. Naravno, sve ovisi o tome gdje je start i kakav je svjetonazor u glavi.

Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Par koji je bio u Hrvatskoj na minimalcu i sada nek su i njemackoj oboj malo iznad njega je isto uspio nesto. Ima ciljeve namjestiti stan, auto, viditi nesto svijeta i mozda doci do nekretnine. Zasto nebi to mogli sa malo skromnosti i sa skupa netto 30-40k € ?
Ja samo zelim stimulirati ambicioznije i obrazovanije s dobrim znanjem jezika koji su zaglavili na Balkanu - da se moze i ozbiljniju lovu zaraditi uz nesto rizika.
pesdewschegg is offline  
Old 17.08.2017., 15:18   #5978
Neki normalan život u Austriji (za onoga tko želi biti blizu Hrvatske) je vrlo dohvatljiv. Ako si VSS tehničke struke lako ćeš kroz neko vrijeme dostići cca 2500 eura neto za 40 sati tjedno. Nek ti žena radi neki poslić od 4 sata za cca 800 aura + 13-ta i 14-ta plaća (koja je zbog manjeg poreza veća od 2500 eura) + još na to doplatak za dvoje djece i možeš zaista lijepo živjeti i imati miran obiteljski život.
Ako radite u nekoj normalnoj Austrijskoj firmi samo ta 13-ta i 14-ta plaća su itekakva financijska injekcija. Ajde recite mi firmu u Hrvatskoj koja i za regres i za božićnicu daje 110% neto plaće? Samo sa tom lovom imate itekakav godišnji odmor u hotelu sa 4 zvjezdice na hrvatskoj obali + skijanje zimi. U Hrvatskoj sa regresom i božićnicom samo pokrpate rupe
Kerefek76 is offline  
Old 17.08.2017., 15:21   #5979
Kad sam dosao na prvi ozbiljni posao u Verizon, tip se hvali kako firma raste i bla, bla...

Na kraju pita on: ima li pitanja?

Kad ce biti dosta? Koji je cilj? pitam ja.

Tip je skoro pao sa stolice.
NenadX is offline  
Old 17.08.2017., 15:39   #5980
Quote:
NenadX kaže: Pogledaj post
Kad sam dosao na prvi ozbiljni posao u Verizon, tip se hvali kako firma raste i bla, bla...

Na kraju pita on: ima li pitanja?

Kad ce biti dosta? Koji je cilj? pitam ja.

Tip je skoro pao sa stolice.
koristio sam ja usluge tvojih kolega...network inženjera Verizona diljem Europe. Dobri dečki taj Verizon :klap:


ne bih bio network inženjer u nekom mrtvom uredu ni da me zalijevaš zlatom

sad bih u Verizon išao eventualno kao neki lijepi srednji menadžment


malo podrkavanja po Excelu i na sastancima za oveću lovu..dec it. To bi bio moj "egzodus".
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.