Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2017., 12:13   #1
Problem s brzinom mreže

Imam T-Com-ovu optiku i 100 Mbps brzinu, što jest jest, na žici uspješno mjerim istu. Problem je nastao kad sam odlučio radni stol iz sobe premjestiti u dnevni (jer je tamo klima ). Kako to kod nas biva, naši vrli operateri se uopće ne potrude napraviti neku utičnicu ili nešto nego su mi optički kabel uveli iz hodnika ravno u sobu, direkt u ONT koji je na stolu. U dnevnom mi laptop preko Wi-Fi-a hvata niti 10 Mbps !?? Router je Speedport W724V a u laptopu imam Intel AC 7260 koji je 802.11ac i kaže max speed 300/867 Mbps.

Uspio sam ethernet kabel koji povezuje ONT i router provesti iz sobe u dnevni kroz rupu u zidu i postaviti Speedport u dnevni, sad je udaljen oko metar i pol zračne linije od laptopa ali brzina se jedva popne do 30 Mbps. Dakle koji klinac? Čuo sam već negdje da je Speedport go*no od rutera kad je u pitanju Wi-Fi (ima logike pošto nema vanjske antene) ali baš toliko? Treba možda nešto dodatno podesiti (nisam ništa dirao otkad su ga T-Comovci podesili)? Je li problem u Speedportu, pa da se žalim T-Comu da mi daju novi, bolji router koji će moći barem u istoj prostoriji prenositi punu brzinu koju plaćam?

Druga opcija je dovesti ruter ili barem kabel do radnog stola, ali ethernet kabel je previše velik i nezgrapan i to je teško izvedivo. Ono što sam mislio je produžiti optički kabel pa dovesti i ONT do stola. Optički kabel je proziran i sitan, gotovo nevidljiv i lako ga mogu voditi po stanu. Međutim, ispada da je kupovanje kabla "na metar" i onda "montaža" utičnica nemoguća nama laicima bez skupe opreme. Štoviše, ne uspijevam naći za kupiti ni gotove kablove koje imaju žensku utičnicu s jedne strane a mušku s druge, pa da produžim postojeći. Gdje mogu kupiti takve stvari? To bi mi bilo dobro i zbog još jedne stvari, jer ova postojeća instalacija je idio*ska. Dogodilo mi se već da mi je ONT pao sa stola prilikom čišćenja i pukao je kabel pa su morali opet sprovoditi iz hodnika u stan. A to će se događati sigurno na godišnjoj razini jer sam nespretan. Glupo je da nisu sproveli u utičnicu u zidu pa da od utičnice do ONT-a ide kabel koji ja mogu lako zamijeniti svaki put kad pukne a ne da čekam njih tjedan dana.

Treća opcija je Powerline adapter ali su previše skupi.
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 12:28   #2
Wifi nekad radi problem, i mene su iz optime uvjeravali da imam preko 10 mb ali wifi je hvatao oko 5, a blizu. Međutim na žicu skoro 11. Žica je majka.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 12:34   #3
Sad negdje čitam da tek od nedavno dijele Speedport sa AC standardom, ja ga imam od 12. mjeseca i moguće je da je stara verzija u pitanju. Nisam trenutno u stanu da pogledam točnu oznaku na routeru. Ako je do toga problem, ima da frajeri to riješe kako umiju i znaju odnosno nek mi donesu novi. Znam da je žica najbolja ali ako mogu tih 100 Mbps dobiti na Wi-Fi (a sa AC standardom mislim da bi trebalo moći), ne da mi se provlačiti kablove. Gledam na jednom drugom forumu da imaju preko 200 Mbps na 4m udaljenosti.

I ostaje pitanje, da li je moguće kupiti "produžni" za optiku? Ako već budem išao na žicu, onda ću optiku provlačiti do stola.
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.