Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2017., 22:18   #1
Ovisnost o Coca-Coli

Ne mogu shvatiti kako i sto. Jos dok sam bio u srednjoj skoli ajmo reci da sam 2-3 puta znao opaliti sendvic liziku sunka sir i 0,5l coca colu. Onda to nije bio problem jer sam bio aktivni sportas i sve bi to sredio kroz treninge koji su bili redoviti. Nisam osjecao nikakvih problema i nisam bio neki ovisnik.

I sada nekoliko godina kasnije moram reci kako sam blagi ovisnik o coli. Nisu to ogromne kolicine ali ipak se moram zapitati zasto to radim. Kad god je meso za rucak ja moram imati kolu i tjesim se kako je uz meso to ok i da nema tu nista lose. Najgore je navecer kad uopce ne bi to trebao. Ajmo reci da dnevno bude 1l cole. I onda kazem dosta...

To dosta traje max 3 dana, a vec cetvrti organizam trazi i trazi. Pocinju glavobolje koje su uzasne pa se opet tjesim (meso dejavu) kako cu s colom to srediti. Strasno nesto. Prosao sam 100kg iako sam i dalje aktivan sportas, i svi mi govore kako to moram izbaciti jer je otrov. Gledas one odvratne video materijale gdje se kola koristi za svakve gluposti, ali ja i dalje po svome. Zgadi na koji dan ali opet se upali alarm...

I jucer krenem sa detoksikacijom. Narucio sam neke pizdarije i jedva sam uspio izdrzati jedan dan, ali navecer sam morao nesto gricnuti. Poceli su strasni bolovi, glava me ubijala kao da sam imao nesto u glavi, poceo sam se strasno znojiti i danas ujutro bar 10 puta isao na wc zbog uzasnog proljeva koji mi nije dao mira. Ovo je valjda dokaz kako mi je organizam totalno u banani. Sad imam 25 godina i krajnje je vrijeme da pocnem zdravije voditi prehranu inace cu otici k vragu. Danas nisam mogao nastaviti detoksikaciju jer mi je guzica doslovce otisla od sjedenja na skoljci. Sutra cu mozda nastaviti ali pretesko mi je. Vidjevsi neke simptome to je dokaz da sam u banani.

I sada mene zanima, kako da ja ovo prekinem za sva vremena? U redu je za recimo rostiljem opaliti 2-3 case kole jer zbilja pomogne u probavi ili posebno kad za rucak roknem snicle ili spagete bolonjez. Cola mi savrseno legne uz to. Pokusavam samo vodu rokati ali neuspjesno. Kakko da ovo prekinem? Koje su alternative? Kako prevariti organizam unosenjem neceg drugog? Mineralna ali kako? Slusam vase sugestije jer zaista trebam pomoc oko toga. Ne muljam nikoga i svima govorim kako sam blagi ovisnik o coli. A sada je vrijeme da to izbacim i da vratim staru formu jer sa 100kg se mucim poput nekakvog prasca. Uzasno... hvala
Zaljubljeni111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:35   #2
Moja najbolja frendica je bila uzasan ovisnik o coli od srednje skole ,znaci od svojih cca 15god do pred 4god,tocnije punih 18 god je nenormalno udarala po coli,dan joj je pocimao cim je otvorila oci sa cuganjem cole casu za casom,dnevno je pila oko 3l cca.svatko je znao sta mora bit na stolu kad ona dodje kod njega,dok jedan dan nije samo rekla dosta je nema je vise,izlila ostatak sta je bio u boci i nikad ju nije vise pogledala
Ne bi bila ni tada da ju dr nije prestrasila,poceo joj tlak svikat,jetrene povisene itd.
Uglavnom kad ju je prestala piti u godinu dana je smrsavila 7kg trbuh joj nestao i kaze da se poletnije i super osjeca
I ja ju volim isto,najbolje pice mi je,nisam ovisnik o njoj ali se vrlo lako navuces na nju,tako da ju izbjegavam koliko mogu j rijetko u kupujem a kad je pred menom nemam granice tocim casu na casu
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:42   #3
Ja pitao savjet kako da se izvucem iz ove napasti, a ti mi nabacis ovu fora pricu

Ma spasava me sto sam aktivni sportas, ali stanje je zaista alarmantno... rekao sam da cu prije ljeta prestati ali opet udaram. Uspijem 2-3, a onda krenu glavobolje proklete i bas tijelo trazi. Ne znam sto da napravim...
Zaljubljeni111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 23:06   #4
Imaj karakter ko i ona
Reci od danas je dosta i doviđenja kao da nikad nije postajala
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 08:38   #5
Poslano sa Zdravlja.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 09:11   #6
Kriza kao i kod bilo kakvog odvikavanja-od cigareta, alkohola, slatkisa... Moras pregristi, tih par dana glavobolja i muke, pa da vidis kako bude poslije

A za probavu uz rostilj/pizzu i sl.je mineralna dusu dala
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 12:22   #7
kad dobijes glavobolju, probaj piti kavu ali bez secera umjesto kole!!!!!
nescafe ili onu americku, jos bolje!
Bistrooki Mutna Vida is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 17:25   #8
Za ovisnost o seceru izbaciti rafinirano, i opcenito smanjiti ugljikohidrate, za nekoliko tjedana bi se mogao resetirati toliko da ce ti cola biti preslatka. Pojacaj unos zdravih masnoca, vlakana i pripazi na dovoljan unos proteina: bit ces dulje sit i manje ce te vuci za slatkim. Malo prouci lchf ili paleo prehranu.

Za ovisnost o kofeinu nemam savjet.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 21:08   #9
Znam ljude koji su se strašno udebljali od kole, nažlost prije mjesec dana jedan je dožvio infrakt u 34 godini i nije preživio.

Ako ti ovo nije dovoljan stimulans da prestaneš, onda ne znam šta jest.

Ako danas prestaneš sutra ćeš sam sebi biti zahvalan.

Sve je ok sada dok ti je 25, organizam trpi ali se troši a fakturu će ti ispostavit vrlo brzo ako tako nastaviš.

Znači ne treba ti savjet, treba samo da baciš to.

Znaš da je loše a piješ, ako si slab nećeš baciti, jer ružne navike imaju samo slabi ljudi
AdinSa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 16:51   #10
Danas mi je prvi dan i idem bas probati, haha. Sto da uzimam kad krene glavobolja, u prijevodu potraznja tijela za kolom? Netko je tu napisao zasto mineralna? Pa zar to nije puno bolje, a i nekoliko osoba mi je upravo to savjetovalo...

Probat cu samo vodu gurati pa cemo vidjeti. Mene je sram sto me od toga nisu mogle maknuti ni razni video materijali koje sam napisao u samom uvodu. Dokaz da sam slab.... Sport me ajmo reci vadi iz svega toga ali pretil sam i zelim se vratiti svojoj staroj verziji. Mrsav za popizdit i da ti svi govore kako moras dobiti par kila
Zaljubljeni111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 20:33   #11
Ja sam ju prije isto loko ko budala, 2 litre dnevno. Najgore je što paše kad ručaš ili večeraš. Al eto sada sam je zamjenio sa ovim Jamnicama senzacijama, mislim da nisu tolikio loše kao kola.
villa7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 20:42   #12
Quote:
Bistrooki Mutna Vida kaže: Pogledaj post
kad dobijes glavobolju, probaj piti kavu ali bez secera umjesto kole!!!!!
nescafe ili onu americku, jos bolje!
Quote:
Zaljubljeni111 kaže: Pogledaj post
... Sto da uzimam kad krene glavobolja, u prijevodu potraznja tijela za kolom?
nije zabavno pisati ljudima koji uopće ne čitaju, a dobar savjet si tu dobio. glavobolja ti dolazi od naglog smanjivanja kofeina.

zašto nisi prvo probao postepeno se skidati, prvo cola zero bez šećera, pa smanjiti količinu, pa zamijeniti dio kavom (bez šećera) i vodom, svejedno kojom. koliko vidim što si gore opisao, totalno cold turkey presijecanje ti ne leži. daj si mjesec dana da se pomalo skineš, da ti organizam dođe sebi.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 20:52   #13
Ja sam od Coca-cole Zero završio na toaletu jedom, mislim da je bilo više od 20-tak stolica, žgaravica pržila Bože sačuvaj, bolio me trbuh valjda 3 dana, a nije prošao rok bio. Rekoh sebi nikad više!
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 21:14   #14
to gore je bio prijedlog načina smanjivanja, nije to obavezno tim redom, ali bitno je maknuti sav taj šećer iz svakodnevnog unosa. 1 litra cole sadrži 7 jušnih žlica šećera. zamislite da si tu količinu dodajete u čašu pred sobom.

ako si preosjetljiv na aspartam očito ga nećeš konzumirati, no milijuni ga koriste bez loših efekata.

meni recimo okus nijednog umjetnog zaslađivača nije dobar, nije mi ni stevia dobra, lakše mi je bilo naviknuti se na neslatko.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 23:06   #15
villa7, ma opisao si me iako ja nisam po 2 litre dnevno vec sam bio zadovoljan sa 1 litrom, a nekad je i pola litre bilo dovoljno. Uz rucak i navecer recimo pogledati tekmu je uzitak, pogotovo kad je hladna kao led. Rucak i meso pa sta ti vise treba nego prokleta kola. Ugl samo je bilo bitno da je prodem. S vremenom sam shvacao da sam ovisnik, ai moji doma su me poceli zajebavati, iako nije to neka sad velika ovisnost jer mogu 1-2 dana izdrati ali vec 3-4 dan krecu glavobolje i tijelo trazi.

Ma kakvi postepeno, ne mogu i ne znam. Jako lose sve to radim i mrzim se zbog toga

Budem se potrudio sada to smanjiti drasticno. Eventualno samo uz spagete i snicle, tu si ne mogu pomoci
Zaljubljeni111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 00:03   #16
@zaljubljeni111, jesi li uhvatio ovo što ti govorimo o kofeinu i glavobolji?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 08:40   #17
Quote:
Arum kaže: Pogledaj post
Ja sam od Coca-cole Zero završio na toaletu jedom, mislim da je bilo više od 20-tak stolica, žgaravica pržila Bože sačuvaj, bolio me trbuh valjda 3 dana, a nije prošao rok bio. Rekoh sebi nikad više!
sladilo
to je laksativ
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 14:17   #18
a pazi panegirike coca-coli taman za reklamu.

dok god netko piše ovakve hvalospjeve svom objektu ovisnosti, nema tu nikakve želje za odvikavanjem, a kad nema unutarnje motivacije sve je "ja to ne mogu". ne priznaje se da je zapravo "ja to neću".

bit ce odvikavanje vrlo lako i brzo kad se dobije neku opakiju dijagnozu, onda najednom cola neće bit neophodna uz svaki ručak. ali zasto reagirati u preddijabetesu kad se moze pricekati i pravi dijabetes.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 14:50   #19
ako boli glava, uzmi analgetik, u čemu je problem?
glava boli jer tijelo traži kofein. par puta sam prekidala s kavom i Lupocet mi je svaki put pomogao kod glavobolje, riješava simptome, a dalje ideš kao i kod svake apstinencije, pokušavaš preklopiti switch u glavi.

što se tiče probave, smanji unos crvenog mesa i roštilja pa ti Cola neće ni trebati. nije ti dobro toliko ni po mesu udarati. jedi piletinu, salate, kuhaj si juhe, ne kombiniraj meso s ugljikohidratima. ako ne možeš bez cole probaviti mesetinu, tijelo ti nešto govori.

za svaku štetnu tvar (alkohol, šećer, glukozno-fruktozni sirup, cigarete), ja si mantram u glavi "tvome tijelu to ne treba" i to mi pomaže, doduše u fazi kad fizičke ovisnosti nema. doći ćeš i ti do te faze, samo ustraj u detoksikaciji. dakle, ako glava boli, popij si tabletu i idi prošetati na svjež zrak, da se makneš od frižidera.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 15:09   #20
jedna šalica kave dnevno, ne prejake, sa vrlo malo ili ništa šećera nije škodljiva (govorim o velikoj većini ljudi, da se sad ne nađu pozvani prijaviti pojedini slučajevi).
sigurno je manje škodljiva od analgetika.

za sve ostalo se slažem, a pomaže i sjetiti se koliko para na nama zarađuju oni koji nam prodaju to smeće koje si spomenula, Lizzie M, i koji su doista jako motivirani da nas naprave i održe ovisnicima.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.