Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2014., 17:08   #81
Quote:
84737 kaže: Pogledaj post
Bude proslo, a kako Angelsss kaze, tijelo se navikne i bude ovisnicka kriza.
Treba ponekad i par mjeseci da se ocistis.
Hvala puno svaki mi je podatak bitan, znaci treba dosta da se covjek vrati u normalu bas su grozne tablete
Darkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 11:22   #82
A gle, obzirom da je crohn u pitanju (samim time je i imunoloski sustav poremecen) tako da "takve sitnice" odnosno razni dermatoloski problemi ni nisu neka novost. Medrol je zeznut lijek, ali ako je osnovna bolest u tijeku onda je on jedini koji moze dovesti do naglog poboljsanja.
Nazalost crohn je jako individulan i nitko ti nemoze sa sigurnoscu reci sto ce ti se i kako manifestirati u odredenom trenutku.

Samo hrabro, bude i losijih i boljih dana (kao i opcenito u zivotu)
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 13:15   #83
Quote:
84737 kaže: Pogledaj post
A gle, obzirom da je crohn u pitanju (samim time je i imunoloski sustav poremecen) tako da "takve sitnice" odnosno razni dermatoloski problemi ni nisu neka novost. Medrol je zeznut lijek, ali ako je osnovna bolest u tijeku onda je on jedini koji moze dovesti do naglog poboljsanja.
Nazalost crohn je jako individulan i nitko ti nemoze sa sigurnoscu reci sto ce ti se i kako manifestirati u odredenom trenutku.

Samo hrabro, bude i losijih i boljih dana (kao i opcenito u zivotu)
Da bas tako bude dana sasvim sve normalno kao potpuno zdrav, a bude zaista losi dana nazalost
Darkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 19:04   #84
Da li je netko od nuspojava imao učestalo mokrenje? 4 tjedna pijem medrol, malu dozu doduše (12 mg a sad 8) ali malo mi je neobično što se po noći dižem par puta u wc što nije baš tipično?
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 20:38   #85
Nadam se da te neće uvrijediti usporedba, ali upravo moja Luna (kujica) ne prestaje mokriti nakon tri tjedna injekcija Medrola (jedna injekcija tjedno). Veterinar je potvrdio da je to nuspojava koja traje još neko vrijeme nakon zadnje injekcije i stvarno je tako. Također je i stalno gladna, što isto prati uzimanje Medrola.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 20:43   #86
Haha neću se uvrijediti... I malo mi je laknulo jer se među nuspojavama spominje i dijabetes. Inače što se tiče apetita i kilaze ja sam i smrsavila ali pazim šta jedem - povrće i rižu uglavnom i jako malo solim
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 21:10   #87
nakon relativno neuspješnog liječenja nealergijske astme primala sam 5 dana injekcije solu medrola. Nuspojave; glutealna bol... Umirala sam i dana nisam provela na bolovanju, nakon injekcija i malo inhalacija sam odradila (i odvozila zavidnu kilometražu). Da sam bila u mogućnosti, odležala bih barem 2 tjedna doma.
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 22:14   #88
Blue bell ja sam piškila ko luda i od dexametazona i od medrola i evo sada od decortina. Eno imaš moje upise na temi o lupusu di curke ispitujem da li je normalno toliko piškiti od njih pa su mi neke savjetovale da čekiram da nije urinarna infekcija (bilo je od kortića). To ti je kod mene trajalo tako jedno 3-4 tjedna dok se valjda nije i tijelo naviklo, a i dokica mi je smanjila dozu tako da je sada ok što se tiče piškenja.

A što se tiče nuspojava, meni su od medrola ispucale bile kapilarice na licu i sva sam bila u sitnim prištićima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 10:08   #89
Quote:
blue-bell kaže: Pogledaj post
Da li je netko od nuspojava imao učestalo mokrenje? 4 tjedna pijem medrol, malu dozu doduše (12 mg a sad 8) ali malo mi je neobično što se po noći dižem par puta u wc što nije baš tipično?
Tako je i meni bilo u početku, a kasnije se organizam navikao.
Mada, i sada, nakon nekoliko godina s medrolom, isto imam dana kada moram svakih pola sata mokriti.
Moja kombinacija lijekova inače utječe na zadržavanje tekućine u organizmu, tako da su mi ti dani koma, jer moram biti stalno u pripravnosti

Što se apetita tiče, lucky you
Ja sam u prvih godinu dana s kortićima dobila dobrih 20ak kg i nema teorije da ih se rješim, eventualno kad prestanem s medrolom
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 15:12   #90
Quote:
Angelsss kaže: Pogledaj post
Da nisi možda prebrzo prestao piti medrol?
Ja sam igrom slučaja trenutno na najmanjoj dozi, zbog biološkog lijeka, i u planu je početkom 12 mjeseca prestati piti (prvo svaki drugi dan a onda i potpuno).
Znam da mi je dr rekla da moramo polako smanjivati dozu i prestati, baš zato što može napraviti puno problema naglim prestajanjem...
Quote:
84737 kaže: Pogledaj post
Bude proslo, a kako Angelsss kaze, tijelo se navikne i bude ovisnicka kriza.
Treba ponekad i par mjeseci da se ocistis.
Ja sam se radi nuspojave - steroidne miopatije - skidala s njega mjesec dana, a bila sam na 4mg godinu dana ( sistemski lupus )
U Medrolu je uputa, ali da se ponovi gradivo:

''Endokrino djelovanje
Tijekom dugotrajne terapije razvija se kortikalna atrofija nadbubrežnih žlijezda koja može perzistirati mjesecima nakon prekida terapije. U bolesnika koji su dobivali veće doze sustavnih kortikosteroida odfizioloških (otprilike 6 mg metilprednizolona) dulje od tri tjedna, terapija se ne smije naglo prekinuti.Način smanjenja doze ovisi uglavnom o vrsti bolesti i vjerojatnosti relapsa kao posljedice smanjenja doze sustavnih kortikosteroida. Tijekom tog razdoblja potrebna je klinička procjena bolesti. Ukoliko relaps bolesti nije vjerojatan tijekom razdoblja smanjivanja doze ali postoje dvojbe u vezi supresije osihipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda, doza sustavnih kortikosteroida može se brzo smanjiti na fiziološke doze. Nakon što se postigne dnevna doza od 6 mg metilprednizolona, smanjenje doze treba biti sporije, kako bi se omogućilo ponovno uspostavljanje osi hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda. Nagli prekid terapije sustavnim kortikosteroidima, koja je trajala do najviše 3 tjedna, prihvatljiv je ukoliko se smatra da nije vjerojatan relaps bolesti. Nagli prekid terapije dozama do 32 mg metilprednizolona na dan tijekom 3 tjedna u većine bolesnika vjerojatno neće dovesti do klinički
relevantne supresije osi hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda.
Postepeni prekid sustavne terapije kortikosteroidima treba razmotriti u sljedećim skupinama bolesnika, čak i nakon terapije koja je trajala 3 tjedna ili manje:
 Bolesnici kod kojih se ponavljala terapija sustavnim kortikosteroidima, osobito ako su
terapije trajale dulje od 3 tjedna
 Ako je propisana kratkotrajna terapija unutar godine dana od prekida dugotrajne
terapije (mjeseci ili godine)
 Bolesnici koji imaju druge rizike za adrenokortikalnu insuficijenciju, osim egzogene
terapije kortikosteroidima
 Bolesnici koji dobivaju doze sustavnih kortikosteroida veće od 32 mg
metilprednizolona na dan
 Bolesnici koji ponavljano uzimaju doze navečer.
Prekidanje liječenja / smanjenje doze
Liječnik će odlučiti kada ćete prekinuti liječenje.
Ne smijete naglo prekinuti liječenje, osobito ako:
 ste uzimali 6 mg Medrona na dan, kroz razdoblje dulje od 3 tjedna
 ste uzimali visoke doze Medrona (više od 32 mg na dan), čak i ako je liječenje trajalo 3 tjedna i likraće
 Ako ste već imali kuru tableta ili injekcija kortikosteroida u protekloj godini
 Ste već imali problema s nadbubrežnom žlijezdom (adrenokortikalnu insuficijenciju) prije započinjanja liječenja
 Uzimate ponovljene doze uvečer
Prekid liječenja ovim lijekom treba biti postepen, kako bi se izbjegli simptomi ustezanja. Oni mogu uključivati svrbež kože, vrućicu i bol u zglobovima, curenje nosa, ljepljive oči, znojenje
''

Tako da ak netko dulje od 3 tjedna uzima Medrol, mora se postupno skidati s njega. Moja shema skidanja je bila 2 tjedna 1 dan 4mg, 1 dan 2mg, 2 tjedna 4 mg svaki 2.dan, 2 tjedna 2mg svaki 2.dan, gotovo!

Medrol ne izaziva ovisnost u smislu kao što izaziva npr.Apaurin i sl.; on djeluje na žlijezde s unutrašnjim izlučivanjem, ako da nadbubrežna žlijezda prestaje šljakati, pa treba vremena da se vrati u funkciju. Pa je jaaaako opasno naglo prekinuti terapiju!

Zadnje uređivanje Sophsy : 01.10.2014. at 15:13. Reason: tip-feleri ...
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 17:30   #91
A ha malo je kompliciranije nego sam mislio. Hvala na ovome.
Btw ja sam imao jake glavobolje gotovo 2 mjeseca nakon prestanka.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 23:47   #92
Što više čitam o tom medrolu sve me više strah šta me još čeka. Prvo sam bio na 40mg 3 tjedna, pa 32mg oko 3 tjedna, sad sam na 24mg i moram piti mjesec dana pa tek onda na kontrolu i viditi hoće li se smanjiti doza.
Od nuspojava.. prvo mi je trnio palac na lijevoj nozi, pa su me znali prolazit trnci kroz cijelo tijelo, pa su me bolile noge i zglobovi, al to je sve prošlo (pio sam magnezij i kalij u šumećim tabletama). Kad pojedem nešto masno ili malo teže, znam trčati na wc. Inače bolova u stomaku nemam (pijem controloc prije njega). Dobio sam neke bubuljice po ramenima i butovima, ormšavio sam, a izgleda da sam dobio blagi moonface, jer mi se čini da sam malo deblji u faci.. Bilo je i učestalog mokrenja, ali to je trajalo par dana i prošlo.. Nadam se da kako se smanjuju doze i kako se tijelo navikava će biti sve manje nuspojava i gluposti..
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 23:59   #93
Citam sad sva ova iskustva i ne mogu vjerovati.. Vecinu tih nuspojava sam i sama imala ali nisam ih uopce povezivala s medrolom, vise sam to dozivljavala pod normalno. Trenutno muku mucim s crvenilom po licu i vrati, koje se samo od sebe pojavi, uzasno svrbi i onda nestane... Mislila sam da je to neka alergijska reakcija na omeksivac ili nesto drugo, kad ono medrol... Vise stete je izazvao nego sto je pomogao bar u mom slucaju
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 00:02   #94
Znači ima još ljudi kojima su trnuli prsti od kortića?

2. dan pulsne terapije počeo me boliti i trnuti palac na lijevoj ruci, to se bilo malo smirilo i onda kad sam krenila piti decortine se opet pojavilo i na palcu i na kažiprstu i izluđivalo me. Išlo je prvo kao nekakav svrbež pored kosti i onda ko da netko pušta nekakvu struju, ne znam kako bi opisala taj osjećaj i to je bolilo. Da mi se to nije ranije događalo kad sam dobivala injekcije medrola tražila bi od doktorice da me šalje neurologu.

Toni sa smanjivanjem doza se smanjuju i nuspojave, samo doze treba polako skidati, onako kako piše u uputama.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 00:16   #95
Trebaš vidit mene hipohondra. Trnjenje i bol u nozi, a ja pročitao da se može dobiti tromboza od njega, pa sam 50 puta dnevno gledao zglobove da nisu natekli, pipao noge da vidim jel jedna hladnija od druge, gledao jel koža iste boje i tak to Ali da, taj osjećaj struje mi je poznat. Kosa mi se dizala na glavi..

Rekla mi je doktorica da to trnjenje i bol može biti zbog manjka magnezija i kalija, a medrol zna utrokovati pad kalija u organizmu pa ako netko ima takve nuspojave vrijedi pokušati par dana piti neki nadomjestak za kalij i magnezij. Ako ništa možda se bude osjećao bolje psihički i manje osjećao te nuspojave. Također mi je rekla ako se te nuspojave ne maknu da će me slati kod neurologa, ali na sreću je prestalo..

Što se tiče smanjivanja doze, to i tako nikad nebi na svoju ruku, nego slušam savjet doktora. Ne brine me ovo smanjivanje sa 40mg na 24, nego onaj kraj kad budem morao smanjivati do sitnih doza kako bi se tijelo opet priviklo da mora početi proizvoditi hormone, nadam se da će to sve proći uredu..
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 00:48   #96
Bome ni meni nije bilo svejedno ali sam se sjetila da mi je tako bilo prije kad sam primala medrol u injekcijama pa sam se smirila. U biti mene bilo prpa da nije možda neuropatija u pitanju, oće to uz ove moje divotice koje imam, al fala bogu prestalo je u neko doba.


Ma fora ti je što neki doktori znaju neke doze onako malo naglije srezati pa malo padneš u krizu i zato se ja držim uputa koje su na lijeku pa laganini spuštam. Isto tako ću raditi i sa ovima za štitnjaču, zadnje povećanje doze sam bila luda, ne znam jel to bilo od toga što sam pala sa 40 mg medrola koje sam venozno dobivala na 15 mg decortina koje sam oralno počela piti ili što su mi povećali dozu lijeka za štitnjaču jer mi se taman poklopilo to dvoje, ali tako me prao neki odvratan osjećaj, onako dolazilo mi u valovima da iz kože iskočim. Ne mogu uopće opisati taj osjećaj osim da je fuj.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 20:15   #97
Nakon pročitane upute o lijeku i par str. sa foruma dođe mi da ga prestanem piti dok je još vrijeme... U ned sam dobila inekciju max doze na hitnoj i sad bi kao trebala 7 dana piti 32 mg...
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 21:29   #98
A zbog čega ga dobivaš?

Gle uzmi u obzir da većina napisanih nuspojava se odnosi na duže uzimanje i na vrlo visoke doze. Ovako jednokratno kad dobiješ, da ima nuspojava al one sve prođu kad se organizam iščisti. Problem je kod ljudi koji imaju kronične bolesti, jedino s čime mogu držati bolest koliko toliko pod kontrolom su kortići i često to ne bude u minimalnim dozama (kako se bolest pogorša tako se doze povećavaju) i jebiga nabere se toga.

edit: i ne prestaj piti nikako na svoju ruku, pogotovo ako si dobivala visoke doze jer gore od svih nuspojava je nagli prestanak.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 21:50   #99
na malim sam dozama zbog ulceroznog kolitisa i imam neke nuspojave koje i vi navodite ali uz to mi se svakodnevno oko podneva (a medrol pijem oko 13 sati uz ručak - tako izbjegavam mučninu od medrola) pojavi kao neka drhtavica, ruke mi se tresu ali ne vidljivo zapravo nego kao iznutra, ne znam kako to opisati... nisu trnci nego baš kao nekakvo drhturenje... prvo sam pomislila da je hipoglikemija ali to traje i do više od sat vremena poslije ručka (ručka plus medrol).
što je to? je li to nuspojava medrola? događa li se još nekome? zašto se događa? (i sve drugo što mi o tome možete reći )


btw imam crvenilo u licu koje žari i peče (ali ne svrbi), ne budim se po noći zbog mokrenja ali to samo zato što inače spavam ko top pa se zato ujutro jedva dovučem do wc-a koliko mi je pun mjehur, nokti su mi totalna katastrofa - lome se i pucaju, navečer mi je jako jako hladno bez obzira koliko je stan ugrijan. i ponekad mi se čini da ne mogu udahnuti dovoljno zraka ali to mislim da je od anksioznosti
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 22:05   #100
To ti se događa prije nego popiješ medrol?

ja nisam na medrolu, na decortinu sam ali mi se događa kad ne popijem na vrijeme (ako zaboravim) baš nekakvo drhtanje (i ja sam pomislila na šećer i onda svaki puta skontam da nisam kortiće popila, očito bude neka kriza u organizmu), imam osjećaj ko da će me čopiti gripa, onako sve me nešto izunutra bolucka i znaju me čak i čopiti zglobovi.

U biti skontala sam da ne mogu zaboraviti popiti kortiće, tijelo mi šalje takbe signale da mi je teško fulati više od nekoliko sati. Mislim da otkako ih pijem jedino njih nisam nikad zaboravila popiti, i ove za štitnjaču i antimalarike navečer znam povremeno zaboraviti, al bome kortiće nisam još ni jednom. Krize mi gore nego u ovisnika.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:06.