Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2011., 01:30   #1
Ubuntu

Pozz svima

Zanima me nekoliko pitanja vezanih za ubuntu.Vec sam ga koristio i izgleda jako dobro i dobro radi.To zapravo nije ni bitno.Mene zanima moze li se dogoditi da nepostojanje particije swap smanji performanse rada.Tj kad instaliram ubuntu jako je spor.
Intel Pentium IV 2.6GHz
Ram 1gb
Intel graficka
i kad sam ga instaliro dao sam mu particuju od 10gb

sad me zanima u cemu moze biti problem.Zasto je spor.Po mom misljenju komp nije los.Dosad sam ga instaliro (vise verzija) i na wubi nacin i na cijeli hard i na samo jednu particiju.Ali nikad nisam odredivo particije rucno tj.da ja odredim \ \home i swap.i uvjek je bio spor.Nikad mi nij odmah pokrenuo aplikaciju.A ja bi htio da to sve radi savrseno.

Unaprijed hvala!!
ilija 10.04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 07:40   #2
kolko sam upucen, uvijek je dobro imati swap particiju. osobno imam swap od 5GB i nemam nikakvih problema s tim.
bass999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 10:12   #3
Swap sluzi tome, ukoliko nemas vise radne memorije na racunalu, da operativni sustav koristi disk.

S obzirom da je disk puno sporiji od radne memorije, masina kad 'swapa' cesto ima jako slab odaziv.
Swap je u svakom slucaju potreban, no ne mora biti particija, moze biti i file, no on kao takav probleme ne rjesava, nego ti ukazuje (kad swapa) da je vrijeme da stavis jos radne memorije ili u slucaju aplikacija / bazi da poboljsas kod (cesto se pribjegava, nazalost, ovom prvom).

Tvoj konfiguracija dolje jedva da pokriva minimalne sistemske zahtjeve distribucije.
Clanak : https://help.ubuntu.com/community/In...emRequirements

Preporucio bi ti novi xubuntu, sa lightDM koji ima minimalne zahtjeve od 512 MB radne memorije, stavis jos toliko swapa i nadas se najboljem, jer je to zahtjev samog OS-a ne i aplikacija (stroj ce pocet swapat ako tipa imas 10 tabova flasha u firefoxu i sl.)
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 10:50   #4
Quote:
ilija 10.04 kaže: Pogledaj post
Pozz svima

Zanima me nekoliko pitanja vezanih za ubuntu.Vec sam ga koristio i izgleda jako dobro i dobro radi.To zapravo nije ni bitno.Mene zanima moze li se dogoditi da nepostojanje particije swap smanji performanse rada.Tj kad instaliram ubuntu jako je spor.
Intel Pentium IV 2.6GHz
Ram 1gb
Intel graficka
i kad sam ga instaliro dao sam mu particuju od 10gb

sad me zanima u cemu moze biti problem.Zasto je spor.Po mom misljenju komp nije los.Dosad sam ga instaliro (vise verzija) i na wubi nacin i na cijeli hard i na samo jednu particiju.Ali nikad nisam odredivo particije rucno tj.da ja odredim \ \home i swap.i uvjek je bio spor.Nikad mi nij odmah pokrenuo aplikaciju.A ja bi htio da to sve radi savrseno.

Unaprijed hvala!!
ja bi ti preporucio Lubuntu, odnosno verziju Ubuntua koji koristi ultralako LXDE sučelje

meni pri podizanju na laptopu Celeron 1.6 ghz s 512 rama zauzme 80 mb rama

i jako je brz opcenito network manager koristi od gnomea, pa nema problema ni sa spajanjem preko wifija ni preko mobilnog telefona/mobilnog usb sticka i instaliras si sve sto trebas inace

tako da moja preporuka... XFCE je malo glomlazniji od LXDE-a...
pppprrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 00:14   #5
A ja preporucujem:
Kod:
sudo apt-get install fluxbox
Nikakav desktop environment ne moze parirati window manageru koji trosi 2MB rama (nije tipfeler, dva megabajta). Mislim da sustav pri podizanju trosi oko 70 MB rama.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 00:17   #6
šta ima još lakše od xubuntu?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 00:29   #7
Puno toga, xubuntu je glomazan po zahtjevima za memorijom u usporedbi s mojim trenutno podesenim sustavom (a instalacija je zapravo i pocela od Xubuntua).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 00:39   #8
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Puno toga, xubuntu je glomazan po zahtjevima za memorijom u usporedbi s mojim trenutno podesenim sustavom (a instalacija je zapravo i pocela od Xubuntua).
ma imam 4GB na netbuku pa mi puca stojko, oćem nešta brzo, razumeš?!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 10:23   #9
Bilo koji desktop environment bude sporiji od window managera, tak da ti bu na fluxboxu "brže".

To je dosta individualno, ja se recimo nisam spreman odreći nekih fičura (automatsko mountanje stickova/eksternih diskova, automatski brightness change kad mi je laptop na bateriji etc.). Ono, sve ih mogu ručno reproducirati, al neda mi se razmišljat o tome.
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 12:21   #10
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
šta ima još lakše od xubuntu?
ima
ja sam laksi

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
ma imam 4GB na netbuku pa mi puca stojko, oćem nešta brzo, razumeš?!
koji si ti kulak
Quote:
jets0n kaže: Pogledaj post
Bilo koji desktop environment bude sporiji od window managera, tak da ti bu na fluxboxu "brže".

To je dosta individualno, ja se recimo nisam spreman odreći nekih fičura (automatsko mountanje stickova/eksternih diskova, automatski brightness change kad mi je laptop na bateriji etc.). Ono, sve ih mogu ručno reproducirati, al neda mi se razmišljat o tome.
grogo xubuntu je ok
samo peri deri
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 12:23   #11
u jebate, zaboravijo
krkni gore bodhi linux pa da vis kako se leti
jebeno, ki na speedu
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 10:14   #12
Quote:
pppprrrr kaže: Pogledaj post
meni pri podizanju na laptopu Celeron 1.6 ghz s 512 rama zauzme 80 mb rama
daj screenhost free -m

jer ja sam digo lubuntu u vmwareu prije par dana i jede preko 200mb nakon prvog boota
shadowww is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 12:21   #13
Možda nije baš pravo mjesto za moje pitanje, al dobro.. Uglavnom dosad sam se uvjek spajo na WLAN a u zadnjih par dana od kada sam kod kuće sam primoran spajati se žično i sada tu dolaze problemi, uopće mi ne prepoznaje da sam se spojio, piše mi da mi je wired network disconnected. Sada zašto, nemam pojma? Dosad mi je ubuntu savršeno radio. Ako ima neko rješenje bio bi vam zahvalan
erwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 22:31   #14
Kod:
sudo dhclient
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 21:22   #15
Quote:
shadowww kaže: Pogledaj post
daj screenhost free -m

jer ja sam digo lubuntu u vmwareu prije par dana i jede preko 200mb nakon prvog boota


Uploaded with ImageShack.us

evo ekran uslikan s mobitelom s ukljucenim conkyem, jasno se vidi 82,4 mb ram-a upregnuto u frisko podignuti sustav
pppprrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 19:09   #16
Za screenshot mozes koristit neki od komandnolinijskih programa tipa scrot.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 18:16   #17
Pozzz

nisam dugo odg.Hvala svima na preporukama.Trenutno hocu da probam Bodhi linux a ako ne bude kako treba probat cu Lubuntu ili Xubuntu.Ovo rijesenje s fluxboxom i ne svida mi se previse jer ne volim fluxbox...Jos jendnom hvala na pomoci i preporukama.pozz
ilija 10.04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 21:36   #18
Fluxbox mi je glavni stacking wm, inace koristim ratpoison, koji spada u tiling wm-ove.

Uglavnom, razmotri ovo i pronadji sto ti se svidja:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiling_window_manager
http://en.wikipedia.org/wiki/Stacking_window_manager
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 23:02   #19
Znači preporuka za slabije laptope i netbooke je Xubuntu?
Koliko sam skužio iz teme?
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 16:18   #20
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Znači preporuka za slabije laptope i netbooke je Xubuntu?
Koliko sam skužio iz teme?
Tako je preporuka za slabije laptope, racunare i notebook-e ja Xubuntu ili Lubuntu. Razlog je tomu sto koriste DE (Desktop Enviroment-e) s najmanjom potrosnjom resursa tj. CPU i RAM.To bi ukratko bio zakljucak ove teme.Jos jenom se zahvaljujem na pomoci.Isprobao sam Lubuntu na mojoj gore navedenoj konfiguraciji i radi savrseno..Uskoro slijedi instalacija.Pozz svima!
ilija 10.04 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.