Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2009., 14:02   #2641
Ovaj Panasonic u Metrou je HKE. A dobit ću valjda i neki popis ovlaštenih servisera za ugradnju...svakako ćemo to odbiti od poreza. Imate možda preporuku za ugradnju Panasonica? Područje Samobora, 3m visine.
Peek is offline  
Old 18.02.2009., 14:16   #2642
Quote:
Peek kaže: Pogledaj post
Ovaj Panasonic u Metrou je HKE. A dobit ću valjda i neki popis ovlaštenih servisera za ugradnju...svakako ćemo to odbiti od poreza. Imate možda preporuku za ugradnju Panasonica? Područje Samobora, 3m visine.
Ovlaštenog servisera obavezno prije ugradnje tražite da Vam ispostavi račun iz kojeg se vidi adresa ugradnje (sa sobom treba imati obrazac za ispis računa). Također Vam mora ovjeriti garanciju. Prije toga mu nemojte platiti montažu. Ovo pričam iz vlastitog poučnog iskustva - potrage za računom (dogovor za račun je bio već kod upita za montažu). Na kraju sam uspio sve dobiti, te sam dobio povrat poreza. Montažer je inače iz Karlovca - preporuke baš i nemam.
viz is offline  
Old 18.02.2009., 15:02   #2643
Puno hvala još jednom, pazit ću na te stvari.
Peek is offline  
Old 19.02.2009., 22:39   #2644
Klime za kućanstvo po klasi :
1. Daikin
2. Toshiba
3. York
4. Samsung
Klime za kućanstvo po cijeni od najskuplje na najjeftiniju:
1. Daikin
2. York
3. Samsung
4. Toshiba
Klima koju bih ti preporućio je Midea jer je to isti k.... što i York za puno manje para ; premda i ostali imaju svoje plagijate tj. niže brendove ovo je baš jedno te isto samo druga naljepnica !!!!
Raspitaj se kod frigokora (oni ti to mogu u fušu odraditi )ali nemoj pitati u "trgovini"
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Old 20.02.2009., 15:17   #2645
Ja mislim za mjesec dana kupiti klimu za jedno 7000 kn , ali da podržava 2 unutarnje jedinice. Jednu bih sad ugradio a , drugu kasnije jer mislim imati tu poslovni prostor.
Zanima me da li je to moguće za te pare i koliko ljudi naplaćuju postavljanje klime?
zaccc is offline  
Old 20.02.2009., 18:40   #2646
Quote:
zaccc kaže: Pogledaj post
Ja mislim za mjesec dana kupiti klimu za jedno 7000 kn , ali da podržava 2 unutarnje jedinice. Jednu bih sad ugradio a , drugu kasnije jer mislim imati tu poslovni prostor.
Zanima me da li je to moguće za te pare i koliko ljudi naplaćuju postavljanje klime?
Napamet ovako je besmisleno odgovarati. Za jačinu klime a time i model treba puno više podataka nego ste to vi naveli. Konkretno trebaju podaci gdje se nalazi dotična kuča, dali će se klima koristiti samo za hlađenje ili i za grijanje, kolike su površine (volumen) prostorije, na koju su stranu orjentirane, koliko imate staklenih površina, koliko imate u pojedinoj prostoriji dizalica topline (računala, TV, ljudi, pečnice,...),kakva vam je izolacija (pvc/alu prozori,termo fasada,...),.........
Kada sve to nevedete, možemo vam dati konkretni odgovor, ovako samo možemo nagađati a vi nećete dobiti konkretni odgovor koji želite.
Što se tiče montaže ona vam po jedinici dođe u prosjeku oko 1200kn ako je montaža klasičnog tipa (do 5 metra udaljenosti od vanjske jedinice).
mfcc is offline  
Old 21.02.2009., 19:53   #2647
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Napamet ovako je besmisleno odgovarati. Za jačinu klime a time i model treba puno više podataka nego ste to vi naveli. Konkretno trebaju podaci gdje se nalazi dotična kuča, dali će se klima koristiti samo za hlađenje ili i za grijanje, kolike su površine (volumen) prostorije, na koju su stranu orjentirane, koliko imate staklenih površina, koliko imate u pojedinoj prostoriji dizalica topline (računala, TV, ljudi, pečnice,...),kakva vam je izolacija (pvc/alu prozori,termo fasada,...),.........
Kada sve to nevedete, možemo vam dati konkretni odgovor, ovako samo možemo nagađati a vi nećete dobiti konkretni odgovor koji želite.
Što se tiče montaže ona vam po jedinici dođe u prosjeku oko 1200kn ako je montaža klasičnog tipa (do 5 metra udaljenosti od vanjske jedinice).
Kuća se nalazi u Zg u potkrovlju je , ima 2 krovna prozora .Ozbukana je termo zbukom izvana i iznutra. Na krovu je 30 cm staklene vune. Sad na koju strenu je okrenuta nemam pojma jer se ne kuzim u strane svijeta. Od izvora topline ima tv i pecnica. Prozori su drveni sa izo staklima.. Klima bi sluzila samo za hladenje kad je najgora vručina. Sad ne znam kako da izračunam volumen jer ni jedan zid nije isti? Dnevni boravak je 60 kvadrata ali , visina u najvisem dijelu je 3 m a , u najnižem dijelu je 2 m. Valjda sam sad malo olakšao .
zaccc is offline  
Old 21.02.2009., 21:54   #2648
Quote:
zaccc kaže: Pogledaj post
Kuća se nalazi u Zg u potkrovlju je , ima 2 krovna prozora .Ozbukana je termo zbukom izvana i iznutra. Na krovu je 30 cm staklene vune. Sad na koju strenu je okrenuta nemam pojma jer se ne kuzim u strane svijeta. Od izvora topline ima tv i pecnica. Prozori su drveni sa izo staklima.. Klima bi sluzila samo za hladenje kad je najgora vručina. Sad ne znam kako da izračunam volumen jer ni jedan zid nije isti? Dnevni boravak je 60 kvadrata ali , visina u najvisem dijelu je 3 m a , u najnižem dijelu je 2 m. Valjda sam sad malo olakšao .
Ovako kako ste naveli za dnevni boravak bi vam trebala unutarnja jedinica snage minimalno 5kW i to pod uvjetom da vam je vanjska jedinica montirana na sjevernoj strani kuće, u protivnom ispod 6kw nemojte računati jer imate velike gubitke s obzirom da vam se stan nalazi u potkrovlju. Moja preporuka vam je da stavite u vaš stan dva odvojena split sistema a ne jedan multisplit (dvije unitarnje+jedna vanjska) iz razloga manje cijene kako samih klima tako i montaže. Multisplit ima i jednu veliku manu, a to je ako vam se slučajno pokvari vanjska jedinica nemate mogučnost nikakvog hlađenja na bilo kojoj unutarnjoj jedinici, osim ako vanjska jedinica ima dva odvojena kompresora ( skuplja varijanta u odnosu na onu sa jednim kompresorom). Da rezimiramo: ako mislite hladiti dn. boravak od 60m2 treba vam unutarnja klima od minimalno 5k uz uvjet da je vanjska smještena na sjevernoj strani kuče, u protivnom računajte na nekih 6kw. Ovo sve što sam vam naveo uzmite okvirno jer pravo stanje za potrebom hlađenja tj jačinu klime može odrediti samo serviser na licu mjesta. Bojim se da cifra od 7000kn za oba dvije klime (dn. boravak+ured) neće vam biti dovoljna, jer do snaga od 3.5kW cijene klima su dosta povoljne a iznad toga dosta rastu. Od jeftinijih klima a koje su se do sada pokazale kao dosta pouzdane su vam Haier i Midea. Iako su to izvorni kinezi pokazale su se dosta kvalitetne, a dobra strana im je što imaju dobru servisnu podršku. Izbjegavajte kupovati no name klime koje se često mogu naći u trgovačkim centrima tipa Pevec,....., iz razloga što se uvoze na kontenjere i uvoznici se često znaju "ugasiti" nakon godinu dvije, a time i njihova zakonska podrška glede rezervnih djelova.
Što se tiće ureda, morate mi prvo i njegove dimenzije navesti kako bi vam znao odgovoriti kolika za njega treba rashladna snaga.
Ako vas što još zanima u pogledu klimatizacije pogledajte sve moje postove gdje sam sve to u detalje opisivao i objašnjavao forumašima.
mfcc is offline  
Old 23.02.2009., 19:59   #2649
Bog ljudi,

htijo bi rado znati po cemu ti to zakljucujes koja je klima najbolja?
Imotano is offline  
Old 23.02.2009., 23:05   #2650
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Ovlaštenog servisera obavezno prije ugradnje tražite da Vam ispostavi račun iz kojeg se vidi adresa ugradnje (sa sobom treba imati obrazac za ispis računa). Također Vam mora ovjeriti garanciju. Prije toga mu nemojte platiti montažu. Ovo pričam iz vlastitog poučnog iskustva - potrage za računom (dogovor za račun je bio već kod upita za montažu). Na kraju sam uspio sve dobiti, te sam dobio povrat poreza. Montažer je inače iz Karlovca - preporuke baš i nemam.
Znaš, danas se računi ispisuju većinom na računalu...
Prema tome, kako netko može donijeti unaprijed ispisan račun na ugradnju?
I što ako se potroši više materijala jer stranka ima veće prohtjeve i zahtjeve, treba odbiti platiti razliku zato jer monter nije unaprijed predvidio njene zamisli? Čak i kad se račun radi na licu mjesta, ispisuje se nakon ugradnje-logički, ne?
I zašto bi ti netko ovjerio garanciju , a ti mu nisi platio? Sad zamisli da ti čovjek ovjeri garanciju, a tebi npr. ne prođe autorizacija kartice?
Nikome ne nosim račun prije ugradnje osim ako nije uplaćeno avansno preko žiro računa, s time da sam došao na uvid i sve oko ugradnje dogovorio prije.
Ima svakakvih montera, ali ima bome i svakakvih kupaca koji su puni zahtjeva, ali ne bi ništa platili...
Tacuma is offline  
Old 24.02.2009., 00:11   #2651
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
...kako netko može donijeti unaprijed ispisan račun na ugradnju?...
Napisao sam (boldali ste mi iskaz) da se traži račun za ugradnju prije nego što se dođe do ugradnje. Da pojasnim: posao se ne sklapa (ugradnja u ovom slučaju), a da se ne misli izdati račun (vjerujte mi takvih servisera ima jako puno - policija i inspektorat bi imali što raditi).
Ako se dogovori ugradnja uz izdavanja računa - zašto bi se trebalo platiti dok se ne izda račun? (ja sam se zeznuo, no inspektorat mi je pomogao - bili su posrednici kod dobivanja računa. Nije mi se to svidjelo - pa predlažem drugima da izaberu jednostavniji put do dobivanja računa)
Ako se plaća unaprijed (loše za kupca jer će čekati na ugradnju - serviseru se tad ne žuri, no dobro je kad se kupuje klima zajedno sa ugradnjom), račun za ugradnju se treba odmah ispisati (ako u uredu ima pisač, ako ne objeručke pisati ). Razlika sredstava kod ugradnje se može naplatiti drugim računom (ne vidim u čemu je tu problem). Ovjera garancije treba isto prije plaćanja montaže- da se ne bi lovili. Znači: dogovor jel će se izdati račun ili se ne misli izdati, montaža, račun, garancija - lova (šećer) na kraju.
Iz iskustva savjetujem svima taj redosljed (možda se to nekima ne sviđa, možda ...)
viz is offline  
Old 24.02.2009., 09:43   #2652
Imotano moraš prvo voziti neki auto da bi znao koji je bolji zar ne .......
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Old 24.02.2009., 12:30   #2653
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Napisao sam (boldali ste mi iskaz) da se traži račun za ugradnju prije nego što se dođe do ugradnje. Da pojasnim: posao se ne sklapa (ugradnja u ovom slučaju), a da se ne misli izdati račun (vjerujte mi takvih servisera ima jako puno - policija i inspektorat bi imali što raditi).
Ako se dogovori ugradnja uz izdavanja računa - zašto bi se trebalo platiti dok se ne izda račun? (ja sam se zeznuo, no inspektorat mi je pomogao - bili su posrednici kod dobivanja računa. Nije mi se to svidjelo - pa predlažem drugima da izaberu jednostavniji put do dobivanja računa)
Ako se plaća unaprijed (loše za kupca jer će čekati na ugradnju - serviseru se tad ne žuri, no dobro je kad se kupuje klima zajedno sa ugradnjom), račun za ugradnju se treba odmah ispisati (ako u uredu ima pisač, ako ne objeručke pisati ). Razlika sredstava kod ugradnje se može naplatiti drugim računom (ne vidim u čemu je tu problem). Ovjera garancije treba isto prije plaćanja montaže- da se ne bi lovili. Znači: dogovor jel će se izdati račun ili se ne misli izdati, montaža, račun, garancija - lova (šećer) na kraju.
Iz iskustva savjetujem svima taj redosljed (možda se to nekima ne sviđa, možda ...)
Plaćanje prije računa se zove plaćanje predračunom i u tom slučaju stranka ima R1 ili R2 papir sa svim potrebnim podacima. To što netko od montera nije htio dati račun, to se zove fušeraj i to je neozbiljno.
Što se tiče plaćanja avansno pa čekanja na montažu, opet sve ovisi o monteru. Meni su osobno draži kupci koji dođu u ured, ako su oni korektni, zašto ne bih bio i ja? I da, onda im mogu izdati račun odmah.
Razlika sredstava se može naplatiti drugim računom, ali ako netko ne želi platiti ništa mimo prvog računa i traži drugi račun, zar bih se ja trebao naganjati poslije s kupcem da plati? Kod stranke se ostavi garancija i radni nalog na koji se stavi naznaka da je uplaćeno i da račun stiže poštom, i sve ok. Isto kao što kupac može loviti montera, vjerujte, može i monter kupca.
A što se tiče ovjere garancije prije plaćanja, probaj doći u neki trgovački centar ili firmu koja se bavi tim poslom pa im reci na blagajni da ti ovjere garanciju, a da ćeš tek onda platiti
Mislim da će ti se lagano nasmijati i okrenuti očima...
Tacuma is offline  
Old 24.02.2009., 13:39   #2654
Mislio sam da ću dobiti kritiku da rasprave oko izdavanja računa uopće nema - račun se uvijek izdaje, no očito da Vam je praksa drugačija (domoljublje je na visokoj razini).
Osobe na blagajni - monteri: zgodna Vam je ta usporedba. Mislim da će ostali monteri biti ponosni kako ste ih usporedili sa osobama koje rade na blagajni.
viz is offline  
Old 24.02.2009., 15:34   #2655
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Mislio sam da ću dobiti kritiku da rasprave oko izdavanja računa uopće nema - račun se uvijek izdaje, no očito da Vam je praksa drugačija (domoljublje je na visokoj razini).
Osobe na blagajni - monteri: zgodna Vam je ta usporedba. Mislim da će ostali monteri biti ponosni kako ste ih usporedili sa osobama koje rade na blagajni.
Ja nisam započeo raspravu oko izdavanja računa iz jednostavnog razloga-ja te probleme nemam i, dapače, vrlo rado izdajem račune! Probleme s garancijama i računima imaju obično ljudi koji traže najjeftiniju uslugu pa biraju koga god. I ne znam kome je tu domoljublje na visokoj razini...
Mislim da sam u trgovačkom centru vidio da se, ako se nešto kupi, mora proći kroz "blagajnu" i tamo platiti-ili ja možda živim u nekom drugom svijetu...
I firme imaju svoje blagajne, pulteve ili kako već, na kojem se NAPLAĆUJU roba i usluge, i tamo u većini slučajeva ne sjede monteri...

Čitam svoj post i nikako da skužim gdje sam uspoređivao osoblje na blagajni i montere?

Zadnje uređivanje Tacuma : 24.02.2009. at 16:16.
Tacuma is offline  
Old 24.02.2009., 17:06   #2656
Ovo postaje dijalog - teško da će netko iz ovog izvući neku pouku (osim kako se nije lijepo prepirati).
No svejedno - slijedi pojašnjenje:
Govorio sam o garanciji nakon montaže klima uređaja. Vi ste u diskusiju unijeli neki trgovački centar.... Čemu ta usporedba?
Meni su ovjeru garancije klima uređaja napravili monteri. Kakve to ima veze sa blagajnom i osobama na blagajni trgovačkog centra? Zašto to uspoređivati? Što izgubite ako prije dobivanja sredstava potvrdite garanciju za uređaj kojeg ste montirali? Obično se to radi istovremeno ili se varam?
viz is offline  
Old 24.02.2009., 21:22   #2657
Poanta je da svatko treba biti oprezan, pritom mislim i na kupce i na montere.
Nije mi namjera prepirati se, ali mi smeta kada se na temelju jednog lošeg i neprofesionalnog montera sve nas stavlja u isti koš. Trgovački centar je poslužio kao primjer, ne nužno vezano uz klime, već po pitanju ostale elektronike. Nažalost, danas ljudi većinom i kupuju klime u trg.centrima zbog povoljnijih cijena.Garancija se potvrđuje poslije puštanja u rad i kad su novci na vidiku.
Tacuma is offline  
Old 25.02.2009., 11:08   #2658
Podna ili zidna inverter klima?

Namjeravam grijati stan od 90m2 u kući sa dvije inverter klime marke Fujitsu. Jedna bi mi grijala dnevni boravak + blagavaonicu + kuhinju (ukupno 35 m2), a drugu bih stavio u hodnik iz kojeg se ide u 3 spavaće sobe (hodnik 6m2, sobe po 12m2, ukupno 42 m2). Izolacija je odlična a kuća je u unutrašnjosti Dalmacije gdje temperature ne padaju ispod -10.

1) Bi li se mogao pošteno grijati na ovaj način?
2) Koju jačinu odabrati?
3) Zanima me da li su bolje podne klime ili zidne?
4) Koliki je vijek trajanja klime?

Unaprijed zahvaljujem!
Romeo20 is offline  
Old 25.02.2009., 19:40   #2659
Quote:
Romeo20 kaže: Pogledaj post
Namjeravam grijati stan od 90m2 u kući sa dvije inverter klime marke Fujitsu. Jedna bi mi grijala dnevni boravak + blagavaonicu + kuhinju (ukupno 35 m2), a drugu bih stavio u hodnik iz kojeg se ide u 3 spavaće sobe (hodnik 6m2, sobe po 12m2, ukupno 42 m2). Izolacija je odlična a kuća je u unutrašnjosti Dalmacije gdje temperature ne padaju ispod -10.

1) Bi li se mogao pošteno grijati na ovaj način?
2) Koju jačinu odabrati?
3) Zanima me da li su bolje podne klime ili zidne?
4) Koliki je vijek trajanja klime?

Unaprijed zahvaljujem!
Za cijeloviti odgovor bilo bi dobro da nacrtate tlocrt stana sa prozorima i stranama svijeta. Samo tako vam mogu točno dati odgovor sa kojim ćete biti zadovoljni.
1. Sa klimama se može i te kako dobro grijati, ako su pravilno postavljene i dimenzionirane.
2. Nacrtajte tlocrt pa ćete dobiti precizan odgovor, jer ovako je samo nagađanje.
3. Po kvaliteti su potpuno iste. Mana podnih je što zauzimaju prostor i prije montaže treba dobro osmisliti odvod kondenzata, dok su njene prednosti što mogu ispuhavati zrak prema gore (ljeto) ili prema podu (zima), što kod zidnih nije slučaj.
4. Vijek trajanja najviše ovisi o kvaliteti klime (japanci su No1), broju radnih sati, redovnim servisima, dimenzioniranju,..... Ako se sve ovo što sam naveo poštuje, klime mogu godinama trajati.
mfcc is offline  
Old 26.02.2009., 13:53   #2660
Hvala na odgovoru!

Evo i tlocrta stana:



desno - ISTOK
lijevo - ZAPAD
gore - SJEVER
dole - JUG

Još da napomenem da se radi o jako visokom potkrovlju gdje je najniža visina 2.4m, a najviša 3m (spušteni strop), prosjek negdje oko 2,8m. Krov je klasičan, a u djelu krova koji je u stropu je izolacija 14cm između greda+ 5 cm pod gredama tervola, a u spuštenom stropu je 18 cm tervola. Fasada je 8cm stiropora. U podu je 3cm tvrdog stiropora. Vanjska stolarija je drvena s low-e staklima. Ispod se nalazi stan koji se također grije.

1) Gdje je najbolje postaviti klime?
2) Koje jačine jedne i druge klime?
3) Jel bolje uzeti dvije odvojene klime ili jednu vanjsku jedinicu s dvije unutarnje?

Unaprijed zahvaljujem!
Romeo20 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.